Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Renkasi jūrą, ne upeliuką

 
2016 09 24 6:00
Iš kairės: dukra Uršulė, Sabina Daukantaitė, Unė, Adelė, Dalia.
Iš kairės: dukra Uršulė, Sabina Daukantaitė, Unė, Adelė, Dalia. Kristinos Aleksynaitės nuotrauka

Septynių vaikų mama, dviejų anūkų močiutė, tinklaraščio 7taskai.lt autorė, reklamos agentūros „Adcacao“ įkūrėja ir kūrybos vadovė, projekto „Kūrybinės partnerystės“ dalyvė, socialinių iniciatyvų autorė, „Beepart“ kūrybinių dirbtuvių komandos narė – keturiasdešimt dvejų Sabina Daukantaitė išrinkta veikliausia 2016-ųjų moterimi Lietuvoje.

S. Daukantaitė visada žinojo esanti veikli, bet dėl įvertinimo, kad yra pati veikliausia moteris Lietuvoje, linkusi abejoti. Vertina parodytą dėmesį, tačiau tiki, kad tokių moterų kaip ji šalyje yra daugybė.

Sabinos manymu,“veikliausios“ statusą įgyti pagelbėjo jos didelė šeima. „Žmonėms vis dar labai sunku įsivaizduoti, kad septynių vaikų motina gali ką nors nuveikti toliau už savo namų sienų ar turėti sveiko proto, – tirštino spalvas Sabina. – O čia, pažiūrėjo – moku rišliai kalbėti, esu išsilavinusi, versli, kūrybinga, rašau tinklaraštį. Veikliausia? Žinoma!“

Pašnekovės nuomone, pusiausvyrą gyvenime pradedi justi tada, kai leidžiama pačiam atsiskleisti. Sabina dirba turiningą, įdomų kūrybinį darbą, daug bendrauja su pačiais įdomiausiais žmonėmis. Pasak jos, namai – tai erdvė bendravimui, visapusiškam augimui, meilei. „Mane supa nesustojantis, kunkuliuojantis kūrybinis virsmas, neužbrėžiu tokios aiškios ribos, kur baigiasi namai ir prasideda darbas. Nėra prasmės to daryti. Maloniai išgyvenu darbinius rūpesčius“, – tikino ji.

Moteris prisipažino, kad kartais būdama namie labiau pavargsta, negu pailsi. Tačiau neleidžia sau suglebti: „Fizinis nuovargis manęs neparklupdo, priešingai – tokia didelė šeima įkvepia veikti plačiu mostu.“

Pasiteiravus, ką patartų kitoms jaunoms moterims, kad joms gyvenimas taptų vaisingas šeiminio gyvenimo bei karjeros požiūriu, Sabina suabejojo, ar visoms to reikia. „Kiekvienas turi savo kelią. Mano yra toks: daug vaikų ir veiklos, ir man taip gera. Kitam galbūt reikia ko nors kito. Tarkim, vieno vaiko, supamosios kėdės prie židinio ir kamerinės ramios aplinkos“, – svarstė pašnekovė.

Sabina pasakojo, jog visaip bandžiusi gyventi, bet galop įsitikinusi, kad jos stichija yra jūra, o ne upeliukas. Svarbu vidinis jausmas ir nuoširdus žinojimas, kad yra tikra savo gyvenimu. „Patarčiau visų pirma įsiklausyti, išmokti pažinti save pačią, suvokti, kuriuo keliu norėtųsi eiti, kokią save norisi matyti veidrodyje, – kalbėjo moteris. – Neturi kilti nė menkiausios abejonės dėl to, kad išgyvenu tą likimą, kuris man skirtas.“

Prieš konferenciją "Veikli", kai buvo paskelbta veikliausia moterimi, Sabina nusirėžė juosmenį siekiančius plaukus.Konferencijos "Veikli" archyvo nuotrauka
Prieš konferenciją "Veikli", kai buvo paskelbta veikliausia moterimi, Sabina nusirėžė juosmenį siekiančius plaukus.Konferencijos "Veikli" archyvo nuotrauka

Sėkmės veiksnys

S. Daukantaitės šeima – mylinti ir darni. Ji augo kūrybiškoje aplinkoje, abeji seneliai buvo inteligentai, kultūrinės visuomenės šviesuliai. Anot Sabinos, tėvai ją ugdė kaip drąsią, laisvą asmenybę. „Esu dėkinga likimui už tokią dovaną, nes žinau, kad mano šeima yra lyg gili šaknis, kuri man leidžia atlaikyti visas gyvenimo sausras“, – didžiuodamasi sakė ji.

