Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Linksma eurovizinė provokacija

 
2009 05 09 0:00
A.Smilgevičiūtė dvejoja, per kelintą "Euroviziją" dainavo. <br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
A.Smilgevičiūtė dvejoja, per kelintą "Euroviziją" dainavo.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Kitą savaitę į tarptautinio 'Eurovizijos' dainų konkurso sceną pakilsiantis Sasha Son(g) - Dima Šavrovas - yra dešimtas mūsų šalies atstovas. LŽ surengė linksmą provokaciją - apie šį dainininką ir apskritai apie konkursą klausinėjo ankstesnių 'Eurovizijos' dalyvių.

Apie šiųmetį Lietuvos atstovą tarptautiniame "Eurovizijos" dainų konkurse Sashą Son(g) papasakota daug: kiek pinigų surinko, kada išvyko į Maskvą, kaip jam ten sekasi... O ar tiksliai žinome, kada ir kuriuo numeriu pasirodys, ar skaičiuojame, kelintą kartą rengiamas šis konkursas? Tokių ir panašių dalykų klausėme anksčiau per "Eurovizijos" konkursą pasirodžiusių Lietuvos dainininkų: Lino Adomaičio, Ovidijaus Vyšniausko, Viktoro Diawaros, Aistės Smilgevičiūtės ir Jeronimo Miliaus. Tarp kalbintų atlikėjų buvo ir "nežiniukų". Vis dėlto visi nuoširdžiai palaiko Sashą Son(g) ir linki jam sėkmės.

Žiūri ne kasmet.

Šiais metais pasikeitė "Eurovizijos" taisyklės ir nugalėtojus lems ne vien žiūrovų balsai. Per finalą 50 proc. spręs nacionalinės žiuri. Tokios komisijos nariu pasiūlyta tapti ir dainininkui L.Adomaičiui. Tad šiais metais jis ne tik stebės pasirodymus, bet ir privalės viską kruopščiai analizuoti. "Būsiu atviras, šį konkursą žiūriu ne kasmet. Tai priklauso nuo to, kaip pavyksta susiplanuoti laisvalaikį", - pasakoja Linas.

Teiraujuosi Lino: "Kada dainuos Lietuvos atstovas?" - "14 dieną bus pusfinalis, ar ne? Ir paskui, tikėkimės, jis pateks į finalą, kuris bus 16 dieną. Nežinau, kelintas pasirodys. Keturioliktas? Ai, jo, žinojau, kad toks sutapimas. Gerai, per viduriuką pasirodys", - džiaugiasi L.Adomaitis. Jis žino, kad pirmoji "Eurovizija" surengta 1956 metais.

Ar pats L.Adomaitis balsuoja per "Euroviziją"? Buvęs konkurso dalyvis prisipažįsta, kad vieną kartą yra atidavęs balsą už suomių rokerius "Lordi". "Jie man patiko. Smagu, kad toks rokeriškas skambesys paįvairino popkultūrą", - prisimena L.Adomaitis.

Atlikėjas tikina, jog labiausiai įstrigusi daina - Lino ir Simonos "What's Happened to Your Love". "Juokauju. Iš tikrųjų labiausiai patiko "LT United" kūrinys. Jų požiūris turbūt teisingiausias iš visų "Eurovizijoje" dalyvavusių lietuvių. Geras sprendimas - linksminti žiūrovus, o ne perteikti kažkokią gilią mintį. Šis šešetukas pataikė - tai pasiteisino." Tačiau L.Adomaitis nesiūlo visada remtis ankstesnių metų teigiama patirtimi ir stengtis tai pakartoti. Atlikėjo įsitikinimu, svarbiausia yra tikėti savimi ir tuo, ką darai. Jo draugas Sasha Son(g) būtent taip ir elgiasi.

Už konkurentus nebalsuoja

Pirmasis mūsų šalies atstovas "Eurovizijoje" Ovidijus Vyšniauskas, klausiamas, ar žiūrės konkurso transliaciją, teiraujasi, kada ją rodys. Sužinojęs atsakymą, žada: jei turės galimybę, būtinai pažiūrės. "Įdomu, kaip seksis Lietuvos atlikėjui", - tikina dainininkas.

