Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

N.Juška nebeturi laiko poilsiauti

 
2012 10 27 11:32
Garsus baleto šokėjas N.Juška užsispyręs, ryžtingas ir optimistiškas. /Romo Jurgaičio nuotrauka 
Garsus baleto šokėjas N.Juška užsispyręs, ryžtingas ir optimistiškas. /Romo Jurgaičio nuotrauka 

'Mano gyvenimas yra šokis', - sako primarijus Nerijus Juška. Nors šį rudenišką spalio mėnesį suėjo lygiai metai, kai traumą patyręs baleto šokėjas nebuvo pakilęs į didžiąją sceną, Nerijus užsispyręs mankštinasi, repetuoja ir rengiasi į ją grįžti.  

Praėjusią savaitę N.Juška sapnavo, kad turi šokti spektaklyje. "Sapnas buvo labai tikroviškas, - pasakoja primarijus. - Apsirengęs sceninius drabužius ruošiuosi šokti. Pasirodo teatro direktorius ir su nerimu klausia: "Kaip tu šoksi? Juk buvai tik dviejose repeticijose." O aš žinau, kad apskritai nerepetavau. Ir dėl to labai išgyvenu, nes turiu eiti į sceną." Atsibudęs rytą Nerijus svarstė apie keistą sapną. Tada prisiminė, kad tądien suėjo lygiai metai, kai jis nešoko scenoje. Mat patyręs traumą buvo operuojamas, gydomas, o paskui laukė ilgas reabilitacijos laikotarpis, kuris ir dabar dar nesibaigė.

Nenuorama Nerijus vasarą per atostogas Paryžiuje. /Asmeninio albumo nuotraukos  
Nenuorama Nerijus vasarą per atostogas Paryžiuje. /Asmeninio albumo nuotraukos  

Jeigu švęsti, tai švęsti

Ateinantį pirmadienį N.Juškai sukaks 36-eri. Praėjusį gimtadienį jis sutiko kęsdamas skausmą. Gal šis bus smagus ir viltingas? "Nieko nesu suplanavęs, net minčių neturiu, - patikina Nerijus. - Galiu tik spėti, kad gal mano įkurtoje mokykloje vaikų šokis bus kaip sveikinimas." 

Gimtadienio proga jis dažnai sulaukia įdomių sveikinimų, originalių dovanų. Kartą rado staigmeną savo kieme, kurį juosia dviejų metrų aukščio mūrinė tvora. "Atsirakinęs vartus įėjau ir radau šašlykinę prie namo durų. Labai nustebau. Ten yra trys vaizdo kameros, filmuojančios teritoriją. Atsukęs juostas pažiūrėjau... Tai reikia pamatyti - kaip kompanija lipa per tvorą ir kelia per ją labai sunkią šašlykinę", - kvatodamas prisimena primarijus. Bičiuliai buvo pamiršę apie vaizdo kameras.

Prieš tai N.Juška gimimo dieną šventė viename sostinės naktiniame klube. Vidurnaktį draugai pakvietė jį išeiti į lauką. O ten - netikėtumas. "Stovi malkų pilna mašina, - apie tai, kaip nustebo, pasakoja pašnekovas. - Bičiuliai sako: "Čia tau." Klausiau: "Tai kur man dabar tas malkas susidėti - į kišenes?" Kitą dieną jos buvo atvežtos iki mano namų." Būstą N.Juška kūrena malkomis, todėl tokia dovana - labai praktiška.

Primarijus prisimena dar vieną linksmą šventę prieš kelerius metus. Vakarėlį gimimo dienos proga jis rengė namie. Kad būtų smagiau, nusprendė pasirinkti rusišką temą. Vaišės - šprotai, lašiniai, silkė, degtinė - buvo išdėliotos ant laikraščiais užklotų stelažų, pyrago gabalėliai - ant statybinių mentelių. Nerijus apsirengė teatrinį rusų personažo kostiumą. "Tai buvo viena įsimintiniausių gimtadienio švenčių", - teigia jis.

Tačiau pernai, artėjant gimimo dienai, N.Juška paniro į didelį liūdesį. "Buvo skaudu, - prisimena baleto šokėjas. - Ką tik buvau patyręs didelę traumą. Kaip sakau, subyrėjau. Negalėjau net paeiti. Sėdėjau namie, "padžiovęs" kojas ant lovos. Tada per gimimo dieną sugužėjo margas būrys draugų - visi nekviesti. Tai buvo medikai, Seimo nariai, savivaldybės darbuotojai, šou pasaulio atstovai, šokėjai... Rinktinė publika - įvairiausių sričių žmonės. Atvežė vaišių, tad man nereikėjo nieko daryti." Primarijus prisipažįsta, kad tuo metu jį buvo apėmusi depresija. Tačiau tas vakaras praskaidrino nuotaiką, bičiulių parama suteikė psichologinių jėgų.

