Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Neįsivaizduoja atostogų be...

 
2010 08 07 0:00
Keliauti mėgstanti I.Dovydėnaitė tvirtina, kad nauji vaizdai, skoniai, kvapai, žmonės, įspūdžiai ją pakrauna teigiamos energijos visiems metams.<br>Asmeninio albumo nuotrauka
Keliauti mėgstanti I.Dovydėnaitė tvirtina, kad nauji vaizdai, skoniai, kvapai, žmonės, įspūdžiai ją pakrauna teigiamos energijos visiems metams.
Asmeninio albumo nuotrauka

Saulė, jūra, smėlis, maudynės, įdomi knyga, draugai, išvykos į gamtą, tingėjimas - be viso šito ir dar daugybės kitų dalykų dauguma mūsų neįsivaizduojame vasaros atostogų. Ne išimtis ir žinomi Lietuvos žmonės. Pasidomėjome, apie kokį poilsį jie svajoja šiandien ir ko labiausiai laukdavo, kai buvo maži.

Ko reikia, kad atostogos būtų vykusios? Iškeliauti į egzotišką šalį, daugybės pramogų, idealaus oro? Kai kurie mūsų pašnekovai įsitikinę, kad poilsio kokybę pirmiausia lemia ne kokie nors konkretūs daiktai ar įvykiai, bet žmogaus būsena ir nusiteikimas. Apie vasaros atostogas kalbėjomės su žurnaliste Beata Nicholson, dainininke Aiste Pilvelyte, galiūnu Vidu Blekaičiu, kompozitoriumi, muzikos prodiuseriu ir atlikėju Steponu Januška, televizijos kanalo TV1 kūrybos direktoriumi, filmų įgarsintoju ir paslaptingos "Snobo nakties" vedėju Ryčiu Zemkausku, dainininku Egidijumi Sipavičiumi, dizainere Indra Dovydėnaite ir atlikėja Eva.

Svarbiausia - būsena

Žinoma žurnalistė ir puiki kulinarė Beata Nicholson pokalbį apie vasaros atostogas pradeda štai taip: "Pačios tikriausios atostogos man yra jūra, smėlis ir knyga. Nors vieną dieną turiu taip praleisti, bet tai galima daryti nebūtinai vasarą. Iš tikrųjų manau, kad atostogoms visai nebūtini nei šitie, nei kokie nors kiti dalykai, poilsis - visų pirma būsena, kai apie nieką negalvoji ir niekas nerūpi, tik leisti laiką su šeima ar draugais. Atostogos gali būti vienodai geros tiek kokioje nors egzotiškoje šalyje, tiek savo kieme. Tačiau jei jau reikia konkrečiai įvardyti, be ko neįsivaizduoju vasaros poilsio, tai būtų geras oras - pageidautina daugiau nei 25 laipsniai šilumos, - maudymosi kostiumėlis ir nors viena perskaityta knyga."

Paprašyta papasakoti įsimintiniausių vasaros atostogų akimirkas, pašnekovė šypteli. "Visada įsimintiniausiomis tampa tos, kurios "šviežiausios", - porina. - Jei atvirai, šią vasarą su Tomu ir vaikais tų tikrų ilgų šeimos atostogų dar neturėjome, kažkaip supuolė daug reikalų ir darbų į vieną krūvą, vis kas nors sutrukdydavo. Buvo tik visokių trumpų išvykų į gamtą. Tiesa, neseniai su draugais praleidau kelias puikias dienas prie jūros Lietuvoje. Keletui dienų buvome nuvykę ir į anglišką pajūrį netoli Tomo mamos namų. Praėjusiais metais visa šeima buvome išvykę ilgų, šiltų ir tolimų atostogų, jas galėčiau pavadinti tiesiog idealiomis."

