Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Populiarumas neapsaugo nuo užpuolikų

 
2009 08 01 0:00
M.Kiltinavičių (antras iš dešinės) sumušė renginio apsaugininkai.<br>Asmeninio archyvo nuotrauka
M.Kiltinavičių (antras iš dešinės) sumušė renginio apsaugininkai.
Asmeninio archyvo nuotrauka

Net tas, kurio veidas gerai žinomas, negali būti tikras, kad niekas neužpuls ir neišlies agresijos. Pastaruoju metu 'bokso kriaušėmis' vėl tapo keletas garsių žmonių. Tokių įvykių buvo ir tikriausiai bus! Vienas dainininkas, kuriam teko nukentėti nuo chuliganų, stebisi: 'Atrodo, gyvename civilizuotoje šalyje, esame išsilavinę žmonės, bet elgiamės kaip laukiniai.'

Pastaruoju metu vis dažniau girdime, kad chuliganų buvo užpultas ir sumuštas žinomas asmuo. Be jokios aiškios priežasties. Kažkam galbūt nepatiko šio apranga, odos spalva, kalbėjimo maniera ar kokia nors viešai išsakyta mintis. Nelaimėlių ypač gausu tarp atlikėjų. Ir nors visi jie patys ar per savo atstovus - prodiuserius ir vadybininkus - žiniasklaidai tvirtina, kad dėl kilusių incidentų niekuo dėti, atsiranda manančių ir kitaip. Net tuomet, kai teismas priima sprendimą "sužvaigždėjusių" atlikėjų naudai, kitaip tariant, kai įrodoma šiuos užpuolusių asmenų kaltė ir pastariesiems paskiriama atitinkama bausmė. Šio straipsnio herojai yra nuo užpuolikų nukentėję atlikėjai: grupės "N.E.O" narys Marius Kiltinavičius, dainininkas Vilius Tarasovas, grupės "Pikaso" narys Robertas Kirklys, atlikėja ir televizijos laidos vedėja Berneen Candice-Čereška, grupės "Pusbroliai Aliukai ir sesutė" narys Kęstutis Valionis.

Renginyje buvo 10 minučių

Prieš dvi savaites Palangos paplūdimyje vykusiame vakarėlyje buvo sumuštas vaikinų grupės N.E.O. narys Marius Kiltinavičius. Kumščiais kaip reikiant pasidarbavo renginio apsaugininkai. "Marius šia tema nenori dalyti jokių komentarų", - išgirdusi dėl ko skambiname net pykteli grupės atstovė Žaneta Daubarytė. Vėliau moteris sutinka trumpai papasakoti nemalonaus įvykio detales. "Žiniasklaidai jau sakiau, bet dar kartą pakartosiu - šis incidentas baigsis baudžiamąja byla. Neturime tikslo žmonių akyse jį paversti pusiau reklaminiu, - dėsto. - Patikėkite, buvo kraupu. Tą savaitgalį (liepos 18-19 d. - aut.) koncertavome Palangoje vykusiose "Omnitel 1000 km lenktynėse". Netoli tos vietos, kur buvome apsistoję nakvynei, vyko baigiamasis ralio vakarėlis "Beach party". Jį organizavo, galima sakyti, mūsų pažįstami žmonės, į renginį buvome pakviesti asmeniškai." Anot Žanetos, jų kompanija į paplūdimyje vykusį vakarėlį nuvažiavo gana vėlai ir prabuvo apie 10 minučių. "Nuo to, ką tenai išvydome, pašiurpome. Seniai buvau mačiusi, kad į vieną vietą būtų susirinkę tiek daug degradavusių žmonių, - pasakoja. - Renginys vyko po atviru dangumi, pakankamai dideliame plote. Trūko apšvietimo. Nuo scenos į minią tam tikrais laiko intervalais buvo nukreipiami ryškios šviesos pliūpsniai. Pakako vos trijų tokių blyksnių, kad suprastume, jog iš šios vietos geriau dingti."

