Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Muzikiniai ženklai - tarsi sapnai

 
2011 10 15 0:00
Šį sezoną LNK laidos "Neišgalvoti gyvenimai" vedėju tapo J.Bareikis.<br>LNK nuotrauka
Šį sezoną LNK laidos "Neišgalvoti gyvenimai" vedėju tapo J.Bareikis.
LNK nuotrauka

Nors tėvą ir sūnų Bareikius įtraukęs kūrybinių darbų verpetas, jie turi rasti laiko pasirengti tarptautinio dainuojamosios poezijos festivalio 'Tai - aš' koncertui, per kurį scenoje pasirodys kartu.

Apie naują šeimos muzikinį tandemą papasakosime, bet pirmiausia išsiaiškinsime, kokiose orbitose sukasi tėvo ir sūnaus gyvenimai, kol neįtraukia rengimasis bendram pasirodymui.

Lauko kavinės, kurioje su Sauliumi Bareikiu gurkšnojome arbatą ir kalbėjomės, stoginė čežėjo nuo vėjo gainiojamų lapų. O mudu šnekėjomės apie ilgesį, kuris virsta muzika ir tekstais. Dar apie romantiką prie Ūlos upės Dzūkijoje, tiksliau - apie žvejybą, kuriai baidarės trukdo, bet karvės padeda. Pokalbio pabaigoje sužinojau, kad aktorius turi nepaprastų sugebėjimų - gali pavirsti nematomu. Tačiau pagrindinė pokalbio tėkmė vis nešė sūnaus Jokūbo link.

Kupė ir tambūre

S.Bareikis ne tik koncertuoja kaip dainuojamosios poezijos kūrėjas ir atlikėjas. Sostinėje Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) studentus jis moko aktorystės viražų. O Šiauliuose pats juos demonstruoja šio miesto teatro scenoje. Dar kartkartėmis filmuojasi televizijos serialuose ir kine.

Rugsėjį maždaug tris savaites S.Bareikis gyveno Šiauliuose. Iš Vilniaus aktorius dingo turėdamas rimtą priežastį - repetavo ir vaidino premjeriniuose spektakliuose. Šiaulių dramos teatre režisierė Natalija Ogaj-Ramer statė spektaklį pagal Jevgenijaus Švarco pasaką "Šešėlis". S.Bareikis jame atlieka Šešėlio vaidmenį.

Juokais paklausus, kur apsistodavo Šiauliuose, gal kaip koks šešėlis rymodavo grimo kambaryje, aktorius nusišypsojo, kad iš tiesų gyveno teatre - jo pastate esančiame "viešbutuke". Buvo patogu, nes repeticijų salė netoliese. O didelio komforto S.Bareikiui nė nereikia, tai nėra esminis dalykas. "Galėčiau gyventi ir traukinio kupė, o kurti tambūre", - tvirtino pašnekovas. Aktorius patikino, kad svarbiausia - dvasinis komfortas. S.Bareikis mano, kad itin didelės ir prabangios erdvės galėtų veikti net priešingai, nenuteiktų kūrybai, bet blaškytų.

Pikai ir atoslūgiai

Smalsu, kokie būna pirmieji ženklai, kad atsiranda naujas muzikinis monologas, ir kur tai vyksta - sėdint namie su gitara rankose, per sutemas lekiant greitkeliu, žvejojant rūke skendinčioje upėje, o gal tikrai traukinio kupė ir tambūre. "Kaip galima suprasti, kada prasideda kūrybos priepuolis? - nusišypsojo Saulius. - Manau, kad tai priklauso nuo ilgesio jausmo. Jis žmogui būdingas iš prigimties. Tačiau nutinka, kad tam tikrais momentais sustiprėja. Manau, kad tai lemia ne tam tikros konkrečios aplinkybės, bet emociniai įvykiai. Panašu kaip sapnai - jie visada turi priežastį, bet tik vėliau gali atsekti, dėl kokios būsenos ar laikotarpio atsiradę."

Tiesa, S.Bareikis neslėpė, kad dainų kūrybos pikas, kaip ir žvejybos, buvo kiek anksčiau. Dabartinį laikotarpį turbūt galima vadinti laikinu atoslūgiu. "Užeina tokių bangų - noras skaityti arba lankytis teatre, - lygino aktorius. - Arba medituoti su gitara, rankiojant akordus ir kuriant. Be instrumento sunkiau, tačiau būdavo tokių atvejų, kai ir tada atsirasdavo motyvas."

