Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Pirmos Kalėdos su lietuvišku angelu

 
2007 12 22 0:00
JAV ambasadorius J.Cloudas su žmona Mary Elizabeth Kalėdas sutiks savo rezidencijoje Žvėryne.<br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
JAV ambasadorius J.Cloudas su žmona Mary Elizabeth Kalėdas sutiks savo rezidencijoje Žvėryne.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

'Abu su žmona esame kilę iš šalies šiaurės rytų, netoli Bostono, ir pripratę prie panašaus oro, tačiau visuomet tikimės, kad per Kalėdas pasnigs', - LŽ sakė JAV ambasadorius Lietuvoje Johnas Cloudas.

Per pirmas Kalėdas Lietuvoje JAV ambasadorius J.Cloudas su žmona Mary Elizabeth laukia ne tik sniego, bet ir į Vilnių atvykstančių dukrų. Per šventes bus kelios laisvos dienos, kai JAV ambasada nedirbs, ir ambasadorius džiaugėsi, kad galės daugiau laiko skirti šeimai, pasigėrėti Lietuvos gamta.

Be 12 patiekalų

"Kalėdos pirmiausia yra šeimos šventė, ir amerikiečių tradicijos labai panašios į lietuvių. JAV kai kurie žmonės švenčia Kūčias lygiai taip pat kaip ir Lietuvoje. Daugelis tų žmonių yra išeiviai iš Lietuvos arba Lenkijos ir laikosi gimtosios šalies tradicijų, - pasakojo J.Cloudas. - Mudu su žmona augome tokioje aplinkoje, kur žmonės šventė tik pirmą Kalėdų dieną, tačiau šiemet švęsime abi."

Kūčių vakarą ambasadoriaus šeima eis į Bernardinų bažnyčią, nes ten Mišios aukojamos ir anglų kalba. Pasak pašnekovo, Vilniuje yra labai daug gražių bažnyčių, ir labai sunku išsirinkti vieną mėgstamiausią. Visos yra labai įspūdingos, nes atspindi skirtingus istorijos laikotarpius, o jiedu su žmona nėra iš tokios valstybės, kuri turėtų XV amžiaus bažnyčių. Ypatingas jausmas lankytis bažnyčiose, kurios senesnės už jų valstybę.

"Taip pat sėsime prie Kūčių stalo ir per vakarienę nevalgysime mėsos, tačiau 12 patiekalų nebus, kaip daro lietuviai. Nelabai įsivaizduoju, kaip galima valgyti 12 patiekalų, - prisipažino J.Cloudas. - Dovanas išpakuosime Kalėdų dieną, kurią praleisime kartu su dukromis."

Kur keliaus dovanos

JAV ambasadorius J.Cloudas jau antri metai reziduoja Lietuvoje, tačiau Kalėdas Vilniuje švęs pirmą kartą. Pernai į Lietuvą negalėjo atvykti viena dukra, tad abu su žmona nusprendė grįžti į Ameriką, kad per šventes visa šeima būtų kartu. Šiemet švęsti Kalėdų į Vilnių atvyks abi dukros.

Vyriausioji dukra 27 metų Jennifer gyvena Vašingtone. Ji yra socialinė darbuotoja ir rūpinasi vaikais, paimtais iš asocialių šeimų ir įkurdintais prieglaudose. Jaunėlė dukra 23 metų Michelle studijuoja Paryžiuje, yra tarptautinių santykių magistrantė.

"Pažiūrėsime, ar seks tėvo pėdomis", - juokėsi ambasadorius, o jo žmona pridūrė, kad Michelle dar nėra apsisprendusi, ką norėtų dirbti, bet darbas vis dėlto turėtų būti tarptautinio pobūdžio.

Ambasadoriaus šeima iš anksto pasirūpino Kalėdų dovanomis. Vienai dukrai jos buvo nupirktos anksčiau nei prieš savaitę iki švenčių, o ką padovanoti kitai, dar nebuvo nusprendę. Kalėdų dovanas pirko Lietuvoje ir parsisiuntė iš kitų Europos šalių, o kai kurias - iš JAV. Šeimoje visi daug skaito, todėl ir per Kalėdas mėgsta vieni kitiems dovanoti knygas. Keičiasi dovanomis ir su kai kuriais kolegomis darbe, ir su artimais draugais. Šeima turi tokių draugų, su kuriais pažįstami jau 30 ar 40 metų. Dovanų iš Lietuvos lauks ir artimieji Amerikoje.

"Turiu keturis brolius, - pasakojo J.Cloudas. - Per Kalėdas visi sutartinai kuriam nors vienam, kasmet vis kitam, dovanojame dovanas. Pernai mes vienam broliui ir jo žmonai padovanojome lietuviškas lino staltieses. Jos buvo labai gražiai išaustos, ir brolio šeimai labai patiko ši dovana."

