Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Mokykla, kurioje tampama pasaulio piliečiu

 
2016 05 21 6:00
Yvonne Ricketts: "Tarptautinės Amerikos mokyklos auklėtiniai išmoksta bendrauti daugiatautėje aplinkoje ir pasirengia pasauliui, kuris rytoj bus dar globalesnis. Čia tampama pasaulio piliečiu."
Yvonne Ricketts: "Tarptautinės Amerikos mokyklos auklėtiniai išmoksta bendrauti daugiatautėje aplinkoje ir pasirengia pasauliui, kuris rytoj bus dar globalesnis. Čia tampama pasaulio piliečiu." Romo Jurgaičio (LŽ) ir Tarptautinės Amerikos mokyklos Vilniuje archyvo nuotraukos

Nuo Išganytojo kalne įsikūrusios Tarptautinės Amerikos mokyklos (American International School of Vilnius, AISV) atsiskleidžia nepaprasta Vilniaus senamiesčio panorama. Gražios ateities perspektyvos atsiveria ir mokyklos mokiniams.

AISV prisideda prie daugiataučio miesto kūrimo. Juk tautų, kalbų ir konfesijų sambūviu, pagarba ir tolerancija dar nuo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškų grindžiama Vilniaus tapatybė.

Nuo 1993-iųjų mokykla tapo Lietuvos tarptautinės bendruomenės traukos centru.
Nuo 1993-iųjų mokykla tapo Lietuvos tarptautinės bendruomenės traukos centru.

Mokyklos svarba neverta abejoti. Nuo 1993-iųjų ji tapo tarptautinės bendruomenės traukos centru. Čia mokosi Lietuvoje reziduojančių diplomatų, užsienio kompanijų darbuotojų, verslininkų vaikai. Iš valstybės į valstybę keliaujantiems tėvams nuolat tenka spręsti vieną esminių klausimų – kur mokysis jų atžalos, kas garantuos tinkamą išsilavinimą. Šią pareigą pasiryžusi atlikti Amerikos mokykla. Tokia jos misija. Ir vienas kitas lietuvių diplomatas, po tarnybos grįžęs namo, savo vaiką leidžia į šią ugdymo įstaigą, tad lankę panašaus profilio mokyklas užsienyje, lietuvaičiai gali be jokių spragų toliau tęsti mokslus.

Judri ir spalvinga Tarptautinės Amerikos mokyklos bendruomenė.
Judri ir spalvinga Tarptautinės Amerikos mokyklos bendruomenė.

Tautų katiliukas

AISV – tikras tautų katiliukas. Spalvingas, kūrybingas, linksmas. Verdantis. Sunku apskaičiuoti tiksliai, tačiau neabejojama, kad per daugiau kaip du dešimtmečius mokyklos suolą išmėgino kone 50 valstybių vaikai. Pradinė jos paskirtis buvo visai kukli – suteikti mokymosi galimybę JAV ambasados darbuotojų vaikams. Tada, dešimtojo dešimtmečio viduryje, AISV lankė vos vienas kitas lietuviukas. Dabar lietuvių mokiniai dominuoja, jų yra daugiau kaip 120. Tai kone pusė mokyklos auklėtinių. Amerikiečių kiekvienais mokslo metais susirinkdavo nemažai. Šiuo metu jų yra trisdešimt, sudaro antrą pagal dydį grupę. Pastaraisiais metais gana gausu rusų ir baltarusių, juos skaičiumi vejasi švedai ir ukrainiečiai. Taip pat mokosi 5 kinai, 4 čekai, keletas danų, estų ir vokiečių. Į mokyklą savo atžalas leidžia azerų, kazachų, žydų, japonų, gruzinų šeimos. Amerikos mokykloje šiemet mokosi pustrečio šimto auklėtinių.

Stygas derina ukulelių kvartetas.
Stygas derina ukulelių kvartetas.

Direktorė šiemet atsisveikins

Nuostabi panorama veriasi ne tik pro mokyklos langus. Gražios ateities perspektyvos atsiskleidžia ir ją lankantiesiems. Apie tai ir kitus dalykus – tautų sambūvį, nacionalines tradicijas, tarptautinį išsilavinimą, studijas užsienyje – „Lietuvos žinių“ žurnalistas kalbėjosi su AISV direktore Yvonne Ricketts.

Per daugiau kaip du veiklos dešimtmečius Tarptautinėje Amerikos mokykloje mokėsi vaikai iš skirtingų valstybių.
Per daugiau kaip du veiklos dešimtmečius Tarptautinėje Amerikos mokykloje mokėsi vaikai iš skirtingų valstybių.