Traumos - per visą karjerą

Sunku tiksliai suskaičiuoti, kiek metų Nerijus šoka. O kiek patyrė mažesnių ar didesnių traumų - apskritai neįmanoma. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre N.Juška pradėjo dirbti 1994 metais, kai baigė Nacionalinę M.K.Čiurlionio menų mokyklą. "Mokykloje taip pat būdavau scenoje", - žurnalistės žinias papildo pašnekovas. 

N.Juška sako, kad rūpesčių dėl savo kelių turėjo visą karjeros laikotarpį - nuo tada, kai baigęs mokyklą atėjo į teatrą. "Gauni pagrindinius vaidmenis, o keliai nelaiko. Tada tenka daryti operaciją. Tuomet vėl eini šokti. Po kurio laiko kitas kelias duoda negerą žinią. Taip ir kankinuosi", - pasakoja baleto šokėjas. Iš kur tiek užsispyrimo ir ryžto? "Šokis yra mano gyvenimas, - paaiškina primarijus. - O aš noriu gyventi. Tegul ir taip: išgeri vaistų ir šoki. Juk žiūrovui nepasakysi: "Atsiprašau, šiandien man skauda."

N.Juška atskleidžia, ko nežino į baleto spektaklius ateinanti publika. Nors būdamas scenoje šokėjas kęsdavo skausmą, jis vis tiek lyg niekur nieko šypsodavosi. "Negali parodyti, kad skauda, - tvirtina primarijus. - Kai spektaklis baigiasi ir uždanga užtraukiama, šiaip taip nuklibinkščiuoji iki persirengimo kambario. Paskui, įsikibęs turėklų, laiptais nusileidi žemyn, vos įlipi į automobilį ir grįžti namo. Tai - juodoji dalis, kurios žiūrovai nemato." Tačiau nei skausmas, nei visa kita niekada neatmušė noro būti scenoje. Kitą dieną Nerijus vėl anksti rytą keldavosi, keliaudavo į teatrą, repetuodavo ir vėl šokdavo spektakliuose.

"Pernai patirta trauma buvo žiauriausia - pasekmė visų kitų, mažesnių, - sako baleto šokėjas. - Prieš metus spalio 16 dieną šokau svajonių spektaklyje "Don Kichotas". Dar prieš jį prasidėjo kelio uždegimas, koja tino. Tačiau ėjau šokti, nes buvau tarsi užprogramuotas. Viską padariau gerai iki paskutinio judesio. Bet spektakliui pasibaigus nebegalėjau paeiti, o kai grįžau namo, net iš lovos nepajėgiau atsikelti." Taigi kelį teko operuoti. N.Juškos reabilitacija trunka iki šiol.

Dauguma baleto šokėjų neišvengia traumų. Tačiau ši profesija, anot Nerijaus, nelaikoma rizikinga. "Baletą visada lyginu su sportu. Bėgimas, šuoliai į tolį ir į aukštį, sunkumų kilnojimas - tiek sporto šakų įeina į sąvoką "baletas". Ir dar visa tai reikia daryti su šypsena. Keldamas štangą gali susiraukti, o ant vienos rankos iškėlęs šokio partnerę turi būti laimingas, išsišiepęs ir eiti ant pirštų galiukų, - nuodugniai ir su humoro gaidele aiškina primarijus. - Tačiau sportas priklauso rizikingų profesijų grupei, o baletas - ne."

Pirmos tikros atostogos

Sunkiai ištveriama pertrauka gyvenant be didžiosios scenos bent jau suteikė galimybę pirmą kartą tikrai paatostogauti. Vasarą N.Juška apie savaitę praleido Paryžiuje. Prieš tai Prancūzijos sostinėje jis viešėjo 2000-aisiais. Anuomet dalyvavo konkurse. Baleto šokėjas prisimena: "Maniau, jei išmes po pirmojo turo, turėsiu laiko bent po miestą pasivaikščioti. Po antrojo turo irgi panašiai galvojau, bet patekau į trečiąjį, galiausiai - į finalą. Taip ir neišvydau Paryžiaus."

Praėjusios vasaros kelionę primarijus prisimena su malonumu. Į Prancūzijos sostinę išvyko netikėtai, įsigijęs pigius lėktuvo bilietus. Paryžiuje turėjo kur apsistoti, tad kelionė buvo nebrangi, o smagumo patyrė daug. "Jokių planų - eini kur nori, veiki kas patinka. Nerealus poilsis", - teigia jis. Paryžiuje baleto šokėjas surengė įdomią fotosesiją, kaip prisiminimas liko nuotraukos, kuriose jis užfiksuotas darantis šuolius.

