Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Pulkininkas ir jo jaunieji kadetai

 
Kiekvienas rytas kadetų mokykloje prasideda iškilmingu vėliavos pakėlimu.
Kiekvienas rytas kadetų mokykloje prasideda iškilmingu vėliavos pakėlimu. Erlendo Bartulio (LŽ) nuotraukos

Vienintelės Baltijos šalyse Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų mokyklos vadovas pulkininkas Viktoras Daunys juokauja, kad ugdydamas būrį vaikų ir jaunuolių atidirba už tai, kad karinė tarnyba sukliudė vertingai auklėti savo vaikus.

1994 metais Kaune veiklą pradėjo kaip Jaunojo kario būrelis, o 2012 metais Generolo P.Plechavičiaus kadetų mokykla tapo bendrojo lavinimo įstaiga su neformaliojo ugdymo programa. Ilgametis jos vadovas V.Daunys, pats jaunystėje mokęsis kadetų mokykloje tuometiniame Leningrade (dabar Sankt Peterburgas), sakė, kad jaunimui nuo 12 metų čia sudaromos sąlygos įgyti vidurinį ir teisės bei karybos pagrindų išsilavinimą, todėl čia mokosi vaikai iš įvairių Lietuvos miestų ir rajonų. "Kadetas - ypatingų gabumų mokinys, siekiantis teisės ir karybos aukštojo išsilavinimo. Atėję pas mus vaikai ir jaunuoliai turi išlaikyti įskaitas, įveikti trijų mėnesių bandomąjį laikotarpį. Jeigu pateisina mokyklos lūkesčius, duoda priesaiką ir gauna kadeto antpečius", - pasakojo pulkininkas.

Priima tik gabius

Pasak kadetų mokyklos vadovo, mokydamiesi, tarkime, matematikos, jaunieji kadetai integruotai mokosi ir šaudybos pagrindų, krimsdami fiziką susipažįsta su balistika, o mokydamiesi anglų kalbos - įgyja ir karinio vertimo pradmenų. Pulkininkas teigė, jog jaunuoliai užsiima parašiutizmu, alpinizmu, kovų menais ir savigyna. Todėl atranka į kadetus yra griežta, pretendentai kalbasi su psichologais, socialiniais darbuotojais, mokyklos vadovais. Privalu būsimam kadetui išlaikyti ir fizinės parengties normatyvus. "Pirmumo teisė suteikiama vienišų mamų vaikams ir vaikams iš socialiai remtinų šeimų. Tačiau vaikas, kaip minėjau, turi būti gabus. Kadangi esame vienintelė tokia mokykla Baltijos šalyse, mokosi vaikai tiek iš Kauno, kur esame įsikūrę, tiek iš Vilniaus, Klaipėdos ir kitų miestų", - pasakojo V.Daunys.

Pulkininko globotiniai mokykloje praleidžia visą dieną - po pamokų rengia kitos dienos namų užduotis, dalyvauja įvairių būrelių veikloje. Kadetų mokyklos vadovas įsitikinęs, kad norint išugdyti gerą karininką jam reikia duoti kuo daugiau žinių. Šiais metais jauniesiems kadetams bus galimybė apsigyventi mokyklos bendrabutyje, iki šiol vaikai gyvendavo šeimose ar pas giminaičius, nes mokykla bendrabučio neturėjo.

Per pertraukas jaunieji kadetai laiko veltui neleidžia - treniruojasi.
Per pertraukas jaunieji kadetai laiko veltui neleidžia - treniruojasi.

Nebūtinai bus kariškiai

V.Daunys pasakojo, kad Europos Sąjungos šalyse yra 54 kadetų mokyklos, su kuriomis Generolo P.Plechavičiaus kadetų mokykla palaiko glaudžius ryšius. Įvairių šalių jaunieji kadetai vasarą dalyvauja bendrose stovyklose, dalijasi įgūdžiais, bendrauja. Pulkininkas tiki, kad svarbiausia - skiepyti auklėtiniams padorumo, tvarkos, drausmės, sąžiningumo ir pagarbos savo vėliavai jausmą, patriotizmą. "Mūsų darbas - dar ir prevencinis. Jeigu vaikas užimtas nuo ryto iki vakaro, grįžta į namus jau tik pavakarieniauti ir ilsėtis. Per tėvų susirinkimus kadetų tėvai džiaugėsi, kad grįžę iš mokyklos vaikai nekrečia eibių, net prie kompiuterio nebesėda", - šyptelėjo per tris šimtus berniukų ir mergaičių ugdančios unikalios mokyklos vadovas.

Kai su pulkininku vaikščiojome kadetų mokyklos koridoriais, maloniai stebino vaikų elgesys. Kasdienėmis maskuojančių spalvų uniformomis vilkintys berniukai ir mergaitės sutikę vyresniuosius pagarbiai išsitempdavo stovėsena "ramiai" ir vaikiškais balsais darniai tardavo: "Sveiks, tamsta." Tik išgirdę pulkininko komandą "laisvai", jaunieji kadetai vėl imdavo tyliai šurmuliuoti.

