Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Mirus Whitney Houston

 

Kokias išvadas ruošiasi padaryti amerikiečiai, praradę neeilinio balso dainininkę? Šiuo metu jie - gana prislėgti, nes amžinybėn išėjo bene geriausias praeito šimtmečio balsas. Lakštingala mirė, nespėjusi sugiedoti savo paskutinės giesmės. Ją pakirto ne vėžys, bet žalingi įpročiai, o juos nulėmė gyvenimo būdas.

Iki šiol Naujojo Džersio valstijos gyventojai rieda į kapines. Čia takai - pakankamai platūs, tad kapai lankomi automobiliais. Jie skuba pas neseniai amžinojo poilsio atgulusią dainininkę, plačiai garsėjusią neeiliniu balsu. Žmonėms norisi pagerbti, pastovėti šalia kapo, nes neretas niekuomet neturėjo galimybės būti taip arti šalia jos. Dažniausiai ji į juos žvelgdavo iš ekrano ar reklaminio plakato. Anuomet dauguma iš jų, sukiodami automobilio vairą, išgirdę jos balsą kartu visa gerkle dainuodavo.

Legendos balsui apibūdinti buvo sugalvota daug neįprastų epitetų: skamba, kaip paleistas nuo pavadžio, nevaržomas, visa gerkle skambantis, sklindantis iš gerklės, sprogdinantis ausų būgnelius ir t. t. Atrodė, kad tik mažamečiai gali taip nevaržomai rėkti.

Whitney Houston - senovinio angliško vardo, kuris reiškia "balta sala", savininkė - turėjo tobulą vibrato, kuris, rodos, buvo be pastangų išgautas nepriekaištingo diafragminio kvėpavimo dėka. Demonstruodama balso parametrus ir pasitikėdama savimi, dainininkė traukė priedainius, hitus, scenoje darė tai, kas kitiems rodėsi nepakeliama. Didžiulės ištvermės pagalba temdė blyškius, neryškius balsus. Atlikėja turėjo platų balso diapazoną. Kai kurios jos atliekamos dainos apėmė tik oktavą, o kai kurios siekė alto (žemo moteriško balso) ir aukšto soprano ribas.  Neretai ji aukštus garsus permesdavo į falcetą (galvoje skambantis garsas). Kuomet vyrai nori pamėgdžioti moteriškus balsus, dainavimui pasirenka pastarąjį būdą.

Pereidama iš vieno registro į kitą (iš aukšto į žemą ar atvirkščiai) W.Houston, regis, neturėjo lūžio. Tai - unikali Dievo dovana, muzikinis brangakmenis. Žvaigždės balsas blizgėjo nepriekaištinga intonacija, kuri neabejotinai glostė klausytojų ausis. Be jai gamtos padovanoto instrumento, W.Houston muzikalumas jaudino minią iki širdies gelmių, nes buvo jos pačios išgyventas. Ji gebėjo dainai suteikti emocionalų turinį ir formą, atskleisti kulminaciją ir atomazgą vos per keturias minutes.

Erudicijos ir dėmesingumo pagalba, anot kritikų, dainininkė muzikinius elementus sudėliodavo į tinkamas vietas. Dainos, kurias ji atliko, rodėsi, buvo tik jos ir priklausė tik jai vienai. Nė vienam nebuvo lemta to pakartoti ar pasiūlyti ką nors geriau. Nes niekas neturėjo tokio balso ir viso kito. W.Houston subalansuoti muzikiniai jausmai valdė minią, kadencijos ir pasažai gebėjo atskleisti balsu perduodamą informaciją. Jos rafinuotas grožis derėjo su visu šituo. Ji buvo charizmatiška asmenybė, to niekas nepaneigs.

W.Houston gimė skurdžiame Niuarko (Naujojo Džersio valstija) juodaodžių rajone. Jos tėvas Johnas Russellas Houstonas buvo inteligentiškos išvaizdos kariškis, motina - gospelo dainininkė. Whitney buvo trečias ir jauniausias vaikas šeimoje, vienintelė pasiekusi pasaulinę šlovę. Dėl riaušių, vykstančių juodaodžių gyvenamame rajone, 1967 šeima buvo priversta persikelti į toje pačioje valstijoje esantį Vakarų Oranžą, kur gyveno vidurinės klasės atstovai.

