Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Pramogų pasaulyje - pravardžių manija

 
2011 04 16 0:00
Dainininkė V.Pilibaitytė-Mia planuoja oficialiuose dokumentuose įteisinti savo pseudonimą.<br>Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Dainininkė V.Pilibaitytė-Mia planuoja oficialiuose dokumentuose įteisinti savo pseudonimą.
Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Prisidengti išgalvotais vardais buvo madinga visais laikais. Šiuolaikinės Lietuvos garsenybės, pasivadinusios skambiais pseudonimais, mažai kuo skiriasi net tik nuo senųjų kolegų, bet ir nuo senovės Romos patricijų.

Pridėti prie tėvų suteikto vardo dar vieną, dažniausiai apibūdinantį kokią nors ryškesnę žmogaus savybę, buvo įpratę dar Romos imperijos kilmingieji. Tarp gausybės Julijų, Klaudijų, Sampronijų, Marijų ar Gajų patogumo dėlei buvo naudojamos tokios pravardės kaip Žvairys, Afrikietis, Numidas ar net Paršelis. Matyt, tik taip senovės romėnai sugebėdavo atskirti kilminguosius, kurie iš kartos į kartą savo atžalas vadindavo vienodais vardais, siekdami parodyti, kad priklauso kilmingai šeimai. Pseudonimų mada paplito po visą pasaulį. Daugelis garsių rašytojų, aktorių, dainininkų buvo žinomi ne tikrais, o išgalvotais vardais. Dabartiniame pramogų pasaulyje pseudonimai Stingas, Madonna, Lady Gaga ir kiti užgožė tikruosius žvaigždžių vardus bei pavardes. Mūsiškiai "pramoginiai" žmonės taip pat neretai prisidengia išgalvotais, gražiai ar įsimintinai skambančiais vardais. LŽ nutarė pasidomėti: kodėl jie taip daro?

Mokyklinis trumpinys

Žavi šokėja Kristina Navickaitė dar paauglystėje įgytą pravardę Tina pavertė savo prekės ženklu. "Tina dance" kolektyvas ir šokių mokykla visiems asocijuojasi būtent su jų įkūrėja bei vadove, o pati ji scenoje prisistato tik trumpiniu. "Jis man natūraliai prigijo, bendramoksliams pradėjus trumpinti mano vardą. Tuo metu nebuvau nei žinoma, nei man reikėjo kokio pseudonimo", - juokėsi prisiminusi klasės draugų priklijuotą vardą Tina.

Ji sako, jog prie pravardės taip priprato, kad susipažindama su žmonėmis automatiškai prisistato Tina, o ne Kristina. Nors vardas dar trumpinamas ir į Kristę, klasės draugų valia K.Navickaitei buvo priklijuotas kitas trumpinys. "Taigi nuo kokios 9 klasės esu įpratusi būti vadinama Tina, o kai atėjo laikas galvoti, kaip pavadinti savo šokių kolektyvą, šis vardas natūraliausiai tiko. Kolektyvas yra siejamas su mano veidu, esu jo vadovė, taigi, manau, pasirinkau teisingai", - šyptelėjo šokėja.

K.Navickaitė sakė, kad dabar Kristina ją kartais pavadina žmonės, kurie nori suteikti kreipiniui intymesnį, šiltesnį atspalvį. "Žinoma, mamytė mane vadina Kristina. O štai sesė ir močiutė kreipiasi Tina. Jos abi labai šiuolaikiškos", - juokėsi jauna moteris. Ji prasitarė, kad ir mamai kartais išsprūsta kreipinys Tina, bet tai būna nedažnai. "Prisipažinsiu, man labai keista iš mamos išgirsti, kai ji kokiame nors pokalbyje pasako Tina. Mamai vis dėlto likau Kristina, ir man malonu girdėti, kai ji taria mano vardą. Tai jauku, miela, šeimyniška", - sakė šokėja.

Tina patikino, kad gatvėje pašaukta Kristina ne iš karto sureaguotų, jog kreipiamasi į ją. "Jeigu kas nori sulaukti mano reakcijos, geriau tegu kreipiasi Tina", - nusikvatojo žavi moteris.

Dainavo mergaitės

Choru vadinamas grupės ŽAS narys Linas Zareckas prisiminė seną istoriją. Maždaug prieš 15 metų vaikinai nusprendė susigalvoti pravardes. "Tai buvo "žasų" veiklos pradžioje. Kam gali būti įdomus Marius Berenis, Linas Mažeika, Linas Zareckas ir Gidonas Šapiro, - tvirtino pašnekovas. - Visi, grojantys tokią muziką, turėjo pseudonimus. Tru, Bilas ir Ezopas jau buvo taip vadinami, tik aš vis dar neturėjau pravardės. Sereikiškių parke įsikūrusioje studijoje įrašinėjome muziką. Išėjau pasivaikščioti. Tuo metu ten didelėje salėje dainavo mergaičių choras. Grįžęs į mūsų studiją pasiūliau: "Klausykite, chebra, ten mergaičių choras dainuoja. Padainuokime jų priedainį." Tada Tru atsisuko ir pasakė: "O, tu būsi Choras."

