Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Lietuvos lakštingalos gieda tarmiškai

 
2007 06 30 0:00
Garso režisierius ir operatorius V.Blažys daug laiko praleidžia gamtoje. <br>Nuotrauka: © Lietuvos žinios
Garso režisierius ir operatorius V.Blažys daug laiko praleidžia gamtoje.
Nuotrauka: © Lietuvos žinios

Jeigu kur nors miško glūdumoje ar atokioje laukymėje pamatysite žmogų, tyliai stovintį šalia įrangos, panašios į skraidančiąją lėkštę, nenustebkite ir neišsigąskite. Jūs tiesiog sutikote garso režisierių ir operatorių Vidmantą Blažį, įrašinėjantį gamtos garsus.

Neseniai išleista pirmoji Lietuvoje kompaktinė plokštelė, į kurią įrašyti paukščių balsai. Jos sumanytojas ir autorius - Vidmantas Blažys. Jis nėra gamtininkas, bet kai pradeda šnekėti apie paukščius, galima tuo suabejoti. V.Blažys gali net mėgdžioti giesmininkus. Ir jam labai patinka klausytis paukščių muzikos.

Vaizdą pakeitė garsas

Kadaise V.Blažys dirbo gamykloje, po to keliuose institutuose fotografu. Vėliau likimas lėmė, kad pakliuvo į respublikinį kino mėgėjų klubą. Ten garsindavo filmus. Kino mėgėjų klube susipažino su dabar garsiu filmų apie gamtą kūrėju Vytu Jankevičiumi.

Kaip garsinamas filmas? Jam parenkama muzika, triukšmai. Įrašomas pasakotojo balsas. Tuo ir užsiimdavo V.Blažys. Taip pamažu fotografui garsas pasidarė svarbesnis už vaizdą. Deja, po nepriklausomybės atkūrimo kino mėgėjų klubo nebeliko. "Nuo tada tapau laisvu menininku", - sakė V.Blažys.

Apie Čepkelių raistą

"Maždaug prieš septynerius metus V.Jankevičius paskambino ir paklausė: "Ar nenorėtum po keliolikos metų pertraukos pratęsti mūsų draugystės?" Tuo metu jis kūrė filmą apie Čepkelių raistą ir man pasiūlė įgarsinti. Labai apsidžiaugiau, nes man patiko tai, ką daro V.Jankevičius", - pasakojo pašnekovas. Tuo metu nuo kino jis buvo atitrūkęs, dirbo vienoje švietimo įstaigos fonotekoje. Dviejų dalių valandos dokumentinė juosta apie Čepkelių raistą "Gudų girios širdyje" buvo sėkminga. Nuo tada jiedu drauge sukūrė dar keliolika filmų. "Iki šiol bičiuliaujamės. V.Jankevičius toks pat laisvas menininkas kaip ir aš", - tvirtino garso režisierius.

Garsų kolekcija

V.Blažys ir V.Jankevičius apkeliavo daug Lietuvos vietų. Filmuodavo, įrašydavo garsus. Po kiekvienos išleistos dokumentinės kino juostos pas V.Blažį kaupėsi vis didesnė garsų kolekcija. "Man kilo idėja: kodėl neišleidus kompaktinių plokštelių ciklo, pavadinto "Lietuvos gamtos garsai"? Tokia mintis į galvą atėjo gal prieš penkerius metus. Tuo metu jau turėjau įrašęs nemažai paukščių balsų. Vilkų. Kitų gyvūnų", - prisiminė V.Blažys.

Pasak pašnekovo, kadaise gamtininko Selemono Paltanavičius dėka, buvo išleistos dvi gamtos garsų plokštelės. Tačiau prieš keliolika metų buvo įrašinėjama nelabai kokybiškomis priemonėmis, o ir pačios plokštelės, jų klausantis, traškėdavo.

Tie patys paukščiai - skirtingos giesmės

"Ornitologai mane tikino, esą paukščiai turi savo dialektą. Tarkim, Lietuvos lakštingalos giesmė ne tokia pati, kaip Anglijos ar Rusijos prie Sank Peterburgo. Bet latviškos ir lietuviškos lakštingalos gieda panašiai", - atskleidė garso režisierius. V.Blažys lygino įrašytos rudosios devynbalsės, gyvenančios Lietuvoje, giesmę su tokio paties paukščio iš Anglijos giesme ir tikino, jog sunku pažinti, kad čia tas pats giesmininkas.

V.Blažys prisipažino, kad labiausiai mėgsta sodinės nendrinukės čiulbėjimą. "O tokio strazdo giesmininko, kurį įrašiau klaidžiodamas po miškus prie Telšių, daugiau niekada niekur nesu girdėjęs. Buvo labai dainingas", - stebėjosi pašnekovas.

Sala, kurioje peri paukščiai

Užsispyręs gamtos mylėtojas, nors ir nebuvo lengva, savo svajonę įgyvendino. Neseniai išleista V.Blažio kompaktinė plokštelė "Kretuono balsai" iš ciklo "Lietuvos gamtos garsai". "Man svarbu, kokioje aplinkoje paukščiai gieda. Kretuonas - gražus ežeras Aukštaitijos nacionaliniame parke. Ten yra didelė sala, kurioje peri begalė paukščių: kirai, žuvėdros, griciukai, tilvikai... Mes ten lankydavomės: V.Jankevičius filmuodavo, aš įrašydavau garsus. Prikaupiau daug įrašų ir parengiau tą plokštelę", - apie "Kretuono balsų" atsiradimą pasakojo garso operatorius.

