Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Politiko "Aš"

 
2010 12 04 0:00

Žmogaus "Aš" gali atrodyti savaime suprantamas dalykas, tačiau jį apibrėžti nėra lengva. Psichologinėje literatūroje žmogaus "Aš" apibūdinti vartojami įvairūs terminai: "autokoncepcija", "Aš-koncepcija", "savivaizdis". Šiais atvejais kalbama apie mentalinę struktūrą, kuria vadovaudamasi asmenybė tvarko savo išgyvenimus, vertina save, pasirenka vertybes ir kuria ryšius su kitais žmonėmis bei pasauliu.

Sau priskirtos savybės

Aptariant politikų psichologiją įdomiausios tos jų "Aš" apraiškos, kurios susijusios su apsisprendimu siekti profesionalaus politiko karjeros, savęs įvertinimu kaip neblogesniu ar geresniu nei kiti politikai, bei būdais, kuriais šis savęs suvokimo vaizdinys palaikomas.

Politikas savybes, kurias priskiria savo asmenybei, toli gražu ne visada vertina objektyviai. "Aš" samprata nėra paprastas faktų konstatavimas, bet itin subjektyvus jų išaiškinimas. Daugeliu atvejų politikų "Aš" yra įsitikinimas, kad pretenduojantysis tapti ar būti politiku jau yra sėkmingas ir pajėgus spręsti už kitus. Ne mažiau svarbi "Aš" dalis, skatinanti rinktis politiko vaidmenį, yra savojo realaus "Aš" (t. y. tokio, kurio realumu tiki suvokiantis) ir idealaus "Aš" (t. y. tokio, kuriuo norėtų būti suvokiamas) artumas ar netgi sutapimas. Politikai paprastai tiki, kad jų savybės pakankamos, bet jiems trūksta galimybių jas atskleisti. Galbūt išskirtiniu jų savęs vertinimo bruožu reikėtų laikyti gebėjimą neigti ar pozityviai vertinti tas savo savybes, kurias patys suvokia kaip trūkumus.

Pavyzdys iš konsultacinio darbo praktikos. Konsultuota Seimo narė Vida Ž. Per konsultaciją užduotas klausimas: "Kaip vertinate save, savo profesinį pasirengimą?" Vida Ž., atsakydama į jį, pradėjo vardyti savo trūkumus: "Gerai nemoku anglų kalbos, nevairuoju automobilio, esu vyresnio amžiaus, man jau sunku dirbti tiek, kiek gali jaunesni, ir panašiai."

Vida Ž., paklausta: "Negi nieko gero apie save negalite pasakyti? Kodėl taip perdėtai kritiškai vertinate save?", atsakė: "Su psichologu gali atvirai šnekėti. Kitiems to nesakyčiau. Mokėčiau save parodyti. Na, o didžiausias mano pranašumas, kad nepaisydama šių trūkumų, šeimos, kuri nieko nedavė, sugebėjau daug pasiekti. Kiti turėjo geresnę pradžią, bet nieko nenuveikė, o aš sugebu įveikti savo trūkumus. Tai mano stiprybė."

"Aš" ir kiti

Politiko "Aš" apima jo veikimui svarbų kitų žmonių požiūrį, kuris gali būti suvoktas teisingai arba klaidingai, bet neišvengiamai padarys įtaką jo elgesiui. Aplinkiniai politikui dažnai yra tarsi "prietaisai", skirti matuoti ir palyginti jo įtaką bei perspektyvas. Dalis tokių palyginimų atliekami atvirai, prisiėmusiųjų įgaliojimus lyginti (pavyzdžiui, sudaryti įtakingiausių politikų sąrašą, išmatuoti partijų reitingus), o kitus palyginimus daro pats politikas - surengia sau konkurencinį vertinimą ir, nors gali laisvai pasirinkti savo gyvenimo matus, dažnai susikuria tokius, nuo kurių neretai pats ir kenčia, nes paprastai lygina save su turinčiaisiais daugiau galios, su sėkmingais konkurentais, lygina ir savo realų gyvenimą su svajonėmis.