Vokiečių kilmės moteris atkeliavo iš saulėtosios Kalifornijos. Jos vyras Jamesas „Randy“ Rickettsas, turintis airiško ir škotiško kraujo, mokykloje dėsto fiziką ir chemiją. Lietuva porai yra antra užsienio šalis, kurioje abu darbuojasi. Prieš tai Rickettsai mokytojavo Džakartos tarptautinėje mokykloje Indonezijoje. Po Rugsėjo 11-osios teroro akto musulmoniškoje šalyje amerikiečiams darėsi nesaugu. Mokykla liovėsi rengusi išvykas į salos gilumą, mokiniams prisakyta jokiomis aplinkybėmis neišeiti už mokyklos ribų. „Vietos gyventojai buvo nepaprastai mieli, – prisiminė Y. Ricketts, – tačiau taip jau yra: dauguma žmonių būna niekuo dėti, viską sugadina keli pamišėliai.“ Šeima grįžo į tėvynę, užaugino savo vaikus ir vėl prisiminė pomėgį gyventi svečiose šalyse, dirbti daugiakalbėje bendruomenėje. Šį rugpjūtį Rickettsai keliasi į Argentiną.

"Tarptautinio festivalio" vaišės.
"Tarptautinio festivalio" vaišės.

Mokykla auga

Mokyklos augimas, anot Y. Ricketts, pastaruosius penkerius metus buvo matomas plika akimi. Iškilo respektabili sporto salė, nauja valgykla, erdviau tapo koridoriuose. Į naujas patalpas persikėlė muzikos ir meno kabinetai. Lauke įrengtas dirbtinės dangos stadionas, atsirado žaidimų aikštelė. Būsimiems AISV vadovams jau teks rūpintis paskutiniais plėtros darbais – ketinama statyti trečią aukštą. Jame bus įrengtos mokyklai labai reikalingos naujos klasės, nes mokinių skaičius jau kuris laikas pasiekęs maksimalią ribą.

Pasak direktorės, tokie pokyčiai į AISV priviliojo daugiau lietuvių šeimų. Tėvų dėmesį atkreipia ne tik išgražėjusi, maloni aplinka, aikštynai. Ypač vertingas jiems atrodo pats AISV mokymo turinys. Jis grindžiamas tarptautinėmis, amerikietiškus reikalavimus atitinkančiomis programomis, kurios moksleiviams perteikiamos anglų kalba.

Rengiasi ateičiai

Galiausiai Y. Ricketts pamini svarbiausią mokyklos sėkmės ir augimo priežastį: jau treti metai dviejų paskutiniųjų klasių mokiniai gali rinktis Tarptautinio bakalaureato diplomo programą. „Tai mūsų mokyklos stiprioji ypatybė, atverianti auklėtiniams duris į prestižines užsienio mokyklas“, – pabrėžė pašnekovė.

Tarptautinė Amerikos mokykla simbolizuoja šiuolaikiškos Lietuvos vertybes, modernumo siekius.
Tarptautinė Amerikos mokykla simbolizuoja šiuolaikiškos Lietuvos vertybes, modernumo siekius.

Programos diplomą pripažįsta ir vertina geriausi pasaulio universitetai. Perspektyva juose studijuoti pagausino mokinių aukštesnėse AISV klasėse. „Šių metų abiturientų laida jau užsitikrino studijų vietas JAV, Kanados, Olandijos, Jungtinės Karalystės aukštosiose mokyklose“, – vardijo Y. Ricketts. Per pastaruosius kelerius metus AISV auklėtiniai įveikė Harvardo, Stanfordo, Masačusetso, Mičigano, Čikagos, Bostono, Londono, Edinburgo, Kembridžo, Varviko ir kitų universitetų atranką.

Mokymasis Amerikos mokykloje grindžiamas naujausiais tyrimais, šiuolaikine metodika. Mokinių žinios ir gebėjimai privalo atitikti itin griežtus amerikietiškus reikalavimus (Common Core Standarts). Tačiau taikomos ir geriausios Europos praktikos. „Paisome amerikietiškų reikalavimų, dairomės į kitas Vidurio ir Rytų Europos mokyklas, stebime universitetus. Siekiame, kad mūsų auklėtiniai galėtų kaip lygūs su lygiais varžytis dėl vietos aukštosiose mokyklose“, – teigė Y. Ricketts.

Tautų ir kartų ratas tvinksi lyg viena širdis.
Tautų ir kartų ratas tvinksi lyg viena širdis.

„Galų gale lietuvius tėvus vilioja pati tarptautinės mokyklos idėja, – apibendrino AISV vadovė. – Juk malonu žinoti, kad tavo atžala mokysis su kitų šalių vaikais. Jie įpranta bendrauti daugiatautėje aplinkoje ir pasirengia pasauliui, kuris rytoj bus dar globalesnis. Amerikos mokykloje tampama pasaulio piliečiu.“

Dėl vieno tikslo

Smalsūs tyrinėtojai, visapusiškai išprusę, mąstantys, lengvai bendraujantys, principingi, atviri pasauliui, rūpestingi, nebijantys rizikuoti, visapusiški, savikritiški – tokie nori būti Tarptautinio bakalaureato programą pasirinkę auklėtiniai. „Šios savybės padeda lengviau adaptuotis bet kurioje kultūroje, bet kurioje šalyje“, – teigė Y. Ricketts.

