Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Radijo bangų užsuptas

 
2013 02 02 12:24
V.Simulikas radijo mėgėju susidomėjo studijų laikais. /Asmeninio archyvo nuotrauka
V.Simulikas radijo mėgėju susidomėjo studijų laikais. /Asmeninio archyvo nuotrauka

Vakarais, savaitgaliais ir per atostogas parlamentaras Valerijus Simulikas užsideda ausines ir neria į radijo bangų jūrą. Jis teigė, kad tai - geriausias būdas atitrūkti nuo kasdienių darbų. Politikas prie radijo įrangos sėdi ir Seimo viešbutyje, kuriame gyvena.

Labai trumpos radijo bangos gali atsispindėti nuo Mėnulio ir net nuo meteorų lietaus. Kiek ilgesnės - nuo jonosferos, tada - nuo Žemės, ir taip keliauja, kol visiškai nusilpsta. Tokiu būdu ryšys gali būti užmegztas su radijo stotimi, esančia kitoje Žemės pusėje. Tiesa, tam gali trukdyti žaibai, Saulės elektromagnetinės audros. O dar būna radijo piratai, apgaudinėjantys tokio ryšio mėgėjus. Šiuos ir kitus įdomius dalykus pasakojo radijo sporto aistruolis politikas V.Simulikas.

Į atvirlaiškius panašios kortelės

Parlamentarui socialdemokratui V.Simulikui radijo įranga sava ir pažįstama jau 25 metus. Beveik tiek pat metų yra ir politiko santuokai. Žmona - pedagogė Regina - seniai priprato prie to, kad vyras užsideda ausines ir klausosi radijo signalų. V.Simuliko mamai prie radijo įrangos sėdintis sūnus panašus į žvalgybininką iš filmų. Pačiam ponui Valerijui radijo sportas yra didžiausia gyvenimo aistra. "Tai yra ryšio, sklindančio trumposiomis bangomis, užmezgimas", - savo pomėgį paaiškino jis.

Šiaulietis politikas Vilniuje gyvena Seimo viešbutyje, ant jo stogo, gavęs administracijos leidimą, iškėlė anteną. Tad darbo dienai pasibaigus, vakare jis gali mintimis iškeliauti į radijo bangų pasaulį. V.Simulikas prisipažino, kad pokalbio su LŽ žurnaliste išvakarėse nėjo miegoti iki trijų valandų nakties. Kas patrauklaus, kad vyras, vienas užsidaręs kambaryje, palinksta prie radijo įrangos? Politikas teigė, jog tai yra geras būdas nuo visko atitrūkti ir pailsėti. "Be to, patinka toks komunikavimas. Kai pajunti tą malonumą pagauti radijo ryšį, nebegali jo atsisakyti, - tvirtino parlamentaras. - O iš to pomėgio atsiranda kitų. Radijo mėgėjas gauna informacijos, geografijos žinių, plečia akiratį." Jis sakė, kad po to, kai užmezga ryšį, per internetą pasidomi ta pasaulio vieta, iš kurios atsklido signalas.

Pasakodamas apie pomėgį, V.Simulikas ant stalo paskleidė šimtus į atvirlaiškius panašių QSL kortelių, gautų iš kolegų radijo mėgėjų. Trumpabangininkas vardijo, iš kokių pasaulio vietovių jos atkeliavusios: Monakas, Vatikanas, Gibraltaras, Malta, Čilė, Gvatemala, Bisau Gvinėja, Šri Lanka, Taitis, Maldyvai, Senegalas, Uzbekistanas... Pasak V.Simuliko, kiekviena kortelė priklausė kokiam nors žmogui. Iš viso V.Simulikas jų turi apie 15 tūkstančių. "Šiauliuose namie - pilna spinta", - tvirtino jis. Tokias ir pats siunčia į įvairiausias užsienio šalis. Kortelių būna ir spalvingų proginių, ir paprastų - su korespondentų šaukiniais, jose nurodyta ryšio data ir laikas, diapazonas, girdimumas ir t. t. Radijo mėgėjai jas užsako pagaminti pagal savo skonį ir finansines galimybes. Korteles siunčia per savo biurus ir ne po vieną - į paketą sudeda daug, nes taip yra pigiau. Svarbiausia investicija, pasak V.Simuliko, būna į radijo aparatūrą. Kartkartėmis įrangą reikia atnaujinti. O kortelės gali kainuoti ir po kelis centus. Todėl net pensininkai ir studentai gali leisti sau turėti tokį pomėgį. Be abejo, reikia gauti radijo mėgėjo licenciją, ją turi ir V.Simulikas. Tam reikia mokytis ir išlaikyti egzaminus. "Dar kiekvienas mūsų turi asmeninį šaukinį", - sakė jis.

