Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Per iškilmes B.Obamai dainuos ir lietuvė

 
2009 01 20 0:00
Su tėvu Gedimino prospekto kavinėje Vilniuje.<br>Asmeninio albumo nuotrauka
Su tėvu Gedimino prospekto kavinėje Vilniuje.
Asmeninio albumo nuotrauka

Amerikos lietuvė, 16 metų Andrea Janutaitė su grupe 'Chorissima' sausio 20 dieną pakviesta atvykti į Vašingtoną - šiandien ji dainuos per 44-ojo JAV prezidento Baracko Obamos inauguraciją.

Jaunoji Amerikos lietuvė A.Janutaitė šiomis savaitėmis, kai choro repeticijos vyksta nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro, yra be galo užimta. Juk ne kasdien paauglėms nusišypso laimė dainuoti JAV vadovo inauguracijoje. Nors ir pavargusi, o dar ir jaunatviškai kukli - Andrea vis dėlto sutiko duoti interviu.

- Andrea, jūsų mergaičių choras pakviestas dalyvauti B.Obamos prezidentinės inauguracijos iškilmėse JAV sostinėje Vašingtone. Ką tau tai reiškia?

- Tai neapsakomai džiugu. Mes, choristės, nepaprastai sunkiai dirbame, daug repetuojame, kad mūsų atliekama muzika per iškilmes nuskambėtų kuo gražiau ir jautriau. Kai sužinojome, kad mūsų choras buvo pakviestas atlikti programos šiame neeiliniame renginyje, nebesivaldėme - vienos kitas apkabinome, šokinėjome iš džiaugsmo. Neįmanoma to atpasakoti žodžiais.

- Ar seniai dainuoji šiame prestižiniame JAV chore?

- Į San Francisko mergaičių chorą įstojau 2004 metais. Po metų mūsų miesto opera pakvietė dainuoti jų vaikų chore Georgeso Bizet operoje "Karmen". Tai buvo puikus pastatymas, galimybė dalyvauti mane labai paveikė. Su mama operą lankau nuo 10 metų. Niekada neišblėso noras pačiai būti scenoje. Grupė "Chorissima" - tai mūsų chorinės mokyklos koncertuojanti ir gastroliuojanti grupė. Sėkmingai baigusios mokyklą, mergaitės būna įvertintos net aukso medaliais. Didelė garbė sulaukti tokio studijų apvainikavimo.

- Muzika pradėjai domėtis nuo vaikystės. Tai buvo laisvas tavo pasirinkimas ar tėvelių sprendimas?

- Mama man liepė smuikuoti. Tada man buvo tik penkeri, bet po metų atsibodo, ir nutariau mokytis groti pianinu. Praėjo dar keleri metai, tada nutariau "patampyti" akordeoną. Kaip minėjau, 2004-aisiais įstojau į San Francisko mergaičių chorą. Čia pajutau tikrą muzikos trauką. Norėdama daugiau laiko skirti chorui, nutraukiau tiek pianino, tiek akordeono pamokas.

- Kodėl norėjai groti akordeonu? Regis, dalyvavai ir 74-ajame Cortati akordeono muzikos festivalyje?

- Akordeono muzika šiais laikais yra ne itin populiari. Jei atvirai, nepažįstu, kas dar grotų akordeonu. Anksčiau tokių žmonių sutikdavau per festivalius. Tai nebuvo koks nors ypatingas mano gyvenimo puslapis - daug mano draugų mokosi muzikos.

- Andrea, tavo muzikinis skonis gana margas. Neseniai interneto svetainėje "Youtube" mačiau tavo klipą "O Khaike Paan Banaras Wala - Don". Domiesi indų kultūra?

- Mano geriausia draugė Beah Sakhuja yra pusiau indė. Daug laiko praleidžiu jos namuose. Taip susidomėjau indų kultūra. Iš pradžių tie mūsų vaizdajuosčių bandymai buvo tik pakvailiojimai. Vėliau projektai darėsi sudėtingesni. Kilo noras preciziškai atkurti tautinę aprangą, šokį ir scenografiją. Būdavo, beveik valandą traukiniu keliaudavau į kino teatrą, kur rodydavo indų filmus su angliškais subtitrais. Prieš seansą užsukdavau į indų valgyklą. Pirmąjį filmuką sukūrėme per vieną popietę. Paskui, kai mudvi su drauge pajutome, kaip smagu juos kurti, šokti, procesas tapo ilgesnis, nes norėjome viską daryti kuo geriau ir įdomiau.

