Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

M. Splinteris: „Jau esu lietuvis“

 
2014 05 10 6:00
Marko namai dabar yra Vilnius.
Marko namai dabar yra Vilnius. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotraukos

Vilniaus gatvėje sutiktą 36 metų Marką Adamą Haroldą, žinomą kaip Marką Splinterį, greičiausiai palaikytum vietiniu. Jis neprimena užsieniečio iš Didžiosios Britanijos, kol nepradeda kalbėti. Jau 10 metų Markas yra vilnietis: čia kuria verslą, turi namus ir šeimą, o praėjusią savaitę jis parašė laišką į Lietuvos prezidentūrą.

Buvo metas, kai M.Splinteris apie Lietuvą beveik nieko nežinojo. Britui tai buvo šalis už "geležinės uždangos", į kurią kelias atsivėrė po įvykių, prasidėjusių Berlyno sienos nugriovimu. "Vaikystėje per televizorių pamačiau, kaip virsta ta siena, man buvo labai įdomu, kas ten vyksta, - prisiminė Markas. - Žinojau, kad yra Rytų Europa, komunizmas." Jis gimė kaime Vakarų Anglijoje, vėliau apie 20 metų gyveno Londone.

Pirmą kartą M.Splinteris į Lietuvą mus atvyko pakviestas pažįstamų muzikantų ir viešėjo savaitę. Beje, tai įvyko tais metais, kai šalis buvo priimta į Europos Sąjungą ir NATO. Tuomet jis jau nepajuto didelio skirtumo tarp Vakarų pasaulio ir lankomos šalies - ji atrodė europietiška. "Kaskart atvažiuodamas, vis labiau norėdavau pasilikti, - kaip brendo sprendimas persikelti, prisiminė M.Splinteris. - Svarsčiau, gal išsinuomoti butą ir pabandyti gyventi Lietuvoje." Galiausiai jis taip ir padarė. Manė praleisiąs čia bent porą metų. Dabar jau dešimtmetis, kai Vilnius jam savas.

Laisvės jausmas ir sava vieta

"Taip pasirinkau, nes čia - gera vieta. Persikėliau dėl laisvės jausmo ir ekonominių priežasčių. Čia yra tai, ko man reikia kurti verslą - muzikinį ir informacinių technologijų muzikos industrijoje. Vilniuje laisvės jaučiu daugiau negu Londone. Pastarasis kiek per didelis. Bet Vilnius kiek per mažas. Galėtų būti daugiau žmonių, koks milijonas", - lygino Markas, įmonės "Mushroom Agency" savinininkas.

Ką apie sprendimą persikelti gyventi į Lietuvą mano M.Splinterio tėvai ir draugai? "Iš pradžių galvojo: ai, tas keistas Markas, jis visada įsigeidžia ko nors kitoniško, - pasakojo pašnekovas. - Kadangi čia esu laimingesnis, jie mane suprato ir džiaugiasi. Jiems smagu, kad čia radau savo vietą. Artimieji, taip pat ir močiutė, buvo atvažiavę į Lietuvą." Pasirinkimą supranta ir į Vilnių atvykstantys M.Splinterio draugai bei atlikėjai, taip pat manantys, kad miestas gražus ir gyvenimas jame patogus. Klausiamas, ar dabar Vilniuje jaučiasi kaip namie, jis teigė, kad dabar Anglija - atostogų vieta, o Lietuva - vieta, kurioje gyvena ir dirba.

M.Splinteris vadovauja nuosavai įmonei "Mushroom Agency". Sakė siekiantis, kad pavaldiniai būtų kūrybingi, todėl nėra griežtas, suteikia jiems laisvės. Jis įsitikinęs, kad svarbiausia - rasti talentingų darbuotojų ir leisti daryti tai, ką jie gali. Nespausti, nereguliuoti. Mat jei darbuotojai jausis nelaimingi, darbas nepatiks, jie nesistengs. Taip elgiasi, kaip pats sako, dėl ekonominių priežasčių, nes tada įmonė veikia geriau.

Kaip žinoma, dalis lietuvių palieka gimtąjį kraštą ir išvyksta - kas mokytis, kas dirbti. Gyvendamas Lietuvoje, M.Splinteris jau matė kelias emigracijos bangas, sutampančias su ekonominio nuosmukio laikotarpiais. Tai turėjo įtakos jo veiklai. "Vilnius - mažas miestas pramogų industrijai, todėl iškart jaučiame, kai emigracija didėja: vakarėliai tuštėja, negali parduoti savo muzikos... Tačiau dabar žmonės pradėjo grįžti. Daug mano draugų lietuvių iš Londono parvažiavo atgal. Kai atvykau, jie išvyko, dabar grįžo, o aš taip ir esu čia. Šį ilgo laikotarpio žaidimą laimės Lietuva, - su šypsena kalbėjo Markas. - Reikia kiek palaukti. Manau, kad žmonės sugrįš įgiję patirties ir dirbs čia."