Apsauga puolė visus

Anot Žanetos, nėra ko stebėtis, kad apsaugos vyrai tą naktį buvo tarsi sužvėrėję. Tai atsakas į susirinkusios publikos elgesį. "Jie nebeskyrė žmonių, puolė visus, nežiūrėjo, kurie siautėja, o kurie ramiai sau stovi ar šoka, - tvirtina moteris. - Tik taip galiu įvardyti tokį brutalų apsaugos darbuotojų protrūkį. Ar Mariaus buvo atsiprašyta? Ne. Vėliau pati paskambinau renginio organizatoriams ir apsaugos vadovui. Tačiau pokalbis buvo trumpas ir iš jų pusės, sakyčiau, net neetiškas. Vargu ar jie pripažins, kad "n" kartų smūgiuoti žmogui į galvą, neišsiaiškinus kaltas jis ar ne, yra netinkama tramdymo priemonė."

Pašnekovės teigimu, tie, kurie nors truputį pažįsta Marių, galėtų patvirtinti, jog šis jaunas vyras - labai linksmas, šiltas, geranoriškas ir absoliučiai nekonfliktiškas žmogus. "Nesu girdėjusi, kad jis būtų papuolęs ar juo labiau pats išprovokavęs kokias nors muštynes, - pasakoja grupės atstovė. - Vaikinams tenka koncertuoti įvairiuose Lietuvos miesteliuose, jie susiduria su įvairiausio plauko publika - minioje būna ne tik linksmų, bet ir kuo nors nepatenkintų, aršių, priekabių nuolat ieškančių asmenų. Marius dažniausiai būna tas, kuris pirmas neutralizuoja, "nugesina" besimezgančias konfliktines situacijas."

Sumuštas profesionaliai

M.Kiltinavičiui medikai diagnozavo smegenų sutrenkimą, jam paskirtas gydymas. Dainininkui, pasak Žanetos, vis dar atliekami papildomi tyrimai, nes smūgiuota buvo visur, ne tik į galvą. "Marius ne kartą ir alpo, ir svaigulį jautė. Ir dabar dar nesijaučia visiškai gerai, - teigia ji. - Galima sakyti, jog jį sumušė išties profesionaliai: ant kūno nematyti jokių didelių mėlynių, nėra atvirų žaizdų, lūžių." Pašnekovė priduria, jog atvykę į ligoninę ir pamatę, kokių žmonių apstu priimamajame, jie suprato, kad draugui, kad ir kaip būtų, vis dėlto pasisekė. "Ką turiu omenyje? Gydytojai vos spėjo suktis teikdami pirmąją pagalbą sudaužytiems, supjaustytiems, subadytiems, kitokiais būdais sužalotiems asmenims. Atvežė net peršautų, - vardija. - Štai taip tą savaitgalį poilsiauta Palangoje. Tarsi čia ne Lietuvos kurortas, o praėjusio amžiaus trečiojo dešimtmečio Čikaga, kurios gatvėse siautėjo gaujos. Nieko keista, kad nukentėjusiųjų tą naktį buvo tiek daug: geras oras ir renginių gausa į Palangą atviliojo šimtus žmonių. Dauguma susirinkusiųjų jau nuo vidurdienio vartojo alkoholį. Niekas nebejautė jokių ribų."

Trūksta pilietiškumo, atsakomybės

"Siaubinga, kad nutinka tokių dalykų. Atrodo, gyvename civilizuotoje šalyje, esame išsilavinę žmonės, bet elgiamės kaip laukiniai", - teigia dainininkas Vilius Tarasovas, išgirdęs apie prieš dvi savaites Palangoje sumuštą kolegą, grupės "N.E.O." narį M.Kiltinavičių. Jaunas vyras prieš ketverius metus taip pat stipriai nukentėjo nuo užpuolikų. Incidentas įvyko Klaipėdoje, prie laisvalaikio centro "Pramogų bankas". Chuliganai Viliui praskėlė kaukolę, sulaužė žandikaulį, stipriai sumušė. Tą vakarą su atlikėju naktiniame klube buvę draugai dainininką gatvėje rado be gyvybės ženklų. Jis buvo paguldytas į ligoninę. "Kuo toliau, tuo labiau žmogus gimtojoje šalyje jautiesi nesaugus. Dėl to iš dalies reikėtų kaltinti pačią valstybę, nes piliečių saugumas nėra vienas jos prioritetų, - tvirtina Vilius. - Teisėtvarkos sistemai trūksta finansavimo, kartais galbūt ir vidinės tvarkos. Daugelis pareigūnų dirba be motyvacijos, ne visada operatyviai reaguoja į iškvietimus. Tai sakau iš savo patirties, nes ne kartą pats esu skambinęs policijai dėl triukšmo, kitų incidentų. Mes, tai yra plačioji visuomenė, stokojame pilietiškumo, atsakomybės, pareigos jausmo. Juk dažnas, matydamas, kad kažkas kažką užpuolė, paprasčiausiai praeina pro šalį. Užuot padėjęs, tyliai pasidžiaugia, kad nelaimėlio vietoje neatsidūrė pats."