Viena sėkmingos moters paslapčių yra optimizmas. Ji patikino: „Jis toks genetiškai užkoduotas ir neblėstantis. Net tuomet, kai gaunu antausį nuo likimo, vis tiek stojuosi ir einu – tikiu, kad viskas bus gerai. Niekada garsiai to nesakau, bet nuoširdžiai tikiu.“

Sabina nepamiršo paminėti ir veržlumo. „Žmogus ateina į šį pasaulį ne televizoriaus pažiūrėti ir ne naują porą batų sudėvėti. Mes ateiname su misija. Noriu atlikti savo gyvenimo pareigą nuo... iki“, – pabrėžė moteris.

Paklausta, kas labiausiai padėjo siekti tikslų, ji net neabejodama įvardijo užsispyrimą. „Jei noras yra didelis, jei tikiu ir pasėju savyje ambiciją, būtinai einu iki galo. Mane labai sunku perkalbėti. Net neturėdama palaikymo, tyliai darysiu savo“, – atvirai sakė Sabina.

Didžiausi moterų iššūkiai

Sabina įsitikinusi, kad didžiausias iššūkis moteriai – jinai pati sau. Juolab kad moters prigimtis yra globoti, ji švelni. Gyvybės nešėjai gera būti namuose. Ten ji mato didžiausią savo gyvenimo prasmę. „Kaip namiškiai išsivers be manęs?“ – būgštaudama dažnai klausia moteris pati savęs, svarstydama palikti namus ir eiti dirbti. Pati perėjusi tokius kelius žino, kaip nelengva apsispręsti „skriausti“ savo šeimą. Šis klausimas, pašnekovės nuomone, itin aktualus jaunai šeimai, kol maži vaikai, kuriais nuolatos reikia rūpintis.

S. Daukantaitė perspėjo, jog priimant sprendimą reikia nepamiršti nuolatinės kaitos. „Vaikai pasiutusiai greitai auga. Tie, kuriems dabar reikia šluostyti nosį, rytoj jau nebenorės paduoti gatvėje rankos. Kas tada? Gyvenimas dėl išblizgintų porceliano puodelių arba švarių namų kampų? – retoriškai klausė. – Manęs tai nežavėjo, todėl nutariau, kad turiu eiti pirmyn, toliau namų.“

Tarsi pasiteisindama užsiminė, kad kas vakarą namo grįžta su didžiausiu lagaminu naujų patirčių ir įspūdžių. Tai praturtina visą šeimą, ne tik ją. „Kai išeini, stropiai surikiuoji logistiką. Kai nugali didžiąją baimę palikti namus, tenka tik tie iššūkiai, kurie liečia visus verslininkus, ne tik išskirtinai moteris“, – sakė moteris.

Apie barjerus

Sabina nemano, kad yra kokių nors barjerų, kliudančių moterų lyderystei. Greičiausiai jie slypi mumyse. „Ką galvosime apie save pačios, kaip jausimės, toks ir bus atspindys viso to aplinkoje. Tikras lyderis nesunkiai atpažįstamas. Visiškai nesvarbu, kas jis: vyras, moteris ar daugiavaikė mama“, – įsitikinusi pašnekovė.

Kalbai pasisukus apie sprendimus, „Adcacao“ įkūrėja ir kūrybos vadovė S. Daukantaitė pajuokavo, kad geriausias jos pastarosios savaitės sprendimas buvo nusikirpti ilgus plaukus. „Įsivaizduokite, kaip atrodyčiau „Veikliausia 2016“ su strėnas siekiančiais plaukais? – šypsojosi moteris. – Jeigu rimtai, dažnai savo sprendimų pasekmes sužinome gerokai vėliau, nei pradedame tai svarstyti.“

Ištrūko į kelionę

Sabina pasakojo, kad prieš kelis mėnesius pavyko ištrūkti į kelionę. Vaikus palikusi namie su tėčiu ir močiute, važiavo pas draugę į Briuselį. „Valgėme midijas tiesiai iš katiliuko, gėrėme vyną ir taršėme pokalbių temas vieną po kitos. Toks rojus truko keturias dienas ir keturias naktis, bet man užteko“, – laimingomis akimirkomis džiaugėsi moteris.

Beveik viskas, kuo ji užsiima – mėgstama veikla. O mėgstamiausias – darbas. Knygas gali skaityti tik lėktuve, traukinyje – kur niekas nelipa ant kelių ir nepuola skaityti kartu.

Tapyba ant šilko irgi šiek tiek primiršta dėl tos pačios priežasties: turi keletą metų paauginti padėjėjas, dvejų metukų dvynes Unę ir Dalią. Pasak Sabinos, jos tik ir taikosi, kaip išvesti iš kantrybės. Nori užkariauti visą mamos dėmesį.