"Didžiausias malonumas yra kontaktas su žmonėmis, kuriems taip pat patinka radijo sportas", - tvirtino V.Simulikas. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
"Didžiausias malonumas yra kontaktas su žmonėmis, kuriems taip pat patinka radijo sportas", - tvirtino V.Simulikas. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Lietuvoje - tūkstantis entuziastų

"Radijo mėgėjo tikslas yra turėti kuo daugiau ryšių, - pasakojo V.Simulikas. - Kiekvieną savaitgalį vyksta kurios nors valstybės varžybos. Būna ir pasaulio čempionatai. Lietuviai yra daugkartiniai ir Europos, ir pasaulio čempionai."

Radijo mėgėjai renkasi į savo šalies ir tarptautinius sąskrydžius, bendrauja, dalijasi žiniomis ir patirtimi. V.Simulikas teigė, kad pasaulyje yra per kelis milijonus tokių entuziastų. Lietuvoje radijo sportu užsiima apie tūkstantis žmonių. "Gaila, kad mūsų krašte sugriauta jaunimo techninio sporto šakų sistema, - su apmaudu sakė buvęs pedagogas, anksčiau pats vadovavęs radijo mėgėjų būreliui. - Valstybė turėtų investuoti, kad ji veiktų. Tai yra brangus malonumas. Techninių būrelių reikia, net jei juos lankytų mažiau vaikų. Visada sakau: geriau penki vaikai būrelyje, negu penki - gatvėje."

Radijo mėgėjai yra įvairaus amžiaus ir profesijų. Ir gyvenimo būdas skirtingas, jie - nebūtinai kambaryje užsidarę vienišiai. Kai kurie trumpabangininkai dirba būdami lėktuvuose, laivuose, jachtose. V.Simulikas sakė: "Tarkime, žmogus turi jachtą, išsikelia anteną ir mezga radijo ryšius. Pavyzdžiui, žinau olandų lakūną, dirbantį iš lėktuvo." Politikas teigė, kad yra apie 20 kartų užmezgęs ryšį su pilotais. Dažniausiai jis būna labai trumpas. Tiesiog pasikeičiama signalo įvertinimu: ryškumu, stiprumu, tonu.

Radijo mėgėjai bendrauja, naudodami Morzės abėcėlę, per mikrofoną, pastaraisiais metais ir kompiuteriu. Vieni entuziastai renka korteles, kolekcionuoja diplomus, kiti varžosi, kuriam pavyks užmegzti daugiau radijo ryšių, dar kitiems patinka tolimų ir retų stočių medžioklė. Yra vadinamieji kompiuteriniai čartai, per kuriuos teikiama informacija apie įvairias akcijas, diplomus ir t. t. O yra tokių radijo aistruolių, kurie užsiima radijo ryšio technikos ir antenų konstravimu bei bandymu, ryšiais per palydovus ar net per bangų atspindžius nuo Mėnulio ar meteorų.