Mergaitei buvo lemta tapti dainininke, rodos, jai nebuvo kito pasirinkimo. Jos motina Emily (Cissy), savamokslė muzikos srityje, buvo įvertinta "Grammy" kaip soulo ir gospelo muzikos atlikėja. 7-ojo deš. popdainininkės Dee ir Dionne Warwick buvo Whitney puseserės, o soulo, džiazo, pop, gospelų, operos atlikėja Aretha Franklin - krikštamotė.

Whitney muzikos pamokos vyko "Naujosios vilties" baptistų bažnyčioje, kurios chorui vadovavo motina. Trimetę ji pradėjo mokyti dainuoti ir skambinti pianinu. Mergaitė mokėsi ir klausydama motinos balso: "Aš stebėdavau bažnyčioje dainuojančią mamą ir per mane perbėgdavo šiurpuliai, nes jos atliekamoje muzikoje buvo visko: sielos, jausmo". Stebėdama A.Franklin dainavimą ji žavėjosi dainavimo maniera: užmerktomis akimis ir iš burnos sklindančiu nežemišku garsu. Nors Whitney buvo apibūdinama kaip nedrąsi, drovi, bet mandagi mergaitė, šie bruožai scenoje jos nevaržė.

Kai Whitney buvo paauglė, išsskyrė jos tėvų keliai. Nepaisant to, tėvas neliko nuošalyje, jis palaikė dukrą, žavėjosi jos dainavimu. Vyras mirė 2003 m.

Whitney motina, vadovaudama bažnyčios chorui, kartu dainavo naktiniuose klubuose. Juose su motina dainas atlikdavo ir būsimoji žvaigždė - 15-metė paauglė. Dainuodama mergaitė įgijo scenos meno patirties, jos balsas lavėjo, formavosi muzikinis skonis.

Maždaug tuo pačiu laiku jos natūraliu grožiu susižavėjo fotografas. Tuomet Whitney su motina dainavo "Carnegie Hall" - garsioje koncertų salėje Niujorke. Neilgai trukus 170 cm ūgio mergina tapo ypač populiari tarp paauglių modelių. Pirmas Whitney atvaizdas buvo išspausdintas ant žurnalo "Seventeen" viršelio. Ji įrodė, kad ir spalvotoji gali būti grožio simbolis. Be to, paauglė nusifilmavo gėrimo "Canada Dry" reklamoje.

Prodiuseris Clive'as Davisas iš "Arista Records", tituluojamas muzikinės industrijos rykliu, užsukęs į barą ir išgirdęs dainuojančią 19-metę, akimirksniu panoro sužinoti, kas ji tokia. Tą pačią minutę buvo pasirašytas pirmasis kontraktas. Tai įvyko 1983 metais. Susižavėjęs reginiu prodiuseris teigė: "Jos kvėpavimas tarsi ugnis gebėjo uždegti dainą. Per mano nugarą lakstė šiurpuliai". Be didelių pastangų Whitney įgijo šturmaną, kuris ją nuvedė iki pasaulinės šlovės. C.Daviso dėka ji pavirto iš gospelo į pop žvaigždę. Juodaodžiai muzikantai kaltino W.Houston dėl juodaodžių muzikavimo tradicijų pamynimo ir pasukimą komercijos link.

Kaltinimai nesiliovė net jai tapus žvaigžde. Buvęs "Columbia Records" prezidentas C.Davis, turėdamas patirties, žinojo, kaip pristatyti Whitney, kad pasaulis aiktelėtų ir sulaikytų kvėpavimą. Po pasirodymo televizijoje jis ir Whitney skyrė dvejus metus debiutinio albumo pristatymui: ieškojo prodiuserių ir kompozitorių, gebančių atskleisti neeilinį talentą. 1985 m. vasarį pasirodęs debiutinis albumas "Whitney Houston" jai atnešė pasaulinę šlovę. Kitąmet ji buvo nominuota trims "Grammy" apdovanojimams.