M.Splinteris mielai bendrauja per socialinius tinklus, randa bičiulių, susipažįsta su naujais žmonėmis. To nepadarytum bare ar gatvėje. "Apskritai be "Facebook" gal nebūčiau čia, - mano jis. - Be socialinio tinklo man turbūt būtų sunku integruotis Lietuvoje."

"Vilniuje laisvės jaučiu daugiau negu Londone", - sakė į Lietuvą iš Anglijos persikėlęs Markas.
"Vilniuje laisvės jaučiu daugiau negu Londone", - sakė į Lietuvą iš Anglijos persikėlęs Markas.

Norėjo padėkoti

Praėjusią savaitę socialiniame tinkle "Facebook" M.Splinteris paskelbė laišką, kurį elektroniniu būdu išsiuntė į Lietuvos prezidentūrą. Internautų reakcija buvo didelė - daug paspaudimų "Patinka", dalijimosi žinia, diskusijų. Laišką jis pradėjo žodžiais: "Jums rašau Lietuvos narystės ES ir NATO dešimtmečio proga. Aš esu labai patenkintas imigrantas iš Anglijos. Prieš 10 metų aš pradėjau savo naują gyvenimą Jūsų šalyje." O baigė taip: "Landsbergis pasakė: "Lietuvis yra tas, kuris tiki, kad Lietuva gali būti graži ir teisinga!" Džiugu pasakyti, kad pagal tą apibrėžimą aš jau esu lietuvis."

Parašyti Lietuvos prezidentūrai M.Splinteris nusprendė, nes jį, mūsų šalyje gyvenantį jau 10 metų, užplūdo emocijos. "Pamaniau, kad reikia padėkoti. Čia mano naujas gyvenimas, kurį man davė Lietuva. Šaliai atstovauja prezidentas. Todėl kilo mintis parašysi į prezidentūros instituciją ir pasakyti "ačiū", - sakė britas.

Prie laiško jis praleido apie dešimt valandų, kol apmąstydamas rašė, redagavo, tikrino interneto žodyne. Socialiniame tinkle bičiuliai draugiškai šaipėsi, radę gramatinių klaidų. Tačiau M.Splinteris teigė norėjęs viską padaryti savarankiškai, kad laiškas būtų autentiškas, todėl neprašė, kad kas nors padėtų ir klaidas ištaisytų. "Parodžiau, kiek iki šiol išmokau lietuviškai. Tai yra mano pastangos", - neslėpdamas šypsenos sakė jis.

Prieš porą dienų M.Splinteris iš Lietuvos prezidentūros gavo atsakymą. Iš dalies jame rašoma: "Malonu skaityti, kad pradėjote naują gyvenimą Lietuvoje, jaučiatės čia patenkintas ir jau kalbate lietuviškai. Esame dėkingi už jūsų pozityvumą ir išsakytas mintis, siūlymus dėl Lietuvoje galiojančių teisės aktų ir keistinų jų nuostatų."

Lietuvių M.Splinteris mokosi ne iš gramatikos vadovėlių, o gyvai bendraudamas. "Kalba man yra būdas pažinti kultūrą ir žmones", - įsitikinęs jis. Pasak Marko, šnekamąją kalbą nebuvo sunku išmokti. Tačiau M.Splinterį stebina, kad Lietuvoje kalbos komisija nustato, kaip vartoti gimtąją kalbą, tarsi patys žmonės to nežinotų. "Komisija galėtų rekomenduoti, pasakyti nuomonę, bet ne nustatinėti", - mano jis. Anot Marko, Didžiojoje Britanijoje dirbama kitaip - ten draudimų nėra, o tiesiog stebima, atliekami tyrimai, kokių naujų žodžių atsiranda šnekamojoje kalboje, tada šie įtraukiami į žodyną. Beje, muzikos industrijos atstovas rekomenduotų lietuviams dainuoti ne angliškai, o gimtąja kalba. M.Splinteris mano, jog apskritai derėtų ne kopijuoti kitus, bet semtis įkvėpimo, kad kūryba būtų savita.