Iliustruojantis pavyzdys. Konsultuotas Seimo narys Tadas D. Be asmeninių problemų, jis nurodė nerimą dėl artėjančių rinkimų. Tado žodžiai: "Negaliu ramiai miegoti. Nuolat su savimi kalbuosi. Įsivaizduoju konkurentus partijoje, įsivaizduoju X partijos agitaciją. Galvoju, kad jie rimtai ruošiasi rinkimams. Gal geriau mesti visa tai ir nesukti sau galvos. Jei po metų neišrinks - nieko baisaus neįvyks. Rasiu ką veikti. Nors vargu ar bus lengva viską pradėti iš naujo."

Psichologas uždavė Tadui klausimą: "Kaip, jūsų nuomone, jaučiasi tie žmonės, su kuriais save lyginate? Ar jie ramūs dėl savo pergalės?" Į tai politikas atsakė: "Jau sakiau, manau, kad jie turi nemažai lėšų sukaupę, intensyviai rengiasi rinkimams." Psichologo klausimas: "Ar galite nurodyti konkrečius faktus, patvirtinančius jūsų nuogąstavimus?" Tadas atsakė, kad apie juos pagalvosiąs. Per kitą konsultacinį susitikimą politikas teigė, jog bandymas palyginti savo ir galimų konkurentų rengimąsi rinkimams jam buvęs psichologiškai naudingas, nes įžvelgęs, kad jo pasirengimas nėra prastesnis negu kitų politikų.

Pateiktas pavyzdys gana ryškiai parodo, kaip politikas, neturėdamas tikslių orientyrų, leidžiančių įvertinti save ir galimus konkurentus, susikuria faktais nepagrįstą palyginimų sistemą, kuri jam nepalanki ir net žlugdanti.

Idealus "Aš" politikoje

Vadovaudamasis savo "Aš" samprata politikas taip pat lygina save su idealiuoju "Aš", kuris privalo vienaip ar kitaip elgtis, kuriam galima užmegzti vienokius ryšius, bet draudžiami kiti.

Iliustruojantys pavyzdžiai. Pokalbis su miesto meru Jonu R. Jis trečią kartą keičia partiją. Klausimas: "Ar partijos keitimas nesukliudys laimėti rinkimų?" Atsakymas: "N partijai dabar pakilimo metas. Po Seimo rinkimų ji tikrai bus valdžioje, o su centrine valdžia reikia sutarti. Taip ir miestui daugiau naudos bus. Mūsų miestas mažas. Visi mane gerai pažįsta, žino, kad rūpinuosi miestu. O partijos - Vilniaus reikalas. Mes ūkiškai tuos dalykus vertiname. Manai, man patinka keisti partijas? Tiesiog kartais tenka daryti ir tai, ko nenori. Žmonės už mane, o ne už partiją balsuoja ir supranta: jei ką darau, darau ne sau naudos ieškodamas, o apie miestą galvodamas."

Pokalbis su Seimo nariu Rimvydu V. Svarstoma perėjimo į kitą partiją tema. Rimvydas teigia: "Pereiti, žinoma, apsimokėtų. N partija paims valdžią, o mes liksime opozicijoje. Turbūt gausime mažiau vietų (Seime - aut.) nei turime. Jie mane aktyviai kviečia, žada gerą apygardą. Bet žmonės nesuprastų. Šeima, giminės irgi kreivai pažiūrėtų. Apsimokėtų pereiti, tačiau visi žino, kad aš - ne koks perbėgėlis."

Pateikti pavyzdžiai patvirtina, jog politiko "Aš" suvokimo sudėtinės dalys - nuomonė, kad kiti savitai vertina jų asmenybę, ir noras tą vertinimą atitikti - lėmė apsisprendimą, kurį abu politikai įvardijo kaip asmeniškai nemalonų.

Pagal spaudai rengiamą knygą "Politikų psichologija"

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"