Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Mano storos lietuviškos Kalėdos

 
2009 12 24 0:00
L.Tamulytės kūno formos pasikeitė prieš trejus metus, bet žurnalistai vis dar domisi tokia metamorfoze.<br>Kirilo Čachovskio (Delfi), LŽ archyvo nuotraukos
L.Tamulytės kūno formos pasikeitė prieš trejus metus, bet žurnalistai vis dar domisi tokia metamorfoze.
Kirilo Čachovskio (Delfi), LŽ archyvo nuotraukos

Tokios būdavo antsvorį turėjusių mūsų herojų šventės. Dabar jie prie Kalėdų stalo sėda ne puotauti ir prisikirsti, o skanauti. Žinomi vyrai ir moterys tikina, kad šventės nepasidarė liūdnesnės. Priešingai, nuotaika gera, o savijauta - tiesiog puiki. Dauguma kalbintų pašnekovų laikosi tradicijų, tad jų kalėdinės vaišės ir dabar nebūna 'kūdos' - prisiragauja mėgstamų patiekalų.

Apie suliesėjimą šie žmonės kalba lyg apie įdomų nuotykį. Kaip jaučiasi numetę daug svorio, kaip švęs Kalėdas, koks bus vaišių stalas ir apie kitus įdomius dalykus pasakoja Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius, dainininkė Vitalija Katunskytė, susisiekimo ministras Eligijus Masiulis, atlikėja Laima Tamulytė, fotografas Raimundas Adžgauskas, dainininkė Birutė Dambrauskaitė.

"Nevalgau tik vinių".

Prieš ketverius metus lieknėti pradėjęs Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius Kalėdų proga gydytojams siųs sveikinimo atvirukus. Vyras LŽ teigia, jog yra labai dėkingas medikams, kurie patarė ir padarė skrandžio mažinimo operaciją.

Klausiamas, gal apmaudu sėdėti prie vaišėmis nukrauto kalėdinio stalo, kai negali valgyti, R.Jancevičius juokiasi: "Kas sakė, kad negaliu? Valgau viską, išskyrus vinis." Suprantame, kad vinių ant prokuroro šeimos kalėdinio stalo nebus. Taigi klausiame, kokių šventinių tradicijų laikosi ir kas gamina patiekalus. "Anksčiau daugelį metų važiuodavome, kaip patys vadindavome, į uošvijos dvarą. Dabar švenčiame namie. Atvažiuoja uošvis, mama, kol buvo gyva", - pasakoja R.Jancevičius. Prie stalo sėda ir dukra, apsilanko žmonos Reginos brolis. Ar stalas būna gausus vaišių? "Taip, - patikina prokuroras. - Reginutė ir jūsų nuolankusis tarnas pagamina 14, 15 ar 16 patiekalų. Kitą dieną tradiciškai kišame į orkaitę žąsį arba kalakutą. Iš tolimų kraštų esu parsivežęs specialų puodą. Jame troškiname."

Nieko antgamtiško

R.Jancevičius sako labai mėgstantis silkę. Žmona ją ruošia su grybais. "Dar beprotiškai patinka kisielius", - su užsidegimu kalba vyras. Nežinodamas nė neįtartum, kad jis riboja maisto kiekį. Prokuroras patikina, jog nuo tada, kai pradėjo nedaug valgyti, mėgstami patiekalai nepasikeitė. Na, apsieina be sviesto, mažiau suvartoja duonos.

"Gal kitiems atrodo, kad tai kažkas antgamtiška? - stebisi jis. - Ne. Normalu." Prokuroras tvirtina viską valgantis kaip valgęs. Net tortus ir saldainius, kurie jam labai patinka. Tik dabar skanauja mažesniais kiekiais. "Visų Kūčių ir Kalėdų patiekalų, aišku, neparagausi, bet stengiuosi tai padaryti, - aiškina R.Jancevičius. - 14-16 valgių būtų neįmanoma paskanauti."

Tačiau pašnekovas patikina, jog dėl to, kad turi riboti maistą, Kalėdos nepasidarė liūdnesnės. R.Jancevičiui per šventes ir taip linksma. Prokuroras primena, kad visiškai nevartoja alkoholio.