Ar Beata turi svajonių atostogų viziją? Kokios ir kur jos būtų? "Mano manymu, šiuolaikiniai žmonės labai daug ir dažnai atostogauja, be to, atostogos laikomos privalomu dalyku, o ne išimtimi, - teigia. Mano svajonių atostogos gali būti tiek Nidoje, tiek kur nors labai toli. Kaip jau minėjau, svarbiausia, kad ilsintis būtų geras oras. Taip pat, kad labai nesukandžiotų uodai, nes per pastarąjį pasibuvimą gimtinėje jie taip "suvalgė" Jurgį, kad iki šiol ant sūnelio kūno matyti įkandimų žymių. Skambės gal ir banaliai, bet man svajonių atostogos yra tada, kai vaikai sveiki ir laimingi, kai šviečia saulė."

Gerų draugų būryje

Dainininkei Aistei Pilvelytei pačios geriausios vasaros atostogos yra prie jūros, su gera draugų kompanija. "Negalėčiau įvardyti kelių konkrečių dalykų, nes manau, kad poilsio kokybę lemia visuma: ir vieta, ir draugai, ir geras oras, galų gale nuotaika, žmogaus būsena, - tvirtina. - Man asmeniškai pats šauniausias metas - tas, kurį leidžiu su artimais bičiuliais. Žinoma, kartais norisi ir visai į naudą būna paatostogauti vienai, pabūti ramiai."

Būdama maža pašnekovė neįsivaizdavo vasaros poilsio be vandens telkinių, viešnagės pas močiutę. "Pamenu, su tėvais dažnai važiuodavome stovyklauti prie ežerų, upių, - pasakoja. - Labai patikdavo atostogauti kaime. Ten viskas žydi, auga, daug vaisių, uogų, daržovių. Prie jūros tais laikais retai nuvažiuodavome, nelabai galėjome sau tai leisti."

Kokias atostogas Aistė geriausiai įsiminė? "Net ir nežinau, - svarsto. - Esu daug kur buvusi, negalėčiau išskirti kurios nors vienos šalies, nes kiekviena žavėjo savaip. Labai patiko Malta, Singapūras, Dominikos Respublika, Ispanija. Ar esu aistringa keliautoja? Manau, kad daugumai žmonių patinka keliauti."

Į klausimą, ar turi svajonių atostogų viziją, atlikėja šypsodamasi atsako štai taip: "Mane traukia egzotika. Norėtųsi daug kur apsilankyti. Pradžiai vykčiau į Seišelių salas."

Į džiungles

Galiūnui Vidui Blekaičiui prisiskambinti ir juolab pasišnekėti apie atostogas buvo nelengva, bet ne dėl to, kad vyras būtų arogantiškas ar nebendraujantis su žiniasklaida. Tiesiog pastaruoju metu jis intensyviai treniruojasi. Išgirdęs pokalbio temą Vidas nusijuokia. "Iš jūsų klausimo be kokių dalykų neįsivaizduoju vasaros atostogų išbraukčiau žodį "vasaros". Kodėl? Nes mums, sportininkams, vasaros atostogų dažniausiai nebūna - visą laiką skiriame treniruotėms, varžyboms, - porina. - Va ir šią vasarą dar nesiilsėjau, nebent atostogomis laikytume tėvystės atostogas." Vidas tikina, kad geriausiai pailsi stovyklaudamas gamtoje: prie upės, ežero, jūros, miške. "Pastaruoju metu vis dažniau norisi atitrūkti nuo miesto triukšmo, civilizacijos, įprastos rutinos. Gamtoje geriausiai išsivėdina galva", - tvirtina.

Be ko galiūnas per vasaros atostogas neapsieidavo vaikystėje? "Oi, tada man reikėjo daug ko, - šypteli. - Tačiau labiausiai nuotykių, dūkimo su draugais."

Prakalbus apie įsimintiniausią poilsį Vidas prasitaria, kad nors atostogauta įvairiai ir daugelyje vietų, konkrečių atostogų išskirti negalėtų. "Gal įspūdingiausios atostogos manęs dar laukia? - svarsto. - Svajoju kuriam laikui išvažiuoti į džiungles, negyvenamą ar pusiau negyvenamą salą. Žinoma, vykčiau ne vienas, o su žmona Rita ir dukrele Vesta. Manau, gyvenimas džiunglėse būtų puikus savęs išbandymas. Pasiilgau laukinės gamtos."