Morzės signalai - lyg muzika

Radijo sportu V.Simulikas susidomėjo studijų laikais. Būdamas pirmo kurso fizikos studentas, jis pasirinko papildomą radijo būrelio vadovo discipliną. "Iš pradžių su kolegomis keikėmės, - prisiminė politikas. - Pradžia buvo sunki. Kol įvyko lūžis - pavyko perprasti sistemą." V.Simulikas teigė, kad jam buvo ypač sudėtinga išmokti Morzės abėcėlę. Vėliau šiuos signalus jis pradėjo girdėti lyg muziką. V.Simulikas pasakojo, kad radijo mėgėjai bendraudami vartoja ir žodžių santrumpas, tarkime, GD reiškia "Good day" (liet. - "Laba diena"). Stilius panašus į internautų rašomus trumpinius. "Laikui bėgant susiformuoja įgūdžiai ir taip bendrauti pasidaro paprasta", - tvirtino V.Simulikas. Mėgstantieji bendrauti radijo ryšiu gali kalbėtis lyg mobiliuoju telefonu. Tai skatina geriau išmokti užsienio kalbų. Ponas Valerijus su kitais radijo mėgėjais gali šnekėtis rusų, anglų, šiek tiek vokiečių kalbomis. "Bendrauju ir vienu, ir kitu būdu - Morzės abėcėle arba kalbuosi per mikrofoną, - sakė parlamentaras. - Didžiausias malonumas yra kontaktas su žmonėmis, kuriems taip pat patinka radijo sportas."

Tolimiausia pasaulio vieta, su kuria V.Simulikas buvo užmezgęs radijo ryšį, buvo mokslinė bazė Antarktidoje. Internete paskaitė, kad ten rengiama ekspedicija. Tada kasdien po kokias penkias valandas sėdėdavo prie mėgėjų radijo stoties, ieškodavo, klausydavosi, laukdavo. Tai truko dvi ar tris paras. Galiausiai ryšį pavyko užmegzti. Koks jausmas apima, kai, prisisėmus kantrybės, pavyksta pasiekti tikslą? "Fantastiškai geras", - patikino pašnekovas. Jam ypač įsiminė užmegztas ryšys su Vatikanu. "Gaudžiau visą savaitę, kol pavyko", - tvirtino trumpabangininkas. V.Simulikas sakė, kad per varžybas ilgiausiai, neatsitraukdamas, prie radijo įrangos yra praleidęs pusantros paros. O kartą per vieną valandą jam pavyko užmegzti net šimtą ryšių.

Rimtos ir juokingos situacijos

Būna, kad trumpabangininkams kliudo radijo piratai. Jie mezga ryšius tuo pačiu šaukiniu, kurio ieško radijo mėgėjai, tarkime, manydami, kad jis yra kokios nors ekspedicijos. Jei radijo piratus pagauna, juos baudžia - gali atimti licenciją ir net aparatūrą. "Radijo mėgėjai yra kultūringi. Yra tik keli keiksmažodžiai, kuriuos vartoja. "99" reiškia, kad kažką negerai padarei, "lid" - jog esi blogas operatorius", - atskleidė V.Simulikas. Jis teigė, kad radijo sportu užsiimantys žmonės laikosi kodekso, stengiasi padėti vieni kitiems, būti solidarūs ir vieningi. Jei kuris nors nusižengtų taisyklėms, o kiti tai paliudytų, galima netekti licencijos.

V.Simulikas pasakojo, kad radijo entuziastų žinios ir gebėjimai ypač praverčia per gamtos kataklizmas, kai reikia padėti nuo stichijos nukentėjusiems žmonėms. "Kai vyksta žemės drebėjimai, radijo mėgėjai dažnai būna pirmieji, kurie apie tai praneša ir esant reikalui iškviečia pagalbą", - tvirtino trumpabangininkas.

Kartais nutinka anekdotiškų istorijų. V.Simulikas papasakojo apie vieną radijo mėgėją iš Baltarusijos. Trumpabangininko žmona išėjo į parduotuvę. Grįžusi ilgai skambino į duris, bet ausines užsidėjęs sutuoktinis nieko negirdėjo. Galiausiai moteris nuėjo pas vyro draugą, taip pat radijo mėgėją, gyvenantį už kelių kvartalų. Ji paprašė, jog šis eteriu susisiektų su sutuoktiniu ir praneštų, kad žmona negalinti grįžti. Taip moteriai pavyko prisišaukti vyrą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"