Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Pasaulio netektys 2011-aisiais

 
2011 12 30 20:00

Šiais metais pasaulis neteko daugelio iškilių ir liūdnai pagarsėjusių asmenybių - politikos veikėjų, diktatorių, sportininkų, pramogų pasaulio atstovų.

Viena didžiausių netekčių vadinama kompiuterinės įrangos milžinės "Apple" įkūrėjo 56-erių Steve'o Jobso mirtis. Vėžys jį pakirto spalio pradžioje.

Šis žmogus sukėlė revoliuciją šiuolaikinėje kultūroje ir visiems laikams pakeitė pasaulio santykį su technologijomis, išradęs tokius prietaisus, kaip planšetinis kompiuteris "iPad" ir išmanusis telefonas "iPhone". "Steve'o talentas, aistra ir energija buvo nesuskaičiuojamų inovacijų, kurios praturtina ir pagerina visų mūsų gyvenimus, šaltinis. Pasaulis tapo neišmatuojamai geresniu dėl Steve'o", - pareiškė kompanijos valdyba.

2009-aisiais S.Jobsui buvo persodintos kepenys, kai verslininkas laikinai sustabdė darbinę veiklą. Likus šešioms savaitėms iki mirties, jis pasitraukė iš generalinio direktoriaus posto.

S.Jobsas įkūrė "Apple" 1976 metais garaže kartu su mokyklos draugu. Kompiuterių genijus buvo įžvalgus kontrkultūros kūrėjas ir minimalistinio dizaino šalininkas, vieną po kito teikė rinkai produktus, kurie kėlė didžiulį susidomėjimą net prasidėjus recesijai ir pašlijus jo paties sveikatai. S.Jobsas padėjo pakeisti kompiuterių įvaizdį: iš keistokų entuziastų žaisliukų jie tapo neatsiejama šiuolaikinio gyvenimo ir namų dalimi. Jis tobulino ne vien kompiuterius, bet ir mobiliuosius telefonus, padėjo vystyti muzikos pramonę.

Tik nedaugelis gali jam prilygti pagal indėlį į Amerikos pramonės pertvarkymą. S.Jobsas seniai buvo laikomas atsvara kitam asmeninių kompiuterių amžiaus technologijų kūrėjui Billui Gatesui, taip pat buvo lyginimas su tokiais genialiais kūrėjais, kaip Waltas Disney. 

Dar didesnę susidomėjimo bangą sukėlė žinia, kad Pakistane buvo nužudytas ieškomiausias pasaulio žmogus Osama bin Ladenas. "Šįvakar galiu pranešti Amerikos žmonėms ir pasauliui, kad Jungtinės Valstijos įvykdė operaciją, per kurią buvo nukautas O.bin Ladenas, "al Qaeda" lyderis ir teroristas, kuris atsakingas už tūkstančių nekaltų vyrų, moterų bei vaikų nužudymą", - gegužės 1-osios vakarą televizoriaus ekrane ištarė JAV prezidentas Barackas Obama.

Teroristas nr. 1 buvo nukautas name Pakistane, netoli sostinės Islamabado, kur esą gyveno kelerius pastaruosius metus. Operaciją įvykdė nedidelė JAV specialiųjų pajėgų SEAL karių grupelė praėjus beveik dešimčiai metų po Rugsėjo 11-osios išpuolių, prie kurių jis buvo prikišęs ranką.

Gruodžio viduryje mirė dramaturgas ir disidentas Vaclavas Havelas, kuris padėjo taikiai nuversti komunizmą buvusioje Čekoslovakijoje ir tapo šios epinės, Šaltąjį karą užbaigusios kovos didvyriu. Eidamas 76-uosius, jis pralaimėjo kovą su vėžiu.