O.Vyšniauskas teigia, kad kai tik gali, dainų konkursą žiūri per televizorių. Tačiau balsavęs yra tik kartą - per "Vaikų Euroviziją". "Per suaugusiųjų konkursą už savus balso atiduoti negaliu, o už konkurentus nenoriu", - šypsosi "Lopšinės mylimai" atlikėjas.

Tądien, kai kalbėjomės, dainininkas kaip tik buvo išgirdęs visą Sashos Son(g) dainą. Patiko. Vis dėlto mano, kad šiame konkurse laimi ne muzika, o politika. "Tai laimės dalykas. Nereikia daryti tragedijos, jei nepasiseka, juk tai nėra gyvybės ar mirties klausimas", - kalba pirmasis Lietuvos atstovas, per "Eurovizijos" konkursą likęs paskutinis.

Prieš penkiolika metų Dubline pasirodęs O.Vyšniauskas nežino, kelintas konkursas buvo, kai pats dalyvavo, ir kelintas bus šiemet. Anot jo, šios dainų varžybos nėra pasaulio bamba.

V.Diawara žino nemažai

Dainininkas ir prodiuseris, grupės "Skamp" narys Viktoras Diawara ketina stebėti konkursą per televizorių. Tą daryti stengiasi visada, kai tik turi galimybę. "Euroviziją" žiūrėdavo dar prieš "skampų" dalyvavimą 2001-aisiais. Tarptautinį dainų konkursą pirmą kartą matė, kai ten pasirodė Lietuvai atstovaujantis O.Vyšniauskas. Tuo metu Viktoras mokėsi Vasario 16-osios gimnazijoje Vokietijoje. "Mums, lietuviams, buvo labai įdomu, kaip seksis mūsų šaliai. Nuo tų laikų stengiuosi stebėti ir žinau, kas vyksta", - tvirtina atlikėjas. Kartą yra atidavęs balsą už Moldovos grupės "Zdob Si Zdub" dainą "Boonika Bate Doba" ("Močiutė muša būgną" - liet.). Šie muzikantai 2005-aisiais į Atėnus atsivežė močiutę. Moldavų grupės pasirodymą Viktoras atsimena iki šiol. Labiausiai atmintin įstrigusi Lietuvos atstovų daina, kaip ir kitiems kalbintiems pašnekovams, - "LT United" "skanduotė". "Tai buvo drąsiausia. Arnoldas Lukošius, manau, kompanijose iki šiol vis dar minimas", - sako buvęs vienas iš šešių drąsuolių, parvežusių Lietuvai šeštąją vietą.

Sashos Son(g) dainą V.Diawara vertinti vengia. Jo nuomone, kūrinys neblogas, o Dima - geras dainininkas, scenoje jaučiasi stiprus, gėdos mūsų šaliai nepadarys.

Dukart tarptautinio dainų konkurso scenoje buvęs Viktoras ragina Sashą Son(g) ir jo komandą nesinervinti ir stengtis išlikti ramiems. "Aplinkiniai gali daug ką sugadinti savo reakcijomis ir komentarais. Todėl svarbu turėti gerą komandą, kuri moka visas problemas "atmušti", - įsitikinęs jis. Kai su grupe "LT United" dalyvavo "Eurovizijos" konkurse, lietuvių šešetukas mažai su kuo bendravo, stengėsi išvengti intrigų, apkalbų ir pavydo - tai V.Diawarai patiko.

"Žinau, kad Sasha Son(g) dainuos antrame pusfinalyje, tad, jei neklystu, tai bus 14 (gegužės - aut.) diena. Daina, man atrodo, bus keturiolikta. Kažkaip įdomiai išėjo, jei neklystu", - žinias apie Lietuvos atstovą demonstruoja Viktoras.

