Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Nekilmingų Karalių pasaka

 
2013 01 05 10:09
Skulptorius G.Karalius linki kiekvienam širdyje jaustis karaliumi. /Romo Jurgaičio nuotrauka
Skulptorius G.Karalius linki kiekvienam širdyje jaustis karaliumi. /Romo Jurgaičio nuotrauka

Sekmadienį, sausio 6-ąją, krikščioniškasis pasaulis švenčia Trijų karalių dieną. Lietuvoje šią dieną ypatingai jaučiasi tie žmonės, kuriems likimas skyrė skambią ir gana retą pavardę - Karalius.

Lietuviškų pavardžių tyrinėtojų teigimu, į populiariausių mūsų krašto pavardžių dešimtuką Karalius neįeina. Dominuoja Kazlauskai, Petrauskai, Stankevičiai, Jankauskai ir Žukauskai. Taip pat paplitusios pavardės: Butkus, Paulauskas, Balčiūnas, Vasiliauskas ir Sakalauskas. Žinovai skaičiuoja, kad Lietuvoje yra 50-55 tūkst. skirtingų pavardžių. Iki krikščionybės įvedimo 1387 metais lietuviai jų išvis neturėjo, tik vardais buvo vadinami. Galutinai pavardės susiformavo tik XVIII amžiaus pabaigoje. Skirtingi luomai jas gavo ne vienu metu - pirmieji čia buvo kilmingieji, paskui - miestiečiai, vėliau pavardes įgijo valstiečiai. Įdomu, kad gerokai anksčiau už lietuvius krikštą priėmę lenkų valstiečiai pavardes gavo tik XIX amžiuje, o Islandijoje daugelis žmonių pavardžių neturi iki šiol - vietoj jų čia vartojami tėvavardžiai.

Ne valdovas, o vardas

Skambią Karaliaus pavardę turintys asmenys, kuriuos LŽ kalbino Trijų karalių šventės proga, šmaikštavo, kad mėlynas kraujas jų gyslomis neteka. Ši pavardė tyrinėtojų kildinama ne iš valdovo ar monarcho, o iš vardo Karolis. Skulptorius Gediminas Karalius pasakojo, jog, domėdamasis savo pavardės kilme, išsiaiškino, kad ji paveldėta iš karališkųjų valstiečių. "Mano protėvių, kurie kilę iš Vadoklių kaimo Panevėžio rajone, pavardė kilusi nuo baudžiavos laikų karališkųjų valstiečių. Ten buvo dviejų dvarų Karalių kaimas. Trys mano prosenelių kartos nuo 1700 metų ilsisi vietos kapinėse. Tame kaime visi valstiečiai turėjo pavardę Karalius", - sakė skulptorius.

Ponas Gediminas juokais apgailestavo, kad nuo jaunumės paniręs į skulptūros meną nespėjo kitados vilioti merginų perspektyva gauti skambią Karalienės pavardę.

"Mano prioritetai buvo kiti. Negaliu pasakyti, kad panelės būtų būriais mane sekiojusios, svajodamos ištekėti ir tapti Karalienėmis", - ironizavo menininkas. G.Karaliaus nuomone, pavardė žmogui svorio visuomenėje nesuteikia, savo likimą jis turi susikurti pats. "Buvau kitaip auklėjamas - ne pavardės skambumas svarbu. Savo vardą privalai sukurti pats. Išsiugdyti asmenybę, kurią pripažintų ir gerbtų ne už tai, kokią pavardę turi, o už nuopelnus. Jeigu žmogus sugeba save "sukurti", jis yra karalius, o jei ne - kankinys", - kalbėjo Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas.

Menininkas šmaikštavo, kad karalių likimas - nepavydėtinas. Istorijoje pilna pavyzdžių, kad juos žudo, verčia iš sostų, karaliai žūsta karuose, nuskursta. G.Karalius prisiminė, kaip jaunystėje tėvas jį mokė, kad karaliai praranda dvarus, gerą vardą, išnyksta. O tai, ką žmogus sukuria savo darbu, išlieka amžiams. "Linkiu, kad kiekvienas mūsų širdyje jaustųsi karalius. Tuomet Lietuvoje nebūtų valkatų, skurdžių, vargšų. Vieni karaliai. Ir gyventume oriai, išdidžiai ir garbingai", - Trijų karalių šventės proga tautiečiams linkėjimą siuntė G.Karalius.

Šeimos nuotrauka

Verslo konsultantas Algirdas Karalius LŽ prisipažino, kad jo šeimos tradicija - kasmet sausio 6-ąją nusifotografuoti. "Kadangi likimas taip susiklostė, kad mano šeimoje visada yra trys Karaliai, kasmet darome šeimos vyrų nuotrauką. Anksčiau fotografuodavomės aš, mano tėvas ir sūnus, o kai tėčio nebeliko, gimė mano antras sūnus, taigi tradicija tęsiama ir vėl kasmet iš nuotraukos žvelgia trys Karaliai", - nuotaikingai pasakojo verslininkas. Jis sakė, jog jaunystėje bandė domėtis savo pavardės kilme, tačiau vyresnieji šeimos nariai to nežinojo, tik patikino smalsų jaunuolį, kad seneliai, proseneliai ir proproseneliai turėjo tokią pavardę.

