Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Naujamečių fejerverkų nušviestas gimtadienis

 
2012 12 29 6:00
Animacijos režisierius I.Bereznickas per savo gimimo dieną ir gauna dovanų, ir pats jų dovanoja. / Oresto Gurevičiaus nuotrauka
Animacijos režisierius I.Bereznickas per savo gimimo dieną ir gauna dovanų, ir pats jų dovanoja. / Oresto Gurevičiaus nuotrauka

Ar gerai, kai dvi šventės, Naujieji metai ir gimtadienis, susilieja į vieną, gal tada mažiau rūpesčių? Arba, priešingai, nespėjus pailsėti po vienų linksmybių tenka rengtis kitoms, nes tikėtina, kad gali užgriūti ne tik kviestų, bet ir nelauktų svečių?   

Atsakymus į šiuos klausimus žino gimusieji sausio 1-ąją - tada, kai aplink visi švenčia vienų metų pabaigą ir kitų pradžią, kai skamba sveikinimai, žaižaruoja spalvingos šviesos, o dangų nutvieskia įspūdingi fejerverkai. Apie gimtadienį, sutampantį su Naujaisiais metais, ir kitas įdomybes kalbamės su olimpine plaukimo čempione Lina Kačiušyte, televizijos laidų vedėja Rasa Tapiniene, gydytoja Diana Uldukiene ir animacinių filmų kūrėju Ilja Bereznicku.

Išliko paslaptinga

Lietuvos plaukikę, plaukimo krūtine pasaulio rekordininkę, olimpinę čempionę ir rekordininkę Liną Kačiušytę gimtadienis sausio 1-ąją nei džiugina, nei liūdina. "Kaip yra, taip yra", - sakė ji. Tačiau prisipažino, kad Naujųjų metų šventė gimtadienio minėjimui šiek tiek trukdo. "Švenčiu neišsimiegojusi, - šypsojosi L.Kačiušytė. - Ir svečiai ateina nespėję pailsėti." Artimiausi žmonės pasveikinti susirenka nekviečiami, kai kuriems kitiems pranešama, kad yra laukiami.

L.Kačiušytė teigė, kad vaikystėje ir jaunystėje gimimo dienos apskritai nešvęsdavo. "Nebuvo tokios mados, - tvirtino ji. - Švęsdavome Naujuosius metus." Legendine vadinama plaukikė teigė, kad kai sportuodavo, dažnai sausio 1 dieną būdavo ne namie, o kur nors užsienyje. Ir pastaraisiais metais šią dieną ji ne visada būna Lietuvoje. "Tarkime, jei tuo metu važiuoju kur nors atostogauti, gimtadienio nešvenčiu, tai darau grįžusi, kitaip nepavyktų išsisukti, - sakė pašnekovė. - Yra žmonių, kurie mano gimimo dienų nepraleidžia." L.Kačiušytė prisiminė vienus Naujųjų metų nuotykius. Ji su draugais išvažiavo į kelionę - slidinėti Slovakijos kalnuose. "Sausio 1 dieną užkopėme į aukštą kalną. Tada sumanėme leistis žemyn ne slidėmis, o pėsčiomis. Ir pasiklydome. Grįžome tik į vakarą", - pasakojo sportininkė. Gimimo dieną ji yra šventusi kalnuose Prancūzijoje, Amerikoje.

Legendinei plaukikei L.Kačiušytei Naujųjų metų šventė gimtadienio minėjimui šiek tiek trukdo, nes nėra kada pailsėti. / LŽ archyvo nuotrauka
Legendinei plaukikei L.Kačiušytei Naujųjų metų šventė gimtadienio minėjimui šiek tiek trukdo, nes nėra kada pailsėti. / LŽ archyvo nuotrauka

Sportininkė žino, kad gimė sausio 1-osios rytą. Jei būtų pusė paros anksčiau, metrikose įrašyta data pridėtų vienus metus. "Man tai nesvarbu", - patikino moteris. Šįkart sausio 1-ąją L.Kačiušytė švęs 50 metų jubiliejų. Ji prasitarė, kad rengia ypatingą šventę, bet detalių neatskleidė. Taigi kol kas tai - paslaptis.

Tą pačią naktį

Televizijos laidų vedėja Rasa Tapinienė gimimo dieną mini sausio 1-ąją. Džiugina ar vargina, kad šventę tenka rengti tokiu metu? "Gimtadienio nepasirinksi, tad jis nėra mano nuopelnas ar praradimas, - tvirtino ji. - O liūdėti nematau dėl ko, sausio 1-oji yra ne darbo diena." R.Tapinienei smagu, kad per šias šventes leidžiami fejerverkai. Žurnalistė šypsojosi, kad jos gimtadienį švenčia visa Lietuva ir pasaulis. Ką tądien daro pati Rasa - rengia puotą, kviečia svečių ar po naujametės nakties jie patys suguža pasilinksminti dar viena proga? "Mokyklos laikais gimtadienis trukdavo nuo Kalėdų iki Trijų Karalių, nes būdavo atostogos, tai bičiuliai laikydavo gera proga užsukti į svečius. Pastarąjį kartą didelę gimtadienio šventę rengiau 18 metų proga. Namie trijų kambarių bute susirinko marga publika", - prisiminė R.Tapinienė.

