Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Margarita: kelionė be atgalinio bilieto

 
2009 02 21 0:00
"Įprastinės šeimos rutinos man buvo negana", - aiškino Margarita.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
"Įprastinės šeimos rutinos man buvo negana", - aiškino Margarita.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Žurnalistė Margarita Narvydaitė, televizijos laidų ir renginių vedėjo Martyno Starkaus buvusi žmona, šiandien rytą prabudo dar Vilniuje, bet vakare jau vaikščios po Londoną. Į Didžiosios Britanijos sostinę ji skrenda ne atostogauti, o dirbti. Lėktuvo bilietą 28 metų moteris nusipirko tik į vieną pusę.

Kai su Margarita, kuri pramogų pasaulyje šešerius metus buvo žinoma kaip M.Starkaus žmona, susitikome viename renginyje, ji davė vizitinę kortelę, kurioje parašyta pavardė Narvydaitė. Pora kartu nebegyvena trečius metus ir jau yra oficialiai išsiskyrusi. Kitą kartą su Margarita susitikome pakalbėti apie tai, ko ji susiruošė į Londoną, kodėl penkerių metų dukrelė Martyna lieka Vilniuje ir kas ja rūpinsis bei apie kitus jautrius dalykus.

Jei labai norėsi, pasiseks.

Praėjusių metų spalio pradžioje Margarita nuvažiavo į Londoną atostogų. Viešėjo pas bičiulę žurnalistę Mildą Manomaitytę. Ten vieno pažįstamo buvo pakviesta pažiūrėti, kaip rengiamas naujas laikraštis Didžiosios Britanijos lietuviams, ir atvirai išsakyti savo nuomonę apie jį. Margarita pažėrė pastabų ir patarimų, mat leidinys jai pasirodė silpnas. Neilgai trukus leidėja jai pasiūlė tapti kas dvi savaites leidžiamo nemokamo laikraščio "Tiesa" redaktore.

Tuo metu Margaritai, kuri Vilniuje pusantrų metų dirbo redaktore viename specializuotame žurnale ir portale, rašiusiame apie nekilnojamojo turto rinką, jau kirbėjo mintis imtis ko nors kito, ieškoti naujų galimybių. "Nesu toks žmogus, kuris nueina į darbą, atidirba ir išeina. Negalėčiau prisiversti, jei nemėgčiau to, ką darau. Man tai būtų kančia, neduodanti apčiuopiamo rezultato ir darbdaviui", - tikino moteris.

Ji geriau rizikuos, nei dirbs tik dėl atlyginimo ir socialinio saugumo. "Saugumas svarbus kiekvienam. Tačiau turėdamas "šiltas" sąlygas žmogus aptingsta. O žurnalistui svarbiausia - budrus protas. Šaltas dušas tam idealiai tinka", - sakė Margarita. Ji pridūrė, kad protingiausia - pasikliauti vien savo jėgomis. Anot pašnekovės, pastarųjų dienų realijos tėvynėje tai tik patvirtina - nei darbdaviui, nei valstybei paprasto žmogaus godos iš tiesų nerūpi.

"Tikiu pozityvaus mąstymo ir veiklos galia. Mano gyvenime tai daugybę kartų pasitvirtino: vos pradedu mąstyti kokia nors kryptimi - ir išsipildo, - teigė pašnekovė. - Žinoma, nesėdžiu sudėjusi rankų - svajoti negana, reikia veikti." Tad ją tik maloniai nustebino, kad darbo pasiūlymo sulaukė net tuo metu, kai buvo prasidėjusios kalbos apie sunkmetį. Mat dabar žmonės ne tik nesitiki pakeisti turimo darbo į geresnį, bet ir apskritai bijo jį prarasti.

Sunkūs pirmi žingsniai

Apsvarsčiusi pasiūlymą vadovauti naujam laikraščiui, Margarita sutiko ir pradėjo dirbti. Laikinais namais tapo draugės, pas kurią atvažiavo atostogų, būstas. Pasak pašnekovės, kai Londone ne poilsiauji, o gyveni ir dirbi, miestas neatrodo toks svetingas - čia jautiesi vienišas. Todėl labai svarbu, kad šalia būtų artimas žmogus ar bičiulis, su kuriuo galėtum pasidalyti įspūdžiais: gerais ir nelabai.

"Neslėpsiu, pirmi žingsniai buvo labai sunkūs, - pasakojo Margarita. - Reikėjo beprotiškai daug padaryti. Laikraštį teko keisti iš pagrindų, ieškoti naujos komandos. Dirbau ne po aštuonias valandas per dieną, o kur kas daugiau. Per tris savaites tik kartą lankiausi Nacionalinėje galerijoje - vietoje, kurią labai mėgstu, kurioje pailsiu ir pasisemiu naujų jėgų."

