Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Pirotechnikui prasidėjo šventiškas darbymetis

 
Tiesiog savo malonumui A.Zumeras fejerverkų beveik nešaudo.
Tiesiog savo malonumui A.Zumeras fejerverkų beveik nešaudo. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Galima būtų sakyti, kad 10 metų trunka nesibaigianti šventė. Tačiau tai yra darbas. Pirotechnikos dizaineriui Artūrui Zumerui fejerverkai yra kasdienybė.

Pirotechnikos dizaineris, įmonės "Blikas" projektų vadovas A.Zumeras šiemet suėjusio 10 metų darbinio jubiliejaus proga fejerverkų į dangų nešaudė. "Ir su kolegomis ypatingai nepaminėjome. Buvo vasaros metas - mums darbymetis", - sakė vyras. O Naujieji metai jam apskritai nėra šventė.

Eskizuoja mintyse

"Sakome, kad turime du sezonus - žiemą ir vasarą, kada darbo daugiausia. Vasarą būna miestų šventės, kurortinio sezono atidarymai, vestuvės ir kitos privačios progos šaudyti fejerverkus. Taigi, kai kiti pramogauja ir švenčia, mes dirbame. Ar apmaudu? Ne. Žinai, kokią veiklą pasirinkai. Be to, pripranti. Kūčias pavyksta praleisti su šeima, Kalėdas kartais išeina pašvęsti, bet Naujųjų metų garantuotai nematai. O gimtadienis dažniausiai sutampa su darbais. Visi bendradarbiai su tuo susitaikę", - teigė "Bliko" projektų vadovas. Beje, vienos ramiausių švenčių būna Velykos. Atostogų dažniausiai ištrūksta rudenį arba pavasarį. Vasarą kartais pasitaiko pora laisvų dienų, kai galima nuvažiuoti prie jūros ar ežero.

Šviesomis nutvieksta Vilniaus Arkikatedros aikštė. / "Bliko" archyvo nuotrauka
Šviesomis nutvieksta Vilniaus Arkikatedros aikštė. / "Bliko" archyvo nuotrauka

A.Zumero teigimu, kai pradėjo dirbti, prireikė laiko, kad prie tokio darbo pobūdžio priprastų giminaičiai ir artimieji. Pačiam teko suvokti, kad tradicijos pasikeitė ir per šventes laisvo laiko nebeturės. "Dabar visi žino, kad manęs per Naujuosius metus nesulauks, švenčiu tada, kai visi jau baigia linksmintis", - su šypsena sakė pašnekovas.

A.Zumeras kaip pirotechnikos dizaineris yra atsakingas už fejerverkų efektus ir apskritai pirotechnikos renginius. Administruoja, kad viskas vyktų suplanuotu laiku ir numatytoje vietoje. Derina su klientais, kaip kas turi būti, prižiūri visus darbus. Taip pat kuria įspūdingas kompozicijas - įvairiomis spalvomis žaižaruojančius piešinius, išsiskleidžiančius danguje. Fejerverkų vaizdus tenka derinti ir pagal parenkamą muziką. Ir siekti, kad visuma kurtų šventišką nuotaiką. A.Zumeras sakė eskizų ant popieriaus nepiešiąs. Naudoja modernias technologijas. "Yra kompiuterinė programa, kuria fejerverkai programuojami, - pasakojo jis. - Paskui tai įdiegiama į specialų kompiuterį, valdomą taip, kad per renginį viskas būtų, kaip suplanavau. O pačius eskizus kuriu galvoje, įsivaizduoju, kaip fejerverkai turėtų atrodyti."

