Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Pasisveikinkime su kaimynais

 
2010 11 20 0:00
G.Dauguvietytė su kaimynais ne tik nuolat sveikinasi, bet gali bet kada paprašyti pagalbos.<br>Asmeninio albumo nuotrauka
G.Dauguvietytė su kaimynais ne tik nuolat sveikinasi, bet gali bet kada paprašyti pagalbos.
Asmeninio albumo nuotrauka

Sveikintis su draugais ir pažįstamais - įprasta. Tačiau ar sveikinamės su mažai žinomais ar visai pašaliniais žmonėmis? Rytoj yra proga tą padaryti - minėsime Pasaulinę sveikinimosi dieną. 'Lietuvos žinios' teiravosi, ar žinomi Lietuvos žmonės sveikinasi su aplinkiniais: kaimynais, kiemsargiais, paštininkais, pardavėjomis ir valytojomis?

Marijono Mikutavičiaus daina "Pasveikinkit vieni kitus", be abejonės, galėtų tapti dviejų amerikiečių - brolių Michaelo ir Briano McCormakų - 1973 metais sugalvotos Pasaulinės sveikinimosi dienos (World Hello Day) himnu. "Pasveikinkit vieni kitus, juk tai daryti šitaip lengva. Su saule, su pavasariu, su bet kuo - tegu visi nustemba", - dainuoja Lietuvos svajonių jaunikio titulą tai prarandantis, tai vėl susigrąžinantis M.Mikutavičius. Jeigu dainininkas apie sveikinimąsi net dainas kuria, nekyla abejonių, kad jis tikrai sveikinasi su aplinkiniais. O štai kitos iškilios asmenybės - neblėstančiai "šarminga" režisierė Galina Dauguvietytė, Lietuvos premjero žmona Rasa Kubilienė ir mados guru vadinamas stilistas Mantas Petruškevičius su mažai pažįstamais žmonėmis ne tik kasdien sveikinasi, bet ir apie "ūkį, bites" pasiteirauja.

Sveikinosi net Majamyje

Neblėstančio žavesio, niekada žodžio kišenėje neieškanti televizijos režisierė G.Dauguvietytė sveikinasi su visais, visada ir visur. "Prisimenu, kai buvau Majamyje (JAV), mėgdavau rytais vaikščioti vandenyno pakrante. Buvo ne sezono metas, tuščia. Žiūriu - manęs link eina vienas žmogus, kitas - ir visi su manimi sveikinasi. Visiškai nepažįstami, o šypsosi, žiūri į mane ir sveikinasi. Nuostabu", - prisiminė Galina.

G.Dauguvietytė pasakojo, kad Lietuvoje savo name gyvena 62 metus. Nors pasikeitė daugybė šalia gyvenančių žmonių ir net kartų, su visais kaimynais ji sveikinosi ir iki šiol sveikinasi. "Šiame name gyveno tokia daugybė įžymių, garsių žmonių, kad vien išvardyti juos užtruktų begalę laiko. Vieni išmirė, kiti išsikraustė, trečių liko gyventi vaikai ar anūkai. Tačiau visi mes vieni kitus pažįstame ir sveikinamės", - patikino Galina.

Ji net gali išvardyti, kas gyvena pirmame namo aukšte nuomojamame bute, nes su visais jo laikinais gyventojais būtinai susipažįsta. "Tame bute apsistojusios vokietės studentės. Visos visada sveikinosi. Su manimi iš pradžių angliškai, bet kadangi tos kalbos nemoku, paklausiau, gal galima sveikintis vokiškai ar prancūziškai? O kad apsidžiaugė mergaitės! Dabar vokiškai su jomis pasikalbame", - kaimyniško bendravimo ypatumus džiugiai dėstė G.Dauguvietytė.

Pasak Galinos, kaimynai ne tik sveikinasi, jie suskumba padėti, jeigu ką ištinka bėda. "Mes čia vieni kitus nešiojome su neštuvais, padėjome net mirusiuosius nuprausti, nuskusti, aprengti... Į Olandų gatvę bėgome dokumentų tvarkyti. Daugelis turime vieni kitų butų raktus. Mano buto raktus turi dvi kaimynų šeimos. Juk gyvenu viena, o mano lovos galvūgalyje yra telefonas. Žinau - jei paskambinsiu kuriam nors kaimynui, reikalui esant, jis man iškvies greitąją, būsiu nuvežta. Gyvename net ne kaimyniškai, o šeimyniškai!" - pasakojo G.Dauguvietytė.