Anot L.Zarecko, gali įdomiausią pravardę sugalvoti, bet ji neprilips. O gali netyčia ją gauti ir iškart suprasti - tavo. Linui taip ir nutiko. Užteko vieną kartą ištarti: Choras. Pravardė tuoj pat prilipo. Jau po pirmojo interviu žurnalistams buvo pradėtas rašyti L.Zarecko pseudonimas Choras.

Ilgas prisistatymas

Pravardės atsikratyti "žasas" niekada nebandė. "Laikui bėgant, Choras man tapo it vardas", - tvirtino L.Zareckas. Todėl muzikantas nesistebi, kai į jį taip kreipiasi ne tik gerbėjai, bet ir bičiuliai bei artimi draugai. "Žasai" vieni kitus taip pat dažniausiai vadina pravardėmis. Brandesnis amžius įtakos nedaro, todėl populiarūs vyrai net dabar retokai ištaria vardus, kuriuos jiems davė tėvai. Jei kas nors kreipiasi oficialiau, kad ir skambinantis žurnalistas, tada Choras išgirsta: "Laba diena, Linai Zareckai." Savi žmonės taip nesivargina, tiesiog šaukia pravarde. Tiesa, jei pačiam reikia kam nors paskambinti, jis prisistato taip: "Laba diena, esu Linas Zareckas iš grupės ŽAS, dar kitaip vadinamas Choru." Pašnekovas juokėsi: "Išvardiju viską." Mat ištartas vien žodis "choras" būtų neaišku ką reiškiantis.

Gatvėje ar per renginius L.Zarecką visada šaukia pravarde. Jis atsiliepia ir Choru, ir Linu kviečiamas. Kadangi tėvų duotas vardas populiarus, būna, kad reaguoja net tada, kai kreipiamasi ne į jį. "Kartais kompanijoje būna kokie trys Linai. Išgirdęs sakant mano vardą, atsiliepiu", - šypsojosi L.Zareckas.

Nori būti sava

Pastaruoju metu itin daug dėmesio iš žiniasklaidos sulaukianti dainininkė Vilija Pilibaitytė-Mia sakė, kad jos sceninis pseudonimas yra italų kalbos žodis, reiškiantis "sava, mana". "Kadangi eidama į sceną stengiuosi būti visiems labai sava, šis pseudonimas pasirodė tinkamas. Be to, man patinka šio žodžio skambesys. Taigi ir skambesys, ir reikšmė puikiai dera", - šypsojosi šviesiaplaukė. Rinktis pseudonimą Mia suskato vos pradėjusi muzikinę karjerą.

Dainininkė prisipažino, jog pseudonimas taip prilipo, kad jos kitaip niekas nebevadina. "Mano tėvai - ir tie mane vadina Mia, o ne Violeta", - juokėsi V.Pilibaitytė. Pasak jos, pseudonimas šeimoje prilipo dėl to, kad jos brolis vedė merginą, kurios vardas, kaip ir Mios, - Vilija. "Brolienė yra mano bendravardė. Kai visa šeima susirinkdavo pas tėvus, būdavo nesusipratimų, į kurią Viliją kreipiamasi. Abi krūpčiodavome, vos išgirdusios šį vardą, nes manydavome, kad kalbama, tarkim, apie mane, nors pokalbis vykdavo apie brolienę", - iš painiavos kvatojosi Mia. Kadangi brolienė tapo visateisiu šeimos nariu, kad būtų mažiau keblumų, V.Pilibaitytė ir šeimyniškiams tapo Mia.

Dainininkė sakė, kad per aštuonerius metus taip priprato prie pseudonimo, jog ir pašaukta gatvėje pirmiausia reaguotų į vardą Mia, o ne Vilija. "Nori nenori pripranti, kai visi aplinkiniai tave taip vadina. Mano tikrasis vardas liko lyg praėjusių dienų šešėlis, kuris vis labiau blanksta. Net nebemąstau apie save, kaip apie Viliją, tik kaip apie Mią. Manyčiau, panašiai kaip ištekėjusioms moterims, kurios taip pripranta prie naujos pavardės, kad ilgainiui nustoja reaguoti į mergautinę, jeigu į jas kas nors taip kreipiasi", - šyptelėjo dainininkė.