V.Daunys pasakojo, kad vadovauti kadetų mokyklai buvo paskirtas "įsakymo tvarka", kaip įprasta kariškių pasaulyje. "Kadangi pats esu baigęs kadetų mokyklą, iš patirties žinau, kad tiek dėmesio, kiek skiriama kiekvienam vaikui tokioje mokykloje, kitur nerasite. Norėjau, kad ir mūsų vaikai turėtų galimybę mokytis karybos, bet nebūtinai paskui taptų kariškiai. Mokykla suteikia vaikams tvirtus gyvenimo pagrindus, disciplinuoja, ugdo patriotiškumą. Iš esmės man patinka specializuotos mokyklos, skirtos tam tikrų gabumų turintiems vaikams - menų gimnazijos, sporto mokyklos, profesinio rengimo įstaigos. Jas baigę auklėtiniai turi realų atspirties tašką gyvenime. Ir į mūsų mokyklą vaikas ateina turėdamas tikslą tapti teisininku arba kariškiu. Tačiau tai nereiškia, kad jam kas nors trukdo tapti dėstytoju ar net ir kunigu", - tikino pašnekovas.

Pulkininkas V.Daunys mielai per pertraukas šnekteli su auklėtiniais.
Pulkininkas V.Daunys mielai per pertraukas šnekteli su auklėtiniais.

Namie būdavo retai

Kadetų mokyklos vadas prisipažino, kad pradėjęs dirbti su vaikais atrado dar vieną savo pašaukimą - pedagogiką. Jam svarbu, kad kiekvienas auklėtinis gautų kuo daugiau dėmesio iš mokytojų, galėtų atsiskleisti. "Mano ir kitų pedagogų tikslas - suteikti šiems vaikams maksimalių galimybių būti asmenybėmis. Čia nėra beprasmiško muštro, nors mokyklos tvarka pusiau karinė. Mes ugdome pagarbą mokytojams, vyresniesiems, meilę savo tėvynei, turime kadetų garbės kodeksą, kuris draudžia blogai elgtis. Moksleiviai vilki uniformą, įpareigojančią elgtis garbingai", - tikino V.Daunys.

Paties pulkininko sūnus yra baigęs pasieniečių mokyklą, dirba šioje tarnyboje. Kariškis svarstė, kad jo atžala profesiją, matyt, rinkosi vedamas paties pašaukimo, tėvas jam įtakos nedarė. "Manau, sūnus pats sprendė ir rinkosi gyvenimo kelią, mane jis namie retai matydavo. Čia visų kariškių problema - tarnyba atima tėvą ir vyrą iš šeimos. Kai atsirado galimybė dirbti su jaunaisiais kadetais, priėmiau tai kaip savotišką duoklę, kurią privalau atiduoti vaikams, bet mano paties vaikai iš manęs dėmesio gavo mažai", - liūdnai šyptelėjo V.Daunys. Jis jaunystėje baigęs kadetų mokyklą, o vėliau baigė jūrų pėstininkų mokslus, tarnavo šturmo daliniuose, kariavo, dirbo instruktoriumi užsienyje, Lietuvos pasienio tarnyboje. Jau išėjęs į atsargą, pradėjo dirbti su jaunuomene Jaunojo kario būrelyje, kuris dabar tapęs Generolo P.Plechavičiaus kadetų mokykla.

Kariškis ir pedagogas

Pulkininkas šmaikštavo, kad, tarsi priverstinai įgijęs pedagogo specialybę, buvo nustebęs, jog, tarkime, pasieniečių mokyklos viršininkas gali būti tik karininkas, policijos mokyklos vadas - policininkas arba teisininkas. "O štai kadetų mokyklos vadui karo akademijos išsilavinimo nepakanka. Reikia turėti ir pedagogikos magistro laipsnį. Taigi teko dar dvejus metus mokytis, gavau pedagogo diplomą. Dirbti su suaugusiaisiais lengviau. Su vaikais - jau reikia specialių žinių", - teigė V.Daunys.

Pašnekovas džiaugėsi, kad matydamas į mokyklą ateinančius dvylikamečius, jau po metų regi įvykusių teigiamų pokyčių. Esą penktokėliai per pirmus metus jam nutampo visas uniformos rankoves, norėdami atkreipti pulkininko dėmesį, kalbina jį, nusitveria už rankovės ir nepaleidžia. Susipažinę su drausmės reikalavimais vaikai tampa kitokie - pareigingi, pagarbūs, klusnūs. "Pereikite mūsų mokyklos koridoriumi ir pamatysite - vaikai įgauna orumo, rodo pagarbą vyresniems. Geriausi kadetai kaip tik ir yra tie vaikai, kurie pradeda čia mokytis nuo penktos klasės. Su atėjusiaisiais į devintą, dešimtą klasę dirbti tenka daugiau. Jie - vyresni, jau turi susiformavusių elgesio bruožų. Mažieji - daug imlesni. Pasakysiu taip - su vaikais dirbti sunku, bet be galo malonu", - prisipažino pulkininkas.

Su kadetų mokyklą baigusiais absolventais vadovas ir pedagogai toliau palaiko glaudžius ryšius. Pulkininkas pasakojo, kad šeši jo auklėtiniai dalyvavo įvairiose misijose, vienas tarnauja Prancūzų legione, kitas mokosi Jono Žemaičio karo akademijoje, keletas kadetų - Mykolo Romerio universitete. Buvę kadetai lankosi savo mokykloje, dalijasi patirtimi, dėsto. "Mūsų vaikai tampa bendruomene, kurią vienija bendri interesai, pomėgiai, gyvenimo žygiai", - tikino V.Daunys.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"