Iš pagrindų pakeistas laikraštis - tik pirmas žingsnis. Margarita atsakinga už žiniasklaidos projektų plėtrą, bet verslo planai kol kas laikomi paslaptyje. Pašnekovė tik prasitarė, kad "Tiesos" platinimo geografija neapsiribos Didžiąja Britanija.

"Žurnalistika, kaip ir visas pasaulis, išgyvena lūžio erą. Tai, kas žmonėms tiko vos prieš 20 metų, šiandien, atrodo, atsilieka jau šimtmečiu. Dabar mano užduotis ir užsibrėžtas tikslas - ieškoti ir atrasti naujausių tendencijų žiniasklaidoje, jas įgyvendinti ir sėkmingai plėtoti", - aiškino žurnalistė.

Būdama Londone ji su dukra Martyna bendraudavo telefonu, per internetą su vaizdo kamera. "Ko gero, dėl išsiskyrimo išgyvenau net labiau negu ji. Kartais, kai niekas nematydavo, apsiašarodavau", - prisipažino Margarita. Moteris prisiminė, kad prieš jai išvykstant penkiametė dukra sakė: "Nevažiuok į Londoną. Aš tai čia išgyvensiu, bet tu ten - verksi." Taip ir buvo.

Šeimos konsiliumo sprendimas

Margarita beveik mėnesį praleido Londone, o paskui grįžo į Vilnių. Kad ir kur būtų, dirba redaktorės darbą. Taip ir gyvena - nesiskirdama su nešiojamuoju kompiuteriu, internetu bendraudama su

kolegomis. Vis dėlto, pasak jos, kad galėtum leisti kokybišką laikraštį Anglijoje gyvenantiems lietuviams, privalai būti kartu su jais, suvokti ten esančių žmonių poreikius, problemas ir džiaugsmus.

Pastaraisiais mėnesiais Margaritai teko daug ką apsvarstyti: ar rizikuoti keisti darbą, keliauti tarp Vilniaus ir Londono, ar apsistoti pastarajame mieste - kas tada rūpinsis dukra? "Nuspręsti nebuvo lengva. Vos prieš metus įsikėlėme į naują butą, įsirengėme, kaip mudviem su Martyna patiko. Viskas sutvarkyta, ant palangių žydi orchidėjos, pagalvės išpurentos... Ir štai - viskas apsivertė aukštyn kojomis, - kalbėjo pašnekovė. - Suvokiu, kad nedaug žmonių tam ryžtųsi. Jei esi jaunas ir laisvas - galbūt, bet mano situacija kitokia."

Margarita išvažiuoja į Londoną. Dukra lieka Vilniuje. Ją prižiūrės tėvas - M.Starkus. "Martynas su didžiausiu džiaugsmu sutiko rūpintis dukra. Ji labai protinga ir linksma mergaitė, visų be proto mylima. Kartu leisti laiką trokštu ir aš, ir Martynas, ir abeji seneliai. Mergaitės grafikas gana įtemptas, - šypsojosi Margarita. - Mielai pasiimčiau dukrą, bet... Visos šeimos konsiliumas nusprendė taip, kaip geriausia vaikui."

Penkerių metų mergaitės mama supranta, kad šiuo metu Londone viena negalėtų atstoti dukrai to, ką ši turi Vilniuje: rūpestingą tėvą, būrį artimųjų ir bendraamžių draugų, jaukius namus, pradėtas lankyti fortepijono pamokas, gerai pažįstamą, savą aplinką.

Chrestomatinė skyrybų priežastis

Margaritos ir Martyno santuoka truko šešerius metus. Jie atrodė puiki, darni pora. Tačiau dabar trečius metus gyvena atskirai. Skyrybų priežastis, kaip ji sakė, chrestomatinė - nesutapo charakteriai. Bet Margarita patikino, jog tai - ne formalus, o tikras dalykas.

"Žmonės skirtingi. Vieniems gera dirbti dienomis, užtikrinti stabilų atlyginimą, o vakarus leisti namie. Jų poreikiai visiškai patenkinami: meilė, vaikai, darna - jei visa tai, duok Dieve, yra, - dėliojo mintis Margarita. - Kartą su Martynu pasikalbėjome, kad tokiu požiūriu vertinant buvome ideali šeima. Tačiau aš visada buvau veržlesnė už statistinę moterį, man įprastos šeimos rutinos buvo negana. Akivaizdu, kad jam - taip pat. Todėl atėjo diena, kai šeima iširo. Vienintelis klausimas kirbės širdyje visą likusį gyvenimą: kodėl kartais žmonės kartu negali būti savimi ir daryti tai, ką vėliau sėkmingai daro kiekvienas atskirai?"

Pora tuokėsi spalio 20-ąją. Taip susidėliojo, kad vėliau ši diena tapo ir dukters gimtadieniu. Ar kartu gyvendami, ar atskirai per šią šventę visi trys būna drauge.

