Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

M.Tyla daug žino ir niekuo nesistebi

 

Populiarius atlikėjus jis pažįsta geriau negu aplinkiniai, todėl žino, kad, pavyzdžiui, chuliganiško būdo dainininkas gali būti jautrus, o talentingam atlikėjui derėtų būti darbštesniam. Muzikos vadybininkui Martynui Tylai nėra paslaptis, kas su kuo susitikinėja, nors tai - ne visada viešinama. Gal atskleis šiame interviu? 

Per televizijos tiesiogiai transliuojamą renginį M.A.M.A. E.Dragūnas nusikeikė. M.Tyla galėtų dėl to nebesukti galvos, nes jis jau nebėra Selu vadinamo atlikėjo vadybininkas. Tačiau nėra ir nuošalėje. Mat M.Tyla - muzikinius apdovanojimus, per kuriuos nuskambėjo keiksmažodžiai, surengusios asociacijos pirmininkas.

Pastaruoju metu kasdienis Martyno darbas - rūpintis atlikėjais Sasha Song pasivadinusiu Dima Šavrovu, prieš dvejus metus laimėjusiu nacionalinę "Eurovizijos" atranką, Donatu Montvydu, pasirinkusiu sceninį vardą Donny Montell ir sieksiančiu šiais metais sėkmingai įveikti šią televizinę-muzikinę distanciją, ir kitais talentingais jaunais žmonėmis.   

Galima įsivaizduoti, kad muzikos vadybininko, kurio pavardė - Tyla, gyvenimas nėra tylus ir ramus. "Šurmulys šurmuliui nelygu, - sakė pašnekovas. - Dirbdamas su atlikėjais įsisuki į jų gyvenimą, sužinai, kokioje aplinkoje jie sukasi. Per tam tikrą laiką supranti, kokios jų silpnybės ir stiprybės, ką gali ir ko ne, kas patinka ir kas ne."

Akibrokšto tikėjosi

Ar muzikos vadybininkui tenka prabusti naktimis ar apskritai nemiegoti? "Nemeluosiu, tokių dalykų būdavo, - prisipažino M.Tyla. - Tas pats E.Dragūnas galėdavo paskambinti net naktį. Ir dabar kartais susisiekia, tarkime, vėlai vakare."

Kai Selas nesusilaikė ir į tiesioginį televizijos eterį paleido keiksmus, netrukus po to paskambino M.Tylai ir atsiprašė. Šis skandalingas įvykis buvo linksniuojamas žiniasklaidoje. Buvęs E.Dragūno vadybininkas nelinkęs istorijos išpūsti. "Jeigu manęs paklausite, ar to tikėjausi, pasakysiu - taip", - atvirai dėstė M.Tyla. Anot jo, galima buvo numanyti, kad bus koks nors akibrokštas. Muzikos vadybininkas mano, kad lietuviai yra per daug konservatyvūs. "Tai meno žmonės, tad netikėtumai neišvengiami, jie gali bet kada ir bet ką iškrėsti", - tvirtino jis. Ir priminė, kad visko nutinka ir per pasaulinius muzikos renginius. 

Aišku, laidomi keiksmažodžiai nepuošia. "Tačiau kasdieniame gyvenime žmonės dar ne tiek keikiasi, - ėmė lyginti M.Tyla. - Tik į tai tiek daug dėmesio nekreipiama."  

Martynas ir Egidijus, kuriam buvo 16 metų, susipažino per vieną renginį. Pašnekėjo, kad galima būtų bandyti dirbti kartu. Taip M.Tyla tapo E.Dragūno vadybininku. Jųdviejų "bandymas" dirbti kartu truko net 17 metų. Galiausiai išaušo diena, kai vadybininkas ir atlikėjas pasuko savais keliais. Kodėl? "Gal pavargome vienas nuo kito? Tačiau ir dabar bendraujame. Sunku atsakyti", - svarstė M.Tyla. Jis dažnai klausinėjamas, kaip galėjo taip ilgai dirbti su E.Dragūnu. "Man dėl jo galvos neskaudėdavo. Gal tik kartais jis užknisdavo", - šyptelėjo pašnekovas. Muzikos vadybininkui pasidarė įdomiau dirbti su jaunesniais atlikėjais, kuriems dar viskas prieš akis. Įdomu, kad Sashą Song pas jį atvedė... Selas.

