Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Naujuosius metus sutiks be šampano

 
2007 12 29 0:00
Švęsti galima ir be alkoholinių gėrimų. <br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Švęsti galima ir be alkoholinių gėrimų.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Jie linksminsis ir smagiai leis laiką, kaip ir visi. Tiesiog Naujųjų metų naktį bus blaivūs. Kadangi yra nusprendę visiškai atsisakyti alkoholinių gėrimų, laikrodžiams mušant dvyliktą garsenybės nepakels net šampano taurės.

Mūsų pašnekovai - žinomi žmonės. Kiekvienas iš jų pasakoja savo istoriją, kodėl anksčiau padaugindavo alkoholinių gėrimų, kada ir kaip nusprendė gyventi blaiviai. Ir svarbiausią dalyką - ką pajuto ir atrado, priėmę tokį sprendimą.

Jie nėra kategoriški ir atlaidžiai žiūri į tuos, kurie įpratę linksmintis išgėrinėdami, bet pasirengę padėti tiems, kuriems alkoholio vartojimas tapo problema. Atsisakiusioms gėrimo garsenybėms smagu: nebekamuoja pagirios, gali džiaugtis pagerėjusia sveikata ir paryškėjusios gyvenimo spalvomis. Mums smalsu: nejaugi nejaučia jokių nepatogumų, leisdami laiką geriančioje kompanijoje, ar neliūdna, kai kiti apsvaigę linksminasi, iš kur pasisėmė stiprybės keisti gyvenimo būdą, ir kaip aplinkiniai reagavo į sprendimą visiškai atsisakyti alkoholio.

Didvyriškumo "bambaliais" nematuoja

Grupės BIX lyderis Saulius Urbonavičius-Samas be alkoholio gyvena trejus metus ir taurės nebekelia jokiomis progomis. Tačiau muzikantas neslepia, kad kadaise buvo visko, todėl jam ir kitiems grupėms nariams nesvetimos rokeriško gyvenimo taisyklės - karjeros pradžioje "BIX" vaikinai neretai švęsdavo, o kartais nusilakdavo ir iki žemės graibymo.

"Nebevartoju alkoholio, ir kiekvieną dieną tuo vis labiau džiaugiuosi, - neslepia Samas ir priduria. - Tiesiog savo laiku turėjome nueiti tokį kelią, tačiau sustoti ant to paties laiptelio negalima. Man tai tapo nebeįdomu, nes nieko naujo gerdamas neatrandu. Kur kas įdomiau gyventi blaiviai ir ieškoti naujų kelių."

Nemažai menininkų tvirtina, kad tik pavartojus alkoholio juos aplanko mūza, kitaip jie nesugeba kurti. Samo patirtis visiškai kitokia. "Alkoholis man niekada nebuvo toks neišvengiamai reikalingas, nes viskas, ką sukūriau, atsirado būnant visiškai blaiviam. Tuo metu, kai su grupe kurdavome dainas, atsisakydavome bet kokio svaiginimosi. Kai organizmas išsivalo, tai ir smegenys dirba geriau", - LŽ pasakoja jis.

Dabar Samas mato kur kas aiškiau, mąsto blaiviau ir jaučiasi geriau. Tikriausiai dėl to muzikantas neabejingas ir vis labiau ryškėjančiai jaunimo svaiginimosi problemai. "Matant taip bukai nusigėrinėjantį jaunimą man darosi baisu. Tampa madinga ne atsipalaiduoti ir pasilinksminti, o išgerti du "bambalius" alaus ir vaidinti didvyrius. Gal vis dėlto kam nors būsiu pavyzdys, kad galima smagiai gyventi ir negeriant", - viliasi muzikantas.

BIX lyderis neslepia, kad nustojęs vartoti alkoholį iš pradžių jautė spaudimą iš aplinkinių, tačiau tvirti pareiškimai, kad alkoholis jo nedomina, netrukus įtikino kolegas ir draugus. Sukantis pramogų versle neišvengiamai tenka dalyvauti vakarėliuose, kuriuose, ne paslaptis, alkoholis dažniausiai liejasi laisvai. Nustojęs vartoti alkoholį, Samas pakeitė požiūrį ir į vakarėlius. "Mano įpročiai ir dalyvavimo vakarėliuose būdas pasikeitė. Juk tokiuose masiniuose pobūviuose linksmybės trunka tik valandą ar dvi, o vėliau prasideda nusigėrinėjimas. Todėl aš būnu tik tol, kol man smagu, o po to einu ilsėtis. Tuomet neprarandu kitos dienos - nereikia taisyti sveikatos. Su metais įgijau ir proto", - nusijuokia Samas.