R.Jancevičius stebisi: "Argi nuo maisto ir alkoholio gali priklausyti, kokia tavo nuotaika? Ją lemia visai kiti dalykai, tarkime, artimi žmonės. Ar galima sakyti, kad esi laimingas tada, kai prisikemši pilvą? Tokią "laimę" jau patyriau - kol buvau kitoks."

Prokuroras teigia, jog ilgai reikėtų pasakoti, kokių malonumų atrado, kai atsikratė antsvorio. Svarbiausia - jaučiasi sveikas. "Ar dabar laimingesnis? Lieknesnis!" - juokiasi jis.

Valgiai ir lova

Populiari dainininkė Vitalija Katunskytė apie šventes iki skrandžio perrišimo operacijos ir po jos kalba lyg apie du visai skirtingus dalykus. "Kai buvau storulė, švęsdavau kaip tikra lietuvė, valgydavau daug ir visų patiekalų. Pavalgai, pailsi, po valandos - antras ratas, paskui trečias... Ir taip visą vakarą, kol nebepasikeli nuo stalo, sustoja skrandis, norisi tik gultis į lovą ir miegoti", - atvirai pasakoja moteris. Ji prisimena, kad ruošdamasi šventėms pirmiausia apgalvodavo, kokių patiekalų gamins, ir laukdavo, kada skaniai prisivalgys.

Pastaruoju metu V.Katunskytė prie stalo sėda pabendrauti su artimais, mylimais žmonėmis. "Po operacijos pasikeitė mano mąstymas - maisto kultas dabar atrodo baisus. Į kalnus maisto žiūriu kaip į kokį nuodą. Galiu sėdėti pasistačiusi ant stalo tik stiklinę sulčių ar puodelį baltos kavos", - kalba 73 kilogramų svorio atsikračiusi dainininkė. Ji tikina, kad verčiau pagulėti putų vonioje, pasidaryti manikiūrą ar susitvarkyti plaukus, o ne gaminti kalnus maisto. Vaišės turi likti antraeilis dalykas.

Nors per šias šventes ji nesirengia nukrauti stalo gausiomis vaišėmis, kalėdinių tradicijų nelaužys. "Man patinka aguonų pienas, kūčiukai - jų ragausiu, tik ne tiek, kiek anksčiau", - tikina Vitalija. Per Kalėdas ji laukia dukters su anūkėliu, gal dar panašaus likimo vieniša draugė ateis. "Būsime kokie penki žmogiukai prie raudono apvalaus stalo", - sako V.Katunskytė.

Tomis dienomis atsipalaiduoja

Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis prieš trejus metus buvo stambus vyras. Jam pavyko atsikratyti per 30 kg svorio. Tačiau per šventes vyras apie dietą negalvoja ir valgo sočiai. "Apsivalgymo išvengti nepavyksta, nes viskas būna labai skanu, - neslepia jis. - Leidžiu sau atsipalaiduoti, papiktnaudžiauti. Per tas dienas tikrai papilnėju." Kai Kalėdų ir Naujųjų metų šventės baigiasi ir gyvenimas "grįžta į vėžes", ministras valgo dukart per dieną, atsisako vakarienės - išgeria tik sulčių ar jogurto. Po vienos ar kelių savaičių tokios dietos nebelieka sotaus valgymo ženklų.

E.Masiulis patikina, jog nuo tada, kai numetė svorio, švenčių tradicijos šiek tiek pasikeitė. "Anksčiau tai buvo permanentinio valgymo dienos - kiek telpa ir kiek netelpa", - su šypsena prisimena vyras. Pastaraisiais metais prie stalo jis sėdi trumpiau ir valgo mažiau, nes greičiau pasisotina - laikantis dietos susitraukė skrandis. Tiesa, saldumynų vengia. Tortais, pyragais ir kitais skanumynais nebesusigundo. Vyras gali ramiai gaminti valgį vaikams - pačiam nekyla noro prisikirsti. O žmona jam palaiko kompaniją, kartu irgi valgo kukliai.