Keliauti esant geriems orams

Dainininkas, kompozitorius, muzikos prodiuseris Steponas Januška teigia, kad vasaros atostogų neįsivaizduoja be gero oro, gamtos ir kelionių. "Kodėl įvardijau būtent šiuos dalykus? Na, geras oras garantuoja puikią nuotaiką, vilioja ilsėtis. Esant blogiems orams, žmonės paprastai būna darbingesni, lengviau susikaupia, - šypsosi. - Kalbant apie keliones, jos leidžia per atostogas nors trumpam pakeisti aplinką, pabėgti iš namų, atitrūkti nuo kasdienių rūpesčių, veiklos. O poilsį gamtoje kaip būtiną atostogų atributą, manau, pasirinktų dauguma mieste gyvenančių žmonių. Dienų dienas leidžiant ant asfalto taip ir norisi susilieti su gamta."

Pokalbiui pasisukus apie vaikystės vasaros atostogas, vyras patikina, kad tada jam svarbiausia buvo tiesiog laisvas laikas. "Laukdavau, kol nebereikės mokytis. Man buvo vis vien: už lango lyja, siaučia vėjai ar šviečia saulė, - tvirtina. - Aktualu būdavo nebent tai, kaip išsukti nuo tėvų kartais užduodamų atlikti darbų."

Kokias atostogas Steponas įvardytų kaip įsimintiniausias? "Atostogos būna šaunios ir įsimintinos tada, kai apima visus mano išvardytus dalykus, - porina. - O jei laiką pavyksta praleisti dar ir su smagia draugų kompanija, ko daugiau galima norėti? Vieta - lietuviškas kaimas ar užsienio kurortai - tampa nebesvarbi. Ar turiu svajonių atostogų planą? Kaip jau minėjau, patinka keliauti. Kiekviena aplankyta šalis yra savaip graži, įdomi, savaip traukia sugrįžti. Pasaulis be galo didelis, tad dar daug kur norėčiau nuvažiuoti, nuskristi, daug ką pamatyti. Pradėčiau, pavyzdžiui, nuo Australijos arba Naujosios Zelandijos."

Prie jūros jaučiasi ypatingai

Televizijos kanalo TV1 kūrybos direktorius, filmų įgarsintojas ir paslaptingos "Snobo nakties" vedėjas Rytis Zemkauskas tvirtina atostogų neįsivaizduojantis be jūros, knygų ir ramybės. "Kodėl būtent šitie trys dalykai? Mat jų per darbo metus pasiilgstu labiausiai. Kasdienybė tokia intensyvi ir kupina įvairiausių darbų, kad vargiai randu laiko ramiai paskaityti. Spaudai jo dar šiek tiek lieka, bet knygoms - nebelabai. Laukdamas atostogų paprastai sukaupiu krūvą knygų, kurias man būtų įdomu perskaityti, o joms atėjus paskęstu skaityme, - pasakoja. - Kalbant apie jūrą - ji man grąžina energiją, pakrauna teigiamų emocijų. Prie jos ilsėdamasis jaučiuosi ypatingai."

Pašnekovas neneigia, kad vaikystėje atostogų poreikiai būdavo visai kitokie. "Jei dabar man vis labiau norisi ramybės, pailsėti nuo miesto triukšmo, anuomet ilgėdavausi veiksmo, nuotykių, - dėsto. - Važiuodavau į kaimą pas senelius, dūkdavau su kitais vaikais, prisigalvodavome daugybę įvairiausių žaidimų."

Įsimintiniausiomis atostogomis Rytis pavadintų tas, kurios leidžiamos turiningai. "Labai patiko su šeima keliauti po Europą. Įspūdžiai išties nepamirštami, - nedaugžodžiauja. - Kokios būtų mano svajonių atostogos? Nors nesu turtingas, neišsipildžiusių svajonių neturiu. Gal todėl, kad mano svajonės nebrangios, žemiškos. Žinau viena - galėčiau labai ilgai būti prie jūros, nieko neveikti, tiesiog į ją žiūrėti."