Sunku groti saksofonu

Nuo užpuolikų, anot Viliaus, yra nukentėjęs ir ne vienas jo draugas. "Chuliganų aplink pilna ir jų vis daugėja. Į galvą gali gauti bet kada ir bet kur. Niekas nuo to neapsaugotas, - piktinasi atlikėjas. - Tik ne apie visus parašo spauda, praneša per televizijos laidas." Pašnekovo teigimu, sujudimas prasideda tada, kai sumušamas žinomas žmogus. "Kartais apie tokius incidentus, kai auka - viešas asmuo, kalbama net per daug. Galbūt kas nors tuo naudojasi kaip reklama, nes ne visiems kliūva taip stipriai, kaip bandoma įtikinti skaitytojus ar žiūrovus." Į klausimą, ar dėl kilusių muštynių tikrai yra niekuo dėtas (po incidento kurį laiką kalbėta, neva dainininkas ir su juo tą vakarą leidę draugai piktnaudžiavo alkoholiu, dar būdami klube apsižodžiavo su juos užkalbinusiais nepažįstamais asmenimis, paskui susistumdė), Vilius atsako trumpai ir aiškiai: "Esu pragmatiškas žmogus. Teismo priimtas sprendimas parašytas juodu ant balto, dokumente aiškiai nurodyta, kas kaltas. Jei kas nors bando skaityti tarp eilučių, prašome. Žmonėms burnų neužčiaupsi, visada buvo ir bus manančių priešingai."

Šiandien Vilius sako esąs gyvas ir sveikas, beveik nejaučiantis traumos padarinių, nors lūpos grojant saksofonu dar nelabai klauso. "Trejus metus apskritai negalėjau groti, - prisipažįsta. - Lūžęs žandikaulis ir skilusi kaukolė sugijo puikiai. Neramu tai, jog patirtos traumos - galvos. Kol kas viskas gerai, bet nežinia, ar dėl jų neturėsiu problemų senatvėje."

Užpuolikui atleido

Praėjusių metų lapkritį uostamiestyje buvo užpultas grupės "Pikaso" narys Robertas Kirklys. Beje, prie to paties laisvalaikio centro, kaip ir dainininkas Vilius Tarasovas. Atlikėjas buvo stipriai sumuštas, dviejose vietose sulaužytas žandikaulis. Jam buvo atlikta operacija. Iš pradžių laikęsis principinės pozicijos, kad užpuolikas turėtų atsakyti pagal įstatymus, vėliau Robertas persigalvojo ir atleido jį sužalojusiam vyrui, mat šis labai gailėjosi dėl savo poelgio, nuoširdžiai atsiprašė, atlygino visus patirtus nuostolius. Be to, anksčiau nebuvo teistas. "Pikasui" prisiskambinti ir pasiteirauti, kaip jis dabar jaučiasi, nepavyko, mat jis apie šį nemalonų incidentą su žurnalistais kalbėtis atsisako. Anot grupės prodiuserio Gintaro Bendžiaus, dainininkas norėtų, kad įvykis būtų kuo greičiau pamirštas. "Tai buvo ne muštynės, o užpuolimas, - teigia G.Bendžius. - Nors, ko gero, yra manančiųjų ir kitaip, tikinčių, jog Robertas pirmas pradėjo konfliktuoti. Be abejo, kai kurie dainininkai dėl savo nepastovaus ir ūmaus būdo, atsakomybės stokos patys įsivelia į peštynes, nuolat atsiduria teisėsaugos pareigūnų akiratyje. Pavyzdžiui, Egidijus Dragūnas. Roberto atvejis ne toks." Prodiuseris retoriškai pasiteirauja, kodėl, mūsų manymu, užsienio atlikėjai samdosi apsaugininkus. "Manote, kad iš puikybės? Anaiptol! Kad neatsidurtų panašiose situacijose. Lietuvos scenos žmonėms iki to dar toli, samdyti kasdienę apsaugą ne jų kišenei, - dėsto. - Kai sumušamas žinomas asmuo, įvykis įgauna didžiulį rezonansą. Apie incidentą rašoma - ir net ne kartą, viešai diskutuojama. Tačiau užpultas gali būti bet kas ir bet kur: gatvėje, bare, restorane, prie savo namų. Klaipėdoje yra keli naktiniai klubai, kur renkasi tam tikro plauko publika. Ten kiekvieną vakarą lūžta kaulai, byra dantys, paakiai "papuošiami" mėlynėmis. Ačiū Dievui, Robertas po užpuolimo pasveiko gana greitai. Jis - jaunas. Traumos pasekmių, kaip pats sako, nejaučia jokių, bet žmogus niekada negali žinoti, ar jų neatsiras ateityje."