Vienas brolis jau du kartus aplankė ambasadoriaus šeimą Lietuvoje. Su diplomatine veikla nė vienas iš keturių brolių nėra susijęs. Vyriausias yra inžinierius, kitas - kompanijos rinkodaros vadovas, trečias atsakingas už informacines technologijas vienos valstijos vadovybėje, o ketvirtas vadovauja statybos bendrovei.

Tiek J.Cloudo, tiek jo žmonos Mary Elizabeth tėvai jau mirę. Ambasadorius prisiminė, kad, kai JAV prezidentas paskyrė jį dirbti į Lietuvą, tėvas dar buvo gyvas ir iš karto nusipirko knygą apie šią šalį, kad sužinotų daugiau. Jis tikėjosi pats atvažiuoti ir pamatyti Lietuvą, bet, deja, nespėjo.

M.E.Cloud turi vieną brolį. Daug dirbantis teisininkas retai randa laiko atlankyti šalį, kurioje ji gyvena, tačiau yra draugų, kurie jau apsilankė Lietuvoje.

Kalėdų Senelio paslaptis

"Kalėdos Amerikoje yra ne tik šeimos, bet ir draugų šventė. Atveriame namų duris visiems svečiams. Dieną ar vakare žmonės vaikšto vieni pas kitus, pabūna maždaug valandą, išgeria arbatos, kuo nors pasivaišina, - pasakojo M.E.Cloud. - Kai kuriose Amerikos vietovėse išlikusi tradicija rinktis grupelėmis ir giedant Kalėdų giesmes vaikščioti nuo vieno namo prie kito, o šeimininkai pasikviečia į vidų ir pavaišina kakava."

Tarp moterų populiarus paprotys keistis kepiniais. Kiekviena šeimininkė atsineša tuziną sausainių, tarpusavyje susikeičia ir parsineša namo daug skirtingų kepinių.

Vaikams, žinoma, pagrindinis šventės personažas yra Kalėdų Senelis, Amerikoje vadinamas Santa Klausu. Jis dažniausiai būna parduotuvėse ar kitose didelėse viešose vietose, ir kiekvienas vaikas svajoja atsisėsti jam kelių ir pasakyti savo norą. Kalėdų išvakarėse vaikai žino, kad naktį juos aplankys Kalėdų Senelis, ir palieka jam šiek tiek vaišių. "Tikimės, kad Kalėdų Senelis aplankys ir mus, - juokėsi pašnekovė. - Jis visada kažkokiu paslaptingu būdu sužino, kurioje pasaulio vietoje esame."

Nuo krepšinio ir džiazo

J.Cloudą su mūsų šalimi pirmiausia suartino du pomėgiai - krepšinis ir džiazas, populiarūs tiek Lietuvoje, tiek JAV. Ambasadorius prisipažino mėgstąs lankytis ir Nacionalinėje filharmonijoje, klausytis ten atliekamų koncertų. Taip pat jam labai patinka stebėti mūsų šalies gamtą. Kai tik turi laisvo laiko, jį skiria pasivaikščiojimams su žmona, pavyzdžiui, Vingio parke Vilniuje, Nidoje ar kitoje gražioje vietoje.

"Apkeliavome visą šalį, - praėjusius metus Lietuvoje prisiminė JAV ambasadorius. - Tiksliai nepasakysiu, kiek tų kelionių buvo, bet aplankėme visus didžiuosius miestus ir miestelius. Visuomet apsilankau gimnazijose, susitinku su studentais, taip pat su miestų merais, nevyriausybinėmis organizacijomis, verslininkais. Pasižiūrime, kokie yra kultūriniai renginiai. Jeigu miestas turi krepšinio komandą, einame į varžybas."

Kelionėse po Lietuvą JAV ambasadorių visada lydi žmona. M.E.Cloud pirmiausia domisi šalies sveikatos apsaugos sistema, nes pati pagal profesiją yra medicinos sesuo. Neseniai ji įsitraukė ir į Lietuvos nevyriausybinės organizacijos "Savanorių centras" veiklą. JAV ambasadoriaus žmona taip pat daug laiko skiria tarptautinės moterų organizacijos veiklai Vilniuje. Lietuvoje reziduojančių užsienio šalių diplomatų žmonoms šiemet per Kalėdų mugę, gruodžio 1 dieną surengtą Vilniaus rotušėje, pavyko surinkti 215 tūkst. litų.

Pasak M.E.Cloud, atsakingos už tai, kam tie pinigai bus paskirti, aplankyta daug nevyriausybinių organizacijų, kurios puikiai dirba, bet daugelis iš jų remiamos kitais būdais. Ieškota tokių įstaigų, kurios gauna mažai paramos iš kitur, todėl per Kalėdų mugę surinktas lėšas nuspręsta skirti Vilniaus universiteto Santariškių vaikų ligoninės Pediatrijos centrui, Jaunimo psichologinės pagalbos linijai ir Maltos ordino priežiūros namie projektui.