"Du viename"

Dainininkas Egidijus Sipavičius, paklaustas, be kokių trijų dalykų neįsivaizduoja vasaros atostogų, išvardijo štai ką: "Be vandens telkinio, saulės ir slidžių. Tačiau kalbu bendrai apie atostogas. Vasaras dažniausiai leidžiu sodyboje, žiemą važiuoju slidinėti į kalnus. Abiem sezonams man reikalinga saulė, nes ji daro tiesioginę įtaką gerai nuotaikai."

Pasmalsavome, kokie dalykai per atostogas rūpėjo pašnekovui, kai jis buvo mažas? "Be jokios abejonės, žmogaus poreikiai ir pomėgiai ilgainiui keičiasi, - šypsosi scenos džentelmenu vadinamas atlikėjas. - Kad ir kaip būtų, nuo vaikystės svarbiausias prioritetas ilsintis man yra vanduo, maudynės. Manau, daugelis atsakytų panašiai. Vasarą visus - mažus ir didelius - traukia prie upių, ežerų, tvenkinių, jūros. Juk jų taip pasiilgstame per ilgus ir niūrius žiemos mėnesius."

Kokias atostogas Egidijus pavadintų labiausiai įsiminusiomis? "Drąsiai sakau: pačios gražiausios ir įspūdingiausios atostogos buvo vaikystėje. Kodėl? Nes jos buvo nerūpestingiausios, - teigia. - Vaikai gyvena kur kas laisvesnį gyvenimą nei suaugusieji. Pamenu, kaip važiuodavau pas senelius, dėdes ir tetas, kaip nuo ryto iki vakaro su pusbroliais ir pusseserėmis šėldavau lauke."

Paprašytas įvardyti svajonių atostogas dainininkas sako, kad norėtų tokio poilsio, per kurį galėtų suderinti abu savo pomėgius - vandens sportą ir slidinėjimą. "Girdėjau, kad, rodos, Čilėje tai visai įmanoma. Nusileidi nuo Andų ir iš karto paplūdimys - gali maudytis Ramiajame vandenyne, - šypsosi. - Tokios atostogos būtų fantastiškos. Jas pavadinčiau du viename."

Knygos, nardymas ir kelionės

Dizainerė Indra Dovydėnaitė vasaros atostogų neįsivaizduoja be kelių dalykų. "Pirmiausia - be knygų, - nusijuokia jauna žavi moteris. - Turiu omenyje grožinę literatūrą, kuriai daugiausia laiko galiu skirti tik atostogaudama. Jei vasarą kur nors važiuoju, į kelioninį krepšį ar lagaminą būtinai įsimetu bent kelias knygas. Kaip antrą būtiną atostogų atributą įvardyčiau nardymo akinius ir vamzdelį. O trečias dalykas būtų.... Dieve mano, koks būtų trečias dalykas? Net nežinau. Greičiausiai - kelionė. Taip, atostogų neįsivaizduoju be kelionės." Paprašyta paaiškinti, kodėl išsirinko būtent šiuos dalykus, Indra šypteli. "Laikui bėgant pomėgiai keičiasi. Tai natūralu. Skaitymas man tapo dideliu malonumu ir puikiu atsipalaidavimo būdu tik tuomet, kai baigėsi priverstinės ir privalomosios literatūros etapas, egzistavęs mokykloje bei studijuojant. Tada maniau, kad gyvenime apskritai daugiau nebeskaitysiu, - tvirtina. - Nardymą atradau keliaudama po užsienio šalis. Jis - unikalus pažinimo ir įkvėpimo šaltinis. Kalbant apie keliones, keliauti - apskritai kažkas tokio labai jaudinamo, be galo fantastiško. Nauji vaizdai, skoniai, kvapai, žmonės, įspūdžiai mane pakrauna teigiamos energijos visiems metams." Atsakydama į klausimą, be ko savo atostogų neįsivaizduodavo vaikystėje, pašnekovė prajunka. "Be buvimo pas močiutę ir senelį kaime. Jie gyveno netoli ežero, - pasakoja. - Beje, dėl galimybės vasaroti kaime mokykloje aš net buvau tapusi pirmūne. Mama man buvo iškėlusi sąlygą - jei gerai mokysiuosi, pas močiutę ir senelį galėsiu leisti visus tris vasaros atostogų mėnesius. Argi ne viliojantis pasiūlymas?"