Pasak verslininko, viešajame gyvenime jo skambi pavardė nei padeda, nei trukdo. "Prisimenu, kad kartą, kai studijuodamas mediciną laikiau lotynų kalbos įskaitą, dėstytojas smagiai pašmaikštavo apie mano pavardę, - pasakojo A.Karalius. - Kai atėjęs į auditoriją dėstytojui padaviau įskaitų knygelę, jis pagarbiai atsistojo ir sako man: "Jūs sėskitės." Prisipažinau, kad nesuprantu, ką norima tuo pasakyti, o dėstytojas šypsodamasis atsakė: "Kai karaliai sėdi, bajorai privalo stovėti." Tada paėmė mano įskaitų knygelę ir pasirašė neklausinėjęs. Jo pavardė buvo Bajoras. Šmaikštus žmogus."

Pasak pono Algirdo, studijų metais dėl pavardės buvo ir kitas nutikimas, ne toks malonus nei susitikimas su dėstytoju Bajoru. Atėjęs laikyti endokrinologijos įskaitos, A.Karalius iš dėstytojo sulaukė klausimų ne iš šios disciplinos, o iš istorijos. Dėstytojas studento skambia pavarde ėmė klausinėti apie įvairių karalių likimą. Kai sutrikęs jaunuolis pradėjo teisintis, kad istorijos įskaitai nesiruošė, dėstytojas jam liepė pasiruošti ir ateiti kitą kartą. "Aš pasiruošiau iš istorijos, o kai atėjau perlaikyti tos įskaitos, jis man juokdamasis pareiškė: "Na, istoriją tu jau, manau, išmokai, o dabar pakalbėkime apie endokrinologiją", - juokėsi prisiminęs studijų nuotykius A.Karalius.

Susitikimas su humoro jausmo stokojančia akušerijos ir ginekologijos dėstytoja studentui A.Karaliui buvo dar nemalonesnis. Jis pasakojo, kad kartą pavėlavęs į dėstytojos vedamą užsiėmimą sulaukė jos piktos replikos: "Studente, ateinate į paskaitą kada panorėjęs, kaip koks karalius." Kai bendramoksliai kvatodami ją patikino, kad vėluojantysis ir yra Karalius, moteris buvo labai nepatenkinta tokiu humoru. Verslininkas pasakojo dar vieną kuriozinį atsitikimą, kuris nutiko jau brandžiame amžiuje skrendant į Egiptą. Atvykstantiems į šią šalį užsieniečiams buvo privaloma pildyti muitinės deklaraciją. "Šalia manęs lėktuve sėdėjęs vyriškis paprašė duoti "nusirašyti" nuo mano deklaracijos. Kai ją padaviau, šis nustebo: "Specialiai man užpildei popierius?" Kai nesuprasdamas jo žodžių paklausiau, kodėl jis taip sako, paaiškėjo, kad jo pavardė - taip pat Karalius", - pasakojo ponas Algirdas.

Verslininkui A.Karaliui studijuojant mediciną dėl skambios pavardės teko patirti kuriozinių situacijų. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Verslininkui A.Karaliui studijuojant mediciną dėl skambios pavardės teko patirti kuriozinių situacijų. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Sparnuotos Karaliaus svajonės

Lietuvos irklavimo rinktinės narys Jonas Karalius šiuo metu studijuoja aviaciją JAV Floridos "Institut of Technology". Jo specialybė - aeronautikos mokslas ir komercinis pilotavimas. Vaikinas jau baigia ketvirtą kursą, Amerikoje jam liko būti vieną semestrą, o tada - namo į Lietuvą. Šventinį laikotarpį J.Karalius leidžia su artimaisiais gimtinėje. "Kai buvau mažas, mūsų namuose buvo trys Karaliai - senelis, tėvas ir aš. Senelio jau nebėra. Tačiau mes radome išeitį - į trijulę įsiterpė tėčio pusbrolis, taip pat turintis šią pavardę, taigi tradicija tęsiama. Mes visada renkamės per Tris karalius ir švenčiame", - nuotaikingai pasakojo Jonas.

Vaikinas užsiminė, kad jo bičiuliai kartais juokaudami paprašo apsilankyti pas juos namuose būtent per šią šventę. Šmaikščių kvietimų į svečius J.Karalius sulaukia ir per Jonines. Pasak jo, šios dvi šventės jam - išskirtinės. Garsi pavardė jaunuoliui patinka. Jis prisipažino, kad ir širdies draugė džiaugiasi perspektyva ateityje tapti Karaliene.

J.Karalius sakė, kad savo pavardės kilme nesidomėjo, tačiau yra labai patenkintas, kad ji tokia skambi. "Vienas pranašumų tas, kad vaikystėje man "nepriklijavo" jokios pravardės, jos tiesiog nereikėjo", - nusijuokė J.Karalius. Mokydamasis JAV jis pateko į kuriozinę situaciją: nors amerikiečiams bendramoksliams jo pavardė neužkliuvo, iš Portugalijos kilę studijų draugai iš pradžių, bendraudami su Jonu, buvo kiek sutrikę. Pasirodo, portugalų kalba žodis "karalius" yra keiksmažodis. "Teko pavardę išversti į anglų kalbą ir įrodyti, kad lietuviškai ši pavardė reiškia "King", o ne kokį keiksmą", - juokėsi Jonas.

JAV aeronautiką studijuojantis J.Karalius bendramoksliams iš Portugalijos įrodė, kad jo pavardė - ne keiksmažodis. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
JAV aeronautiką studijuojantis J.Karalius bendramoksliams iš Portugalijos įrodė, kad jo pavardė - ne keiksmažodis. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"