Galima suprasti, kad muzikiniams monologams galbūt šiuo metu nėra įkvėpimo. Tačiau kodėl aistra žvejoti išsivadėjo? "Esu pririštas prie Ūlos, nes ten yra sodyba. O žvejybos būdas, kurį mėgau, kainuoja sveikatos, nes reikia nueiti 15-20 kilometrų krantais, skardžiais. Be to, dabar upe plaukia daug plastikinių, barškančių baidarių - galima numanyti, koks garsas eina per vandenį. O žuvų gyvenamos vietos yra ten, kur labiausiai baladojasi: prie kelmų, rąstų. Net neįsivaizduoju, su kokiu triukšmu galima būtų palyginti", - kaip išbaidomos žuvys, aiškino S.Bareikis. Ir pridūrė, kad kita problema yra iš pakrančių išnykusios karvės. Kuo dėtos raguotosios - juk ne jas, o žuvis gaudo poilsiaujantis aktorius? Pasirodo, pakrantėse karvės nuėsdavo žolę, tada žvejui S.Bareikiui būdavo lengviau judėti tomis vietomis. "Žolė būdavo kaip parke, o dabar ji - iki kaklo", - šypsojosi pašnekovas.

S.Bareikis teigė, kad jo gyvenime nebūna tuštumos - net jei nekuria dainų ir nežvejoja. "Darbas su studentais - taip pat kūryba, - tvirtino LMTA aktorinio meistriškumo dėstytojas. - Kaip ir vaidyba teatre." O dabar atsiradę naujų vėjų, tokių kaip pasirodymai scenoje su sūnumi. Net reikia pasistengti rasti laiko jiems pasirengti.

Trečias kartas

Pasak Sauliaus, sūnus Jokūbas visada labai užsiėmęs, mat toks yra jo būdas, kad domėjimosi spektras labai platus. Teatras, televizija, filmų garsinimas, renginių vedimas - visur reikia suspėti ir pasirodyti kuo geriau. "Jis smalsus, atsakingas, talentingas", - paaiškino tėvas, kodėl sūnui gerai sekasi.

Jaunasis Bareikis dar ir dainas kurti pradėjo. Ši istorija bene įdomiausia, mat Saulius nežinojo, kad sūnus pasinėrė į autorinę kūrybą.

Praėjusią vasarą Kulautuvoje per bardų festivalį "Akacijų alėja" tėvas ir sūnus pirmą kartą drauge pasirodė koncertinėje scenoje. "Tai buvo renginio organizatoriaus Virgio Stakėno idėja - pakviesti mus kaip atskirus atlikėjus ir surengti bendrą pasirodymą", - sakė S.Bareikis. Malonus netikėtumas: būtent tada tėvas ir sužinojo, kad sūnus turi ne vieną savo kūrybos dainą. "Galbūt jis laukė progos parodyti, - svarstė S.Bareikis. - Taip būna - sukuri dainą, bet kol parodai artimam žmogui ar draugui, kurio nuomonę vertini, turi praeiti kažkiek laiko." Tąkart scenoje jiedu atliko po keletą savo dainų, vienas kitam pritardami. Netrukus vyriškas tandemas kilo į Anykščiuose vykusio nacionalinio bardų festivalio "Purpurinis vakaras" sceną. Tad jųdviejų pasirodymas šį mėnesį vyksiančiame tarptautiniame dainuojamosios poezijos festivalyje "Tai - aš" jau bus trečias. S.Bareikis atskleidė, kad turi minčių parengti bendrą su Jokūbu muzikinę programą.

Iki šiol tėvas ir sūnus kartu buvo dirbę tik kaip aktoriai - vaidino televizijos seriale "Likimo valsas". Jokūbas filmavosi ir su mama - aktore Danute Kuodyte - seriale "Broliai". Šeiminio aktorių trio kol kas nėra buvę. Kaip sakė S.Bareikis, į sceną kartu pakildavo nebent per renginius, tokius kaip šimtadienis, kai Jokūbas dar mokėsi vidurinėje mokykloje.

Tėvo daina

Kad Jokūbas dainuoja - seniai ne naujiena. Jis dalyvavo keliuose muzikiniuose televizijos projektuose. Publikai jo pasirodymai patiko. Anot tėvo, eteryje uždainavęs sūnus maloniai nustebino. Patiko jo laikysena, balso tembras, repertuaro pasirinkimas, atlikimas ir turinys. Saulius teigė stebėdavęs, kaip sekasi sūnui, ir net balsuodavęs, spaudydamas telefono mygtukus. Praėjusį sezoną per LNK "Žvaigždžių duetus", kuriuose Jokūbas dainavo su Evelina Sašenko, vienas atliktų kūrinių buvo S.Bareikio. "Patys pasirinko mano dainą "Chiromantija". Kadangi esu aktorius ir dar dėstytojas, pabandžiau prisidėti", - kukliai sakė pašnekovas. Kaip monologas rašytai dainai jis pridėjo antrą balsą, ateidavo į repeticijas pažiūrėti, kaip duetui sekasi rengtis pasirodymui. "Tačiau per daug nesikišau", - patikino S.Bareikis.