V.Havelas buvo pirmasis demokratiškai išrinktas Čekoslovakijos prezidentas. Žmonės jį išsirinko po taikios "aksominės revoliucijos", kuri užbaigė keturis dešimtmečius trukusias režimo - jo praminto "Absurdistanu" - represijas. Kaip prezidentas V.Havelas prižiūrėjo duobėtą šalies perėjimą prie demokratijos ir laisvosios rinkos ekonomikos, taip pat - taikų Čekoslovakijos skilimą 1993 metais į Čekiją ir Slovakiją.

Jis išgarsėjo po 1968 metų Sovietų Sąjungos vadovaujamos invazijos, kuri sutriuškino Prahos pavasario reformas, pradėtas Aleksandro Dubčeko ir kitų liberalių pažiūrų komunistų. Drovus knygų rijikas retais ūsais ir susitaršiusiais plaukais tapo žmonių galios taikiai įveikti totalitarinę valdžią simboliu. "Tiesa ir meilė turi įveikti melą ir neapykantą", - kartą pasakė V.Havelas. Tie žodžiai tapo jo revoliuciniu moto, pagal kurį jis, kaip pats sakė, visuomet stengdavosi gyventi.

V.Havelas kelis kartus buvo nominuotas Nobelio taikos premijai ir atsiėmė dešimtis kitų garbingų pasaulinės reikšmės apdovanojimų, kurie buvo paskirti už jo, kaip pasaulinio sąžinės ambasadoriaus, pastangas ginti paniekintuosius nuo Darfūro iki Mianmaro.

Buvusį disidentą nuo 1996-ųjų, kai jam per operaciją vėžiui sustabdyti buvo pašalinta dalis plaučio, vargino kvėpavimo problemos. Anksčiau intensyviai rūkydavęs V.Havelas ilgą laiką - nuo pat komunistų kalėjimuose praleistų metų - turėjo chroniškų kvėpavimo sistemos problemų. 2009 m. jis buvo paguldytas į ligoninę dėl detaliai neapibūdinamo uždegimo, o po nedidelės gerklės operacijos jam buvo sutrikęs kvėpavimas.

V.Havelas iš prezidento posto pasitraukė 2003-iaisiais - praėjus 10 metų po Čekoslovakijos subyrėjimo ir vos keli mėnesiai prieš Čekijos ir Slovakijos įstojimą į Europos Sąjungą (ES). Jam priskiriami nuopelnai dėl sąlygų Čekijos stojimui parengimo, be to, jis buvo prezidentas, kai šalis 1999 metais įstojo į NATO.

Net ir pasitraukęs iš prezidento posto šis miniatiūrinio sudėjimo čekas liko pasaulinė figūra. Jis buvo dalis "naujosios Europos", kaip ją pavadino tuometis JAV gynybos sekretorius Donaldas Rumsfeldas, - ją sudarė buvusios komunistinės valstybės, kurios parėmė JAV, kai "senosios Europos" šalys nepritarė 2003 metų invazijai į Iraką.

Širdies smūgis prieš porą savaičių pakirto Šiaurės Korėjos lyderį Kim Jong Ilą. Jo įpėdiniu netrukus buvo paskirtas jauniausias iš trijų sūnų Kim Jong Unas. 69-erių diktatorius mirė nuo sunkaus miokardo infarkto, patirto drauge su širdies smūgiu. Prieš trejus metus jis buvo patyręs insultą, po kurio sunkiai valdė kairią ranką ir koją.

Kim Jong Ilas perėmė valdžią iš tėvo ir šalies įkūrėjo Kim Il Sungo, kai šis mirė 1994 metais. 10-ojo dešimtmečio viduryje ir pabaigoje Šiaurės Korėją apiėmė badas, nusinešęs šimtus tūkstančių žmonių gyvybių. Maisto jai stinga iki šiol, o Jungtinių Tautų (JT) vaikų fondas nurodo, kad trečdalis vaikų čia gyvena pusbadžiu.