Charizmatiškoji režisierė sakė, kad neseniai į aukštu žemiau esantį būstą atsikraustė jauno advokato šeima. "Žinokite, nėra buvę, kad laiptinėje susitikę su "naujokais" nesisveikintume, nesikalbėtume. Namas buvo ir liko kaip viena šeima", - užtikrino ji.

Sveikinasi net valkatėlės

G.Dauguvietytė pasakojo, kad net nešdama į kieme stovintį konteinerį šiukšles ji sulaukia pasveikinimo iš nuolat ten besitrinančių valkatėlių. "Bomžai" mane pažįsta, mes labinamės. Nors dabar jie apsirengę taip, kad net nepasakytum, jog yra "bomžai". Vis vien krapštosi aplink konteinerius, renka butelius. Tačiau visada sveikinamės", - juokėsi moteris.

Ji prisipažino, kad apsipirkti į turgų nevaikšto, todėl su prekeiviais nėra pažįstama, sveikintis netenka. "Visada einu į didžiuosius prekybos centrus. Ten kasininkės mane pažįsta. Visada pasilabiname. Taip pat ir su taksi vairuotojais - ne tik sveikinamės, bet ir apie gyvenimą pasikalbame. Būna, kad mane ne tik iki pat durų atveža, net krepšį su pirkiniais nuneša iki laiptinės", - apie draugiškumą pasakojo Galina.

Režisierė dėkojo likimui, kad ją supantys žmonės nėra galutinai susvetimėję. "Apskritai būti maloniam, draugiškam, su visais sveikintis apsimoka net grynai dėl pragmatiškų sumetimų. - nusikvatojo ji. - Beje, nors nemėgstu saldumynų, bet kai prekybos centre einu pro tortų ir pyragų skyrių, pardavėja mane kviečia: "Ponia, ateikite, paragaukite labai skanaus pyrago."

Parduotuvėje kurį laiką nematydama kokios nors nuolatinės pardavėjos, G.Dauguvietytė kitų darbuotojų net paklausia, kur ši dingusi. "Man pasako, kad atostogauja. Gerai, vadinasi žmogui nieko blogo nenutiko. Negali juk tik taip "ponskai" ateiti, prisikrauti krepšį ir pakėlęs uodegą išeiti. Jokiu būdu", - patikino garsi moteris.

Net apie aplinką prižiūrinčius kiemsargius G.Dauguvietytė žino ne vieną įdomų biografijos faktą. "Buvo toks vilkintis geltoną "žiponą", kiemą gražiai pašluodavo, sutvarkydavo. Staiga dingo. Tai nuėjau į kiemsargių būdelę, kur jie laiko šluotas, paklausiau kitų, kur tas buvęs choristas dingo. Žinojau, kad anksčiau jis chore dainavo, o vėliau tapo mūsų kiemsargiu. Man pasakė, kad į pensiją išėjo. Tai ir gerai, nusiraminau. Nieko blogo jam nenutiko, tiesiog žmogui reikia pailsėti", - pasakojo Galina.

Sveikinasi nepaisydama etiketo

Lietuvos premjero Andriaus Kubiliaus žmona smuikininkė Rasa akivaizdžiai nustebo klausiama, ar sveikinasi su kaimynais, ar juos pažįsta. "Be jokios abejonės, sveikinamės, net klausimo tokio negali būti, kad nesilabintume", - patikino R.Kubilienė. Ji prisipažino, kad su kaimynais ne tik sveikinasi, bet ir nuolat bendrauja, jei ko pritrūktų, gali į juos kreiptis ir sulaukti pagalbos. "Ten, kur mes gyvename, susikūrusi labai šilta, graži kaimynų bendruomenė", - pasakojo premjero žmona.

Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro smuikininkė bei Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo "Pagalba Lietuvos vaikams" valdybos pirmininkė R.Kubilienė tvirtino, kad visada sveikinasi su visais Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje per repeticijas sutiktais techniniais ir kūrybiniais darbuotojais. "Kai būni patalpoje, kurioje yra žmonių, natūralu, kad su visais pasisveikini. Kartais net pastebiu, kad pasilabinu pirmoji, nekreipdama dėmesio nei į žmogaus amžių, nei į jo socialinį statusą. Nors pagal etiketą kartais reikėtų palaukti, kol kitas žmogus pirmas tave pasveikins", - šyptelėjo R.Kubilienė.

Smuikininkė nusijuokė, kad ji nuolat šnekina įvairiausius žmones, todėl eidama apsipirkti visada pasilabina ir pasikalba su pardavėjomis, kasininkėmis. "Jeigu parduotuvėje matau, kad dirba "mano" kasininkė, stengiuosi stoti į eilę būtent prie jos kasos", - šyptelėjo premjero žmona. Pašnekovė prisipažino, kad jai labai gaila taip sunkiai dirbančių žmonių, todėl visada stengiasi juos bent trumpai pakalbinti, pasiteirauti, kaip sekasi, praskaidrinti nuotaiką ir darbinę įtampą.

R.Kubilienė draugų susiranda ir tarp turguje prekiaujančių žmonių. "Taip pat turiu "savo" pardavėjų, su kuriais ne tik sveikinamės, bet ir kalbamės. Net galiu kai ką užsisakyti kitam kartui, jeigu to apsilankymo metu nerandu, ko man reikia", - pasakojo Rasa.

Apdalija bučiniais

Stilistas Mantas Petruškevičius prisipažino, kad su kaimynais ir kitais žmonėmis sveikinasi bei susipažįsta iš prigimtinio smalsumo. "Esu draugiškas žmogus, todėl nepažinoti kaimynų tiesiog negalėčiau. Man smalsu, kas gyvena šalia, kas tie aplinkiniai žmonės, su kuriais tenka susitikti, bendrauti", - pasakojo Mantas. Stiliaus guru patikino, kad net mažai žinomus žmones visada apdalija "prancūziškais bučiniais" - pakšteli į abu skruostus.

"Gyvenu ypatingame rajone - Užupyje. Čia gyvena nepaprasti žmonės ir visiems jiems būdinga užupiečių dvasia - nuo garbiausio menininko ar mokslininko iki pavargėlio "bomžo". Tiesiog negali su jais nebendrauti. Susitinki įvairiose vietose: parduotuvėje, kavinėje, gatvėje... Toks bendravimas turi begalę "šarmo", - džiaugėsi M.Petruškevičius.

Pas kaimynus stilistas net gali nubėgti pasiskolinti puodo, kai užgriūva draugų kompanija ir nėra kame pasigaminti maisto. "Kartą buvo taip nutikę. Pats namie negaminu, o kartą užėjo alkanų draugų būrys. Pas kaimynę bėgau skolintis kokio nors puodo", - nusijuokė Mantas. Jis sakė, kad su kitais kaimynais susimojuoja per balkonėlius, kuriais apsagstytas jo namas. Stilingasis vyrukas džiaugėsi: "Kai balkone geri kavą, labai smagu pamatyti, kad gretimame gėlėmis papuoštame balkone irgi kas nors sėdi. Susimojuojame, pasilabiname. Malonu."

Pamatęs šalia namo kiemą šluojantį kiemsargį, Mantas su juo taip pat pasisveikina. "Gal kam atrodau ekscentriškas žmogus, bet iš esmės esu galantiškas ir mandagus. Todėl visada su visais sveikinuosi. Ir visada pasakau "ačiū". Net jeigu būnu susinervinęs, nepamirštu to padaryti. Sveikinimasis ir dėkojimas žmonėms iš manęs "išlenda" be jokių valios pastangų, spontaniškai", - tikino M.Petruškevičius.

Dėl įskiepyto mandagumo Mantas dėkingas senelei. "Sveikintis labai "faina". Tada iš kito žmogaus gauni grąžą. Jis nusišypso. Ir pačiam pasidaro smagiau. Nebūtina žmogaus pažinoti ilgą laiką, kad su juo pasisveikintum ar pasibučiuotum", - įsitikinęs M.Petruškevičius.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"