Sabina Daukantaitė, veikliausia 2016-ųjų moteris, pasipuošė specialiai šiam apdovanojimui kurta Jurgos Lago (dešinėje) sege.Konferencijos "Veikli" archyvo nuotrauka
Sabina Daukantaitė, veikliausia 2016-ųjų moteris, pasipuošė specialiai šiam apdovanojimui kurta Jurgos Lago (dešinėje) sege.Konferencijos "Veikli" archyvo nuotrauka

Širdžiai mielos vietos

Paprašyta prisiminti širdžiai mielas vietas, moteris nusikėlė į mokyklos laikus. Vilnietė S. Daukantaitė vaikystėje mokėsi Salomėjos Nėries vidurinėje mokykloje (dabar gimnazija). „ Atbildėdavom į šunparkį (dabar ten prezidentūros kiemas), pabėgę iš pamokų gulinėdavom saulėje ant suoliukų, sugalvodavom neįtikėtinų istorijų. Visas senamiestis yra mano širdžiai miela vieta, nes ten kasdien dvylika metų myniau takus, patyriau linksmų nuotykių, stebėjau gražius pokyčius“, – prisipažino ji.

Sabina nepamiršo paminėti gimtųjų namų. Juose užaugusi pernai vėl sugrįžo gyventi. Jos žodžiais tariant, gimtasis namas mielas iki kaulų smegenų.

Kada nenuorama pasijunta ypač mylima ir lepinama? „Kai ryte lipdama laiptais žemyn pajuntu iš virtuvės sklindantį kavos aromatą ir žinau, kad tai vyras man paruošė kavos su pienu. Taip prasideda kiekviena mano diena, tobulai prasideda, – šypsodamasi sakė moteris. – Kaip ji tęsis – dažniausiai priklauso tik nuo manęs.“

Lemtingas susitikimas

Sabina su vyru pažįstami nuo mokyklos suolo. „Jis – mano bendraklasis. Atėjo mokytis į devintą klasę. Prisimenu, atsisukau per muzikos pamoką, žiūriu – naujokas sėdi. Nekenčiau naujokų, jie kažkaip išdarkydavo nusistovėjusią aurą“, – prisiminė pašnekovė.

O vaikinas į akį kritusią klasiokę ėmė globoti, padėdavo ruošti pamokas. Ji tuo naudodavosi.

„Susituokėme praėjus aštuoniolikai metų po mokyklos baigimo. Tuomet viena auginau du vaikus, o jis buvo oriai bežengiantis į senbernystę. Štai tokia „stebuklinga“ istorija. Nesigailiu“, – prisipažino Sabina.

Artima aplinka

Daugiavaikės šeimos mama neneigė, kad jiems netrūksta nei rūpesčių, nei atsakomybės. Tačiau netruko pasidžiaugti, kad užvis daugiausia jie turi džiaugsmo. „Mūsų namuose visko daug: daug triukšmo, šurmulio, sumuštinių rytais, porų batų, išrikiuotų prie durų… Mums taip gyventi labai patinka. Kartais svarstau, kad kitaip nebegalėčiau“, – kalbėjo moteris.

Sabina visada turėjo į ką lygiuotis. Juolab kad pavyzdžių toli ieškoti neteko. Ji žavisi savo močiutėmis, mama. Iš jų semiasi įkvėpimo, gyvenimo patirties. Viena S. Daukantaitės močiutė Genovaitė buvo balerina, anksti išėjusi į pensiją. Tikra gražuolė ir moteriškumo įsikūnijimas. Kita – žymi choreografė, humanitarinių mokslų daktarė Elena Morkūnienė. Nepailstanti, veržli, veikli moteris, parašiusi daug knygų. Neatidėliodavo darbų, vadovavosi taisykle: jei tik galiu šiandien – neatidėsiu rytojui.

Sabinos motina Dalia – jaunatviškumo įsikūnijimas, darbšti ir labai nuoširdi. „Pati geriausia mama pasaulyje, – įsitikinusi Sabina. – Ji yra mano didžioji įkvėpėja. Deduosi galvon visus jos pasakymus, pamokymus. Anot mamos, svarbiausia yra tai, kaip gyvendama jautiesi, o visa kita...“

Sabina turi keleriais metais jaunesnį brolį Simoną. „Visada buvome geri draugai. Esame labai panašūs: maištininkai su kūrybiniu polėkiu, turintys panašų humoro jausmą. Simonas – juvelyras, mina mūsų tėvelio Eduardo – dizainerio, juvelyro – pėdomis.“

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"