Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

M.Pitrėnas: meilė svarbesnė nei natos

 
2009 02 14 0:00
Dirigentas M.Pitrėnas prisipažįsta esąs vaikiškas: "Tai gali pasireikšti replika, intonacija, poelgiu ar valiūkišku žvilgsniu."<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Dirigentas M.Pitrėnas prisipažįsta esąs vaikiškas: "Tai gali pasireikšti replika, intonacija, poelgiu ar valiūkišku žvilgsniu."
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Nors ir neatstovauja pramogų verslui, dirigentas Modestas Pitrėnas yra puikiai žinomas. Bene įdomiausia, kaip šiuo metu vyrui sekasi meilės reikalai. Mat jam vis dažniau lipdoma svajonių jaunikio etiketė.

- Jūsų gyvenime dabar daug meilės, net dvi naujos operos - "Meilė ir kiti demonai" ir "Meilės eliksyras".

- Įdomiai užkabinote (šypsosi). Ne aš pasirinkau tas operas, greičiau jos mane. Šiuo gyvenimo laikotarpiu meilė man tampa svarbesnė nei natos.

- Ar šiuo metu jūsų kas nors laukia namie?

- Ne, dažniausiai nelaukia niekas. Mano gyvenime dabar nėra žmogaus, kuris lauktų. Dar neatėjo laikas. Bijau prisileisti kitą, nerimauju, kad galiu įskaudinti.

- Jūsų negalėtų įskaudinti?

- Nemanau, kad kas nors galėtų mane apvynioti aplink pirštą ir sužeisti. Bijau pats panašiai pasielgti. Nenoriu būti lovelasas.

- Viename interviu minėjote, kad tarnybiniai flirtai "neskanūs". Kodėl?

- Man asmeniškai flirtas visada neskanus, jei jis vyksta darbe. Nenoriu tarnybinių romanų, nes jie trukdo bendrai veiklai, kelia nepasitikėjimą kolektyve, galiausiai kenkia geriems santykiams.

- Vis dėlto ar sulaukiate dėmesio darbe? Ir kaip parodote, kad tai jums nepatinka?

- Galbūt sulaukiu, bet kiekvienas protingas žmogus jaučia, ar jis yra pageidautina persona, ar jo dėmesys vertingas ir įdomus.

- Kokį žmogų šalia savęs įsivaizduojate?

- Neatsakysiu į šį klausimą, nes nenoriu savęs programuoti. Noriu nurimti ir pajusti, kada atsiras mano žmogus. Nenoriu šablono, trafareto. Noriu pajusti, kad tai - gimininga siela, man brangus žmogus.

- Lauksite tobulybės?

- Lauksiu netobulo, nes idealių nėra. Net jei ir sulaukčiau tokio, pats negalėčiau pažvelgti jam į akis. Man reikia žmogaus, su kuriuo būtų miela, gera. Kai užtenka kvapo, akių žvilgsnio... Neduok Dieve, sukurti šeimą su tuo, dėl kurio nesi visiškai tikras.

- Norite sukurti šeimą?

- Taip, ir tokių pyplių (pokalbio metu kavinėje kaip tik straksėjo mažamečiai - aut.).

- Kokių penkių?

- Penkių gal ne, reikia pradėti nuo dviejų.

- Galėtumėte būti daugiavaikis tėtis.

- Neseniai Lietuvos televizijos kavinėje man išbūrė keturis vaikus. Tad visko gali būti. Belieka padėti daugtaškį.

Tik muzika

Dar nepamiršta istorija su dainininke Rosita Čivilyte. Dirigento ir dainininkės istorija prasidėjo, kai M.Pitrėnas dirigavo muzikinį spektaklį "Trijų grašių opera". R.Čivilytė joje atliko pagrindinį Poli Pičem vaidmenį. Jų santykiai tęsėsi apie ketverius metus, o baigėsi gana skandalingai prieš trejus. Dainininkė tuomet žiniasklaidai viešai pasakojo apie jųdviejų santykius, negailėdama kritikos mylimajam. Tiesa, aplinkiniai ir dabar nesiliauja spėlioti, kartu jie ar ne? M.Pitrėnas teigia neturintis šalia moters ir didžiąją laiko dalį skiriantis muzikai ir darbui. Štai šiandien jo diriguojamas Kauno miesto simfoninis orkestras akompanuos "Dainų dainos" konkurso dalyviams.