Mūsų aistra atsirado spontaniškai. "Khaike Paan" veiksmas vyksta naktį, tad mes turėdavome viską įrašinėti tokiu metu. Darbą pradėdavome, kai nusileisdavo saulė - ir taip iki rytmečio, kol ji patekėdavo. Pailsėdavome, paskui puldavome įrašą redaguoti. Naujausias mūsų projektas "Thaam Thaaka" užtruko keletą dienų - kūrėme scenarijų, filmavome, redagavome. Pagrindinį darbą atlikome pernai, kai viešėjome Australijoje. Į tolimą žemyną su drauge išvykome aplankyti jos tetos. Likusią filmuko dalį užbaigėme San Franciske - draugės kieme ir greta esančiame paplūdimyje. Peržiūrėjome daug indų filmų, kad kuo geriau perprastume autentišką jų šokių dvasią, ritmą, žingsnius...

Mums smagu tai daryti, nors ir reikia įdėti daug darbo! Apskritai mėgstu įvairius muzikos žanrus - elektroninę ir Bolivudo muziką, net penktojo ir šeštojo dešimtmečių retro stiliaus.

Dainuoti, groti ir judėti

Muzika Andrea gyvenime - toli gražu ne viskas. Ji dar domisi vadinamuoju "parkūru". Ši urbanistinė sportinio tipo veikla yra ne šio šimtmečio išradimas. Taip pat šauniai, kaip ir dabartinis jaunimas, sienomis laipiojo ir turėklais karstėsi dar mūsų seneliai bei proseneliai. "Parkūro" pagrindinis principas - judėjimas, o visa kita traktuojama kaip kliūtys. Reikia kuo greičiau ir efektyviau patekti iš vienos vietos į kitą, pasikliaujant savo išmone ir gebėjimais. Tokie mėgėjai vadinami "treiceriais", ir, anot mūsų pašnekovės, per šią pramogą ji susipažino su daugeliu nuostabių žmonių, dalis jų tapo jos draugais. Jų yra ir Lietuvoje - tuo Andrea įsitikino pernai lankydamasi Vilniuje. Daugelis jaunuolių (bent Lietuvoje) teigia, kad užsiimant "parkūru", patirti traumą beveik neįmanoma - tai judėjimo menas, o ne ekstremalus sportas.

Būdama 10 metukų, Andrea jau rašė ir iliustravo vaikiškas knygutes. Neatsiliko ir moksle - gimnazijos ketverių metų matematikos programą baigė per dvejus metus. Viską daro savarankiškai, be tėvų raginimų. Tėvas Donatas tikino: "Ji labai stipraus charakterio, jeigu ką nusprendė, neįmanoma perkalbėti." Savarankiškai nutarė mokytis groti pianinu, akordeonu, studijuoti dramą. Dvejus metus lankė "Berkeley Repertory Theatre" kursus. Anksčiau daug sportuodavo, ypač mėgo gimnastiką ir slidinėjimą. Vėliau sporto krūvį sumažino, nes, merginos žodžiais, pernelyg pavargdavo, nelikdavo jėgų kitiems pomėgiams, ypač skaitymui. Andrea mėgsta keliauti. Su tėvais buvo Suomijoje, Švedijoje ir Meksikoje. Su drauge važiavo į Australiją, o praėjusią vasarą Italijoje lankė lotynų kalbos kursus.

Andrea apskritai laiko veltui neleidžia. Neseniai iš mezgimo siūlų mergina nunėrė voratinklį ir pakabino savo kambaryje - nuo grindų iki lubų. "Dabar mano mėgstamas kambarys mistiškas - tarsi detektyviniame filme", - teigė pašnekovė.

