Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

S.Bareikis: linksmas ir lyriškas dinozauras

 
2009 04 11 0:00
"Dainos atsiranda iš ilgesio", - tikina aktorius S.Bareikis. <br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
"Dainos atsiranda iš ilgesio", - tikina aktorius S.Bareikis.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Kadaise Saulius Bareikis sapnuodavo košmarus apie teatrą, kad reikia eiti vaidinti, o teksto neprisimena. Apie muzikinę sceną neramių sapnų niekada nesapnavo. Net ir dabar, kai su Andriumi Kulikausku rengiasi televizijos gyvo garso koncertui, kurį žiūrovai pamatys balandžio antroje pusėje.

Aktoriaus ir dainuojamosios poezijos atlikėjo S.Bareikio klausiu, kada pastarąjį kartą koncertavo televizijoje. Kiek pagalvojęs atsako, kad labai seniai - LNK televizijoje Lapėse vyko "Aktorių trio" gyvo garso koncertas. Bardu vadinamą aktorių dažniausiai galima matyti dainuojantį daugelio Lietuvos miestų ir miestelių koncertų salėse. O štai netrukus S.Bareikį ir A.Kulikauską filmuos ir balandžio antroje pusėje rodys Lietuvos televizija (LTV).

Lyriškų dainų autorius ir atlikėjas šiaip yra linksmas žmogus, todėl mūsų pokalbis, prasidėjęs nuo temos, kas yra liūdesys, baigiasi juokingomis S.Bareikio gyvenimo istorijomis: kad kadaise jis buvo blondinas, kaip žvejodamas pats su savimi kalbasi ir net rėkauja, kodėl sūnui Jokūbui dirigavo... antakiais.

Grupė "Depresyvūs dinozaurai".

"Mudu su Andriumi turime panašų skonį, humoro jausmą, galime vienas kitą papildyti muzikinėmis idėjomis, - apie A.Kulikauską sako S.Bareikis. - Taip pat esame ir pakankamai skirtingi." Tą žinodami jiedu pradėjo drauge muzikuoti. Po Lietuvą S.Bareikis ir A.Kulikauskas su koncertais keliauja jau kelerius metus. Tačiau sostinės žiūrovai juodu scenoje išvydo neseniai. Per tą koncertą pasirodė ir būsimų aktorių grupė "Liūdnieji slibinai". Šiems studentams vaidybą dėsto S.Bareikis. Tą vakarą jis juokavo, kad "apšildė" tuos "Liūdnuosius slibinus". Aktoriaus teiraujuosi, kodėl jųdviejų su A.Kulikausku sceninis dvejetas neturi pavadinimo. S.Bareikis pasvarsto, kad gal tiktų kokie "Depresyvūs dinozaurai". Ir šypsosi prisiminęs, kad pati pirmoji grupė, kurioje muzikavo būdamas devintokas, vadinosi "Vežimas, važiuojantis žaliomis pievomis".

Liūdesys - it nepatenkintas troškulys

Apie sceninį tandemą su A.Kulikausku S.Bareikis pasakoja: "Pradėję kartu muzikuoti pamatėme, kad beveik turime programą. Andriaus kūriniai labiau dramaturgiški, siužetiniai, mano - būsenų ir emocijų adaptacijos. Todėl, kai koncertuojame kartu, atsiranda daugiau muzikinių spalvų."

Mano įspūdis po koncerto Vilniuje buvo toks: A.Kulikausko atliekamos dainos smagesnės, S.Bareikio - lyriškos, nuspalvintos liūdesio. Gal tokių kūrinių autorių dažnokai apima liūdesys? "Jei kalbėsime apie asmeninį gyvenimą, dėl nieko neliūdžiu ir nieko nesigailiu. Jei darau ar esu padaręs klaidų, man tai - signalas, kad reikia elgtis kitaip. Kai atsiranda neatitikimas tarp to, kaip yra ir kaip turėtų būti, kyla ne liūdesys, bet apskritai žmogui įgimtas ilgesys: siekti nepasiekiamo, pažvelgti už horizonto. Angelą vertinu kaip reiškinį, nurodantį, kokia žmogaus paskirtis ir tobula išraiška. Tačiau prie jo neprieisi. Todėl ilgesys yra it nepatenkintas troškulys, - kalba aktorius. - Baisūs visi angelai - kaip sako Raineris Maria Rilke."