Nebemoka grožėtis

Per renginį, kai fejerverkai leidžiami, projektų vadovas dažnai pats dirba prie įrenginio paleidimo pulto. O kolegos prižiūri, kad žmonės būtų per saugų atstumą. "Pirmiausia sužinome, kur viskas vyks, apžiūrime nuvykę arba per "Google Street View" žemėlapius. Vieta lemia daug veiksnių - suteikia galimybių arba jas apriboja. Tarkime, tarp dviejų pastatų negalime šaudyti kampais, tik tiesiai į viršų. Fejerverkų planą darai, kai visa tai įvertini", - apie žiūrovams nematomą darbą pasakojo "Bliko" projektų vadovas.

A.Zumeras prisipažino, kad nebegali tiesiog stovėti ir grožėtis fejerverkais. Kuo daugiau įdirbio ir patirties, tuo labiau jam rūpi, kaip kas iššovė ir sprogo, gal kur kokia kibirkštis nukrito. Jis susikoncentravęs stebi techninius dalykus, kad viskas vyktų sklandžiai. Grožisi tada, kai renginį nufilmuoja ir per kompiuterį pasižiūri, kaip fejerverkai skleidėsi. Kai stebi kitų leidžiamus fejerverkus, labiausiai domina naujos idėjos ir kaip jos įgyvendinamos. "Žiūri ir ieškai netradicinių sprendimų, kuriuos galbūt taip pat galėtum panaudoti savo praktikoje. Visada stengiesi keistis, tobulėti", - teigė pirotechnikas.

Be repeticijų

Klausiamas, ar tokį darbą dirbantį žmogų galima vadinti adrenalino fanatiku, A.Zumeras sakė: "Galima. Daugiausia adrenalino būna prieš fejerverkui iššaunant. Tai labiausiai įtempta akimirka." Anot pirotechniko, ši profesija tokia, kad darai, prieš tai negalėdamas patikrinti. Tarkime, renginio šviesų režisieriui nėra problemų parepetuoti prie pulto ir pamatyti, kaip atrodys jo apšviesta scena, kokie prožektoriai ir kaip jie skleidžia šviesą, o fejerverkų šaudytojas tokios galimybės neturi. "Mes viską sužinome tada, kai paspaudžiame mygtuką, - paprastais žodžiais aiškino A.Zumeras. - Repeticija būtų ir brangi, ir techniškai sudėtinga. Todėl iš pirmo karto privalai padaryti gerai. Nors nežinai, kaip pasiseks, nesi tikras, ar viską tinkamai prijungei, gerai sugalvojai ir užprogramavai... Būna labai daug svarbių detalių. Todėl adrenalinas plūsta prieš šaudant, o palengvėjimas - kai viskas įvyksta. Tada atsipalaiduoji."

Kas tokiame darbe patinka labiausiai? Pasak fejerverkų meistro, minios reakcija į efektingą reginį. Malonu, kai fejerverkų kuliminacija visus sužavi. "Žiūrovų euforija džiugina labiausiai, - teigė A.Zumeras. - Gera, kai viskas vyksta sklandžiai. Smagu, kai pasistengi ir gauni gerą rezultatą. Manau, taip būna kiekviename darbe."

"Žiūrovų euforija labiausiai džiugina, - teigė pirotechnikas. - Gera, kai viskas vyksta sklandžiai." / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
"Žiūrovų euforija labiausiai džiugina, - teigė pirotechnikas. - Gera, kai viskas vyksta sklandžiai." / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Darbas įtraukė

A.Zumeras yra baigęs verslo informacijos vadybos studijas. Kodėl pasirinko veiklą ne pagal specialybę? "Įdomiai išėjo. Vaikystėje ir paauglystėje, kaip daugeliui to meto berniukų, patikdavo pasprogdinti petardų, paleisti kokią raketėlę. Vienu metu buvau susidomėjęs chemija, namie ne kartą ir ne du dariau bandymus. Taigi polinkis domėtis pirotechnika buvo, - prisiminė Artūras. - Tačiau mokydamasis mokykloje dar neturėjau aiškesnės ateities vizijos. Todėl rinkausi universalesnę specialybę. Mokiausi dirbti su moderniomis technologijomis ir kaip jas pritaikyti versle." Tiesa, jis prisipažino, kad pasvajodavo apie dangų, tiksliau - apie lakūno profesiją. Tačiau suprato, kad mokslo rodikliai per žemi, o studijuoti tokią specialybę priima pačius gabiausius. Pačiam geriau sekėsi ne matematika, bet istorija. Vis dėlto lėktuvais A.Zumeras domisi iki šiol kaip hobiu.

