Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Nuo sunkiosios atletikos iki dainavimo

 
2009 01 10 0:00
"Žiūrovai dabar sugadinti, niekam neberūpi kokybė", - kritiškai nusiteikęs dainavimo mokytojas. <br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
"Žiūrovai dabar sugadinti, niekam neberūpi kokybė", - kritiškai nusiteikęs dainavimo mokytojas.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Zenonas Knyžnikovas jaunajai kartai pažįstamas kaip realybės šou 'Kelias į žvaigždes' dainavimo mokytojas. Nedaug kas žino, kad jo karjera itin spalvinga: sunkiosios atletikos sportininkas, akrobatas, dainininkas, dailininkas.

Kaip sako pats Z.Knyžnikovas, kiekvienai veiklai - savas laikas. Dabar jis geriausiai žinomas kaip muzikinio pasaulio atstovas. Pagal savo išrastą metodiką moko dainuoti ne vieną puikiai žinomą atlikėją. Pas jį lankosi Jurga Šeduikytė, Jurgis Didžiulis ir kiti Lietuvos scenos artistai.

Tik "dūšia" nuostabi.

Daugiau kaip prieš 50 metų rengdamas profesionalius akrobatikos pasirodymus Zenonas nusprendė rimtai mokytis dainavimo. "Dainininkai už tris atliktas dainas gaudavo 16 rublių, o mes, daug sunkiau dirbdami, - 12 rublių. Vieną vakarą, prirėmęs prie sienos savo vadovą, priverčiau mane išklausyti", - juokiasi Zenonas. Išvados po perklausos nebuvo džiugios: balsas ir klausa ne kokie, tik "dūšia" nuostabi - taigi nelabai kas išeis.

Zenonas nepasidavė, iš kišenės ištraukęs 800 rublių (tądien kaip tik buvo gavęs algą) pasiūlė sumokėti už pusės metų mokslus. Vadovas neatsispyrė pasiūlymui. Būsimajam dainininkui teko ne tik mokytis visų pagrindų, bet ir pašalinti tonziles. Jau po keturių mėnesių aplinkiniai stebėjosi pažanga. "Man, trisdešimtmečiui, reikėjo sparčiai mokytis, rizikuojant visiškai sugadinti balsą", - aiškina Zenonas. Vien praktinių užsiėmimų nepakako - susidomėjo ir dainavimo teorija. Susirado dėstytoją Niną Karnavičienę. 75 metų moteris stebėjosi, kad Zenonas yra vienintelis jos mokinys, taip besidomintis teorija.

Dingęs be žinios

Vyras neapleido ir akrobatinių pasirodymų. Tačiau bendradarbiavimas su kolega baigėsi nesėkmingai. Porininkas nesusivaldė ir į pasirodymą scenoje atėjo išgėręs. Pasirodymo metu jis krito ir smarkiai sumušė Zenoną. Šis atsikvošėjęs trenkė kolegą žemėn ir užrikęs išėjo. Niekas nežinojo, kur pasitraukė Z.Knyžnikovas, net laikraščiuose buvo paskelbta apie jo dingimą. Tačiau vyrą lydėjo sėkmė. Kauno muzikinio teatro režisierius pakvietė jį atlikti Pinkertono vaidmenį operoje "Madam Baterflai". Mokytojai N.Karnavičienei tokia mintis nepatiko - nemanė, kad jos mokinys tam jau pasirengęs. Režisierius triukšmingai buvo išvarytas. Galiausiai jiedu sutarė repetuoti paslapčia. Pirmasis blynas neprisvilo - publika liko sužavėta, plojo atsistojusi. Tik kolegos atlikėjai pavydėjo - nė nepasveikino po puikaus debiuto.

Troškulys

Viskas būtų buvę puiku, bet vieną dieną dainininką ištiko inkstų priepuolis. Gydytojai išsiuntė į Piatigorską gydytis mineraliniais vandenimis. "Prieš gydymą manęs niekas nepaklausė, kiek geriu vandens. Mano sunkumų kilnojimo treneris liepė kuo mažiau jo vartoti, tad 13 metų vandens buvau atsisakęs. Piatigorske man liepė išgerti per dieną mažiausiai po du litrus vandens. Pasekmės buvo liūdnos - suėmė toks priepuolis, kad rėkdamas liepiau duoti pistoletą arba peilį, nes negalėjau iškęsti skausmo", - pasakoja Zenonas. Vietoj operacijos jam pasiūlė trejus metus kurorte gydytis mineraliniu vandeniu, taip akmenys ir smėlis iš inkstų patys išsivalysią. Zenonas kartu su žmona ėmė dainuoti vietos teatre. Tik turėjo sutikti su sąlyga: gaus butą, jei liks čia darbuotis 10 metų. "Praėjus sutartam laikui, dviejų kambarių butą kurorte iškeitėme į keturių kambarių Vilniuje, nes Kaune buvau nebereikalingas. Vilniuje mane priėmė Virgilijus Noreika. Tačiau Operos ir baleto teatre prasta akustika. Padainuoji partiją, paskui tris dienas blogai jautiesi, širdį skauda. Be to, dėl amžiaus nebenorėjo man duoti pagrindinių vaidmenų. Supykau ir išėjau dainuoti į restoraną", - prisipažįsta Zenonas.

Dainavimas - kūno gimnastika

Paskui jį ištiko insultas. "Nusprendžiau išsiaiškinti, kaip dainuoti sau nekenkiant. Ir man pavyko. Savo sukurtą dainavimo techniką tiksliai aprašiau knygoje", - sako dainavimo mokytojas. Mokinius jis lavina jau dešimtmetį.