Dabar vyrą Andrių Tapiną ir du vaikus - dukrą Vasarą ir sūnų Vakarį - turinti žurnalistė gimimo dieną dažniausiai švenčia su šeima. Kartais ji surengia vakarą bičiuliams, kolegoms, bet nebūtinai sausio 1-ąją. Šįkart R.Tapinienei sukaks 35 metai. "Šis metas nepalankus dėl kainų. Jei nori, tarkime, užsisakyti sodybą, kainos bus "šventinės" ir išlaidos didesnės, - teigė ji. - Svarsčiau apie gimtadienio šventę ir nusprendžiau: gal nieko nedarysiu." Žurnalistų Rasos ir Andriaus šeimos tradicija tapo Naujųjų metų minėjimas namie, kur suvažiuoja būrys draugų. Kai laikrodis muša vidurnaktį, pasipila sveikinimai. Tačiau ne Naujųjų metų, bet R.Tapinienės gimtadienio proga.

Sukaktuvininkei smagu, nes švenčiama iškart abiem progomis. Dovanų ji gauna Naujųjų metų naktį. O po šių linksmybių kitas vakaras dažnai būna šeiminis. Belstis kur nors toli nuo namų, gal net į užsienį, televizijos laidų vedėjai nepatinka. "Mūsų šeimos nariai visi naminiai", - paaiškino ji.

Žurnalistė R.Tapinienė pirmųjų sveikinimų sulaukia Naujųjų metų naktį, kai laikrodžiai muša dvylika kartų. / LNK nuotrauka
Žurnalistė R.Tapinienė pirmųjų sveikinimų sulaukia Naujųjų metų naktį, kai laikrodžiai muša dvylika kartų. / LNK nuotrauka

Žurnalistė atskleidė, kad yra gimusi ne Lietuvoje, o Mongolijos sostinėje Ulan Batore, nes tuo metu kariškis tėtis buvo išsiųstas ten dirbti penkeriems metams. Šeima grįžo į Lietuvą, kai Rasai buvo dveji metai ir 9 mėnesiai. Kitas įdomus dalykas - sausio 1-ąją ji švenčia gimtadienį, nes taip užrašyta metrikuose, bet iš tikrųjų yra gimusi kiek anksčiau - gruodžio 30-ąją paryčiais. R.Tapinienė tai išsiaiškino jau būdama paaugusi. Kodėl dokumentuose yra sausio 1-oji, ji tiksliai nežino, tai galėjo būti reikalai, susiję su vaiko leidimu į mokyklą. "Mane pajaunino trimis dienomis, o iš tikrųjų - metais", - sakė televizijos laidų vedėja. Tačiau ir paaiškėjus šiam niuansui R.Tapinienė tradicijos nekeitė - kaip visada gimtadienį švenčia per Naujųjų metų sandūrą arba pirmąją dieną.

Oras nešiltas ir gėlių mažai

Akių gydytoja Diana Uldukienė Kalėdas praleido pas dukrą Giedrę Anglijoje, o sutikti Naujųjų metų ir 54-ojo gimtadienio grįžo į Lietuvą. Ji prisipažino kartais pasvarstanti, kad viena diena šiapus ar anapus metų slenksčio lemia, kokie gimimo metai bus užrašyti - vienais daugiau ar mažiau. Ar medikė susimąsto apie šią simbolinę datą? "Be abejo. Metų pabaigoje filosofiškai pamąstai apie praėjusį ir ateinantį laiką, - teigė D.Uldukienė. - Gimtadienio proga - apie asmeniško laiko tėkmę. Kuo toliau, tuo greičiau jis bėga."

Ar medikei patinka, kad sutampa iškart dvi šventės? "Anksčiau, kai mokiausi mokykloje ir studijavau, Naujieji metai būdavo didesnė šventė negu dabar, o Kūčios ir Kalėdos praeidavo tyliau, - pasakojo ji. - Anuomet su gimtadieniu mane sveikindavo per Naujųjų metų sutikimą. Kitas variantas - po šios šventės visi susirinkdavo pas mane gimimo dienos proga." Medikė juokėsi prisimindama, kad eidami jos sveikinti bičiuliai sakydavo, jog tai - gera proga pataisyti sveikatą, sugadintą per naujametį šventimą. "Gerai visiems, išskyrus solenizantę, nes ji turėdavo galvoti ne tik apie Naujųjų metų sutikimą, bet ir apie kitą dieną, kai visos parduotuvės būdavo uždarytos. Net duonos nenusipirksi, jei jos pritrūks. Todėl Naujųjų metų šventė nueidavo į antrą planą. Būdavo galvosūkis, kaip pasiruošti gimtadieniui, kad ko nors nebūtų per mažai", - pasakojo D.Uldukienė. Pasak gydytojos, vis vien Naujieji metai užgoždavo gimtadienį. Jai būdavo gaila, kad oras nešiltas ir negali gauti gėlių tiek, kiek gimusieji vasarą. "Gvazdikai turgelyje anuomet turbūt būdavo vienintelės gyvos gėlės", - teigė pašnekovė.

