Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

O.Zacharenkovas: nemaža išpažintis

 
2008 06 21 0:00
Per koncertą galerijoje "Meno niša". <br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Per koncertą galerijoje "Meno niša".
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Kadaise jis mokėsi vienoje klasėje su Kęstučiu Antanėliu. Jis ir Nijolė Oželytė priklausė tai pačiai ilgaplaukių kompanijai. Vytautas Kernagis traukė jo dainas 'Praskrido drambliai', 'Išdžius upeliai' ir 'Saugok sveikatą'. Dabar Olegas Zacharenkovas vadinamas legendine hipių laikų asmenybe.

Tačiau O.Zacharenkovas nėra vien legenda. Jis ir šiandien kuria bei atlieka savo dainas. Praėjusią savaitę jas galima buvo išgirsti Vilniaus galerijoje "Meno niša". Tarp žiūrovų buvo daug žinomų žmonių. Tai buvo muzika, kuri sušildo, atgaivina ar tiesiog netikėtai pakeičia tavo nuotaiką, o kiekvienos dainos žodžius gali pritaikyti sau. "Koncertai nėra tikslas išgarsėti ar gauti daugiau pinigų. Norisi kurį laiką pabūti su jumis. Taip pat labai svarbu patikrinti, ko vertos mano dainos. Jeigu jos randa atgarsį, man labai malonu", - tikino publiką dainų autorius ir atlikėjas.

Man, "Lietuvos žinių" žurnalistei, taip pat norėjosi pabūti ir pabendrauti su Olegu, todėl po poros dienų įsiprašiau į svečius. Kalbėjomės jaukiame ir tvarkingame, šiek tiek pritemdytame kambaryje. Vartėme nuotraukų albumus. Vėl kalbėjome. Ir apie anuos laikus, ir apie dabartį.

Juoda naktis ir ryškios žvaigždės

Sovietiniais laikais dainą "Išdžius upeliai", kurią Beną vaidinęs V.Kernagis atliko filme "Maža išpažintis", vieni vadino hipių, kiti - tos kartos himnu. "Man tai buvo savotiška staigmena", - šypsojosi Olegas.

Žiūrėdama į pašnekovą garsiai galvojau: nuostabu, kad visus ir viską bandžiusi niveliuoti komunistinė santvarka buvo bejėgė prieš tokias unikalias asmenybes kaip Olegas ir jo bičiuliai. Šie žmonės darė perversmus, kad ir neįsiplieskusius plačiau, bet veikusius jaunąją kartą. Klausydamas mano minčių legendinis dainų autorius pasišaipė, kad sovietiniais laikais žmonės atrodė tarsi iš manekenų fabriko. Kodėl jie buvo kitokie? "Kuo juodesnė naktis, tuo ryškesnės žvaigždės, - sakė Olegas. - Būtent santvarkos idiotizmas, konformistinės visuomenės nepalankumas ir net priešiškumas mus pavertė tokiais. Anuomet mus ujo milicija, komjaunuoliai, chuliganai ir miesčionys. Kai tokia situacija, plačiąja prasme gyventi labai sunku. Reikia stengtis likti savimi. Kai tiek priešiškų grupuočių, tai nėra paprasta. Vis dėlto tiems, kurie negalėjo meluoti, prievartauti savo sąžinės, pavyko kai ką nuveikti."

Ilgi plaukai - šventenybė

Tuometiniai vadinamieji hipiai, pasak Olego, norėjo išsiskirti ne vien ekscentriška išvaizda ar elgesiu, bet ir prasmingesniais dalykais: rašė dainas ir eilėraščius, kūrė dailės darbus.

Jis vilkėti hipiškus drabužius ir auginti plaukus pradėjo, kai dar mokėsi Vilniaus S.Nėries vidurinėje mokykloje. "Ilgus plaukus hipiai laikė šventu dalyku, - teigė pašnekovas. - Komjaunuoliai ne kartą gatvėse mane bei kitus gaudė ir per jėgą kirpo. Tai buvo gniuždymo sistema, ji ne tik apsunkindavo gyvenimą, bet ir provokavo norą priešintis, pateikti alternatyvą - kultūrinę, etinę, elgesio, išvaizdos." Kai Olegas rodė senas nuotraukas, gražu buvo žiūrėti į ilgus, išpuoselėtus aštuntojo dešimtmečio vaikinų plaukus.