Praėjusį rudenį Zenoną užpuolė ir sumušė keli jaunuoliai. Dainavimo mokytojas pats tikisi surasti užpuolikus ir įkrėsti jiems į kailį. Tačiau nuo tada Zenonas per dieną tegali priimti du ar tris mokinius. O eilės, kaip jis sako, mėnesiui į priekį. Kaip nebus, kai pas jį lankosi ne tik pavieniai mokiniai - ateina ir šeimos. "Kai kas stebisi: koks aš galiu būti mokytojas, jei už pamoką imu tik 30 litų. Bet yra tokių, kurie ir tiek negali sau leisti", - tvirtina mokytojas.

Du automobiliai už paveikslus

Zenono veikla nesibaigia mokymu ir rašymu. Prieš kelis dešimtmečius pradėjęs tapyti ir dabar tai daro. Visos buto sienos nukabinėtos jo paveikslais. "Dailės mokiausi tik Piatigorske, kai pro šalį einantis dailininkas pasiūlė pas jį pasimokyti. Sugrįžęs į Lietuvą, paveikslus nunešiau į parduotuvę. Nenoromis juos priėmė, nes nebuvau Dailininkų sąjungos narys. Mano darbus vadino nelietuviškais - pernelyg ryškiais. Tačiau iš parduotuvės juos kaipmat išgraibstė. Tada penkis kūrinius parodžiau tuomečiam kultūros ministrui. Jis susižavėjęs jais, liepė mane priimti į Dailininkų sąjungą. Man sekėsi - klientai ir privačiai užsakydavo darbų. Du automobilius nusipirkau iš šios veiklos. Tačiau atkūrus nepriklausomybę, baigėsi uždarbiavimas", - nusivylęs dabartine situacija Zenonas.

Grasino išdurti akis

Jam teko dirbti ir ne tokius meniškus darbus. "Karo metais atėjus vokiečiams, kaip ir kiti žydai, pabėgome į Rusiją. Būdamas vos 16 metų paauglys ten įsidarbinau lėktuvų gamykloje. Po pusės metų direktorius man, kaip geriausiam darbininkui, pasiūlė tapti brigadininku. Kitiems darbuotojams, kurių didžioji dalis buvo kaliniai, nepatiko, kad vaikis nurodinėja, - vienas net akis grasino išdurti", - pašiurpsta prisiminęs Zenonas.

Po karo 25-erių vyras ėmė dirbti kirpėju. Po poros mėnesių tapo vedėju. "Vertino mane, nes nevogiau, nedėjau sau į kišenę. Ir taip sparčiai darbavausi, kad klientai nespėdavo atsitokėti, kada juos apkirpdavau", - šypteli Zenonas.

Tuomet mama jam papasakojo, kad yra kilusi iš Lietuvos - Vilniuje gyvena jos sesuo su šeima. Pasitaikius progai Zenonas išvažiavo aplankyti giminaičių. "Labai gražiai mane sutiko, pavaišino. Rusijoje gyvendavome tik su kortelėmis: 700 gramų duonos, truputį sviesto, cukraus, o čia visko pilna. Nuvažiavau į turgų, ten visai apalpau nuo gausybės: kiek nori, kiaulienos, vištienos, kiaušinių, sviesto. Nereikia jokių kortelių! Kaip man patiko... Mieste švaru, visi pasipuošę. Parašiau tėvams laišką, kad nebegrįšiu - liksiu Lietuvoje", - pasakoja dainininkas. Kaip sunkumų kilnotojas treniravosi "Spartako" ir "Dinamo" klubuose. Po pusantrų metų tapo Lietuvos sunkumų kilnojimo čempionu. Prie algos prisidurdavo savaitgaliais kirpdamas gamyklos darbuotojus.

Tačiau po kurio laiko sėkmė nusisuko. Patyrus nugaros traumą teko baigti sunkumų kilnotojo karjerą. "Tuomet pas mane atėjo vaikinas ir sako: "Girdėjau, kad jūs buvote akrobatas. Aš kaip tik ieškau partnerio." Sutikau su juo dirbti, po aštuonių mėnesių ėmėme rungtyniauti. Prisimenu, kaip komisija buvo nustebusi, nes mane žinojo kaip sunkumų kilnotoją, o čia mat akrobatika užsiimu. Po puikaus pasirodymo varžybose mane pakvietė dirbti tuometis Filharmonijos direktorius. Buvome labai populiarūs, rengdavome daugybę pasirodymų. Tik aš visą laiką pavydėjau dainininkams, kaip vilkėdami frakus jie gražiai scenoje pasirodo", - atsidūsta buvęs akrobatas.

Apie žmoną

"Atvažiavęs į Kauną, ėmiau ieškoti merginos, kuri galėtų tapti žmona. Nemažai jų aplink mane sukosi, o aš pastebėjau Vitaliją. Ji taip pat dainavo Kauno muzikiniame teatre. Pamačiau, kad jautri, nešiurkšti, išklausanti. Vieną kartą ji liko pas mane nakvoti. Pasakiau: "Lova viena - niekur nepabėgsi. Duodu žodį - o mano žodis geležinis - būsiu tavo vyras. Galima sakyti, kad nuo šiandien, nors ir neoficialiai, tu - mano žmona." Ir ji sutiko. Greitai susirašėme, po savaitės pranešėme tėvams", - prisimena Zenonas. Su žmona susilaukė dukros, dabar dainavimo mokytojas turi jau du anūkus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"