Jei oras neblogas, E.Masiulis stengiasi daugiau judėti. Apskritai vyrui, kai numetė svorio, pasidarė daug smagiau gyventi. Tapo energingesnis. Nebeliko mieguistumo. Pradėjo labiau pasitikėti savimi. "Ar dabar maloniau žiūrėti į veidrodį? Žiūriu į jį tik tada, kai skutuosi barzdą, - juokiasi ministras. - Ar moterys man sako komplimentus? Jos jau priprato prie mano išvaizdos. Tačiau per pirmąjį etapą, kai radikaliai keičiausi, sulaukdavau ne tik komplimentų, bet ir išsamių praktinių patarimų, kaip ką daryti."

Svarbiausia - saikas

Laima Tamulytė, dar žinoma kaip Mama Rock'n Roll, negali nuslėpti nuostabos, kad vėl bus klausinėjama apie svorį. "Praėjo jau kokie treji metai, kai gyvenu kitaip, bet žurnalistai vis skambina ir užduoda tuos pačius klausimus", - juokiasi pašnekovė. Tačiau ji mielai sutinka pasidalyti šventinėmis tradicijomis. "Mūsų šeima religinga - Kūčias ir Kalėdas švenčiame kartu jau daugelį metų", - sako L.Tamulytė. Prie šventės ruošimo darbų prisideda kiekvienas šeimos narys - vienas grūda aguonas, kitas kepa žuvis ar šveičia grindis. Jauna moteris prasitaria, kad kitokių didžiųjų žiemos švenčių ji nė neįsivaizduoja. "Kūčių vakarą niekas nepersivalgo, nes patiekalai gerokai paprastesni nei per Kalėdas", - sako L.Tamulytė. Tačiau Kalėdų dieną ant pietų stalo būna ir kepta antis, ir tradicinė balta mišrainė, todėl persisotinti labai paprasta. "Po truputį ragauju visko, ko noriu. Kadangi artimieji prie to pripratę, jie neklausinėja, kodėl vieno ar kito patiekalo nevalgau", - atvirauja moteris. Pavyzdžiui, ji nesimėgauja majonezu gardintais valgiais, nors anksčiau tokius labai mėgo. Taigi sulieknėjus pasikeitė Laimos požiūris į maistą, bet ne šventinės tradicijos.

Nešvenčia

Žinoma dainininkė Birutė Dambrauskaitė tikina, kad šventė ir šventinė nuotaika nepriklauso nuo žmogaus storumo ar lieknumo. Nors, žinoma, apkūniam būna sunkiau. Dainininkė tvirtina, kad ji, skirtingai nei dauguma tautiečių, išvis nešvenčia Kūčių. Tądien Birutė tiesiog laikosi pasninko. "Mano šeima - tikras internacionalas. Vyras buvo žydas, žentas - rusas, tad apie kokias Kūčias galima kalbėti. Kalėdų dieną paruošdavau šventinius pietus - štai ir viskas", - juokiasi B.Dambrauskaitė.

Šiemet dainininkė taip pat nežada triūsti virtuvėje. "Galbūt užsuks dukra su šeima, o gal pati kur nors išvažiuosiu. Dar nežinau. Galbūt pasėdėsiu su kokia kaimyne", - svarsto ji. B.Dambrauskaitė konkrečių šventės planų neturi.

Kuklios vaišės

Žinomas fotografas Raimundas Adžgauskas per pastarąjį pusmetį palengvėjo net 26 kilogramais. Dabar atrodo taip, kad ne visi atpažįsta. Jam kompaniją palaikiusi žmona Lara atsikratė 10 kilogramų. Bandomas provokuoti, ar atsipalaiduos ir prisikirs per šventes, fotografas atkerta, kad apskritai tradicijų nemėgsta, o klausiamas apie Kalėdų stalą tvirtai pasako: "Mišrainių ir aliejuje plaukiančių silkių nebus."