Misija

Prieš dešimt metų supratęs, kad ritasi žemyn, buvęs krepšininkas, dabar Šakių krepšinio komandos "Zanavykai" treneris Modestas Paulauskas, iš Kauno išvyko į Joniškį. "Reikėjo arba visiškai kristi į bedugnę, arba lipti į viršų, kad gyvenčiau. Viskas pasikeitė radikaliai", - prisimena treneris.

Iš pradžių mažai kas suprato vyro pasiryžimą, draugai manė, kad jis vaidina, bet greitai priprato prie naujo Modesto gyvenimo būdo. Nesiūlydavo nei alaus įpilti, nei jokio kito alkoholio. Draugai, kurie buvo tikri, ir liko draugais.

Nepaisant to, buvo daug pagundų. "Gal net keletą kartų išgerdavau vieną kitą taurę, labai atsargiai", - sako M.Paulauskas. Jis pastebi, kad kartais sunkiau bendrauti be alkoholio, tačiau bėgant laikui išmokstama atsipalaiduoti.

Šiemet Naujuosius krepšinio treneris sutiks namuose, prie šeimos židinio. Vaikai maži, žmona palaiko Modestui kompaniją, todėl šventė praeis be alkoholio. Nebent kaimynės ar pažįstami užeis.

"Skirtumas toks, kad dabar, kai negeriu, linksmiau. Galima blaiviai praleisti laiką. Žinoma, gėrimas - subjektyvus dalykas. Jei tik simboliškai paragaujama, nieko blogo. Bet kai kuriems viena taurė yra tik pradžia", - aiškina buvęs krepšininkas. Jis džiaugiasi, kad žmona itin palaiko jo misiją.

"Užkaifavo"

Taurės su alkoholiu metams susiduriant nekels ir dainininkė Neda Malūnavičiūtė. Ji visiškai metė gerti prieš beveik dvejus metus. Todėl šiemet Naujųjų metų sutikimas be šampano bus antrasis. Be šampano sutikdavo ir tuomet, kai dirbdavo - dainuodavo naujametėse šventėse, taip būdavo beveik kasmet nuo pat karjeros pradžios. Ir šiemet atlikėja dainuos.

"Bet ne pagal Naujųjų sutikimą skaičiuoju blaivybės laiką", - sako dainininkė. Kalbėdama telefonu, ji krykštavo dėl pasikeitimo ir didžiuodamasi pasakojo savo istoriją. "Labai džiaugiuosi, jaučiuosi iš naujo gimusi. Man patiko būti blaiviai. Pradėjau užuosti kvapus, matyti ryškesnes spalvas, gyvenimas dabar gražesnis ir mielesnis, nebeskauda galvos, skrandžio, nesergu jokiomis ligomis. Blaivybė išgydė ir fiziškai, ir dvasiškai", - džiaugėsi Neda.

Alkoholis dainininkei nebeskanus, jo nebereikia. Dabar atsipalaiduoju bendraudama su įdomiais žmonėmis. "Jei yra gera kompanija, atsipalaiduoti galima be jokio skysčio. "Užkaifavau" nuo blaivybės. Noriu būti blaivi, tyra, švari", - užsidegusi kalbėjo dainininkė.

Gerti moteris nustojo nesunkiai. Su kolega Olegu Ditkovskiu davė vienas kitam įžadus, kad nebegers, nė lašo. "Ne nuo rytojaus, ne nuo kitų metų, o nuo šios sekundės. Ir viskas. Iš pradžių "ant bajerio", bet užsidegėme. Pamačiau, kad tai padaryti nėra sunku. Abu "užkaifavome". Laikomės nevartodami. Pasidalijame įspūdžiais ir patirtimi, kaip gera gyventi be alkoholio", - pasakoja N.Malūnavičiūtė.