1987 m. pasirodė antras albumas, susilaukęs dar didesnės sėkmės. Uždirbtus milijonus ji leido ne vien savo malonumams - juos aukojo ir vaikams. W.Houston įkūrė vaikų rėmimo fondą. 

Kartą "Soul Train Music Awards" renginio metu Whitney sutiko hiphopo, soulo, funk'o dainininką, dainų autorių, reperį, šokėją Bobby Browną. Tikrasis šio muzikanto vardas - Robertas Barisfordas. Gimęs Bostone, jis už Whitney buvo šešeriais metais jaunesnis. Vaikystėje berniukui buvo diagnozuotas aktyvumo ir dėmesio sutrikimas, 2000 m. - maniakinė depresija.

Pora susituokė 1992 m. liepą. Vesdamas W.Houston jis jau turėjo keturis vaikus, o 2004 m. atsidūrė kalėjime už alimentų nemokėjimą. Muzikantas nuolat vartojo narkotikus - tiek iki pažinties su Whitney, tiek po vestuvių. Jis ir buvo tas gundytojas, įkalbėjęs atlikėją nusiraškyti draudžiamą vaisių. Po to Whitney amžiams buvo uždaryti vartai į dangų.

2000 m. Havajų aerouosto apsauga W.Houston ir B.Browno lagamine aptiko marihuanos. Tiesa, kaltinimai buvo panaikinti, nes lėtuvas nusileido anksčiau nei faktui patvirtinti atvyko teisėsauga. 

Visas pasaulis sužinojo, kad jų santuoka nebuvo sėkminga. Gyvendama su Bobby dainininkė nesiskyrė ne tik su juo, bet ir su narkotikais. "Pastoriaus žmona" ("The Preacher's Wife", 1996), trečias jos filmas, buvo sukurtas Whitney nuolat vartojant narkotikais. Pasak pačios dainininkės, pasibaigus filmavimo dienai ji griebdavosi narkotikų. Ir taip kiekvieną dieną. "Jaučiau, kad prarandu save". Ji svaiginosi ir nesifilmuodama. Narkotikai tapo kasdiene duona, palaikančia būtį. Spauda mirgėjo spekuliacijomis, neva Whitney narkotikams išleido net 7 mln. dolerių. Buvo parduota jos nuosavybė. Pamenu, kaip pianinas, kuriuo grojo Whitney, buvo parduodamas aukcione. Draugai juokavo, siūlydami jį pirkti.

Kas siejo Whitney ir Bobby? Spauda tvirtino, kad B.Brownas yra agresyvus, o žmona papildė, kad jos gyvenimas – begalinis stresas. Atrodo, dainininkę su "blogiečiu" siejo gilus jausmas ir jo vedina pasaulinę šlovę pelniusi žvaigždė nusirito į bedugnę. Iš jos jau nebeišlipo. Ne vieną kartą jai buvo ištiesta ranka, ji gydėsi reabilitacijos klinikose nuo priklausomybėws alkoholiui ir narkotikams… Košmarišką gyvenimą, vadinamą santuoka, W.Houston teisino: "Mūsų asmenybės niekuomet nėjo skirtingais takais. Priešingai, mes buvome sulipdyti į vieną visumą. Jei myli - myli. Tavo jausmas neišblėsta vien dėl to, kad partnerio išvaizda kitokia. Mes abu atėjome iš ten pat. Nei jis, nei aš nesame angelai. Mes galime būti ir nešvarūs, mūsų poelgiai gali būti ne pavyzdys kitiems."

Jokie komentarai nebesugrąžins to, kas prarasta. Rodėsi, ji buvo gimusi šlovei, tačiau paragavusi narkotikų ne tik viską prarado, bet ir atėmė iš savęs teisę būti laimingai. W.Houston būseną atspindėjo balsas - dejuojantis, lūžinėjantis. 2009 m. pakviesta dainuoti laidoje "Good Morning, America", ji nebesugebėjo ne tik padainuoti aukštų natų, bet ir švariai intonuoti.  Atlikėjai nebepavyko sugrįžti, tad jos buvę gerbėjai pasuko naujo dievuko paieškų link. Nebeliko lankštingalos ir jos nebaigtų trelių.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"