Klausiamas apie "Eurovizijos" istoriją, pašnekovas nesutrinka ir šypsodamasis svarsto: "Kažkada buvo penkiasdešimtmetis... Kai renginį vedė latvių grupės "Brainstorm" narys... Čia gal prieš kokius dvejus ar trejus metus. Palaukit, kai pasirodėme Graikijoje, jubiliejus buvo lyg ir prieš metus. Vadinasi, praėjo keleri metai." Jis tiksliai žino, kad "skampai" dalyvavo 2001-aisiais, bet kelintas buvo "Eurovizijos" konkursas, pasakyti negali.

Lietuviškai geriau

Grupės "Skylė" vokalistė Aistė Smilgevičiūtė Lietuvai atstovavo antroji - 1999 metais. Tąkart atliko dainą "Strazdas". Aistė pasakoja, kad konkurso vaizdo įrašo nebuvo mačiusi, bet prieš kelerius metus vienas gerbėjas jai padovanojo DVD kompaktinę plokštelę, kurioje įrašytas jos pasirodymas ir visas 1999-ųjų konkursas. Dainininkė "Eurovizija" nesidomi, bet spaudos straipsnių apie konkursą paskaito. Šiemet Aistė norėtų pamatyti mūsų atstovo Sashos Son(g) pasirodymą.

Pašnekovės teigimu, daina "Pasiklydęs žmogus" (angl. pavadinimas - "Love") yra stipri. "Kad ir kokie būtų "Eurovizijos" rezultatai, tas kūrinys gyvuos ir toliau. Girdėjau ir lietuvišką, ir anglišką versijas. Lietuviški žodžiai geriau atskleidžia dainos idėją, todėl kūrinys skamba stipriau, įtikinamiau", - įsitikinusi dainininkė.

Iš visų lietuvių pristatytų dainų atlikėjai labiausiai patiko "Strazdas". "Jei rimtai, manau, esu girdėjusi visas dainas", - tikina ji. Ar prisimena, kelintame konkurse dalyvavo? A.Smilgevičiūtė dvejoja: "Regis, 49 konkurse, pažiūrėjusi į archyvus pasakyčiau tiksliai. Praėjo dešimt metų, taigi turėtų būtų 59? O gal ir klystu."

Televizoriaus neįjungia

Praėjusių metų "Eurovizijos" atstovas Jeronimas Milius neketina stebėti konkurso. "Televizoriaus iš viso nežiūriu. Neturiu tam laiko, o jei atsirastų laisva akimirka, tikrai neleisčiau jos namie. Kai pavasaris ir tokie puikūs orai, norisi nuveikti ką nors naudingesnio", - sako jis. Vis dėlto kartą gerus orus į televizoriaus ekraną išmainė - tąkart "Eurovizijos" scenoje pasirodė sunkiojo roko suomių grupė "Lordi". Anot Jeronimo, buvo įdomu, kaip tokio stiliaus muziką grojanti grupė pasirodys populiariosios muzikos kontekste. Tada dainininkas su draugais sėdėjo bare, linksmai leido laiką ir šiems Suomijos atlikėjams net atidavė savo balsą.

Paklaustas, ar žino šių metų atstovo Sashos Son(g) dainą "Pasiklydęs žmogus", J.Milius prisipažino, kad girdėjo, bet ne visą. "Graži daina, tik nemanau, kad galiu daugiau vertinti - nesu ekspertas", - diplomatiškai nuo tiesaus atsakymo bando išsisukti pašnekovas. Jo manymu, kuo daugiau savęs Dima įdės, tuo geriau daina pasieks klausytojus ir paliks jiems įspūdį. "Negaliu pasakyti, kuo Sashos Son(g) daina pranašesnė už kitas, nes nesu girdėjęs kitų šalių kūrinių. Lietuviškas tekstas yra prasmingas", - kalba Jeronimas. Praėjusių metų atstovas atkreipia dėmesį, jog yra kitų svarbių dalykų - sėkmė ir kūrinio pateikimas.