Maištingasis jaunimas rinkdavosi Vilniaus centre. Olegas, nors ir nedažnai, irgi "šlifuodavo brodą" - vaikščiodavo po tuometinį Lenino (dabar Gedimino) prospektą. "Taip būdavo: parašei dainą ir išėjai į "brodą" pasidžiaugti, sutikti draugų, išgerti vyno taurės, pasidalyti mintimis, paklausti, ką kiti nuveikė, - pasakojo jis. - Vienas parašydavo dainą, antras nutapydavo paveikslą, trečias sukurdavo filmą... Tada nueidavo ten."

V.Kernagis prijautė hipiams

Pirmąją dainą "Išdžius upeliai" O.Zacharenkovas parašė 1969 metais, kai dar mokėsi mokykloje, iškart po to - "Praskrido drambliai". Kai V.Kernagį pakvietė filmuotis juostoje "Maža išpažintis", jis atliko tas dainas. "Mes buvome bičiuliai. Ir kartu grojome grupėje "Rūpūs miltai". Pavadinimą jis sugalvojo. Buvo sakoma: "Rūpūs miltai, saldūs kleckai." Kadangi "kleckai" skambėjo kiek kaimiškai, palikome pirmąją frazės dalį, - pasakojo Olegas. - Ansamblis egzistavo keletą metų ir dalyvavo, kaip dabar kartais sakoma, hipių suvažiavime "Žirmūnų" restorane."

V.Kernagis, anot pašnekovo, prijautė hipiams. Bičiuliai yra važiavę pakeleivingomis mašinomis. "Kartą Vytautą pakviečiau į kelionę. Jam labai patiko, kad galima toli nuvažiuoti neturint nė kapeikos, sulaukti žmonių pagalbos, vaišingumo ir draugystės. Mes iškeliavome be pinigų iš Lietuvos, per Latviją iki Estijos Tartu miesto. Važiavome automobiliais ir sunkvežimiais, įsitaisę kėbuluose, - pasakojo Olegas. - Tais laikais keliaudavome neskubėdami, mėgaudamiesi."

Anuomet rasti nakvynę nebuvo problema. Didesniuose miestuose galima buvo pernakvoti pas pažįstamus hipius arba bičiulių bičiulius. Maištingi jaunuoliai lengvai vieni kitus atpažindavo. "Galėdavome laisvai prieiti ir užkalbinti. Savus pažindavome ne tik iš išvaizdos - iš laikysenos, kalbėjimo, muzikos išmanymo", - sakė pašnekovas.

K.Antanėlis ėjo savo keliu

Su kitu dabar garsiu žmogumi, kompozitoriumi K.Antanėliu, O.Zacharenkovas mokėsi toje pačioje klasėje. Kažkiek laiko ir viename suole sėdėjo. "Kai atėjo Kęsto laikas, jis pastatė "Jėzus Kristus - superžvaigždė". Tai buvo jo žodis. Kęstas niekada nebuvo hipis; buvo kitoks laisvamanis, savaip priešinosi, - teigė Olegas. - Mudu rasdavome bendrą kalbą, nors mūsų pasaulėjauta gerokai skyrėsi. Dabar ji artimesnė." K.Antanėlis jau anuomet buvo plataus akiračio, rašė gan brandžias dainas. Tokį jį prisimena klasės draugas.