Jiems taip pat kliuvo

2008-ųjų balandį Vilniaus senamiestyje buvo užpulta egzotiškoji dainininkė, televizijos laidos vedėja, buvusi realybės šou "Kelias į žvaigždes 3" dalyvė Berneen Candice-Čereška. Berneen teigimu, ji tą vakarą vaikštinėjo su drauge. Merginos prasilenkė su grupele jaunuolių, kurie atpažino atlikėją ir kelis kartus ištarė jos vardą, užtvėrė kelią. "Vaikinas, užtvėręs kelią, nustūmė draugę į šalį, o kiti vaikinai darė viską, kad praeiviai neprieitų. Mane mušė mergina. Nežinau, kokie buvo jos ketinimai, bet mušdama mergina stengėsi pataikyti į veidą. Vėliau ji atsitraukė ir įžeidinėjo mane žodžiais, kurių neminėsiu. Tada nusiėmė diržą ir mušė diržu", - taip apie nemalonų įvykį spaudai prieš daugiau nei metus kalbėjo nukentėjusioji. Kaltinimai rasistinės neapykantos skatinimu ir viešosios tvarkos pažeidimu buvo pareikšti krašto apsaugos savanorei Violetai Iljinych. Pastaroji teisme aiškino, jog Berneen gatvėje jai parodė įžeidžiantį nepadorų gestą (iškėlė vidurinį pirštą), todėl norėjusi šiai atskaityti "minimoralą". Teismas vilnietę pripažino kalta dėl abiejų jai inkriminuotų nusikaltimų. Vietoj siūlomų 60 parų arešto skirtos 43. Nuosprendyje, kuris buvo priimtas šių metų gegužės pabaigoje, teigiama, kad nusikaltimai nesunkūs, kaltinamoji anksčiau neteista, bet ji neatsiprašė nukentėjusiosios. Kadangi V.Iljinych ikiteisminio tyrimo metu buvo suimta 23 paras, nuosprendžiui įsiteisėjus jai areštinėje buvo paskirta praleisti dar 20 parų.

Prieš dvejus metus taip pat balandžio mėnesį Truskavoje (Kėdainių r.) girtaujantys jaunuoliai kaip reikiant "pamokė" grupės "Pusbroliai Aliukai ir sesutė" narį Kęstutį Valionį. Jį užstojęs ir apginti norėjęs asmuo netgi atsidūrė ligoninėje su šautinėmis žaizdomis. Incidentas įvyko Truskavos kultūros namuose. Baigiantis tą vakarą vykusiems šokiams, Kęstutis mėgino išjungti muziką ir paskatinti susirinkusią publiką pradėti skirstytis. Tam prieštaravo agresyviai nusiteikęs girtaujantis jaunimas, atvykęs į šokius iš gretimo miestelio Ramygalos.

Smūgių kruša atlikėją pasitiko iš nugaros, absoliučiai netikėtai. Apie nemalonų įvykį dainininkas kalbėti atsisakė. "Nebenorėčiau prisiminti tų išgyvenimų. Kas buvo, tas buvo", - paaiškina. Į klausimą, kodėl, jo manymu, pastaruoju metu itin pagausėjo atvejų, kai užpuolami žinomi žmonės, Kęstutis atsako štai taip: "Daugelį atvejų išprovokuoja alkoholis, kartais noras pasirodyti prieš draugus ar net išgarsėti. Keistas būdas tapti garsiam, bet juk žmonių yra visokių."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"