S.Bareikis teigia, kad nemėgsta savęs dirbtinai linksminti. "Nors esu linksmas, humoro jausmą turintis žmogus, tačiau pastebėjau, kad kai būnu geros nuotaikos, man net nekyla minčių apie kūrybą", - teigia jis.

Pasivaikščiojimai su šuniuku

Aktorius teigia, kad blogiausia, kas gali nutikti: kai susiklosto ne nuo jo priklausančios situacijos, netektys - tai egzistencinis nerimas. S.Bareikį toks buvo apėmęs, kai vienu metu nedirbo teatre. "Būdavo, vedi šunį ir žiūri: eina žmonės, nešini portfeliukais, skuba, - prisimena S.Bareikis. - Bet tai irgi gali būti impulsas veikti." Tuo metu, kai nevaidino scenoje, jis parašė pjesę "Trumpa karalienės sūnaus istorija".

Vėl Šiauliuose

S.Bareikis sostinės Jaunimo teatre vaidino daugiau kaip 20 metų. Po pertraukos, kai scena nebuvo aktoriaus kasdienė duona, pernai jis pradėjo vaidinti Šiaulių dramos teatro spektakliuose. Atlieka tuos pačius vaidmenis, kuriuos anksčiau atlikdavo šviesaus atminimo aktorius Pranas Piaulokas. Ten buvo ir pirmoji ką tik aktorystės studijas baigusių S.Bareikio bei jo kurso draugų scena.

Vilniuje jis nuolat mina Muzikos ir teatro akademijos slenkstį. Ten S.Bareikis dėsto būsimiems aktoriams. Kartais dėstytojas su studentais pasišneka apie nestabilų menininkų pasaulį. "Kaip ir visi jauni žmonės, jie nori patys viską patirti, - sako S.Bareikis. - Pakalbame ir apie tai, kad reikia turėti stiprią motyvaciją."

Švilpynės iš akacijų sėklų

Aktorius teigia esąs jautrus žmogus, ne storaodis. "Jei nebesijaudini arba atbunka smalsumas, rodo, kad ką nors reikia savyje tausoti ir gelbėti. Todėl stengiuosi neprarasti kūrybiško santykio su gyvenimu. Jei žmogus nėra jautrus, vadinasi, jis yra nekūrybingas, nepagavus", - aiškina S.Bareikis. Daugumai dainų jis pats kuria tekstus ir vadina tai muzikiniais monologais.

Pirmoji sukurta daina vadinasi "Akacija". "Tai susiję su vaikyste. Tai, kad vasara laikina, pajusdavau, kai nužydėdavo akacijos. Atsirasdavo sėklų, iš jų darydavome švilpynes, - prisimena dainų autorius ir atlikėjas. - Man tai kelia asociacijų su didžiausiu vasaros smogu. Štai tokie sentimentai akacijoms."

Tamsiaplaukis aktorius teigia vaikystėje buvęs "visiškas" blondinas. S.Bareikio sūnus Jokūbas irgi turėjęs šviesią ševeliūrą. Apie plaukų spalvą pašnekovas pasakoja tokią istoriją: "Virtuvėje su žmona pietaujame. Jokūbas labai įdėmiai į mus žiūri. Tada klausia: "Tėte, kodėl jūsų santykiai tamsūs, o mano šviesūs?" Mudu su žmona susižvalgėme. Žinome, kad vaikas genialius, bet kad toks! Kad įžiūrėtų tėvų santykių tamsumą. Paklausiau, ką jis turi omenyje. Jokūbas parodė į antakius: "Jūsų tamsūs, o mano šviesūs." Mums su žmona labai palengvėjo, kad vaikas ne tą turėjo galvoje."

S.Bareikis šypsosi, kad ketverių anūkė Barbora, sūnaus Jokūbo atžala - irgi blondinė.