Per šventes Adžgauskai važiuos pas tėvus. Šie suruoš vaišes, o Raimundas ir Lara nuspręs, kurių patiekalų ragauti, kurių - ne. Tikisi, kad galės vaišintis daržovėmis, vištiena, žuvimis. Taigi per Kalėdas lieknėjimo programa nebus užmiršta.

Raimundas teigia, jog lietuviška virtuve seniai nebesižavi, labiau patinka itališka. O riebių blynų apskritai nebegali valgyti, nes tada jam pasidarytų negera. Atprato. "Nė nesinori bandyti ir sunkinti sau gyvenimą", - šypsosi pašnekovas. R.Adžgauskas mąsto racionaliai. Jam būtų gaila pastangų ir laiko, praleisto sportuojant. "Kodėl turėčiau valandą lieti prakaitą, kad atsikratyčiau vienos suvalgytos bandelės kalorijų?" - retoriškai klausia pašnekovas.

Kad reikėtų mesti svorį, fotografas ėmė svajoti beveik prieš trejus metus. Tad ir pradėjo po truputį sportuoti. "Ne iškart, kad širdis neiššoktų, jei tam būčiau nepasiruošęs", - paaiškina jis. Vėliau fizinį krūvį dar padidino. Be to, ryžtingai pakeitė įprastą meniu į nekaloringą. Dabar sutuoktiniai valgo ruginę duoną, varškės sūrį, daržoves, žuvis, paukštieną. "Jokių dešrų iš parduotuvės", - patikina vyras. Jogurtą įsigudrino pasigaminti patys. Adžgauskai badu savęs nemarina, tiesiog atidžiai renkasi sveiką ir skanų maistą. Raimundas patenkintas rezultatais. "Dabar tik reikia palaikyti formą, - sako mados fotografas. - Tikimės, kad ir ateityje mums patiks tokia mityba. Abu vaikai irgi mėgsta lengvesnį maistą."


"Reikia save gerbti"

Gydytojos dietologės Editos Gavelienės klausiame, kaip elgtis atsisėdus prie vaišėmis nukrauto kalėdinio stalo?

- Per šventes žmonės linkę persivalgyti ir tai daro kasmet. Gal nieko blogo?

- Kaip dietologė turiu pasakyti, kad gausus valgymas ir persivalgymas - niekam ne į naudą. Tai tikrai nereikalinga.

- Prie stalo susėdę žmonės dažnai vieni kitus ragina vaišintis, įkalbinėja visko paragauti, o šeimininkai rūpinasi, kad svečių lėkštės būtų pilnos. Kaip tam atsispirti?

- Taip, yra tam tikros tradicijos. Tačiau reikia save gerbti. Kiekvienas žmogus gali valdytis. Taigi arba atsispirsi, arba ne ir persivalgysi. Galima argumentuotai kitiems pasakyti, kad norisi tik paragauti. Prisikirsti nebūtina.

- Gal būtų pravartu riboti maistą ikišventiniu laikotarpiu, o per Kalėdas leisti sau valgyti sočiai?

- Tai nepadės. Reikia matyti ir žinoti, ką darai, suprasti, kokios gali būti pasekmės.

- Ką patartumėte tiems, kurie neatsilaikys ir per šventes prisikirs?

- Kuo greičiau grįžti prie sveiko, racionalaus maitinimosi.

- Gal paskui vertėtų kurį laiką laikytis dietos?

- Nei prieš šventes, nei po jų nereikia daryti jokių specialių veiksmų - net jei persivalgai.

- Ar tie asmenys, kurie laikėsi dietos ir yra numetę nemažai svorio, gali per Kalėdas pasidaryti "valgymo šventę"?

- Lieknėjantis žmogus maitinasi tam tikru būdu. Gausesnis pavalgymas gali labai smarkiai išbalansuoti organizmą. Kita vertus, jei per šventes jis nori sočiai prisivalgyti, vadinasi, nėra pasiryžęs keisti gyvensenos. Todėl tokiam žmogui ir reikia lieknėti.

- Koks jūsų mėgstamiausias kalėdinių švenčių patiekalas?

- Aguonpienis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"