Užkulisiniai reikalai

Ar būna taip, kad atlikėjas, nusprendęs, kad jau yra žvaigždė, atsisako vadybininko paslaugų? M.Tylai yra taip nutikę. "Dabar matau, kaip tas žmogus eina į apačią", - santūriai teigė jis.

Kaip sekasi su jaunesniaisiais? "Jie talentingi", - pirmiausia pasakė pašnekovas. Tačiau muzikinis "tėvukas" savo globotiniams turi ir pastabų. "Dimai šiek tiek trūksta darbštumo, - apie Sashą Song teigė jis. - Donatas turi mažiau talento, bet daugiau darbštumo." Kartais muzikos vadybininkas primena, kad vaikinai per ilgai nevakarotų, jei kitą dieną reikės kilti į sceną. Didesnių nesusipratimų nebūna, nebent jei dainininkas peršalęs ar serga, tenka keisti koncerto programą arba retu atveju - datą.  

M.Tyla pasakojo pavyzdį apie praėjusiais metais startavusią grupę "Pinup Girls". Jis neslėpė, kad šis projektas - komercinis. "Vieną mergaitę jau pakeitėme, - atskleidė pašnekovas. - Jei vienas žmogus gožia kitus du arba nelimpa prie kompanijos, turi rasti optimalų  variantą, kad būtų gerai visam trejetui. Tai psichologiniai dalykai."

Jis prisipažino, kad kartą savo kuruojamą atlikėją vedė pas psichologą. Mat dainininką buvo apėmęs didelis nerimas, trukdantis ir gyventi, ir dirbti scenoje.

Muzikos vadybininkas atlikėjus lydi į koncertus, viešbutyje kartu apsistoja. "Jei reikia įtemptai ruoštis, kaip Sashai Song pasirodymui per "Euroviziją", galima sakyti, kad tą pusmetį išbrauki iš privataus gyvenimo", - tvirtino pašnekovas.    

M.Tyla neslėpė žinąs savo kuruojamų atlikėjų asmeninio gyvenimo peripetijas, jei gali, pagelbėja, pataria... Tačiau nesikiša ir nereguliuoja. Neaiškina, su kuo susitikinėti, draugauti.

Žinodamas, kurie iš atlikėjų turi artimą žmogų, M.Tyla to neatskleistų, nes, kaip sakė, gerbėjams ne visada reikia tai žinoti. Tačiau jei kyla asmeninių nesklandumų, jis stengiasi padėti.  

"Publika gal tik vieną kartą matė E.Dragūną verkiantį - per apdovanojimus, kai jis buvo labai jaunas, - sakė muzikos vadybininkas. - Aš esu matęs daug daugiau. Yra buvę ir problemų, ir gerų dalykų. Ar E.Dragūnas jautrus? Taip. Mačiau, kaip elgėsi, kai buvo bėda su vaiku. Ir pats važiavau į ligoninę, mačiau, kaip Egidijus išgyvena, rūpinasi..." M.Tyla čia prisiminė 2008 metų istoriją, kai buvusios E.Dragūno draugės Simonos auginamas jų vienų sūnelis Deivydas iškrito iš trečio aukšto. Dabar Selas vaiku rūpinasi pats. 

Muzikos vadybininkas ilgą laiką dirbo ir su dainininke Atlanta. "Kai ji turėjo problemų su vyru ir vaiku, buvome jos pusėje ir kaip galėjome, palaikėme", - sakė jis. Anuomet, prieš trejetą metų, Atlanta teisėsi dėl dukters Saulės tėvystės, mažylės gyvenamosios vietos nustatymo ir alimentų vaikui išlaikyti.

Vadybininkas - kartais ir apsaugininkas

M.Tyla pasakojo, kad anksčiau gerbėjai stovėdavo po viešbučių, kur apsistodavo atlikėjai, langais, rėkaudavo po balkonais. Atlikėjus kartais tekdavo ir tenka saugoti nuo aplinkinių. "Palangoje E.Dragūną visi atpažindavo, jį pamatę pradėdavo rėkauti. Galima būdavo išgirsti visokių žodžių, esą "tu toks ir anoks..." Prisikabindavo, kildavo ir muštynių, - nemalonius dalykus prisiminė pašnekovas. - Būna įkyrių žmonių, neblaivių ir t. t. Nuo tokių reikia sugebėti išsisukti." Kad atlikėjas nenukentėtų, muzikos vadybininkas kartais turi elgtis kaip apsaugininkas. 