"Dirbant viename darbe kartkartėmis tekdavo prižiūrėti renginius. Per juos būdavo ir pirotechnikos. Susipažinau su bendrovės "Blikas" vadovu Gyčiu. Kai nusprendžiau keisti darbą, mane priėmė į dabartinį, - pasakojo jis. - Kai atėjau čia, apie pirotechniko profesiją nieko konkretaus nežinojau, neturėjau patirties. Prisiminiau tik vaikystės žaidimus su fejerverkais. Pirotechnikos buvau mokomas čia. Žingsnis po žingsnio - ir išmokau."

Darbas patiko, įtraukė. Dabar A.Zumerą jau galima vadinti senbuviu. O jis sakė, kad "Blike" yra ir ilgiau dirbančių kolegų - net po 20 metų. "Kiekviename darbe kas nors patinka, kas nors - ne. Tačiau kolektyvo kaita maža. Pats darbo pobūdis patrauklus. Jei to nebūtų, vargu ar kas nors taip ilgai čia ištvertų", - tvirtino pirotechnikos dizaineris. Jo teigimu, svarbiausios savybės, reikalingos dirbantiesiems su pirotechnika, - atsakingumas, rimtas požiūris į darbą, nes kiekviena detalė, į kurią galbūt neatkreipsi dėmesio, gali lemti nekokias pasekmes.

Traumų būna kasmet

Fejerverkai vieniems - šventė, kitiems - darbas. / "Bliko" archyvo nuotrauka
Fejerverkai vieniems - šventė, kitiems - darbas. / "Bliko" archyvo nuotrauka

Vis dėlto būna, kad atsakingumo pritrūksta su fejerverkais švęsti mėgstantiems žmonėms. Todėl po linksmybių pasirodo žinių apie sužeistuosius, apdegintuosius. Liūdniausia, kai nukenčia niekuo dėti žmonės. "Norėtume, kad neatsakingo požiūrio ir blogų pasekmių būtų kuo mažiau", - sakė A.Zumeras. Jis patarė atidžiai perskaityti instrukciją, kaip reikia naudoti pirotechniką, ir jos laikytis, vadovautis sveiku protu, nepasitikėti savimi per daug, jei nori pašaudyti, nevartoti alkoholio, slopinančio saugumo jausmą.

Ar pats A.Zumeras laisvalaikiu savo malonumui leidžia fejerverkus? "Kartais būdavo atvejų, kai namie turėdamas vadinamąją buitinę bateriją, tarkime, per krepšinio čempionatą po sėkmingų varžybų norėtum atšvęsti ir iššauti. Tačiau pradedi svarstyti: kur ją pastatyti? Ten - namai, ten - automobiliai. O jei koks nors žmogus eis? Ai, gal nereikia, - juokėsi pirotechnikas dėl savo didelio atsakomybės jausmo. - Saugumas tiek įaugęs į pasąmonę, kad negali ramiai imti ir tai padaryti. Jis kartais pačiam sugadina malonumą."

Kai kurie skeptikai fejerverkus vadina pinigų leidimu į orą. Ką tokiems atsakytų A.Zumeras? "Mes ir patys panašiai juokaujame. Juk užtaisas išskrenda ir sprogsta danguje, - su šypsena kalbėjo pirotechnikas. - Kiekvienas žmogus turi savo nuomonę, o dėl skonio nesiginčijama. Jei kam nors nepatinka, tokiam atrodys, kad pinigai leidžiami į orą. Tačiau tie, kurie mėgsta fejerverkus, gauna gerų emocijų."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"