Ji sako, kad problemų nekyla ir tada, kai būna su alkoholį vartojančiais žmonėmis. Jokio diskomforto, kai šalia geriama, ypač saikingai. Sau ir kolegai duotas pažadas pakeitė ir linksminimosi įpročius. "Draugai, kurie mane pažįsta, automatiškai patys pristabdo. Nesąmoningai pradėjo vengti alkoholio. Pasibuvimai kompanijose nebebūna iki paryčių. Jau saugau sveikatą, noriu pamiegoti, reikia energijos koncertams. Naktų nebeleidžiu šėldama - prašėlau visą jaunystę, užtenka", - kategoriškai nusiteikusi atlikėja.

Jei vis dėlto pasitaiko ilgesnių pasisėdėjimų - tik su žmonėmis, kurie geria simboliškai. "Kitu atveju, atsisveikinu su išlūžusiais, miegančiais žmonėmis ir išeinu", - šypsosi.

Neda savo juoku, šmaikštumu kartais net apgauna naujus pažįstamus. Šią vasarą per iškylas žmonės net nesuprato, kad moteris negeria. "Neakcentuodavau, kad nevartoju alkoholio, tačiau atrodydavau girčiausia, linksmiausia ir "fainiausia" iš visos kompanijos, - nesikuklino dainininkė. - Tai įrodo, kad ne alkoholis linksmina. Būna "šakės", kai žmonės nemoka linksmintis be alkoholio. Gaila ir liūdna. Išmokau džiaugtis be šito skysčio."

Sakoma, jei alkoholis trukdo dirbti, reikia kažką mesti. Neda pasirinko mesti gerti, nes, kaip pati sakė, labai myli gyvenimą, savo profesiją ir nori dainuoti. Ne ką nors įrodyti pasauliui, kitiems žmonėms, bet padėti sau - toks buvo dainininkės tikslas, kai ji nusprendė nebegerti.

Padėjusi sau, norėtų padėti ir kitiems. "Geriančius draugus raginu liautis. Nesu jiems nei motina, nei patarėja. Tačiau dalydamasis patirtimi, džiaugsmu dėl geros savijautos gali padėti, todėl visada stengiuosi, - sakė Neda. - Kitas dalykas - ar žmogus nori suprasti, kad turi bėdų. Jei neprisipažįsta, kad yra ligonis, nėra jokių šansų perkalbėti. Kalbėk nekalbėjęs, jis manys, kad yra teisus."

Organizmo raudos

Vieną dieną prieš maždaug ketverius metus Linas Karalius išgirdo savo organizmo raudas. Įsiklausė. "Jis sakė: ką tu su manim darai? Pasižiūrėk. O aš galvojau: "Ne, taip reikia, nes visi taip daro. Vemk dabar, kentėk." Paprastai stengdavausi negirdėti šito balso. Bet vieną dieną padariau taip, kaip organizmas prašė. Tada kūnas atsidėkojo: pradėjo jautriau į viską reaguoti. Dabar malonumą teikia paprasti dalykai: vairavimas, valgymas, sportavimas, bulvių skutimas", - su šypsena atsimena buvęs grupės ŽAS lyderis.

Ketveri metai be alkoholio leidžia Linui palyginti, ką reiškia švęsti geriant ir negeriant. "Pagrindinis skirtumas - ryte nebūna bloga. Kitą dieną atsikėlęs po baliaus galiu tvarkyti reikalus ar eiti pačiuožinėti nuo kalno. Nereikia gulėti dar dvi dienas, kol atsigausiu", - paaiškino L.Karalius. Jam tenka kūrybiškiau planuoti laiką, sugalvoti, ką veikti, rinktis draugus, kurie irgi moka atsipalaiduoti be alkoholio.

"Su geriančiais žmonėmis tenka būti nuolat, nes Lietuvoje pagal statistiką dauguma gyventojų vartoja alkoholį. Priimu tai kaip neišvengiamybę. Jei nesugeba kitaip atsipalaiduoti, renkasi gerti. Gerbiu kiekvieno pasirinkimą," - sakė vadybininku ir dainų autoriumi prisistatantis L.Karalius.

Jis neseniai buvo kubiečių rumbo klube. "Ten žmonės alkoholį gėrė labai epizodiškai, po labai nedaug, o į klubą atėjo pašokti. Pats šokis užveda, atpalaiduoja, nereikia prisigerti, - pasakojo Linas. -

Aš pats būnu visiškai atsipalaidavęs, kartais net per daug."

