Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Panašūs apdarai - it prezidentinė uniforma

 
2009 03 28 0:00
AFP/Scanpix, LŽ archyvo ir Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotraukos
AFP/Scanpix, LŽ archyvo ir Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotraukos

Trys šaliai vadovauti siekiančios moterys Loreta Graužinienė, Kazimiera Prunskienė ir Dalia Grybauskaitė yra pasirodžiusios viešumoje vilkėdamos panašius kostiumėlius. Dviejų dalių drabužiai tamsūs ir puošti šviesiais apvadais. 'Jeigu pakviestos į televizijos debatus visos trys apsivilktų tuos panašius kostiumėlius, kiltų klausimas: gal Lietuvoje tokia prezidentinė uniforma?' - paprašytas pakomentuoti retoriškai klausė stilistas Kęstutis Rimdžius.

Šiais metais į prezidento postą taikosi Darbo partijos kandidatė L.Graužinienė, buvusi valstiečių liaudininkų lyderė K.Prunskienė ir eurokomisarė D.Grybauskaitė. Ką apie žinomas dailiosios lyties atstoves mano stilistas? K.Rimdžiaus įsitikinimu, politikės turi rengtis ir būti susitvarkiusios taip, kad į jas žiūrėdamas negalvotum: koks gražus sijonas arba kokia "be ryšio" šukuosena. Todėl tinkamiausias stilius - klasikinis. Svarbiausia - solidumas. Išsiskirti negalima, nes politika nėra scena.

Tačiau K.Rimdžius nustemba sužinojęs, kad L.Graužinienė, K.Prunskienė ir D.Grybauskaitė turi labai panašius kostiumėlius - tamsius, su šviesiais apvadais: "Neatkreipiau į tai dėmesio. Žinau, kad L.Graužinienės juodas kostiumėlis su baltais apvadais parinktas Juozo Statkevičiaus. O D.Grybauskaitė, regis, dažnai vilki panašų." Klausiamas, ką mano apie tai, kad šios labai skirtingos moterys pasirinko drabužius, kurie taip nedaug skiriasi, stilistas ima svarstyti, jog "gal tai yra baimė eksperimentuoti, prašauti pro šalį".

Ar žinodamos, kad kostiumėliai labai panašūs, politikės turėtų juos pakabinti į spintas ir ištraukti tik pasibaigus prezidento rinkimams? K.Rimdžiaus nuomone, L.Graužinienei, K.Prunskienei ir D.Grybauskaitei reikėtų vengti vilkėti šiuos drabužius. Anot stilisto, dabar toks metas, kai kandidatės į prezidento postą yra labai stebimos - kaip pro didinamąjį stiklą: "Visi aptarinėja iki smulkmenų. Todėl norisi, kad jos keistųsi. Turėtų atsiskleisti charakteris. Šios moterys, kaip ir sakėte, labai skirtingos."

Nevienodas požiūris

Apie "darbietę" L.Graužinienę K.Rimdžius sako: "Nieko neturiu prieš Loretą, tačiau į politiką einama ne kostiumėlių demonstruoti. Tai ne "Mis" konkursas. L.Graužinienei reikėjo savęs ieškoti po truputį, o ne likus nedaug laiko iki prezidento rinkimų nuspręsti: na, dabar pasirodysiu. Ir kam garsiai šnekėti, kad renkasi dizainerį, formuoja komandą. Kodėl tai reikia eskaluoti? Puiku, kai tave kas nors rengia, bet rėkauti apie tai nebūtina."

Buvusi valstiečių liaudininkų lyderė neeksperimentuoja. "K.Prunskienę žmonės pažįsta daugelį metų. Ji nesikeičia, ir tai yra gerai. Paprasta ir ūkiška moteris. Stengiasi būti arti tautos. Kostiumėliai, kuriuos vilki K.Prunskienė, vieni į kitus panašūs. Ji nekeičia savo stiliaus radikaliai", - ne pirmą kartą prezidento rinkimuose dalyvaujančios K.Prunskienės įvaizdį apibūdina pašnekovas.