Šeimoje - vien moterys

Andrea prisipažino: "Nežinau, ką veiksiu ateityje, bet neatsisakau minties siekti dainininkės karjeros." Kokia yra šeima, kurioje užaugo ši mergaitė? Kalifornijoje daug lietuvių pažįsta Donatą Janutą. Iš profesijos - advokatas, iš pašaukimo - žurnalistas, įžvalgus išeivijos gyvenimo komentatorius, pasižymintis šmaikštumu ir geru humoru. Galbūt šis talentas paveldėtas iš tėvelių, mat Donato mama buvo žymi rašytoja Petronėlė Orintaitė. D.Januta mėgsta pajuokauti, kad jo gyvenimą valdo moterys: penkios dukros, žmona, kalės, katės, net ir auksinė žuvelė vardu Solphie (ir turbūt mama, kol buvo gyva). Trys Janutaitės jau suaugusios ir gyvena atskirai. Viltis, kadaise studijavusi Vasario 16-osios gimnazijoje Hiutenfelde Vokietijoje, sėkmingai dirba architekte Los Andžele. Sovietiniais metais ji kartu su seserimi Daina lankė lietuvių kalbos kursus Vilniaus universitete. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Daina ketverius metus gyveno Vilniuje ir vadovavo JAV verslo rūmams Lietuvoje. D.Janutos dukrai Marcelei - 19 metų. Baigusi gimnaziją, ji žadėjo padaryti metų pertrauką, tik tada tęsti mokslus. Tačiau išėjo kitaip - dabar ji klausosi "University of California at Berkeley" paskaitų. Marcelė labiau linkusi į matematiką.

Visi kalba lietuviškai

Šešiolikmetė Andrea - ketvirtoji Janutų dukra. Gimusi San Franciske, krikštyta mažoje bažnytėlėje Saint Helena miestelyje (tai tikras rojaus kampelis nuostabiame Napa vynuogynų slėnyje). Jos pakrikštyti specialiai atskrido jėzuitu kunigas Antanas Saulaitis. Ir neatsitiktinai - mat kunigo Antano ir Donato mamos Lietuvoje artimai draugavo. Andrea (tėvai ją švelniai vadina Andryte) lanko privačią Head Royce mokyklą, lietuviškai pramoko pati. Pastarąjį dešimtmetį ji kasmet vyksta į Lietuvą. Čia netrūksta nei giminių, nei draugų - o kaip kitaip su jais susišnekėsi, jei ne lietuviškai?

D.Januta - galvotas vyras. Jis prisipažino: "Jau 20 metų samdau namų šeimininkes iš Lietuvos. Vienas pagrindinių reikalavimų - kad jos nemokėtų nei žodžio angliškai?!. Jeigu mano vaikai nenori likti alkani, kitos išeities, kaip tik pramokti lietuviškai, jie neturi. Nors jų gramatika, tarimas, sintaksė nepatenkintų Arvydo Barzduko (kalbininko Stasio Barzduko sūnaus, gyvenančio Vašingtone - aut.), mes susikalbame lietuviškai, ir tuo esu labai patenkintas. Net ir mano žmona - architektė Barbara Gansmiller, neturinti nė lašo lietuviško kraujo, pramoko lietuviškai."

Jis teigė, kad jaunėlė dukra, devynmetė Orinta, ko gero, geriausiai kalba lietuviškai - tai auklės ir šeimininkės, į JAV atvykusios Sibiro tremtinės, mokytojos Jovitos Stanišauskienės nuopelnas. Septynerius metus ji gyveno Janutų šeimoje, po to tapo pirmąja mokytoja San Francisko šeštadieninėje lituanistinėje mokyklėlėje.

Kalifornijos jaunimo lopšys

"Tik profesionaliu darbu ir reiklumu galima pasiekti, kad balsai būtų tokie išlavinti", - taip apie San Francisko mergaičių chorą atsiliepė šio miesto filharmonijos muzikos vadovas, pasaulyje pagarsėjęs Michaelas Tilsonas Thomasas. Choras buvo įsteigtas 1978 metais. Tai tarsi Kalifornijos muzikalaus jaunimo lopšys, kuriame puoselėjamos tradicijos. Chore dainuoja daugiau kaip 300 mergaičių nuo 7 iki 18 metų iš 160 San Francisko Bay apylinkės mokyklų. San Francisko mergaičių choras buvo įvertintas garbingiausiais prizais, tokiais kaip prestižinis "Margaret Hillis Award" 2001 metais. "Chorissima", kurioje dalyvauja ir straipsnio herojė A.Janutaitė, yra viena iš choro grupių. Ji dažnai koncertuoja Amerikoje ir užsienyje, 2005 metais pasirodė net tolimosios Japonijos melomanams. Dabar "Chorissima" merginos dainuos per 44-as JAV prezidento B.Obamos inauguraciją.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"