Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

R.Valeikis nenori būti protingas

 
2011 11 06 11:00

Leiskite jums pristatyti Rimą Valeikį. Jis - žodžių kišenėje neieškantis ir perdėtu korektiškumu nepasižymintis dailininkas, karikatūristas ir BTV konkurso 'Lietuvos princesė' vedėjas.

Ranką šio teksto autoriui ištiesiantis pašnekovas neatrodo panašus į žmogų, nusiteikusį bendrauti. Interviu herojus primena tipinį troleibuse sėdintį lietuvį, kurio akyse - nesibaigianti rudens apatija. Tačiau pamažu šie veikėjai įsikalba ir R.Valeikio veide įsižiebia viešojoje erdvėje neblėstanti šypsena. Vyrukas pasakoja apie nesurežisuotą pretendentės į BTV "Lietuvos princesės" titulą Cezarijos Smitos Kviatkovskos antausį, apie ant jo užpykusią "Olialia pupyčių", kurios nuo šiol vadinasi tiesiog "Pupytėmis", lyderę Oksaną Pikul ir apie tai, už ką (ne)verta duoti į marmūzę.

- Iki trečiadienio vakaro BTV eteryje sukosi "Lietuvos princesės" anonsas, kuriame projekto dalyvė Cezarija Smita Kviatkovska skelia tau antausį. Trečiadieniniame kanalo pranešime žiniasklaidai rašoma, kad situacija nesurežisuota. Kurgi ne!

- Antausis tikras ir nesurežisuotas. Visiškai švari improvizacija. Garbės žodis! Cezarija yra reperė iš Pabradės. Tokia labai kieta mergina, repuojanti: "Jeigu tu ką nors padarysi, aš nupjausiu tau kiaušus!" ir t. t. O prieš kameras ji baili - stovi apsirengusi suknele... Toje laidoje kalbėjome apie nuoširdumą. Sakiau jai: "Cezarija, tai - apsimetinėjimas. Įrodyk, kad tu kieta. Vyrai - kiaulės. Ateik ir trenk man per veidą!" Pakankamai ilgai ją įkalbinėjau. Ji atėjo ir trenkė. "Normaliokas" - davė ir negailėjo. Supykusi mergina antausį duoda su tokia jėga. Gerai, kad buvau nupudruotas - priešingu atveju ausis būtų buvusi raudona.

- Yra pretendenčių į princeses, kurios tau nepatinka?

- Ne. Dalyvės keičiasi ir stebina. Kartais pamatai, kad ta, kuri atrodė nereali, tave apgavo, nes mokėjo tokia apsimesti. Viskas atsiskleis projekto eigoje.

Turiu savo favoričių. Žiūri ir galvoji: "O! Stipru." Jos išreiškia save, savo emocijas, jose yra nuoširdumo ir gaivalo. Tai žavi. Aišku, nesakysiu, kurios merginos man patinka. Nesakau ir joms.

- Kokia bausmė laukia "Lietuvos princesės" nugalėtojos, jei ji savo karūną sumanys parduoti Gariūnuose?

- Nelaukia jokia bausmė. Nemanau, kad reikia bausti. Nėra nieko gražiau ir stipriau už laisvą valią. Princesė bus tokia, kuri neparduos karūnos. Bet pardavimas nėra nei geras, nei blogas. Jei mergina parduos karūną Gariūnuose arba "eBay", gal už gautus pinigus ji mokys ir šelps vargšus, maitins vaikus ir įkurs globos namus?

- Rugsėjo 24 dieną "Lietuvos žinių" žinutėje mestelėjai tokią frazę: "Ne paslaptis, kad mūsų moterys pačios save sudaiktina. To pavyzdys yra "Olialia pupytės" - tave perka ir parduoda kaip prekę, o kai baigiasi vartojimo terminas, tiesiog išmeta. Šis projektas ("Lietuvos princesė" - aut.) visiškai priešingas "Olialia pupytėms", nes skatins nevartoti moters kaip prekės." "Popso" grupės lyderė Oksana Pikul labai įsižeidė...