Tradicijos ilgainiui keičiasi, o dabartiniai jo kuruojami atlikėjai tokio aršaus dėmesio nesulaukia. Tiesa, skandalingų dalykų vis dėlto nutinka. Prieš trejetą metų plačiai nuskambėjo istorija, esą prie naktinio klubo M.Tyla susikirto su vieno jaunimo portalo fotografu ir žurnalistu. "Kai tave bando užklupti iš pasalų, elgiesi impulsyviai, - LŽ pasakojo M.Tyla. - Mes to tiesiog nesitikėjome." Sensacija turėjo tapti žinia, kad Sasha Song su vadybininku eina į gėjų klubą. M.Tylos manymu, tuo nederėtų stebėtis. "Viso pasaulio žvaigždės pradeda nuo pasirodymų gėjų klubuose, juose dažnai koncertuojama, - tvirtino pašnekovas. - Kodėl? Ten labai nuoširdi publika, todėl galima patikrinti jaunus atlikėjus. Jei juos gerai priima, vadinasi, ir toliau gerai seksis koncertuoti. Man tai - lyg savotiškas barometras."   

Dirba su gyvenimo drauge

M.Tyla mano, kad anksčiau gerbėjai buvo emocingesni ir aktyvesni. Tarkime, Selas gaudavo krūvas laiškų. Jie būdavo papuošti, iškvepinti, išbučiuoti lūpdažiais. Kaip pasakojo M.Tyla, maždaug kartą per mėnesį ateidavo laiškas, kurio autorė teigdavo, jog ji laukiasi nuo E.Dragūno. "Nesistebėdavome", - sakė muzikos vadybininkas.

Įvairių laiškučių bei žinučių gauna ir pats M.Tyla. Dažnai tai prašymai padėti siekti muzikinės karjeros ar tiesiog tapti žvaigžde. Vieną tokį jis pacitavo: "Jūs, kiek žinau, esate muzikantų prodiuseris. Gal galite patarti, jei norėčiau televizijoje tapti kokios nors laidos vedėja?.. Gaila, kad dainuoti nemoku, na, nebent "pa...ais."

39 metų M.Tyla muzikos vadybos darbą dirba kartu su gyvenimo drauge Neringa Zeleniūte. Jiedu augina 7-erių dukrelę Gabrielę. Jei darbo reikalais tenka kartu keliauti, mergaitė dažniausiai pagyvena pas senelius, bet, jei yra galimybė, pasiima ir ją. Ar gerai, kai pora ne tik gyvena, bet ir dirba drauge - gal paprasčiau susitarti? "Nėra lengviau. Būna, kad kyla ginčų. O jie gali peraugti į konfliktus. Vadovauti savo antrai pusei sudėtinga, - šypsojosi pašnekovas. - Praktiškai ir namie šnekame apie darbo reikalus. Toks jau gyvenimo būdas." 

Kad dukrelė užaugusi karjeros siektų scenoje, tėvai nenori. "Geriau, tegul ji būna kokia nors direktore, - nusijuokė M.Tyla. - Ačiū Dievui, Gabrielė sakė, kad mokykloje jos nepriėmė į chorą. Tačiau namie prieš veidrodį pasimaivo su mikrofonu. Ir šokti mėgsta." 

Trumpai

M.Tyla - Muzikos asociacijos, surengusios pirmuosius M.A.M.A apdovanojimus, pirmininkas, Atlikėjai.com (MT agentūra) vadovas. Nuo 1993 metų dirba su žinomais Lietuvos atlikėjais. Buvo "Sel", RSA, "Lemon Joy", "Exem", "Pagalvėlės", "Desperado", dainininkės Atlantos vadybininku ir prodiuseriu. Dabar dirba su Sacha Song, D.Montvydu, Monika Linkyte, grupėmis "Empti" ir "Pinup girls".

Atlanta gaudavo ne tik vadybos, bet ir moralinę paramą. / LŽ archyvo nuotrauka

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"