Tradicijos keičiasi

Taigi anksčiau D.Uldukienė gimimo dieną minėdavo triukšmingai. "Ir netingėdavau švęsti", - šypsojosi ji. Medikė teigė, kad šiais laikais tradicijos pasikeitusios. Šventinis maratonas ilgas, todėl sausio 1 dieną niekas nebenori niekur eiti, o ir pati D.Uldukienė ne itin trokšta švęsti dar ir gimtadienį. "Švenčių karštligė, prasidedanti gal gruodžio pradžioje, išsekina. Pradedi galvoti, kad viskas kuo greičiau praeitų", - teigė medikė. Tiesa, D.Uldukienė tvirtino, kad šiais laikais gėlės žiemą nebėra problema, galima gauti kuo įvairiausių ir net tokių, kokių anksčiau nė nematei. Dovanoms medikė neteikia reikšmės, labiausiai jai patinka staigmenos. Tarkime, pernai dukra Asta pasakė, kad abi eis į koncertą Kongresų rūmuose, bet intriga išliko iki paskutinės minutės, nes D.Uldukienė nežinojo, kas pasirodys scenoje. O tai buvo Marijonas Mikutavičius, bilietas į jo koncertą buvo netikėta dovana mamai artėjančio gimtadienio proga.

D.Uldukienė prisipažino, kad tradicinio gimtadienio sausio 1-ąją nebešvenčianti. Mat jai norisi ne proginio šurmulio, bet pabendrauti su draugais ramioje aplinkoje. Pasak medikės, dažnai šventės tampa tau rūpesčiu, kad kitiems būtų smagu. O norisi pabūti su draugais ne užstalėje ir kalbėtis ne bendromis frazėmis, susitikti ir pašnekėti skiriant jiems daugiau dėmesio. Todėl pastaruoju metu D.Uldukienė rengia tęstinę gimtadienio šventę, vakarodama su vienais ar kitais artimais žmonėmis. "Kartais su draugėmis susitinkame net vasarį, - šypsojosi ji. - Tokio gimtadienio, kad visi subėgtų, net nepamenu. Gal per keturiasdešimtmetį."

Per jubiliejinį 50 metų gimtadienį D.Uldukienė su vyru viešėjo Egipte. "Ten sutikome Naujuosius metus. O viešbučio administracija mane pasveikino gimimo dienos proga. Virtuvės šefas su palyda atnešė tortą, papuoštą degančiomis žvakutėmis", - prisiminė moteris. Ji teigė, kad kartą gimtadienį yra sutikusi kelyje Ryga-Vilnius, kai sausio 1-ąją iš turistinės kelionės važiavo namo. Ar yra buvę, kad D.Uldukienė visai nešvęstų? "Taip. Atsimenu Naujuosius metus, kai man nugara buvo susukta. Kaip tyčia per šventes. Todėl nieko nekviečiau į svečius.

Gydytoja D.Uldukienei norisi ne proginio šurmulio, bet pabendrauti su draugais ramioje aplinkoje. / Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Gydytoja D.Uldukienei norisi ne proginio šurmulio, bet pabendrauti su draugais ramioje aplinkoje. / Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Gulėjau ant grindų ir telefonu priiminėjau sveikinimus", - su humoru prisiminė gydytoja. Ji svarstė, kad šiais metais galbūt gimtadienio nešvęs, nes ilsėsis po kelionės į Angliją.