"Man visada didelį įspūdį daro žmonės, su kuriais susitinku, ar tai būtų Tauragė, Šilutė, Naujoji Akmenė, Telšiai, - kalbėjo JAV ambasadorius. - Ypač gerą įspūdį palieka jauni žmonės. Jie labai daug žino ir puikiai kalba angliškai. Kartais mokyklose apsilankau per anglų kalbos pamokas, pasišneku su moksleiviais ir matau, kad jie tikrai daug išmano. Dažnai užsimenu jiems apie galimybes mokytis JAV, tačiau tai nereiškia, kad skatinu emigruoti. Pasimokę JAV ir įgiję naujos patirties, galės grįžti į gimtąją šalį. Taip pat skatinu jaunus žmones paprašyti tėvų, kad papasakotų, kas vyko Lietuvoje 1990-1991 metais. Labai vertinu žodinę istoriją. Manau, kad svarbu suprasti, kokie neišpasakyti pokyčiai įvyko Lietuvoje per tokį trumpą laiką. Nuostabu, kad ir mokytojai pritardami man linksi galvomis, kai kalbu apie tai moksleiviams."

Kas primins Lietuvą

M.E.Cloud lygino Kalėdų šventes tose šalyse, kuriose teko dirbti. Lenkijoje, panašiai kaip ir Lietuvoje, Kūčių vakarą valgomi tradiciniai patiekalai, o kitos dvi dienos skirtos giminėms lankyti. Vokietijoje labai populiarios yra Kalėdų mugės, rengiamos miestų skveruose, centrinėse aikštėse ar parkuose. Jose galima nusipirkti ir dovanų, ir maisto, ir gėrimų. "Kai kurias kitų šalių tradicijas mes perimame, ir bus labai įdomu Kalėdas praleisti Lietuvoje, pažiūrėti, kokias tradicijas pasiskolinsime iš lietuvių", - sakė JAV ambasadorius.

M.E.Cloud maždaug 30 metų kolekcionuoja angelus ir Kalėdų Senelius. Naujausias angelų kolekcijos eksponatas - iš Lietuvos. Išsaugoti du labai seni dar mamos angeliukai. Kiti - iš Lenkijos, Belgijos, Vokietijos. Kalėdų Senelių kolekcijoje yra eksponatų iš JAV, Vokietijos. Vienas Kalėdų Senelis pavadintas rūkaliumi, nes į jo vidų galima įdėti smilkalų. Tada atrodys, kad jis pučia dūmus. Trys Kalėdų Seneliai, skirti eglutei papuošti, pasak pašnekovės, nėra itin gražūs, nes devintąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį Lenkijoje nebuvo didelio pasirinkimo, tačiau saugo juos kaip to laikotarpio prisiminimą. Vienas Kalėdų Senelis - ypatingas, nes išsaugotas dar iš vaikystės.

"Lietuviško Kalėdų Senelio dar neradau savo kolekcijai. Ieškau ir, žinoma, surasiu", - tikino M.E.Cloud.

Maždaug prieš dešimt metų ji pradėjo rinkti ir Kalėdų namelių kolekciją. Jų yra iš Lietuvos, Vokietijos, Lenkijos, JAV, Belgijos. Suomijos ambasadorius padovanojo paties padarytą imbierinį namelį. "Norėčiau kiekvieną kolekciją papildyti šalyje, kurioje dirbame, tačiau mano vyrui atrodo, kad gal jau per daug tų kolekcijų, ir kartais aš jam pritariu", - juokėsi pašnekovė, o ambasadorius pasiūlė kompromisą - bus matyti, ką prie tų kolekcijų pridės Lietuvoje.

Kai šeima kraustosi iš vienos šalies į kitą, kolekcijos gabenamos specialiose dėžėse. Didelės plastiko dėžės garantuoja trapių dirbinių saugumą.

M.E.Cloud parodė ir ypatingus žaisliukus Kalėdų eglutei puošti. Jie taip pat yra iš skirtingų valstybių. Vieną padovanojo JAV prezidentas George'as Bushas su žmona ir pasirašė ant žaisliuko dugno. Rankų darbo meksikietiškam žaisliukui jau beveik 30 metų. Po vieną žaisliuką skirta kiekvienai dukrai. Dar yra specialių žaisliukų, kurie laikomi dėžutėje tol, kol atvyksta Jennifer su Michelle. Jos žaisliukus sukabina ant eglutės. JAV taip pat populiaru turėti suvenyrų iš universiteto, kuriame mokeisi. Ant eglutės kabo žaisliukas, primenantis Virdžinijos universitetą, kuriame mokėsi jaunėlė dukra Michelle. Tarp šakų sklando ir lietuviškas angelas, padovanotas draugų. Pasak M.E.Cloud, daugelis žaislų susiję su prisiminimais apie įdomius gyvenimo momentus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"