- Žinojau, kad Oksana dainuoja grupėje. Nežinojau jos pavadinimo. Sakydamas "Olialia pupytės" neturėjau omenyje konkrečios grupės - žodį "pupytės" vartojau kaip "panų", "mergyčių" sinonimą. Nesusišnekėjom - netiksliai pasakiau. Norėjau pasakyti, kad "Lietuvos princesė" nėra bikinio konkursas. Tik tiek. Nenoriu nieko įskaudinti. Galiu suprasti Oksaną, kuri ieško meilės, jaukumo ir šilumos. Aš irgi ieškau meilės, jaukumo ir šilumos. Tik mes darome tai skirtingais būdais (juokiasi).

Jei tave vertina dėl jaunystės, išraiškingų plaukų ir silikoninio biusto, jei mūsų visuomenėje taip suvokiama moters vertė, tai yra sudaiktinimas. Pabandyk tokį moters vartojimo projektą įsivaizduoti kur nors Skandinavijoje. Jį uždraustų dėl etinių dalykų!

Oksana labai užpyko. Nežinau, ar ji turėjo įsižeisti. Bet tai, kad įsižeidė, kažką pasako. Matyt, jaučia, kad tuose žodžiuose yra tiesos. Turėtų būti baisu. Esi jauna ir graži, tavęs visi nori, visi klūpo ant kelių. Dabar tu mėgaujiesi, bet puikiai suvoki, kad greitai pasensi ir išeisi iš apyvartos. 8-10 metų ir viskas baigiasi - tu dingsti. O kas bus po to? O jeigu pašlis santykiai su šeima? Jei vyras turės pinigų, jis nusipirks kitą. "Nusipirks" - šiurkštokas žodis, bet juk nėra jokios draugystės - yra santykiai su mergina, kuri depiliuojasi, deginasi ir atrodo graži.

- 2002 metų vasarą Malaizijos saloje filmavaisi Baltijos šalių TV3 realybės šou "Robinzonai" ir tapai jo nugalėtoju. Įvardyk tris mūsų žvaigždes, kurių niekada neimtum į negyvenamą salą.

- Nuostabus, superinis klausimas (juokiasi). Aš nepažįstu tų žmonių. Išsisukinėju, nes nenoriu tau atsakyti. Tikrai yra garsenybių, kurių neimčiau kartu, bet nenoriu kalbėti apie tuos, kurių nemėgstu. Aš nenoriu nemėgti.

- Paprastai vengi korektiškumo, bet šią akimirką kažkodėl pasidarei labai korektiškas...

- Tu visiškai teisus. Šiuo atveju mano atsakymas būtų negatyvo skatinimas be jokio reikalo. Savanaudiškas pasiputojimas, ir tiek. Tai yra negerai.

- Bendrauji su kvailais žmonėmis?

- Taip. Tenka pasikalbėti su savimi. O kas yra kvailas? Kas yra protingas žmogus? Kas yra protas? Išrasti "iPad" ar reliatyvumo teoriją? Pabėgti iš kalėjimo, iš kurio niekas nepabėgo?.. Galbūt. Protas - ne "Google" žinios. Proto požymis yra sugebėjimas žiūrėti į save iš šalies. Kai manai, kad problemos iš esmės egzistuoja tavo galvoje, o ne aplinkoje, tai - irgi proto požymis. Protingas žmogus kitų nevadins durniais. Durnių nėra - yra tik požiūris. Tiesiog sėdėdamas mašinoje apanki savo emocijoje, keikiesi ir kitą vairuotoją vadini durniumi, bet gal jis kažko nepamatė, gal jis apie kažką mąstė, gal jis nemoka vairuoti taip kaip tu arba yra senas?.. Sąvoka "durnius" yra ištiktukas - akimirkos būsena. Jei kažką vadinu durniumi, pats esu į jį panašus, nes nesusivokiu situacijoje.

Mes visi - potencialiai protingi ir potencialiai idiotiški. Žmogus yra kintantis procesas, jis visoks, jo nėra. Jis - kaip vandenyno banga. Jei ji turėtų sąmonę, artėdama į krantą galvotų: "Aš tuoj mirsiu, išnyksiu!" Banga dūžta į krantą ir miršta, bet jūra atsitraukia ir vėl ateina kita banga. Kai apie tai susimąstai, viskas aišku. Norėčiau, kad tai padėtų man būti laimingam. Gal kartais padeda... Aš nenoriu būti protingas - aš tiesiog noriu būti laimingas. Retokai jaučiuosi laimingas. Jei toks būčiau, apie tai negalvočiau.