Norėtų išjungti telefoną

"Dirigavimas - ne vien oro gainiojimas, tai - gyvenimo būdas. Nuolat skaitai knygas, domiesi kitais menais, psichologija, instrumentų pažinimu, gastroliuoji. Nėra rutinos. Laisvalaikis neišvengiamai susijęs su muzika - tai natūralu, kai darbas patinka. Jiedu harmoningai susipina ir susijungia", - aiškina Modestas. Tačiau apkaltintas, kad taip stengiasi pateisinti savo darboholizmą, tvirtina, jog iš tiesų yra tinginys ir dirba tam, kad įstatytų save į tam tikras vėžes. "Savo gyvenimo be dirigavimo nelabai įsivaizduoju. Tik prioritetai šiuo metu kiek svyruoja. Supratau, kad esu ne vien dirigentas, bet kur kas daugiau. Šis suvokimas mane gydo nuo visiško darboholizmo. Bandysiu daugiau laiko skirti atsipalaidavimui ir savęs pažinimui", - pasižada dirigentas.

Tiesa, jis nori lepinti ne kūną, bet smegenis. "Vienas svarbiausių dalykų ilsintis - išjungti mobilųjį. Turbūt nė 10 purvo vonių Druskininkuose taip nepadės, kaip tris paras išjungtas telefonas. Tačiau negaliu taip elgtis, nes esu atsakingas ne tik už save, bet ir už visą kolektyvą", - atsidūsta orkestro vadovas. Jis mėgsta ilsėtis savo sodyboje netoli Kernavės. Jėgų suteikia net akimirkos, kai apie tai tik svajoja. "Tai lopinėlis, kuriame jaučiuosi vienas su savimi. Kur galiu save išskrosti ir palikti visus savo nešvarumus bei negatyvias emocijas. Ta vieta tikrai palaiminga", - pasakoja Modestas.

Jis sako, kad galėtų kurti muziką arba rašyti. Sekasi gaminti valgį, jei tai netampa rutina. "Genialiai moku tinginiauti: nieko neveikti, bukai žiūrėti į vieną tašką ar televizorių", - prisipažįsta pašnekovas.

Apie beždžionę

Kartais Modestas pabando save įsivaizduoti dirbantį kitokį darbą. "Manau, kad kitoje veikloje man taip pat sektųsi. Savęs plakimo ar pykčio dėl pasirinkto muziko kelio niekada nebuvo, tik abejonės. Juk nelengva nuolat būti tokio didelio organizmo kaip orkestras smaigalyje. Nuolat savęs klausi, ar esi pakankamai tikras dėl to, ką darai, pakankamai stiprus ir įgalus vesti tokią bendruomenę. Kartais grįžęs namo galvoju: "Dieve, kaip būtų gerai, jei gročiau orkestre antruoju smuiku penkioliktame pulte, kur dirigentas nemato." Gali užsisvajoti, klaidžioti mintyse. Kartais pagaunu tokius "plaukiojančius", kurie apie dirigentą, regis, tegalvoja: "Ką ta beždžionė išdarinėja, kam ji mojuoja ir trukdo gyventi?" Vis dėlto tokios akimirkos trumpai trunka, džiaugiuosi, kur dabar esu. Turiu minčių apie kitokią veiklą, bet jas kol kas pasiliksiu sau. Žinoma, manęs nepamatysite balete, nes jau per vėlu, taip pat pjaustant žmones - užtenka, kad skrodžiu žmonių "dūšias", - juokiasi dirigentas.

