Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Nežinoma A. Pundytės-Prunskienės labdara

 
2015 06 08 6:00
Prie atminimo lentos Albinai Pundytei-Prunskienei (iš kairės) Vytautas Prunskis, Teresė Prunskis, Gražina Ručytė-Landsbergienė, Jonas Prunskis, Terri Prunskis, Kristina Prunskis.
Prie atminimo lentos Albinai Pundytei-Prunskienei (iš kairės) Vytautas Prunskis, Teresė Prunskis, Gražina Ručytė-Landsbergienė, Jonas Prunskis, Terri Prunskis, Kristina Prunskis. Augustės Smailytės nuotraukos

Sostinės Jėzuitų gimnazijos Didžiojoje salėje atidengta atminimo lenta dr. Albinai Pundytei-Prunskienei (1921-1998). Lietuvoje apie ją mažai žinoma, nes gerus darbus, gyvendama JAV, darė nesigarsindama.

A. Pundytė-Prunskienė gimė Kalveliškėse, netoli Tverečiaus, Ignalinos rajone. Kauno Vytauto Didžiojo universitete studijavo mediciną. 1944 metais pasitraukė į Vokietiją. Laimėjusi Humbolto stipendiją, medicinos studijas baigė Friedricho Wilhelmo universitete. Čia studijuodama ištekėjo už medicinos mokslų daktaro Vlado Prunskio. 1949 metais abu persikėlė į Čikagą. Augino tris vaikus: dvi dukras Teresę ir Mariją bei sūnų Joną.

Amerikos lietuviai gydytoją A. Pundytę-Prunskienę žinojo kaip geros širdies žmogų. Ji gydydavo ir tuos emigrantus, kurie neturėdavo pinigų. Iki ankstyvos vyro mirties 1959 metais gydytojais dirbo kartu. Vėliau A. Pundytė-Prunskienė pradėjo dirbti Šv. Elžbietos ligoninėje, paskui - Šv. Kryžiaus. JAV įsitraukė į šalpos teikimą Lietuvai, įsteigė Lietuvos našlaičių globos komitetą.

Patriotiškai auklėjo savo vaikus, visi jie dabar puikiai kalba lietuviškai. Marija tapo advokate, o Teresė ir Jonas - gydytojais.

Dovanos paslaptis

Dar sovietiniais metais A. Pundytė-Prunskienė ne kartą lankėsi Lietuvoje, o Atgimimo pradžioje, atsiradus galimybėms, pradėjo labdaringą veiklą - rėmė Lietuvos našlaičius, neįgalius, daugiavaikių šeimų vaikus.

"Šis žmogus savo gyvenimo pavyzdžiu rodė, kad dovanos praturtina, kai jomis daliniesi su kitais. Būdama tikinti ji suprato šią paslaptį ir dalindamasi turtėjo pati, - atidengiant atminimo lentą jai sakė gimnazijos direktorius tėvas Artūras Sederevičius. - Daug ji yra padėjusi ir jėzuitams." Lietuvos ir Latvijos jėzuitų provincijolas tėvas Gintaras Vitkus tikisi, kad atminimo lenta A.Pundytei-Prunskienei primins ir mums, kad reikia stengtis būti dosniais, mokėti dalintis savo laiku, savo talentais, savo pinigais, savo šypsniu. O nuo to visiems bus tik geriau gyventi.

Į iškilmes atvykęs A.Pundytės-Prunskienės sūnus - taip pat jėzuitų rėmėjas. "Su jėzuitais bičiulystė prasidėjo dar jaunystėje, kai lankiau lietuvišką šeštadieninę mokyklą. Tikybos mus mokė jėzuitai. Šalia buvo lietuvių jėzuitų koplyčia. Kartais sekmadieniais eidavome į mišias pas jėzuitus, o kartais į kitos lietuvių parapijos bažnyčią", - pasakojo J. Prunskis. Jis taip pat yra ir Lietuvos garbės konsulas Asperse, Kolorado valstijoje bei Lietuvos Respublikos Seimo Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkas.