Nerijus nuo vaikystės buvo patrakėlis. Mokyklos laikais landžiodavo pro penkto aukšto langus, balkonais leisdavosi žemyn, mėgdavo laipioti ant stogų. Baleto šokėjas ir dabar nenustygsta vietoje. "Paryžiuje kilome į dangoraižio viršų pamatyti miesto panoramos. Man norėjosi išeiti į gryną orą. Jei galėčiau, atsisėsčiau ant paties krašto ir tabaluočiau kojomis, - dalijasi įspūdžiais Nerijus. - Man reikia aukščio. Man norisi greičio."

Motociklas ir sportas

Pavasarį N.Juška turėjo galimybę savaitę pavažinėti motociklu. Tačiau lėkti "britva" taip patiko, kad nusprendė neatsisakyti šio malonumo. Dabar ši transporto priemonė suteikia jam geriausių atokvėpio akimirkų. "Kai turiu laisvesnę minutę, einu į garažą, imu motociklą ir važiuoju, - pasakoja Nerijus. - Gal tai nėra gerai, bet toks jau esu. Man trūksta ekstremalumo. Lekiant motociklu apima laisvės pojūtis. Grįžtu visai ramus. Važinėjau ir šiomis spalio dienomis - turiu aprangą, kuri nepraleidžia šalčio."

Lėkti motociklu - savitas būdas atsipūsti. Tačiau N.Juškai tikrai to reikia. Pastaruoju metu jis labai užsiėmęs. Daug laiko ir dėmesio skiria savo baleto ir šokio mokyklai. Lanko procedūras, mankštinasi, repetuoja. "Dirbu kiekvieną dieną. Lankau baseiną, neišlendu iš sporto salės. Dedu daug pastangų, kad grįžčiau į sceną, - tvirtina Nerijus. - Lapkričio viduryje važiuosiu į Dubliną šokti trijuose koncertuose." Šio miesto vaikų baleto mokykla, kuri domina N.Jušką, nes pats vadovauja panašiai įstaigai, pakvietė primarijų šokti spektaklyje "Spragtukas". "Kartu važiuos ir šoks Olga Konošenko, - sako jis. - O keliauju ten pirmiausia dėl kultūrinių mainų."

Stiprybės N.Juška semiasi mąstydamas apie gerbėjus, laukiančius, kada šokėjas grįš į sceną. Primarijus svarsto ir apie baleto žvaigždžių turą po Lietuvą - panašų į tą, kuris buvo surengtas pernai. "Tada sulaukėme didelio atgarsio, gražių atsiliepimų. Žmonės liko labai patenkinti, - prisimena pašnekovas. - Važinėjome po Lietuvos miestus ir miestelius. Ten daug kas nėra matę baleto ir neturi galimybės atvykti į sostinę. Todėl norisi jiems nuvežti ir parodyti."

Pasak N.Juškos, pastaruoju metu grįžus namo laiko lieka tik miegui. "Darbo grafikas labai įtemptas", - patikina pašnekovas. Visą dieną jis keliauja iš vienos vietos į kitą. Be to, kad savo mokykloje Vilniuje ir Kaune dirba su vaikais bei suaugusiaisiais, jis dar pradėjo vesti pamokas jauniems teatro baleto šokėjams. Primarijus nori paruošti sau pamainą. "Esu susitaikęs su tuo, kad ateis laikas, kai turėsiu palikti sceną. Tačiau negaliu ramiai išeiti iš teatro, kol kas nors nestojo į mano vietą, - tvirtina N.Juška. - Todėl noriu atiduoti visas savo žinias, parengti jaunąją kartą, kad ji galėtų šokti vietoj manęs."

Primarijus teigia, jog atsikrato nuovargio lėkdamas "britva".  
Primarijus teigia, jog atsikrato nuovargio lėkdamas "britva".  

Dažnai užduodamas klausimas

Malkomis kūrenamuose namuose Nerijus gyvena ne vienas. Jaukumo suteikia trys auginamos katės. Visas jas šeimininkas šaukia vienu vardu - Kisė. "Turiu savo vandens gręžinį, - apie patogumus pasakoja primarijus. - Kyla minčių, gal statyti saulės baterijas. Būtų įdomu apie tai su kuo nors pasikonsultuoti." Jis nori būti kuo mažiau priklausomas nuo nepaliaujamai brangstančių energijos šaltinių. 

Pokalbio pabaigoje N.Juška sulaukia klausimo: ar nustebtų, jei žurnalistai nepasiteirautų apie moteris, nepasidomėtų, ar šiuo metu turi artimą draugę? "Man vis vien, nes nieko nepasakysiu", - šypsosi primarijus.  

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"