Dainuojantis dirigentas

Nors Modesto tėvų profesijos nesusijusios su menu - ekonomistė ir inžinierius - jie sūnų pastūmėjo į muziką ir niekada neslopino šios veiklos. Būdamas 16 metų jis sukūrė chorinės muzikos vokalinį ansamblį "Psalmos", gyvavusį dešimtmetį. "Buvau dainuojantis dirigentas - labai įdomi simbiozė. Teko ir diriguoti, ir dainuoti, nes chore kiekvienas balsas svarbus. Tačiau diriguodamas nejauti, kaip pats garsiai dainuoji. Ansamblyje sunku derintis, todėl atsisakiau dainavimo. Choro veiklos pabaiga nebuvo drastiška - kolektyvas atgyveno savo laiką, įvykdė misiją ir organiškai išblėso. Prisiminimui liko įrašų", - pasakoja dirigentas.

Jis specialiai nesiekęs ir lyderio pozicijos. "Niekada nemaniau, kad turiu lyderio savybių. Esu kompromiso žmogus. Visą laiką stengiausi pajusti aplink mane esančių žmonių biolaukus. Niekada nesistengiau gožti aplinkinių. Muzikoje svarbu ne griežtumas, o žmogiškumas ir motyvacija. Iš kolegų nesitikėčiau išgirsti epiteto, kad esu griežtas. Būnu griežtas pats sau, ir iš to reiklumo išauga reikalavimai kitiems. Siekiu tobulumo, nors ir sakoma, kad jo nėra. Tad kartais atsiranda griežtas tonas, kai reikia, balsas padvelkia šaltuku", - prisipažįsta Kauno miesto simfoninio orkestro vadovas.

"Būtent tu esi vadovas"

Modestas stengiasi būti kolegiškas ir draugiškas su orkestro nariais, bet santykiai į bendras išgertuves neišauga. Dirigentas išlaiko distanciją, kad paskui nebūtų trinties, sklandžiai vyktų darbas. "Nesu pasikėlęs, tačiau suklydęs muzikantas visų pirma sulaukia žvilgsnio, kuris svarbiausias dirigento ir orkestro bendravime. Kartais "prisidirbę" žmonės vengia pakelti akis nuo natų. Tačiau nemanau, kad buvo žmonių, kurie dėl manęs išėjo iš orkestro. Kai kas nors nepavyksta, pačiam norisi skradžiai žemę prasmegti. Pikta, kad repetuojant viskas pavyksta ir staiga vėl viskas iš pradžių, tikras vaikų darželis ir t. t. Kūnu perbėga lengvas susierzinimas, bet neverta užsiteršti tokiais jausmais. Dirigentas mažai veikia esamąjį laiką, jis tam, kad projektuotų mintį į priekį. Kas nuskambėjo, tas...", - įsitikinęs vyras. Anot dirigento, svarbiausios akimirkos būna per repeticijas. Per penkias minutes turi įtikinti orkestrą, kad būtent tu esi vadovas - tik taip užsimegs abipusis supratimas.

Viena cigaretė per mėnesį

Mokykloje Modestas buvo stropus tiksliųjų mokslų žinovas. Dalyvaudavo fizikos olimpiadose. Tačiau įstojus į tuometinę Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos aukštesniąją muzikos mokyklą, neliko kitos išeities, kaip susitelkti į muzikos mokslus - bendrojo lavinimo dalykai buvo nustumti į antrą planą. "Maniau, kad fizika ir astronomija domėsiuos ir toliau, deja... Šiaip mokykloje buvau geras ir drausmingas. Žinoma, visko buvo po truputį - surūkydavau vieną cigaretę per mėnesį, ne daugiau. Tas metas buvo prisodrintas stipraus pareigos jausmo - tai iš dalies nėra gerai vaikui. Galbūt pernelyg stengiausi būti tobulas ir geras. Iš manęs kaip iš vienturčio tėvai nemažai tikėjosi - kartais net per daug. Ir dabartinės bėdos - dėl perfekcionizmo - tikriausiai atėjusios iš vaikystės", - svarsto muzikas.

Tobulumas

- Ar turite būdo bruožų, kuriuos norėtumėte pakeisti?

- Nuolat save lavinu. Yra vienas bruožas, kurį norėčiau pakeisti.

- Nieko sau, tik vieną, - tada būsite tobula asmenybė!

- Kitų netobulų savybių nekeisčiau, tik tą vieną.

- Jei pavyks, ar galėsite pasakyti kokia ji?

- Hmmm... Taip, galėsiu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"