Kokias atostogas Indra pavadintų pačiomis įsimintiniausiomis? "Labai sunku išskirti kurias nors vienas, nes kiekvienos buvo savaip įdomios, įspūdingos ir savitos, - porina. - Pastebėjau, kad kuo toliau, tuo labiau išmokstu mėgautis paprastu laisvu vakaru, kai tiesiog galiu nuvažiuoti prie Neries, pasėdėti ant kranto ir pažiūrėti į tekantį vandenį. Džiugina įvairios smulkmenos ir skirtingais gyvenimo momentais prisimenu vis kitas: kai būna linksma, pro akis praplaukia patirti nuotykiai, kai jaučiuosi melancholiškai, vis grįžtu į tas vietas, kur buvo labai gražu, miela, romantiška."

Ar dizainerė turi svajonių atostogų viziją? "Didžiausia mano svajonė - leisti sau atostogauti bent du kartus per metus," - skardžiai nusikvatoja pašnekovė.

Tradiciškai Palangoje

Dainininkė Eva juokiasi, kad vasaros atostogos nebūtų tikros, jei ji su sūnumis nenuvyktų pailsėti į Palangą. "Tai jau tapo tradicija. Į Palangą vaikus vežuosi nuo mažų dienų, - pasakoja. - Iš pradžių tos kelionės būdavo truputėlį varginančios. Įsivaizduokite vienišą mamą su dviem aktyviais mažyliais paplūdimyje. Tačiau norėdavau, kad berniukai pabūtų prie jūros. Dabar tokios išvykos suteikia tik džiaugsmo. Sūnų ant rankų nešti nebereikia, daiktų - juo labiau. Vaikai už mane viską neša, nes jau dideli. O aš einu šalia kaip karalienė ir relaksuojuosi." Anot moters, jos visiškai neerzina į Palangą suplūstančios žmonių minios, šurmulys. "Šiame mieste yra ir ramių vietelių. Nebūtina laiko leisti Basanavičiaus gatvėje", - šypteli. Paklausta, be kokių dar dalykų neįsivaizduoja vasaros poilsio, pašnekovė nedaugžodžiauja. "Be šašlykų ir trumpos suknelės", - tvirtina.

Smagiausiomis vaikystės atostogų akimirkomis Eva įvardytų tas, kurias su tėvais praleido taip pat Palangoje. "Kiekvieną vasarą važiuodavome į pajūrį. Prie ežerų ar upių irgi poilsiaudavome, bet man jūra nežinia kodėl labiau įsiminė", - kvatoja atlikėja.

Paprašyta apibūdinti svajonių atostogas, dainininkė nesismulkina. "Kadangi jaučiu nuolatinį miego trūkumą, manau, būtų fantastiška gulėti kur nors paplūdimyje po palme, snausti, apie nieką negalvoti, gurkšnoti skanų kokteilį. Na, ne pro šalį būtų su savimi turėti ir įdomią knygą, - pasakoja. - Labai kaitrios saulės nemėgstu, šalčio ir sniego taip pat. Taigi toks poilsis po palme būtų idealus." Eva priduria, kad kartais per atostogas jai norisi būti ir aktyviai: lankyti įžymias svečių šalių vietas, eiti į klubus, šokti ir panašiai. Pasak moters, viskas priklauso nuo aplinkybių. "Sakoma, kad geriausios atostogos yra tos, kurių dar nebuvo. Tad man dar viskas prieš akis", - šypsodamasi baigia pokalbį.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"