"Labiausiai įstrigusi Lietuvos atstovų daina - ta, kuri panašiausia į skanduotę", - šypsosi Jeronimas. Jis kalba apie aukščiausią - šeštąją vietą 2006-aisiais užėmusius "LT United" vyrukus, atlikusius dainą "We Are The Winners". Anot J.Miliaus, žmonės dažniausiai įsimena tai, kas primityvu, o jei panašu į skanduotę - atmintin įstringa dar lengviau.

"Eurovizija" nesidomi

Klausiu Jeronimo: "Kiek metų "Eurovizijai"? "Aaaa... Nežinau. Kelintas konkursas buvo, kai dalyvavau, irgi nežinau. Koks man skirtumas: pirma, antra ar trisdešimta "Eurovizija"? - juokiasi jis. Dainininkas tvirtina to nesureikšminantis. Pasak Jeronimo, po konkurso grįžęs puoli prie kitų darbų ir apie jį pamiršti. Jis taip pat nežino, kelintas dainuos mūsų atstovas. Kaip seksis Sashai Son(g), tikisi perskaityti spaudoje.

Pernai patirties "Eurovizijos" konkurse įgavęs J.Milius nesiryžta patarinėti šiųmečiam Lietuvos atstovui: "Galėčiau tą daryti, jei būčiau laimėjęs bent kokią aštuntą vietą. Kadangi taip nenutiko, mano patarimai gali kaip nors suklaidinti. Tad gal nieko nesakysiu", - šypsosi vaikinas. J.Milius tik siūlo Sashai Son(g) stengtis išlikti ramiam. "Viskas bus gerai. Tegul daro, ką nori padaryti, o visa kita priklauso nuo kitų", - pokalbį baigia "Nomads in the Night" atlikėjas.

Faktai apie konkursą

* Pirmasis "Eurovizijos" dainų konkursas įvyko 1956-aisiais Šveicarijoje. Nugalėjo šios šalies atstovė Lys Assia.

* 1994 metais pirmą kartą "Eurovizijos" scenoje pasirodė Lietuvos atstovas O.Vyšniauskas. 38-ajame konkurse jis atliko dainą "Lopšinė mylimajai". Lietuva užėmė paskutinę 25 vietą.

* 1999 metais Jeruzalėje su daina "Strazdas" mūsų šaliai atstovavo A.Smilgevičiūtė. Tai buvo 43-iasis konkursas. Per pokalbį ji teigė, kad dainavo 49-ajame. Vadinasi, suklydo šešeriais metais. Konkurse užėmė 20 vietą.

* 2001 metais Kopenhagoje savo stilių pristatė "Skamp" su daina "You Got Style". Grupė užėmė 13 vietą. Tai buvo 45-asis konkursas.

* 2002 metais Taline dainavo atlikėjas Aivaras Stepukonis. Jo daina "Happy You" liko priešpaskutinė - 23-ia.

* 2004 metais Stambule, kas atsitiko jų meilei, klausė L.Adomaitis ir Simona. Tais metais pasikeitė "Eurovizijos" taisyklės - atsirado pusfinalis ir finalas. Lietuvos atlikėjams pusfinalio lentelėje iki finalo pritrūko dviejų pozicijų.

* 2005 metais atlikėja "Laura & The lovers" užėmė paskutinę vietą pusfinalyje. Tai buvo penkiasdešimtoji "Eurovizija".

* 2006 metai - "LT United" triumfas Atėnuose. Šeši drąsūs vyrukai su daina "We Are The Winners" nudžiugino Lietuvą parveždami šeštąją vietą nacionaliniu kompleksu vadinamame konkurse. Atsirado viltis, kad šiose varžybose ir Lietuvai gali pasisekti. V.Diawara buvo teisus apskaičiavęs, kad jie pasirodė kitais metais po jubiliejaus.

* 2007 metais grupė "4FUN" su lyrine balade vėl neperkopė pusfinalio barjero. Jų daina "Love or Leave" liko 21-a.

* 2008 metais Belgrade Lietuvai atstovavo J.Milius. Stipraus balso savininkas, kaip ir atstovai prieš metus, atliko baladę. "Nomads in the Night" į finalą nepateko.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"