Ginti namus

Į Lietuvos prezidentūrą išsiųstame laiške M.Splinteris rašė, kad norėtų stoti į Šaulių sąjungą, bet negali to padaryti, nes neturi mūsų šalies pilietybės. "Tai rimtas dalykas, kai nori ginti savo šeimą, namus, turtą, verslą, - teigė M.Splinteris. - Dabar visa tai turiu Lietuvoje. Jei kiltų pavojus, norėčiau ginti Lietuvą, o ne skristi atgal į Angliją pasakius: "Sėkmės jums." Jis mano, kad mūsų šalį gintų instinktyviai, nes myli Lietuvą.

Britas apgailestauja, kad, nebūdamas Lietuvos pilietis, turi mažesnį pasirinkimą, kaip tai daryti. Dvigubos pilietybės negalima gauti. M.Splinteris nenorėtų atsisakyti Didžiosios Britanijos pilietybės ir priimti Lietuvos, nes jam artimos abi šalys, kuriose yra namai ir artimi žmonės. "Dviguba pilietybė būtų ryšys tarp mūsų šalių, o jį reikia stiprinti, - įsitikinęs vilnietis britas. - Mano investicijos - iš Anglijos, ten gyvena šeima, o aš įsikūriau Lietuvoje. Jei atsiras vaikų, vieni seneliai bus ten, kiti - čia. Dviguba pilietybė visiems būtų labai geras sprendimas." Jis pažįsta Lietuvoje gyvenančių žmonių iš įvairių Europos Sąjungos šalių, kurie taip pat to norėtų. Jiems, kaip ir Markui, tai būtų galimybė reklamuoti šalį kaip Lietuvos piliečiams. M.Splinteris teigė nematąs minusų, kodėl negalima būtų to padaryti. Apie žurnalistės nuogąstavimą, kad galimybe gauti dvigubą pilietybę gali pasinaudoti nedraugiškai nusiteikę Rytų kaimynai, britas taip komentavo: "Kai vyksta neramumai, gerai suprantu, kad yra argumentų Lietuvos pilietybės neduoti Rusijos piliečiams, bet nėra - Europos Sąjungos šalių piliečiams."

M.Splinteris teigė, kad pagal savo supratimą yra Lietuvos patriotas. "Tačiau kiekvienas žmogus turi savo nuomonę, kas yra patriotizmas, todėl šią sąvoką reikia naudoti atsargiai", - įsitikinęs jis. M.Splinterio nuomone, patriotai turėtų būti neabejingi šaliai ir prižiūrėti valdžią, ar ji viską daro teisingai.

Mokyti nesirengia

Veikiausiai brito Marko ir lietuvių, patyrusių daugiau kaip pusės amžiaus sovietinę okupaciją, mąstymas ir supratimas kiek skiriasi. Kaip lietuviams keistis, tapti vakarietiškesniais? "Tai sunkiausias klausimas, - teigė M.Splinteris. - Jeigu pasakyčiau, tai būtų įžeidimas, neva kažkoks vakarietis aiškina, kaip gyventi, nes nesupranta, kas yra Stalino represijos ir panašiai. Vis dėlto šiek tiek suprantu, nes čia esu jau 10 metų. Tačiau tiesiog noriu rasti draugų ir dirbti su jais. Man nereikia trijų milijonų žmonių. Tiek, kiek reikia darbuotojų ir draugų, jau turiu. Beje, man labai patinka jaunoji karta. Ji mane įkvepia, skatina dirbti."

Paprašytas pasakyti, kokių problemų mato Lietuvoje, M.Splinteris teigė, jog mūsų šalies bėda, kad valdžia bando daryti tai, ko nesupranta. Tarkime, jis mano, kad viešųjų pirkimų tvarka, kai laimi pasiūliusieji mažiausią kainą, nėra gera, nes pigus darbas bus nekokybiškas. Jis stebėjosi, kad kartais būna prašomas konsultuoti, kaip pristatyti Lietuvą, bet po to patarimais nenori pasinaudoti. M.Splinterio nuomone, privatų sektorių svarbiau reklamuoti nei viešąjį. Jis įsitikinęs, kad Lietuva galėtų būti daug geriau matoma pasaulyje. "Tuo tikiu labiau negu vietiniai, nes į Lietuvą galiu žiūrėti kaip užsienietis, - teigė vilnietis britas. - Reikia nebijoti kitiems pasakyti, kad čia yra gera vieta. Tada pasaulis daugiau sužinos apie šalį. Estai tai daro geriau. Mes galime iš jų mokytis."

Markas prašė būtinai parašyti, kad viskas, ką jis kritikuoja, yra dėl meilės Lietuvai. "Dažnai girdžiu atsakymą: "Jei nepatinka, gali išvažiuoti į Angliją." Man patinka. Todėl esu čia, todėl kritikuoju. Jau yra gerai, o aš noriu, kad būtų dar geriau", - tvirtino M.Splinteris.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"