Abiem būdingas santūrumas

Jokūbas LŽ savo tėvą apibūdino taip: santūrus, paprastas, geras, liberalus. Klausiamas, ar liberalumas yra šeimos tradicija, S.Bareikis tikino, kad, jo nuomone, tai yra genuose, nes pats buvo taip auklėjamas. Jo nuomone, viskas vyksta pasąmoningai, intuityviai. "Tačiau visą tikrą auklėjamąjį darbą, kuris reikalingas, atliko žmona", - tvirtino S.Bareikis. Koks užaugo liberalaus tėvo sūnus? "Protingas, santūrus, nuoseklus, išlaikantis pusiausvyrą, nors yra jautrus, bet turintis valios svertą suvaldyti emocijas, širdingas", - vardijo Saulius. Emocionalumą pašnekovas vadino vertybe. Tėvui patinka, kad sūnus visur spėja: vaidinti teatre, filmuotis, dalyvauti įvairiuose projektuose, nueiti į koncertą, aplankyti giminaičius... Ką jau kalbėti, kad daug dėmesio skiria šeimai - žmonai Dominykai ir dukrelėms Barborai bei Severijai. "Tačiau jis neišsitaško", - apibendrindamas sakė Jokūbo tėvas.

Tapo nematomas

Savotiška, kad, siejami ne tik šeimos, bet ir profesijos, o dabar ir muzikos, Bareikiai nėra pirmieji vienas kito autorinių dainų klausytojai. Apie tai klausiamas Saulius sakė: "Kartais ir jam parodydavau." Apskritai aktorius teigė, kad muzikinius monologus rašąs pirmiausia sau, taip išliedamas susikaupusį ilgesio jausmą. Tai galima pavadinti ir egzistencinio maudulio iškrova.

Kitas įdomus dalykas - lyriškų muzikinių kūrinių autorius yra linksmas, puikų humoro jausmą turintis žmogus. Todėl pokalbio pabaigoje paprašiau papasakoti kokią nors nuotaikingą istoriją. "Su Jaunimo teatru važiavome į Australiją, aišku, prisidėję maisto produktų. Tačiau ten negalima įvežti mėsos ir panašiai. Oro uoste pamačiau, kad aktorius Vladas Bagdonas užstrigo prie muitininkų. Vėliau jis šaipėsi: "Kodėl mane visada tikrina - gal dėl barzdos?" Dėl visa ko atsidaręs savo krepšį pažiūrėti, ar ten viskas tvarkinga, pamačiau, kad išsiliejo šampūnas - ant drabužių, mėsos konservų ir taip toliau, - siaubo akimirkas prisiminė S.Bareikis. - Maniau, kad išprotėsiu. Įsivaizdavau, kaip kultūringi ir švarūs australai, tikrindami šampūnu užlietus daiktus, tepliojasi rankas... Ten buvo trys įėjimai, bet leido tik pro du kraštinius. Iš tos nevilties turbūt tapau nematomas ir kaip koks zombis praėjau pro vidurinį, neveikiantį, - nepatikrintas. Niekas manęs nepastebėjo."

 

* * *

 

Laimėkite kvietimus

Per tarptautinį dainuojamosios poezijos festivalį "Tai - aš" Saulius ir Jokūbas Bareikiai scenoje pasirodys ne vieni. Kartu su tėvo ir sūnaus duetu koncertuos svečių grupė iš užsienio.

Atsakykite į klausimą: "Su kokia užsienio grupe S. ir J. Bareikiai dalysis festivalio "Tai - aš" sceną?" Burtais išrinktas nugalėtojas gaus dovanų kvietimą dviem asmenims į autorinį Bareikių koncertą spalio 23 dieną (sekmadienį) 15 valandą Vilniaus mokytojų namų svetainėje.

Atsakymus siųskite iki spalio 21 dienos elektroniniu paštu g.ambrazas@lzinios.lt arba paštu: "Lietuvos žinios" (Konkursui), Kęstučio g. 4, 08117 Vilnius.

Praėjusio konkurso nugalėtoja, teisingai atsakiusi į klausimą: "Kas yra kartu su Andriumi Kaniava festivalyje "Tai - aš" koncertuosiančios grupės "Musė" meno vadovas?" (Sigitas Mickis), - Giedrė Zalatorytė. Ji laimėjo du kvietimus į Didįjį tarptautinio dainuojamosios poezijos festivalio koncertą spalio 21 dieną sostinės Šv. Kotrynos bažnyčioje. Sveikiname nugalėtoją!

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"