Proginis futbolas

Animacijos režisieriui ir dailininkui Iljai Bereznickui, populiaraus "Baubo" ir kitų filmų autoriui, sausio 1-ąją sukaks 65 metai. Apie simbolinę datą jis sakė: "Labai lengva skaičiuoti. Pirma metų diena yra geras atskaitos taškas. Ir ji turi romantikos." Gimtadienius žinomas kino žmogus mini savitai. Tokios šventės gal nepavadinsi romantiška, bet ji tikrai originali. Šešerius metus I.Bereznickas su vyriška kompanija tądien žaidžia futbolą. "Pats sumaniau sausio 1 dieną rengti futbolo turnyrą, - atskleidė režisierius. - Iš pradžių žaidžiame futbolą, paskui visi mane sveikina gimtadienio proga, o aš vaišinu alumi." Šios tradicijos nesilaikoma tik tokiu atveju, jei pirmą metų dieną I.Bereznicko nebūna Vilniuje, tai yra kai jis kur nors išvažiuoja. Anot režisieriaus, po Naujųjų metų šventės, per kurią kilojamos taurės ir taurelės, šiems sportiškiems vyrams, kai jie išsimiega ir pailsi, spardyti futbolo kamuolį yra malonumas. Žaidžiama erdvioje sporto salėje - dengtame futbolo stadione. Ten I.Bereznicko bičiuliai, regbio veteranai, lankosi ne tik pirmą Naujųjų metų dieną, sportas yra jų laisvalaikio leidimo būdas. Tačiau sausio 1-osios varžybos yra proginės. Kodėl pasirinko futbolą, o ne krepšinį, kuris laikomas svarbiausiu Lietuvos žaidimu? "Manau, kad krepšinis yra diskriminuojanti sporto rūšis, - su humoru sakė I.Bereznickas. - Mat tai yra žaidimas aukštiems žmonėms. O futbolą gali žaisti bet kas, tarkime, geriausi ispanų futbolininkai yra žemo ūgio." Nors pats režisierius ūgiu nesiskundžia, jam patinka kamuolį ne mėtyti, bet spardyti. Tai I.Bereznickas ir pavertė sausio 1 dienos gimtadienio tradicija.

Naujamečiai nuotykiai

Klausiamas, kodėl nerengia įprastos gimtadienio vakaronės, režisierius sakė: "Būtų sunku sukviesti svečius. Daug draugų yra išsibarstę po visą pasaulį. O tie, kurie gyvena Vilniuje, Naujuosius metus sutinka su šeimomis." Tačiau I.Bereznickas patikino, kad jei kas nors norėtų pasveikinti, sausio 1-osios vakarą jis bus namie. Režisierius teigė: "Anksčiau, galima sakyti, būdavo švenčiamas ne mano gimtadienis, bet Naujieji metai. Visi prisimindavo, kad gimiau trečią valandą nakties, ir tuo metu pasveikindavo." I.Bereznickas priminė seną juokelį - esą rusai Naujuosius metus pradeda švęsti Rytuose, o baigia... po stalu. Jis papasakojo, kad, būdamas pirmo kurso architektūros studentas, sausio 1-osios trečią valandą gimtadienio sveikinimus priiminėjo sėdėdamas po stalu, bičiuliai turėdavo atšliaužti iki sukaktuvininko. Ten I.Bereznickas atsidūrė ne todėl, kad būtų padauginęs alkoholio - toks buvo studentiškas pokštas. Ar yra buvę, kad režisierius visai nešvęstų gimtadienio? "Velnias žino, turbūt ne - ištempiu iki trijų valandų ryto", - šmaikštavo jis.

Daug keliaujantis I.Bereznickas Naujuosius metus bei gimtadienį ne visada sutinka Lietuvoje. Kai gyveno ir dirbo Niujorke, kartą pavėlavo sutikti vidurnaktį, žymintį metų kaitą. Režisierius gyveno miesto centre - prie Taimso skvero. O švęsti turėjo važiuoti į kitą rajoną. Iš namų išėjo prieš pusvalandį, bet pamatė, kad metro stotelė jau uždaryta. Teko skambinti būsto, į kurį skubėjo, šeimininkui. Tas sėdo į automobilį ir atlėkė pasiimti draugo. Tačiau abiem dar važiuojant laikrodžiai pradėjo mušti dvyliktą valandą. Vyrai sustojo ir atkimšo šampaną. Paskui šventę tęsė ir I.Bereznicko gimtadienį minėjo jau su kompanija.

Šampanas sukaktuvininkui ir dovanos svečiams

Režisierius, klausiamas apie gimtadienio dovanas, sakė, kad jos atsibodusios. Mat šia proga dažnai gauna šampano, likusio nuo Naujųjų metų šventės. I.Bereznickas kartą apvertė dovanų tradiciją - pats jas teikė gimtadienio proga sveikinti atėjusiems žmonėms. Jis teigė, kad Amerikoje tai yra įprasta - pokylio kaltininkas savo gimtadienio, vestuvių ar kita proga svečiams įteikia kokių nors suvenyrų, primenančių šventę. Ruošdamasis jubiliejiniam 60 metų gimtadieniui, panašiai padarė ir I.Bereznickas. Įrėmino ir įstiklino gal 20 savo sukurtų karikatūrų ir padovanojo jas svečiams. Visi buvo nustebę ir patenkinti. Režisierius patikino, kad gimtadienio data jam patinka, mat kai pasako, kad tai yra sausio 1-oji, žmonės gerai įsimena.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"