Linksma ir kūrybinga nuotaika lydi per visus užsiėmimus.
Linksma ir kūrybinga nuotaika lydi per visus užsiėmimus.

Pasaulio pilietis ne tas, kuris paniekina savo nacionalinę savimonę, nesidomi kitų tautų tradicijomis. Priešingai – jas gerbia ir stengiasi puoselėti. Aplinkybės tam Amerikos mokykloje kuo palankiausios. Nuo 2000 metų čia rengiamas „Tarptautinis festivalis“. Per vakaronę stalai, prie kurių ryte į galvą krautos žinios, virsta šalių reklamos stendais. Juose – fotografijų albumai, knygos, buities rakandai, žinomos ir nežinomos paskirties daiktai. Ir viskas dėl vieno tikslo – atskleisti savo tautos unikalumą. Tautiniais kostiumais vilkintys moksleivių tėvai į sales neša gausybę nacionalinių valgių. Kaskart prisimenamos ir Lietuvoje gyvenančios tautinės mažumos. Rusų, ukrainiečių, žydų, romų, karaimų, totorių kolektyvai moko festivalio dalyvius šokių ir dainų. Šiemet griežė lietuvių tautinis ansamblis, mokyklos mokytojus ir tėvelius šokdino estai.

Muzikos klasėje.
Muzikos klasėje.

Būdas pažinti kitą

Mokykloje bendraujama anglų kalba, tačiau mokomasi ir kitų: vokiečių, prancūzų, rusų. Šiais mokslo metais atsirado ispanų kalbos disciplina. Lietuviai turi penkias savaitines gimtosios kalbos pamokas. Dirbama pagal bendrąsias, Lietuvoje patvirtintas mokymo programas. „Netvirtinsiu, kad kalbos žinios prilygsta toms, kurių suteikia lietuviškos mokyklos. Tačiau 45 minutės kasdienių užsiėmimų leidžia įgyti tvirtus gimtosios kalbos pagrindus“, – pabrėžė AISV direktorė.

Užsienio kalba – pats geriausiais būdas pažinti kitas kultūras, tautines tradicijas. Suprasdamas tai, Amerikos mokyklos kolektyvas prieš penkerius metus sumanė rengti daugiakalbystės olimpiadą „Aš kalbu, tu kalbi – mes bendraujame!“. Jį ją varžytis kviečiami visos šalies aukštesniųjų klasių mokiniai. Šiemet renginyje dalyvavo per 30 mokyklų. Komandoms teko užduotis trimis kalbomis perpasakoti linksmą istoriją arba valgio gaminimo receptą. Sukosi ir kalbų kazino, viktorinos dalyviai demonstravo istorijos, geografijos, kultūros žinias. Daugiakalbystės olimpiada skardėjo 11 kalbų, tarp jų – hebrajų, japonų, bulgarų.

Jau kelinti metai AISV rengia tarptautinį filmų festivalį. Pagrindinę temą „Aš esu pasaulio pilietis“ šiemet sumanė trys Tarptautinio bakalaureato programą pasirinkusios merginos. Trumpametražius filmus kūrė Amerikos mokyklos, Vilniaus licėjaus, Vytauto Didžiojo, Mykolo Biržiškos, Užupio gimnazijų mokiniai, jie rodyti „Pasakos“ kino teatre.

Kitos trys bakalaureatės – lietuvė, suomė ir čekė – surengė vakarą, per kurį mokyklos mažuosius išsamiai supažindino su kinų Naujųjų metų papročiais, valgiais.

Mokykla auga kaip ir jos auklėtiniai. Praėjusiais metais iškilo įspūdinga, daugiafunkcė sporto salė.
Mokykla auga kaip ir jos auklėtiniai. Praėjusiais metais iškilo įspūdinga, daugiafunkcė sporto salė.

Abipusė partnerystė

AISV mokomasi visuotinės istorijos. Dažnai remiamasi Lietuvos pavyzdžiais. Mokiniai rengia išvykas į Vilniaus muziejus, memorialines vietas, lankosi ir šalies regionuose. Mūsų kraštas pilnas pasaulinės istorijos liudijimų. Krimsdami socialinius mokslus, politikos pradmenų moksleiviai įgyja apsilankę Seime ar Vyriausybėje.

Mokyklos tikslas, pasak direktorės, nepristigti Lietuvos tarptautinės bendruomenės dėmesio. Daug kas priklauso nuo Vilniaus merijos, kaip jai sekasi į šalį privilioti užsienio investicijų, kompanijų. Partnerystė abipusė. „Merija skatina užsieniečių kūrimąsi Lietuvoje, o mes suteikiame jų vaikams kokybišką mokslą anglų kalba ir mokymo tęstinumą“, – teigė Y. Ricketts. Direktorė Amerikos mokyklai palinkėjo atlaikyti kitų tarptautinių ir privačių mokyklų konkurenciją, nuolat siekti lyderės vaidmens Baltijos regione.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"