Tačiau Kim Jong Ilas sugebėdavo rasti lėšų branduolinių ginklų kūrimo programai, kurią vainikavo atominių užtaisų bandymai 2006 ir 2009 metais. Kelis pastaruosius mėnesius buvo dedamos diplomatinės pastangos atnaujinti šešiašales derybas dėl branduolinio nusiginklavimo, iš kurių Šiaurės Korėja pasitraukė 2009 metų balandį.

Per Šiaurės Afriką ir kai kurias Artimųjų Rytų valstybes nusiritęs Arabų pavasaris kainavo lyderių karūnas keletui diktatorių, o ilgamečiam Libijos vadovui Muamarui Kadhafi - gyvybę. Jis buvo nukautas spalio 20 d., kai Libijos naujojo režimo pajėgos šturmavo jo gimtąjį miestą Sirtą. Kiek anksčiau laikinosios valdžios atstovai paskelbė, kad uniformuotas diktatorius sučiuptas, bet dar gyvas, nors ir sužeistas į kojas.

"Ši akimirka istorinė. Galas tironijai ir diktatūrai. Kadhafi sutiko savo likimą", - paskelbė Laikinosios nacionalinės tarybos atstovas Abdelis Hafezas Ghoga.

Pagal pirminius pranešimus, pulkininkas pakliuvo į kryžminę ugnį, tačiau jau nuo pradžių buvo įtarimų, kad kovotojai tiesiog nulinčiavo nekenčiamą diktatorių.

Libijoje, apsiaustoje Misratoje, kuriant reportažą apie sukilėlių kovas su režimo pajėgomis, nutrūko "Oskarui" nominuoto dokumentinio filmo režisieriaus ir jo kolegos gyvybės. Britas 40-metis Timas Hetheringtonas, vienas iš dviejų juostos "Restrepo" apie JAV karių tarnybą Afganistane režisierių, žuvo sprogus raketinio granatsvaidžio sviediniui. Kartu žuvo fotonaujienų agentūros "Getty Images" fotografas Chrisas Hondrosas, kurio nuotraukos buvo spausdinamos didžiuosiuose pasaulio žurnaluose ir laikraščiuose. Žurnalistai tuomet buvo išėję su grupe sukilėlių kovotojų į Misratos centre esančią Tripolio gatvę, kur vyko vieni įnirtingiausių susirėmimų.

Sulaukusi 70 metų, neseniai gimtosiose Žaliojo Kyšulio salose mirė dainininkė Cesaria Evora, vadinta basakoje deive, mat dažnai pasirodydavusi be apavo.

C.Evora, anksčiau šiais metais nutraukusi karjerą dėl suprastėjusios sveikatos, pradėjo dainuoti baruose. Savo dainas ji pradėjo įrašinėti tik 1988 metais. 2004-aisiais už albumą "Voz D'Amor" ji laimėjo "Grammy". Basakojė deivė garsėjo sodriu balsu atliekamomis ilgesio persunktomis dainomis. Iš viso ji įrašė 10 albumų.

Atlikėja nevengė alkoholio ir buvo užkietėjusi rūkalė, todėl senatvėje jos sveikata ėmė prastėti. 2008 metais gastroliuodama Australijoje ji patyrė širdies smūgį ir vėliau turėjo iškęsti atvirą širdies operaciją. Stabdydama karjerą, rugsėjį ji prisipažino: "Nebeturiu jėgų, nebeturiu energijos. Noriu pasakyti visiems gerbėjams: atleiskite, bet dabar turiu pailsėti.."

Popmuzikos pasaulis vasarą neteko talentingosios Amy Winehouse, kuri šovė į pačią muzikos pasaulio viršūnę, bet buvo įveikta vidinių demonų. Su priklausomybe nuo narkotikų ir alkoholio kovojusios 27-erių metų atlikėjos kūną namuose Londone rado vienas iš jos apsaugininkų.

Per trumpą gyvenimą A.Winehouse išleido tik du albumus, tačiau jos balsas pavergė milijonus gerbėjų visame pasaulyje. Tuo tragiškesnė atrodo dainininkės, kuri mėgo išsimarginti kūną senamadiškomis jūreiviškomis tatuiruotėmis ir sukti plaukus į aukštą kuodą, netektis.