Ant lentynos

Beje, "Kretuono balsai" turėjo būti antroji kompaktinė plokštelė. Mat pirma turėjo būti išleisti "Novaraisčio balsai". "Šie įrašai jau trejus metus guli ant lentynos, - apgailestavo V.Blažys. - Tiesiog nerandu, kas man padėtų išleisti. Tam reikia pinigų."

Už "Kretuono balsų" kompaktinės plokštelės tiražą sumokėjo viena valstybinė įmonė. Iki tol įrašai pragulėjo dvejus metus. Pats autorius iš šios veiklos nieko neuždirba. "Šis užsiėmimas - mano pomėgis. Niekas man už tai pinigų nemoka", - aiškino garso režisierius.

Toli nuo civilizacijos triukšmo

Gamtos garsus V.Blažys įrašinėja ne tik tada, kai filmuojami filmai. Dažnai pats vienas specialiai išsiruošia kelionėn į vietas, kurių nepasiekia civilizacijos triukšmas. "V.Jankevičius net skundžiasi, kad mūsų keliai vis labiau skiriasi", - šypsojosi pašnekovas. V.Blažiui svarbu, kad darbas būtų atliktas kokybiškai. "Tai yra gamtos garsų įrašai. Neturi girdėtis traktorių burzgimo, lėktuvų gaudesio, kito civilizacijos triukšmo, - aiškino specialistas. - Rasti aplinką, kurioje nėra pašalinių garsų, labai sunku." Didžiausiu priešu garso režisierius ir operatorius vadino vėją, nes jis "užpučia" mikrofonus. Trukdo ir lietus, nes įrašuose girdimas barbenimas, bet vandens ošimas, upelio čiurlenimas juos pagyvina.

Pasiėmęs garso rašymo aparatūrą, drabužių, maisto, palapinę, V.Blažys iškeliauja dviem, trims paroms. Gamtoje jis gali praleisti ne vieną naktį. Pasistato palapinę, užmaskuoja mikrofonus ir laukia, kol paukščiai apsipras, nebekreips dėmesio. Iš ryto, pradėjus skambėti paukščių giesmėms, įrašinėja.

Kaimiškos dvasios miestietis

Tas po negyvenamas vietas klaidžioti mėgstantis žmogus nėra koks atsiskyrėlis. Jis turi jaukius namus, žmoną Nijolę, dukras Džiugintą ir Vaidą. "Esu vilnietis. Gimiau ir augau mieste. Bet vaikystėje, paauglystėje ir jaunystėje visas vasaras praleisdavau Žemaitijoje - ten gyvena giminės. Tad kaimo dvasia man nesvetima. Ten išmokau šieną pjauti, kitus darbus dirbti, nors vietiniai žmonės iš manęs, Vilniaus bernioko, ir juokdavosi. Abu mano tėvai - muzikantai, dainininkai, gal todėl ir pamėgau paukščių muziką", - pasakojo V.Blažys.

Atpalaiduojamasis poveikis

V.Blažys Lietuvoje yra vienintelis žmogus, kuris kaip profesionalus garso režisierius ir operatorius įrašinėja paukščių balsus, kaupia jų kolekcijas ir ketina išleisti kompaktinių plokštelių ciklą "Lietuvos gamtos garsai". Pasaulyje jis turi daug bendraminčių. Lietuvis palaiko su jais ryšius.

"Gamtos garsų įrašai turi pažintinę, mokomąją ir auklėjamąją paskirtį, supažindinant vaikus ir suaugusiuosius su mus supančiu paukščių balsų pasauliu, taip pat atpalaiduojamąjį gydomąjį poveikį. Dauguma pasaulio valstybių turi savo krašto paukščių ir kitų gamtos garsų įrašų. Būtų gerai, kad ir Lietuva turėtų tokių garsų leidinių, tuo mes būtume naudingi ne tik sau, bet ir įdomūs visam civilizuotam pasauliui", - argumentavo V.Blažys.

Trumpai

Vidmantas Blažys yra laisvai samdomas garso režisierius ir operatorius. Bendradarbiauja su Lietuvos televizijomis: prisideda prie dokumentinių filmų ir televizijos reklamų kūrimo. Taip pat bendradarbiauja su užsienio televizijų kompanijomis: "History", APTN, ESPN, BBC, VIVA, ARD, "Reuter", YLE ir kt.

V.Blažys - daugiau kaip 20 profesionalių ir apie 270 mėgėjiškų filmų garso takelių autorius. Buvo apdovanotas diplomais ir premijomis už filmų įgarsinimą. Keliolika metų sėkmingai bendradarbiauja su gamtos filmų kūrėju režisieriumi Vytu Jankevičiumi. 2006 metais jam įteikta (jau trečioji) Petro Abukevičiaus premija už filmą apie Novaraisčio gamtą "Naujam gyvenimui prikeltas".

Nuo 2000 metų įrašinėja paukščių, varliagyvių, žvėrių ir mus supančios gamtos garsus. Su įrašais yra susipažinę gamtininkai ir ornitologai prof. Petras Kurlavičius, Selemonas Paltanavičius, Eugenijus Drobelis, Vytautas Jusys, Egidijus Adomaitis, Darius Straševičius, Vytautas Drūteika ir kiti.

Yra sumanęs parengti ir išleisti seriją kompaktinių plokštelių apie įdomias vietoves bendru pavadinimu "Lietuvos gamtos garsai". Išleido pirmąją kompaktinę plokštelę "Kretuono balsai" (Švenčionių r.), parengė plokšteles "Novaraisčio balsai" (Šakių r.) ir "Žvėrinčiaus balsai" (Telšių r.). Nemažai sukaupęs įrašų apie Biržų ir Rūdninkų girias, Čepkelių raistą. Ateityje yra numatęs įrašyti Žuvinto, Labanoro, pamario garsus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"