Nemanau, kad žmogus - didingiausia ir protingiausia gyvybės forma. Neseniai mąsčiau apie tai, kuo žmogus skiriasi nuo kitų gyvūnų. Arogancija. Genetiškai žmogus linkęs žiūrėti į save pozityviau - matyt, kitaip būtų sunku su savimi gyventi. Manome, kad esame geresni nei esame.

Gyvenime reikėtų ieškoti protingų, o ne durnų žmonių. Rasti durnių lengviau, o su protingais sudėtinga.

- Tavo tinklalapyje www.Valeikis.com pateikta tokia dailės genijaus Leonardo da Vinci citata: "Dabar, kai po mano mirties prabėgo 500 metų, aš jau nebijau pripažinti, kad piešti kaire ranka išmokau būtent iš Rimo." Šią frazę L.da Vinci pasakė tau asmeniškai?

- Tai aišku, kad asmeniškai. Mano svetainėje daug visokių citatų (tinklalapyje cituojamas evoliucijos teoriją sukūręs Charlesas Darwinas, cheminių elementų lentelės autorius chemikas Dmitrijus Mendelejevas, senovės romėnų filosofas Liucijus Seneka ir kiti istoriniai veikėjai, į kurių lūpas įdėti sakiniai apie interviu herojų - aut.). Atsisėdau ir surašiau. Negi dėsi kokias rimtas citatas iš žurnalų? Visiškai akivaizdu, kad tai - ironija su gera humoro doze, bet vis tiek buvo interneto komentatorių, kurie pasipiktino mano arogancija. Nežinau, kur čia įmanoma įžvelgti aroganciją. Tokie pareiškimai yra tam tikras nemąstymas ir kvailumas.

- Tu - sportiškas vyrukas. Gera fizinė forma praverčia gyvenime?

- Užsiimu gimnastika. Tai praverčia tik tuo, kad sportuodamas turi visiškai susikoncentruoti į tai, ką darai. Smegenyse nelieka vietos kvailoms mintims. Sportas sukuria alternatyvų gyvenimą be kasdienybės problemų.

- O konfliktinės situacijos?..

- Kažkuriuo metu buvau pasidaręs piktas vairuotojas - atrodydavo, kad reikia išlipti iš automobilio ir išsiaiškinti santykius fiziškai. O paskui susimąsčiau, kad tai - blogai. Kam?.. Jau ilgai nieko nesprendžiau kumščiais. Nors ne - buvo (kikena)... Nenoriu apie tai kalbėti, nes nėra kuo didžiuotis. Jeigu mušiesi, vadinasi, jau pralaimėjai. Nemanau, kad yra dalykas, dėl kurio verta duoti į galvą.

- Net jei gatvėje tave petimi užkabinęs debilas mesteli "Žiūrėk kur eini, gaidy!"?..

- Aišku, kad nereikia duoti jam į snukį, bet susivaldyk, kad nori... Reikia susivaldyti. Paprastai tie, kurie moka muštis, truputį ramesni. Jie išlaukia momento, kai užsidirbi. Toks nestumdys tavęs gatvėje ir nesakys: "Ė-ė-ė, kas yra?.."

- Pieši kiekvieną dieną. Pažiūrėjęs į savo piešinį, nupieštą prieš metus, galėtum apibūdinti tos dienos nuotaiką?

- Ne visada, nes tai užtrunka - piešinys piešiamas ne vieną dieną. Neseniai peržiūrėjau savo darbus. Supratau, kad persistengiu - perkraunu piešinius detalėmis. Jie būtų gražesni, jei pieščiau trumpiau.

Turi mokėti piešiniu užrašyti emociją, bet tai pavyksta ne kiekvieną kartą. Nežinau, kokias emocijas žiūrovams sukuria mano darbai. Kuo toliau, tuo mažiau noriu būti karikatūristas.

Beje, gali padaryti man "piarą" - artėjančios savaitės šeštadienį "Lofte" (įvairaus formato renginių erdvėje Vilniuje - aut.) su Algiu Kriščiūnu (meniniu "Panelės" redaktoriumi ir fotografu - aut.) darome parodą "Remake". Joje bus eksponuojami aštuoni jo fotografijų ir mano piešinių junginiai - skaitmeninio meno manipuliacijos religinės ikonografijos tema. Vietoje įprastų šventųjų mūsų dėmesio centre atsidūrė tie, kurie garbinami dabar. Kas tokie? Reikia ateiti ir pasižiūrėti.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"