Atlikėja prisipažino, kad kai kas nors ją šaukia tikruoju vardu, jaučiasi keistai. "Apima jausmas, lyg bandytų man lipdyti kokį naują vardą", - tikino mergina. Tikrasis jos vardas liko tik dokumentuose, tačiau ir tai - laikina. "Esu padavusi prašymą įrašyti į pasą antrą vardą Mia. Taigi, kai tik turėsiu laisvesnio laiko susitvarkyti formalumus, Mia bus ir mano pase", - patikino dainininkė.

Originalus šokis

Šį vyruką iki šiol daug kas vadina Tynta, nors jis taip dažnai, kaip kadaise, nebešmėžuoja šou pasaulio renginiuose ir televizijos laidose. Pravardė prilipo, kai jis sušoko legenda tapusį originalų šokį. LŽ kalbinamas Aušrys Kriščiūnas pasakojo: "Nepažįstami žmonės mane vadina Tynta. O savi - Aušriu. Kaip reaguoju, jei skambina telefonu ir sako: "Labas, Tynta"? Per ilgus metus pripratau, todėl nesistebiu."

Šiai istorijai - per 17 metų. Tuo metu buvo populiari televizijos laida "Bentski šou". A.Kriščiūnas prisiminė: "Kūrėme parodiją apie ligoninėje uždarytą beprotį. Laida "Tangomanija" ant mūsų "užvažiavo". Atsikeršydami mes juos parodijavome. Tada ir buvo sugalvotas tas šokis. Yra toks animacinis filmas "Džiunglių istorijos" apie Mauglį. Ten meška šoka ir niūniuoja: "Tynta-tynta-tyn-ta-ta". Pagal tai mano šokiui ir buvo priklijuotas pavadinimas." O pats šokėjas gavo pravardę Tynta.

"Tikriausiai Andrius Rožickas pirmasis mane pavadino Tynta, - teigė A.Kriščiūnas. - Iš pradžių tai buvo personažas. Galiausiai mane taip ir praminė." Po pramogų pasaulį nardžiusiam vyrui pravardė iškart prilipo ir gerai pritiko. "Trumpas, dviejų skiemenų ir aiškiai tariamas žodis, turintis dvi balses, - aiškino pašnekovas.

Iki šiol net nepažįstami gatvėje priėję žmonės į A.Kriščiūną kreipiasi pravarde. Vis dėlto jis greičiau reaguoja, pašauktas vardu Aušrys. "Vadinasi, žmogus, kuris kreipiasi į mane tėvų duotu vardu, turi su manimi kokių nors sąsajų, - tvirtino jis. - Bičiuliai iš senos kompanijos pravarde kreipiasi nebent norėdami "palazdavoti". Tai būna kaip pokštas."

Ką A.Kriščiūnas mano apie atlikėjus, kurie sceninius vardus nori padaryti oficialius? "Na jau ne, - nusijuokė vyras. - Nesutikčiau būti Tynta Kriščiūnas. Labai didžiuojuosi savo vardu, pavarde, giminėmis ir šaknimis." Originalaus šokio, dėl kurio atsirado pravardė, vyras nebešoka. Sakė, kad kitados prisišokinėjo, ir užtenka. Tad legendinę istoriją primena tik pravardė.

Pakerėjo balsės

Dainininkė Elena Puidokaitė Lietuvos muzikos padangėje žinoma kaip Atlanta. "Pačioje karjeros pradžioje labai intensyviai galvojau, kaip man save apipavidalinti ir pateikti publikai", - juokėsi prisiminusi pseudonimo paieškas E.Puidokaitė. Ji rinkosi iš daugelio vardų, kurie galėtų tikti. "Norėjau kažko išskirtinio, skambaus, nebanalaus. Vardas Atlanta patiko dėl to, kad jame daug "a" raidžių ir yra lengvai įsimenamas. Nieko bendra su paskendusia Atlantida ar Atlanto vandenynu mano pseudonimas neturi", - patikino dainininkė.

Šeimos nariai neįprato jos vadinti sceniniu vardu, artimiesiems ji ir liko Elena. Atlikėja patikino, kad mielai pripažįsta abu vardus - tikrą ir sugalvotą scenai. "Abu man labai patinka. Neplanuoju nei keisti tėvų duoto vardo, nei jo atsisakyti. Vienu metu esu ir Elena, ir Atlanta. Ir mane tai tenkina", - užtikrino ji. Gatvėje pašaukta tikru ar pačios sugalvotu vardu, E.Puidokaitė reaguoja vienodai - atsiliepia kviečiama tiek Atlanta, tiek Elena.

Svaro pravardės mįslė

Grupės "G&G Sindikatas" lyderis Svaras - populiarus ir žinomas žmogus. Todėl paradoksalu, kad jo vardą ir pavardę, be artimiausių žmonių, žino nedaugelis. Gabrielius Liaudanskas tuo nesistebi. Vadinamas pravarde, jis niekada nepyksta, yra prie jos pripratęs.