Nors Margarita nelabai norėjo kalbėti skyrybų tema, vis dėlto ryžosi paaiškinti, kodėl mano, jog dabar yra geriau negu gyvenant šeimoje. "Mano motyvas buvo išsaugoti tarpusavio pagarbą. Ir kartu darniai auginti dukrą. Nes vaikas, augantis šeimoje, kurioje tėvai patys nelabai žino, kodėl gyvena kartu, turi labai abejotiną pamatą asmenybei formuotis. Tikriausiai mane užsipultų pusė Lietuvos moterų klausdamos, kokį pamatą dabar turi mūsų dukra. Tokioms patarčiau atvirai savęs paklausti, ar dažnai jų vaikai sako tai, ką nuolatos kartoja mūsų dukra: "Esu labai laiminga, nes turiu ir tave, mama, ir tėtį." Su vaiku kalbamės atvirai, paaiškinome, kad gerbiame vienas kitą, o svarbiausia - abu ją labai mylime, bet mums geriau gyventi atskirai. Dukra tai išgyveno ir, nors skaudama širdute, suprato, kad toks yra tėvų sprendimas, o jei jau priimtas, vadinasi - teisingas", - atvirai kalbėjo moteris.

Kartu bėgti ir skristi

Vis dėlto Margarita turi daug: mylimą dukrą, mėgstamą darbą, jaukiai įrengtus namus. Ar jai ko nors trūksta, kad jaustųsi laiminga? "Neslėpsiu, nurimus jausmų audroms, pagaliau gyvendama taip, kaip visada svajojau, ir tiksliai žinodama, kas esu ir ko noriu iš gyvenimo, širdimi trokštu sutikti savo antrąją pusę. Žmogų, su kuriuo eitume tuo pačiu keliu. Bėgtume. O gal ir skristume", - nusijuokė moteris.

Taip, šiuo metu ji neturi širdies draugo, kuris mąstytų ir gyventų panašiai kaip Margarita. Gal tokį sutiks Londone? "Meilės keliai nežinomi", - nusišypsojo pašnekovė.

Dvasinės treniruotės

"Iš kur semiuosi stiprybės? Daug dėmesio skiriu dvasinei saviugdai. Nepasiduodu, nesileidžiu užvaldoma blogų minčių. Nebijau susidurti su sunkumais. Mane traukia galimybės praplėsti savo žinias, akiratį, rizika ir išbandymai, - sakė Margarita. - Imuosi tik to, kas pakelia mane į aukštesnį lygį - profesinėje, intelektinėje ar dvasinėje plotmėje. Tarkim, savaitės Londone emociškai buvo beprotiškai sunkios. Tačiau grįžusi į Vilnių supratau, kad tas trumpas laikotarpis man davė neįtikimai daug, nors ten būdama kurį laiką savęs gailėjau mąstydama apie tai, kiek praradau palikdama vaiką, namus, artimuosius. Dabar suprantu, jog tai buvo tam tikra dvasinė treniruotė. Vėl važiuoti į Londoną - tarsi eiti į sporto salę: žinai, kad raumenų tempimas nėra malonus, kad teks išlieti daug prakaito, bet po visko jautiesi sustiprėjęs ir kupinas naujų jėgų."

Apie Lietuvą

Mums susitikus Margarita pasakojo ką tik savo akimis mačiusi, kaip vidury baltos dienos Vilniaus centre chuliganas užpuolė močiutę ir jai iš rankų išplėšė rankinę. Tačiau vagiliui pasprukti nepavyko - jį sulaikė pro šalį ėjęs vyriškis ir iškvietė policiją. Pašnekovė neslėpė susijaudinimo dėl to, kas vyksta šalyje, ir kartu stebėjosi, kad dar yra neabejingų, kilnių žmonių.

Vis dėlto Margaritai nepatinka nuotaikos Lietuvoje, kai visi tik ir kalba apie krizę. Pasak pašnekovės, Didžiojoje Britanijoje sunkmetis nėra taip akcentuojamas - greičiausiai todėl, kad žmonės ten nesijaučia palikti likimo valiai ir tiki, jog kantriai dirbant vėl viskas grįš į savo vietas.

"Lietuva galėtų būti nuostabiausias kraštas pasaulyje. Tai maža, graži ir tvarkinga šalis, kurioje gyvena išsilavinę, darbštūs žmonės, ne kartą įrodę ir savo nepalaužiamą dvasią. Juk čia iš esmės visi vieni kitus pažįsta, yra geranoriški ir gali - ne tik nori! - gyventi kukliai, bet ramiai ir laimingai. Todėl labai sunku suvokti dabartinės valdžios veiksmus, varančios tautą prie bedugnės krašto", - sakė į Didžiąją Britaniją išvykstanti Margarita.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"