2008-uosius Linas sutiks keliaudamas po sostinės naktinius klubus. "Apsilankysime keliuose skirtinguose Vilniaus klubuose, kur dirba draugai ar vyksta jų organizuojami renginiai, kolegos muzikantai dainuoja. Noriu kuo daugiau aplankyti, kad būtų veiksmo. Man nuobodu sėdėti vienoje vietoje", - aiškino pašnekovas. Po miestą jis važinės savo automobiliu, taksi nesamdys. Tai vienas iš daugelio blaivybės pranašumų.

Ar L.Karaliaus blaiviam gyvenimui ko nors trūksta? "Man nieko netrūksta, norėčiau, kad ir aplinkiniams nieko netrūktų. Tada būtų smagu", - tikina jis.

Nevartoja net nealkoholinio alaus

Aktorius Gintaras Mikalauskas alkoholio nevartoja daugiau kaip 13 metų. "Ir ačiū Dievui", - sakė jis. - Tada buvau priėjęs slenkstį. Tiksliau, pasiekęs dugną. Po to būtų prasidėjusi juoda degradacija. Jei nebūčiau norėjęs iš to išlipti, manęs jau nebebūtų. O jei būčiau, tikrai dabar kartu nesėdėtume. Su manimi būtų neįmanoma susikalbėti. Jei ir būčiau gyvas, atrodyčiau visiškai kitaip. Gėriau siaubingai. Nors kai kas sakė: "Na ką čia, argi tu gėrei? Štai mes tai gėrėme."

Kaip aktorius nutarė, kad gėrimui reikia pasakyti "stop"? G.Mikalauskas teigė, kad tada jam nebeteko spręsti, nes buvo akivaizdu, jog nebegali taip toliau gyventi. "Žmogus, turintis problemų dėl alkoholio, mane supras", - teigė jis.

G.Mikalauskas tikino, kad jam pačiam nebūtų pavykę "išsikrapštyti" iš besaikio gėrimo. Aktorius nusprendė gultis į ligoninę. "Man reikėjo, kad kas nors padėtų. 1994 metų kovo 31 diena yra mano naujasis gimtadienis. Nes tai, kad pabudau - buvo stebuklas. Toksikacija buvo tokia, kai sakoma, kad alkoholyje kraujo nerasta", - pasakojo pašnekovas. Tada G.Mikalauskas po metų pertraukos dvi savaites "juodai" gėrė. Aktoriaus nuomone, kad metė gerti, lėmė aplinkybės ir aukštesnioji jėga.

1994 metais jis ir Aidas Marčėnas tapo "Poezijos pavasario" laureatais: vienas - kaip skaitovas, kitas - kaip poetas. "Aš buvau neseniai išėjęs iš ligoninės, Aidas taip pat buvo nustojęs gerti", - prisimena aktorius.

Pradėjęs gyventi blaiviai, jis bendravo su anoniminiais alkoholikais: anksčiau susitikdavome dažniau, pastaruoju metu - rečiau. Kartu švenčia "prabudimo" arba gyvenimo negeriant, gimtadienius. Aktorius tikina patekęs tarp labai gerų žmonių.

Dabar G.Mikalauskas tvirtina, kad jam labai gera gyventi nevartojant alkoholio. Apie buvusią problemą jis pasakoja atvirai ir nebijo, kad kas nors nesupras, gal net pasmerks. Visi priprato, kad į vakarėlį aktorius ateina blaivus - toks iš jo ir išeina. "Kompanijoje būnu tada, kada noriu ir tiek, kiek noriu", - sakė jis. Aktorius teigia, kad gyvendamas blaiviai pradėjo save mylėti ir rūpintis sveikata.

G.Mikalauskas vaizdžiai palygina: "Kas yra valia prieš alkoholį? Žmogus gali būti perėjęs ugnį, vandenį ir varines "triūbas". Bet ką jis daro, jei jam paleidžia vidurius? Greit maunasi kelnes ir sėdasi ant unitazo. Tas pats ir su alkoholiu. Jis yra labai klastingas. Todėl nežaidžiu net su tuo alkoholiu, kurio yra saldainiuose. Negeriu net nealkoholinio alaus, kaip ir nesimyliu su pripučiamomis guminėmis moterimis. Tokia mano nuostata."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"