Dainininkės debiutinė plokštelė "Frank", pasirodžiusi 2003 metais, pelnė pripažinimą jaunai dainininkei; antroji - "Back to Black", išleista 2006 metais, - susišlavė penkis "Grammy". Šis albumas Didžiojoje Britanijoje tapo šešiskart platininis, o Amerikoje - dukart platininis. Ypatinga ir tai, kad nepaprastos sėkmės A.Winehouse sulaukė Amerikoje, kur prasimušti neįmanoma beveik jokiam britų artistui.

Jos stulbinamą karjerą nuo pat pradžių temdė problemos dėl alkoholio ir narkotikų, apie kurias dainininkė taip atvirai kalba savo dainų tekstuose. Savo vidinius demonus A.Winehouse apdainavo ir garsiausiame single "Rehab". Atlikėja turėjo problemų ir dėl įstatymų, nesisekė asmeninis gyvenimas. 2007 m. A.Winehouse Majamyje ištekėjo už Blake'o Fielderio-Civilo, bet šie santykiai buvo audringi. Tam tikrą santuokos laiką Blake'as praleido už grotų dėl žiauraus užpuolimo. Pora išsiskyrė 2009 m. liepą.

Kovo pabaigoje Anapilin iškeliavo viena didžiausių XX amžiaus aktorių, paskutine senojo Holivudo žvaigžde vadinama Elizabeth Taylor. Jai buvo 79-eri. Aktorę palaužė sunki liga, pastaruosius penkerius metus ji kentė chroniškus skausmus ir pasirodydavo tik sėdėdama invalido vežimėlyje.

E.Taylor išgyveno smegenų auglį, priklausomybę nuo alkoholio, Vatikano pyktį ir aštuonias santuokas. "Gyventi su E.Taylor tas pats, kas gyventi ant vulkano", - kartą pasakė vienas jos vyrų.

Vasario 10 dieną E.Taylor buvo pagerbta už indėlį kovoje su AIDS, tačiau jau vasario 12-ąją atsidūrė Los Andželo medicinos centre "Cedars-Sinai" dėl "užtęsusių sveikatos problemų". Aktorė kentėjo nuo širdies nepakankamumo, 2009 metais jai buvo pakeistas vožtuvas.

E.Taylor nusifilmavo daugiau nei 50 filmų. Už vaidmenis "Butterfield 8" ir "Kas bijo Virdžinijos Vulf?" ji buvo apdovanota "Oskaru". Lietuvoje rodyti filmai "Kleopatra", "Katė ant įkaitusio skardinio stogo", "Komediantai", "Užsispyrėlės sutramdymas", kuriuose ji atliko pagrindinius vaidmenis.

Amerikiečių sunkiasvoris boksininkas Joe Frazieris, pirmasis įveikęs legendinį Muhammadą Ali, nuo kepenų vėžio mirė lapkričio pradžioje. Jam buvo 67-eri.

Bokso garsenybė buvo 1964 metų Tokijo olimpiados ir pasaulio profesionalų čempionas. Per savo karjerą J.Frazieris ringe iškovojo 32 pergales (27 - nokautais), patyrė 4 pralaimėjimus ir vieną dvikovą baigė lygiosiomis. Jis pagarsėjo kovomis su kita bokso legenda M.Ali, kurį kartą įveikė. Šiam tai buvo pirmasis pralaimėjimas profesionalų ringe.

Sulaukęs vos 57-erių, prieš mėnesį mirė buvęs Brazilijos futbolo rinktinės kapitonas Socrates. Jis atsidūrė ligoninėje apsinuodijęs maistu. Jau kitą dieną buvęs sportininkas dėl žarnyno infekcijos ir kraujo užkrėtimo buvo perkeltas į intensyvios terapijos skyrių. Socrates buvo pripažintas kaip vienas geriausių visų laikų vidurio puolėjų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"