12 metų užsidaręs namie

Nuo 1982 metų dėl ligos Olegas 12 metų išbuvo užsidaręs namie. "Tuo metu hipių judėjimas buvo pasibaigęs. Nebuvo stipresnio kūrybinio impulso, gyvenimas buvo kiek apmiręs. Mano kūrybinis kelias virto kryžkele. Tuo metu kaip dainų autorius dvejojau. Todėl neišėjo parašyti tokių dainų kaip "Drambliai" ir "Išdžius upeliai", - sunkius laikus prisiminė jis. - Vėliau parašiau "Saugok sveikatą", kurią atlikdavo V.Kernagio "Kabaretas "Tarp girnų". Pasirodė, kad ta daina turi apibendrinimą. Daug kas ją gana plačiai suprato. Ar ji pranašiška? Taip, pačia nepalankiausia prasme. Aš susirgau, o Vytas jau miręs." Tais nelemtais metais Olegas galiausiai atsidūrė Naujosios Vilnios psichiatrinėje ligoninėje ir pragulėjo ten aštuonis mėnesius.

Kai jis grįžo namo, ilgam užsidarė tarp keturių sienų. Kaip dabar sako, buvo ir fiziškai, ir psichiškai nepasirengęs būti visuomenėje. "Tada man reikėjo daug ko išmokti. Po dviejų nepavykusių bandymų pasitraukti iš gyvenimo šiaip taip išsisukau. Tą laiką, kol negalėjau muzikuoti, rašiau eiles ir aforizmus", - pasakoja Olegas. Galbūt tuos ilgus metus galima pavadinti prieblandos laikotarpiu.

Padėka mamai

Galerijoje "Meno niša" O.Zacharenkovas atliko būtent 12 dainų. Kaip sakė, po vieną dainą vieniems metams, kai gyveno užsidaręs nuo visų ir visko.

Per koncertą jis pajuokavo: "Kartais pamirštu visą pasaulį. Tada mama, paprašiusi išnešti šiukšles, grąžina mane į gyvenimą." Kai Olegui priminiau šiuos žodžius, jis nusišypsojo. "Už tai tikrai esu dėkingas mamai. Jei turiu kokių gebėjimų, tikriausiai juos paveldėjau. Todėl dėkingas mamai ne tik už priminimą apie šiukšles", - pagarbiai pasakė.

Norėtų išleisti plokštelę

Viena Olego draugė pavadino jį Feniksu. Dabar dainų autorius ir atlikėjas kartkartėmis pasirodo scenoje. "Kvietimais koncertuoti nesu labai lepinamas. Labai dažnai ir pats nenorėčiau koncertuoti, nes tada neužtektų laiko rašyti dainoms ir savišvietai. Šie dalykai man labai svarbūs, - tvirtina Olegas. Be to, jis mėgsta pabūti vienas.

Kadangi Olegas parašė naujų dainų, norėtų išleisti kompaktinę plokštelę. Tačiau kol kas nėra leidyklos, kuri to imtųsi.

"Tai yra trukdžiai, kurie kartais labai kerta per įkvėpimą, kai norisi į viską spjauti", - tvirtina jis.

Per koncertą "Meno nišoje" bičiuliai ir gerbėjai kalbėjo, jog O.Zacharenkovo dainos vertos, kad būtų išleistos.

Trumpai

* O.Zacharenkovas - vienas spalvingiausių maištingosios kartos atstovų.

* Gimė Vilniuje 1952 metais. Baigė S.Nėries vidurinę mokyklą, vėliau - Pedagoginio instituto Užsienio kalbų fakultetą.

* 1970 metais su V.Kernagiu ir ansamblio "Rūpūs miltai" nariais dalyvavo legendinėje "Pop Session" restorane "Žirmūnai".

* Pirmosios Olego dainos "Išdžius upeliai" ir "Praskrido drambliai", kurias atliko V.Kernagis, skambėjo filme "Maža išpažintis". Dar vieną dainą "Saugok sveikatą" išgarsino Vytauto "Kabaretas "Tarp girnų".

* Nuo 1982-ųjų dėl ligos Olegas išbuvo 12 metų užsidaręs namie. Tuo metu rašė eiles ir aforizmus.

* Atnaujinęs koncertinę veiklą dalyvavo festivaliuose "Gėlių naktis", "Akacijų alėja", "Kauno dienos", "Tai - aš", "Sielos", "Baltijos garsas", "Širdies daina".

* 2003 metais išleista jo kompaktinė plokštelė "Žolynas".

* Olegas įtrauktas į elektroninę enciklopediją "Lietuviško roko pionieriai".

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"