Kadaise tėvas vedė sūnų laikyti egzamino į M.K.Čiurlionio menų mokyklą. Ten reikėjo dainuoti. Prieš tai S.Bareikis su Jokūbu namie daug repetavo, gerai išmoko dainelę atlikti. Kai berniukas dainavo scenoje, tėvelis sėdėjo salėje ir, norėdamas pagelbėti Jokūbui, dirigavo... antakiais.

Apie kryžiažodį

Sutuoktinių aktorių S.Bareikio ir Danutės Kuodytės sūnus Jokūbas - irgi aktorius. Kai internete ieškojau informacijos ir į paieškos sistemą įvedžiau pavardę Bareikis, daugiausia straipsnių radau būtent apie Jokūbą. Pasakoju tai Sauliui ir klausiu, ar jam neapmaudu, kad šiuo metu sūnus sulaukia daugiau žiniasklaidos dėmesio nei jis pats. S.Bareikis sako: "Man labai malonu. Džiugu. Labai gerai." Ir prisimena juokingą istoriją apie kryžiažodį. "Vienas mane pamatęs draugas, tuo metu viešbutyje dirbęs teatralas, iš tolo man mojo ranka. "Sustok, Sauliau, - sakė. - Mums šakės." Paklausiau, kas atsitiko. Jis aiškino: "Sprendžiau kryžiažodį. Ten parašyta: žinomas aktorius. Bareikis. Vardo - septynios raidės. Man buvo viskas aišku: Saulius. Tačiau galai nesusiėjo. Pasirodo, reikėjo rašyti Jokūbas - irgi septynios raidės."

Anot Bareikio, kuris yra Saulius, su amžiumi neprapuola troškimas būti išgirstam ir suprastam. Tačiau būti atpažįstamas objektas, į kurį gręžiojasi žmonės gatvėje, akylai stebi parduotuvėje ir panašiai, jis nenori.

Kai žvejoja, rėkauja

Na, gatvėse Bareikį, kuris yra Saulius, žmonės atpažįsta. Tačiau ne dėl to jis traukia į gamtos prieglobstį. Miesto vaikui patinka ten, kur daug žalios ir melsvos spalvų. Aktoriui gera Dzūkijoje, kur šeima turi sodybą. Ypač jis mėgsta žvejoti. S.Bareikis aiškina: "Žvejodamas išmeti visą "racą" (racionalumą - aut.) be jokių papildomų pastangų, nes pasineri į tą procesą. Reikia turėti gerus įrankius, numanyti vietas, kur upėtakiai gerai kibs, žinoti, kaip paleisti valą." Aktorius prisipažįsta, kad žvejodamas jis kalbasi su savimi ir net rėkauja. Sako, tampa panašus į aborigeną, bet iš žvejybos grįžta pailsėjusia galva.

Trumpai

* S.Bareikis ir A.Kulikauskas kartais repetuoja telefonu - paderina akordus. Rengia ir tikras repeticijas. "Bet nuolat rūsyje nesėdime ir muzikos negludiname", - sako aktorius. Būna, kad per koncertus jis pajuokauja: "Kadangi esame mažai repetuojanti grupė, netikėtos klaidos, kurių padarome muzikuodami, mus maloniai nustebina. "Prašviežina" pasirodymą."

* Sumanymą koncertuoti LTV S.Bareikis vadina avantiūristiniu projektu. Tačiau rengiasi labai rimtai - tądien muzikuos ne tik juodu su A.Kulikausku, bet ir kviestiniai atlikėjai.

* S.Bareikis kartkartėmis vaidina kino filmuose, filmuojasi televizijos serialuose. "Vienas normalus televizijos filmas, kuriame vaidinau, buvo sukurtas prieš daugelį metų. Tai - "Bendraamžiai". Gal tada turėjome daugiau laiko, o gal atsakomybės, nes tuo "vėlyvojo pokario" laikotarpiu filmuotis rengdavomės rimtai. Šiais laikais vaidinau televizijos serialuose, tačiau nepamenu, keliuose. Prisiminti nelabai yra ką", - teigia aktorius.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"