Stilistas jaučia simpatiją eurokomisarei D.Grybauskaitei. "Su ponia Dalia nebendraujame, gal niekada gyvenime ir neteks. Visi žiūrime televiziją, skaitome spaudą. Kai kalba D.Grybauskaitė, supranti, ką ji šneka. Nevapa, kaip kai kurie kiti. Jei nesi asmenybė, joks kostiumėlis neišgelbės. D.Grybauskaitė man atrodo puiki", - neslėpė K.Rimdžius.

Pučiamas burbulas

K.Rimdžiaus nuomone, pastaruoju metu per daug pučiamas stiliaus burbulas. Kyla tam tikros bangos, kai žmonės ne tik panašiai

rengiasi, bet ir tokius pat maisto produktus perka. "Mes, lietuviai, kai įsikimbame į ką nors, drožiame iki galo. Kol visus pradeda pykinti. Tada puolame prie ko nors kito", - ironizuoja pašnekovas. Kaip pavyzdį jis pateikia siaurių džinsų mados bangą. Kad ir kur pažvelgsi, tokius mūvinčių žmonių pamatysi daugiausia. Matyt, kas nors kur nors pasakė - reikia būtent siaurų džinsų. K.Rimdžius mano: tokie dalykai atsitinka ir todėl, kad Lietuva - maža valstybė.

Pasak stilisto, todėl yra ir įvaizdžio bangų, kai žmonės darosi vieni į kitus panašūs.

Zvonkė ir rožiniai pūkai

Stilistas tvirtina, jog įvaizdis yra be galo svarbus dalykas. Ir tikina, kad jo negalima keisti radikaliai. Anot K.Rimdžiaus, šiais laikais įvaizdį galima prilyginti gyvenimo būdui. Tai nėra vien džinsai, megztinis ar šukuosena, bet ir elgsena, mąstysena. "Žmogaus stilius vertinamas ne pagal "skudurus", o pagal gyvenseną ir galvoseną", - teigia pašnekovas.

Pramogų pasaulio atstovai gali drąsiau keisti įvaizdį nei valdžios žmonės. Tačiau ir jie turi viską apmąstyti, jausti saiką, nedaryti staigių judesių. "Viskam turi būti ribos, jų negalima peržengti, - įsitikinęs K.Rimdžius. - Būdamas scenoje ar televizijoje tu nesi tikrasis, tik susikūręs personažą. Žmonės tave tokį įsimyli ir kitokio matyti nenori. Todėl keistis reikia po truputį, kartu lavinti ir savo publiką. Smarkiai šokinėti nevalia. Natalijai iš grupės "Yva" sakiau: "Ilgą laiką scenoje buvai pasidabinusi rožiniais pūkais, paskui staiga įlendi į mažą juodą suknelę, bet dainuoji tą patį. Toms "dainuškoms" labiau tiko pūkai."

Tiesiai, bet neįžeidžiant

K.Rimdžių pažįstantys žmonės žino, kad stilistas mėgsta iš savęs pasišaipyti. Ir niekada nebijo kitiems tiesos rėžti į akis. Tačiau neįžeidinėja. Niekada neužsipultų: "Kokias tu kojines apsimovei?!" Mat šiurkštūs komentarai gali žmogui įvaryti tokį kompleksą, kad kitą kartą bijos net iš namų išeiti. "Gatvėje kritikuoti praeivį apskritai neetiška. Juk nežinai situacijos: gal jis neturi pinigų, trumpam išbėgo nusipirkti pieno, gal šiandien mirė artimasis, ir žmogui tą akimirką ne kelnės ar kojinės galvoj. Tačiau tas, kuris eina į vakarėlį, turi tam pasiruošti, - pabrėžia stilistas. - Kitas dalykas - kalbėti apie žinomus asmenis, nes būdami viešumoje jie rodo pavyzdį kitiems."