Į Lietuvą atvyko ir gausus A. Pundytės-Prunskienės artimųjų būrys. "Mano sesuo Teresė, mano žmona Terri, dukra Kristina, sūnus Vytautas, mano pusseserė, pusbrolio žmona, jų sūnus, du Lietuvos Respublikos Seimo Pasaulio Lietuvių bendruomenės komisijos nariai, - vardijo J. Prunskis. - O taip pat ir trys amerikiečiai studentai, visai nieko bendro neturintys su lietuvybe, bet kartu su mano sūnum Vytautu baigę Harvardo universitetą."

Parama našlaičiams

"Aš dėkingas poniai Gražinai Ručytei-Landsbergienei, kuri parėmė mano mamos norą padėti Lietuvos našlaičiams. Iki tol jos buvo nepažįstamos. Jų sukurtas Lietuvos našlaičių globos komitetas iki šiol teikia pašalpas-stipendijas studijoms našlaičiams, neįgaliems ar daugiavaikių šeimų vaikams", - sakė J. Prunskis.

Jonas ir Terri Prunskiai - labdaros organizacijos „Lietuvių fondas" nariai.
Jonas ir Terri Prunskiai - labdaros organizacijos „Lietuvių fondas" nariai.

G.Ručytės-Landsbergienės teigimu, ji nėra pažinojusi kito tokio emigracijoje gyvenusio žmogaus, kuris savo dvasioje būtų turėjęs tiek daug lietuvybės. "Apie ponios Albinos krikščionišką dosnumą beveik niekas nežinojo, nes ji remdavo žmones nesakydama savo pavardės, - pasakojo G.Ručytė-Landsbergienė. - Pagalba Lietuvos našlaičiams prasidėjo šiek tiek anksčiau. Buvo dar kita ponia Prunskienė, kuri Vytautui Landsbergiui įteikė 10 tūkst. dolerių ir liepė atvežus į Lietuvą padalinti žmonėms. Tą darbą perėmiau aš - nutariau, kad remsiu našlaičius. Po metų susipažinau su ponia Albina. Ji pasakė, kai jai patinka, kaip aš dirbu, nuo tada labdaringą veiklą tęsėm kartu. Tą darbą aš dirbu iki šiol. Ponios Albinos dėka dabar yra apie 100 vaikų, kuriuos remiam."

Kaip prisiminė sūnus J. Prunskis, jo mama be galo mylėjo žmones. Daug dirbo su lietuviais ir kitais emigrantais Čikagoje, padėdavo turintiems sunkumų. Ji buvo labai tikinti. Kaip gydytoja priimdavo ir neturinčius pinigų. "Į Lietuvą su mama aš pirmą kartą atvykau dar 1969 metais, per Maskvą dar tada reikėjo skristi. Atsimenu, kai dar keletą kartų lankėmės sovietmečiu, mane labai erzino, kad Šv. Kazimiero bažnyčia buvo paversta ateizmo muziejumi, - pasakojo J. Prunskis. - Atgavus nepriklausomybę mama į Lietuvą atvykdavo labai dažnai. Išvažinėjo ją beveik visą, lankydavo našlaičius, stengdavosi įsitikinti, kad jos skiriamos lėšos tikrai pasiektų našlaičius. O mums, vaikams, visada sakydavo: "Būkit visada geriausi, kaip tik galite". A. Pundytė-Prunskienė prezidento Valdo Adamkaus buvo apdovanota Ldk Gedimino ordinu „Už nupelnus Lietuvai“.

Studijuoja Lietuvoje

J. Prunskio vaikai taip pat kalba lietuviškai, nors jo žmona Terri - nelietuvė. Suprasdama, ką vyrui reiškia lietuvybė, ji neprieštaravo, kad vaikai lankytų lituanistinę mokyklą. Jonas ir Terri Prunskiai yra didžiausios intervencinio skausmo gydymo klinikos "Illinois pain Institute" Čikagoje savininkai. Abu yra labdaros organizacijos "Lietuvių fondas" nariai.

Paklausus, kaip vaikams patinka Lietuvoje, J. Prunskis sakė: "Sakyčiau, kad patinka, nes mano duktė Kristina studijuoja Lietuvoje, jau baigia pirmą Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto kursą. Anksčiau yra ne kartą buvusi Lietuvoje, savanore dirbo našlaičių globos namuose Marijampolėje."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"