G.Liaudanskas teigė, kad artimieji, bičiuliai ir pažįstami žmonės dažniausiai jį šaukia Svaru. LŽ paklaustas, gal šeimos nariai sako: "Svarai, išnešk šiukšles", - žmoną ir vaikų turintis vyras nusijuokė: "Šeimos nariai sako: "Tėti." Tačiau atžalos žino, kokia jo pravardė.

Kada G.Liaudanskas greičiau reaguotų - kviečiamas Gabrieliumi ar Svaru? Vyras sakė, kad kviečiamas pravarde. Nenustebtų, jeigu kas nors iš aplinkinių jį pavadintų Gabrieliumi. "Tačiau į mane niekas taip nesikreipia, - šypsojosi G.Liaudanskas. - Dauguma žmonių nė nenutuokia, koks yra mano tikrasis vardas." Suprantama, Svaru jį vadina visi, išskyrus pačius artimiausius žmones, kurie vis dėlto šaukia vardu Gabrielius.

Vyras niekada nebandė atsikratyti pravardės, aplinkinius priversti vadinti tikruoju vardu. Juolab kad visi pripratę jį šaukti Svaru. "Tai yra viso mano gyvenimo antspaudas, ir jis man patinka", - tvirtino G.Liaudanskas.

Tikriausiai ne vienas mano, kad Svaras yra atlikėjo pseudonimas. Vis dėlto ši pravardė atsidaro gerokai seniau. Gabrielius buvo gal trečios klasės mokinys, kai kažkas iš bendraamžių jį praminė Svaru. "Neturiu supratimo, kodėl mane taip pavadino", - pečiais gūžčiojo G.Liaudanskas. Jis net nenutuokia, kokia prasmė buvo teikiama šiai pravardei. Niekada nebandė aiškintis. Kaip šiandien garsus reperis kadaise tapo Svaru, taip ir liks mįslė, nebent kas nors iš buvusių bendraklasių prisimintų ir papasakotų.

Vardų margumynas

Donny Montello pseudonimą vienam muzikiniam projektui išbandė ir jaunasis atlikėjas Donatas Montvydas. Iki "Eurovizijos" dainų konkurso atrankos jis puikiai gyveno vadindamasis savo tikruoju vardu, tačiau ryžosi eksperimentui su slapyvardžiu. Gal vaikiną įkvėpė jo kolega Dima Šavrovas, kuris jau kurį laiką prisistato kaip Sasha Song? Lietuviai tik neseniai sužinojo šį Dimos sceninį pseudonimą, tačiau vaikinas juo žinomas Europos publikai.

D.Šavrovas tapo Sasha Song (kartais jis save vadina Sasha Son) Londone, kur aštuonerius metus dirbo barmenu ir bandė daryti muzikinę karjerą. Kadangi ji klostėsi ne taip sėkmingai, kaip tikėtasi, Dima grįžo į Lietuvą ir parsivežė naują vardą - Sasha Song. Tautiečiai prie šios pravardės priprato, bet tikrasis atlikėjo vardas "nenunyko" ir neliko tik kaip anketos duomenys. Lietuvoje išleista solinė dainininko plokštelė taip pat vadinasi "Sasha Song. Dima Šavrovas".

Arvydas Martinėnas savo kūrybos gerbėjams žinomas kaip Vudis. Šis pseudonimas skamba aistruolių lūpose nuo tada, kai Vudis dalyvavo realybės šou "Kelias į žvaigždės 2". Išgalvotą vardą jis eksploatuoja intensyviai, tikruoju beveik niekur neprisistato - nei scenoje, nei savo internetinėje svetainėje.

Dar vienas mįslingas scenos personažas - Soliaris. Kol dainavo grupėje "Tabu", atlikėjas buvo žinomas Algio vardu. Vyruko pase įrašytas vardas Algimantas Minalga. Tačiau nutaręs siekti solinės karjeros, Algis akimirksniu tapo Soliariu. Paslaptingas pseudonimas beveik užgožė tikrąjį atlikėjo vardą, publika greitai priprato prie skambaus sceninio šaukinio.

Net dvi muzikos pasaulyje besisukiojančios moteriškės puikuojasi "mamos" pseudonimais. Mama Rock'n'Roll - Laima Tamulytė ir Mama Jazz - Judita Bartoševičienė. Veikiausiai žodelis "mama" abiem ponioms prilipo dėl apvalainų kūno formų, tačiau L.Tamulytė pastaraisiais metais "mamiškas" formas labai susiaurino. Nors ir įspūdingai sulieknėjusi, Mama Rock'n'Roll savo pseudonimo neatsisakė.

Egzotiškos išvaizdos Edmundas Štengeris-Mundis pravardę prisilipino sutrumpinęs tėvų duotą vardą. Dalyvaudamas televiziniuose projektuose vyras pasivadina Mundžio pseudonimu, šiuo vardu jį vadina ir daugelis draugų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"