Iš šiukšlyno

Kad ir kaip atrodo ar atrodys žinomi žmonės, kiekvienas pirmiausia galvoja apie save. Kaip šiais nelengvais laikais, kai atlyginimai mažėja ar visai nebėra darbo, rūpintis savo išvaizda? Ar galima tai daryti taupiai ir kukliai? K.Rimdžius tikina: "Galima. Ačiū Dievui, Lietuvoje jau praeina "brendomanija", kuri Europoje baigėsi seniai. Anksčiau buvo traktuojama taip: jei tavo džinsai nekainuoja tūkstančio litų, negali būti stilingas. Nesąmonė. Pažįstu žmonių, kurie rengiasi iš dėvėtų drabužių parduotuvių ir atrodo puikiai. Taip gerai neatrodys koks nors kitas asmuo, "butike" drabužiams išleidęs begalę pinigų. Jei turi gerą skonį, gali apsirengti net iš šiukšlyno, ir to niekas nesupras."

Vis dar esame kaimiečiai

Anot K.Rimdžiaus, Lietuvoje sparčiai daugėja stilingų žmonių. Tačiau jį vemti verčia nuo lyginimo su užsieniu. "Mes negalime lygiuotis į miestus, kurie daug kartų didesni už Vilnių, - Londoną ar Paryžių. Ką ir kalbėti, prieš 20 metų apskritai nieko neturėjome. Per tuos kelis dešimtmečius padarėme didelę pažangą!" - įsitikinęs stilistas. Jo nuomone, dauguma lietuvių tebėra kaimiečiai. K.Rimdžiui keista, kai iš kur nors atvažiavęs ir kelerius metus sostinėje pagyvenęs žmogus ima tvirtinti, jog yra vilnietis. "Jis toks pat kaimietis, kaip ir visi kiti. Ir nereikia to slėpti", - pabrėžia stilistas. Pasak jo, baisiausias dalykas yra maskuoti prigimtį ar kilmę. Mat to nepaslėpsi net po pačiu brangiausiu "skuduru".

Stilisto stilius

K.Rimdžius - šiaulietis. Linksi galvą, kai pasakau, kad jis yra iš provincijos. "Atvažiavęs į sostinę neturėjau jokių pažįstamų, kurie padėtų man prasimušti. Iš Žemųjų Panerių į darbą eidavau pėsčiomis, nes neturėjau pinigų, - prisimena stilistas. - Tačiau buvau užsibrėžęs visiems įrodyti, kad iš provincijos atvažiavęs žmogus gali turėti gerą skonį. Svarbiausia - reikia jį lavinti." Dabar R.Rimdžius gyvena senamiestyje, darbuojasi kirpykloje "Figaro" ir savo siuvimo įmonėje "K&S stilius", veda BTV laidą "Stilinga!"

K.Rimdžius mėgsta keliauti į užsienį ir ten stebėti, kas madinga. Pernai buvo Londone, Paryžiuje, dukart - Romoje. Pastarąjį kartą vyko į Madridą, balandžio pabaigoje ketina skristi į Niujorką, vėliau keliauti į Zalcburgą. "Vaikštau po parduotuves, lankausi restoranėliuose, vakarais einu į klubus. Dairausi tiesiog gatvėse. Apskritai labai mėgstu stebėti žmones, įsiminti detales", - paaiškina jis. Stilisto įsitikinimu, nereikia aklai sekti dizainerių, nes dabar "ant bangos" - individualumas.

Koks yra paties stilisto stilius? "Kartais girdžiu: "Oi, tas Rimdžius - juodas arba pilkas." Taip. Neleidžiu sau būti spalvingas, nes negaliu užgožti klientų. Turiu būti it dūmas."


Į spintą neslėps

Darbo partijos kandidatė į prezidento postą L.Graužinienė tvirtina pastebėjusi, kad visos trys turi vos ne identiškus kostiumėlius - juodus su baltais apvadais: "Maniškis ansamblis - tai atskirai pirktas švarkas ir sijonas. Švarkelį įsigijau maždaug prieš trejus metus parduotuvėje "Gerry Veber". Dabar nebepamenu, kiek tiksliai už jį mokėjau, bet tikrai ne daugiau kaip 500 litų. Drabužį rinkausi savarankiškai, niekas man nepatarė pirkti būtent jį. Pirmą kartą švarku pasipuošiau 2006-ųjų vasarą per mūsų partijos suvažiavimą. Po jo buvo pradėta garsiai kalbėti apie mano išvaizdą. Tąkart dizaineris Juozas Statkevičius iš kelių drabužių variantų rekomendavo rinktis būtent šį. Paklausiau jo patarimo. Ar dabar, žinodama, kad ir mano konkurentės turi panašių kostiumėlių, savąjį ketinu giliai paslėpti spintoje? Tikrai ne. Jei pasitaikys tinkama proga, o protokolas reikalaus juodos spalvos, manau, tikrai jį dar ne kartą apsivilksiu. Kita vertus, jau pavasaris, spėjau atnaujinti savo garderobą, taigi mane, ko gero, dabar dažniau bus galima išvysti dėvinčią ką nors pastelinio, šviesaus."

To kostiumėlio nebesirengs

Buvusi valstiečių liaudininkų lyderė K.Prunskienė sako turinti net tris tamsius kostiumėlius, puoštus šviesiais akcentais, todėl nežinanti, kuris panašiausias į kitų kandidačių, siekiančių prezidento posto: "Mėlynas siūtas prieš praėjusią prezidento rinkimų kampaniją, kiti, laisvesnio stiliaus, pirkti parduotuvėse. Mes - visos trys kandidatės - skirtingos, bet žmonės atkreipia dėmesį, kad su D.Grybauskaite esame panašios tiek drabužių stiliumi, tiek šukuosenomis. Rengiuosi taip, kaip man priimtina, kaip gerai jaučiuosi. Dabar žinodama, jog visos trys turime panašių drabužių, eidama į susitikimus ir priėmimus vilksiuosi individualiai siūtą drabužį. Tuomet kitos moters, dėvinčios tokį patį kostiumėlį, tikrai nesutiksiu."

Politikė laikosi jai įprasto stiliaus, kurį šiek tiek derina prie besikeičiančios mados. "Tiesa, mano kostiumėliai klasikiniai, todėl kai kuriuos turiu jau penkerius metus. Padarau pertrauką ir vėl traukiu iš spintos, tad kaskart atrodau vis naujai. Pernai oponentai iš manęs darė puošeivą. Dabar nutilo. Tikriausiai išgirdo, kad kai kuriuos kostiumėlius tvarkingai nešioju po keletą metų, taip ir sukaupiau nemažą garderobą", - pasakoja K.Prunskienė.

Ji pripažįsta, kad politikių moterų stilius sulaukia daugiau dėmesio nei vyrų išvaizda. Ne veltui K.Prunskienė jau daug metų ištikima dizainerei Audronei Bunikienei ir jos salonui.

Gatavų drabužių parduotuvėje

Eurokomisarei D.Grybauskaitei dar neteko jokiame renginyje sutikti kitos tokius pat ar labai panašius drabužius vilkinčios moters, todėl jai sunku pasakyti, kaip jaustųsi. Savo tamsiai mėlyną kostiumėlį su baltais apvadais, kaip ir kitus drabužius, ji įsigijo gatavų drabužių parduotuvėje: "Siuvėjų paslaugomis nesinaudoju. Stilisto taip pat neturiu." Kad ir kur būtų, Briuselyje ar Lietuvos sostinėje, politikė prieš svarbius renginius naudojasi kirpėjų paslaugomis. D.Grybauskaitė eina ten, kur gali būti priimta ir pusę aštuonių ryto, nes jau tuomet jai tenka pradėti ruoštis svarbiems susitikimams. Kai skambinome, tuo metu užsienyje buvusi eurokomisarė negalėjo pakomentuoti L.Graužinienės ir K.Prunskienės drabužių, panašių į jos kostiumėlį, nes jų nematė.

Kalbino Diana MIELIAUSKAITĖ ir Aistė SIMANAVIČIŪTĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"