Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Lietuviški saulės vonių ypatumai

 
2010 08 14 0:00
Vakarų kraštų paplūdimiams įprastas vaizdas.<br>Corbis/Scanpix nuotrauka
Vakarų kraštų paplūdimiams įprastas vaizdas.
Corbis/Scanpix nuotrauka

Kuo karštesnė vasara, tuo daugiau galima pamatyti apnuoginto kūno. Smalsu, ar Lietuvos paplūdimiuose įmanoma išvysti žinomų moterų, neslepiančių apvalumų po liemenėle? Kaip jos elgiasi užsienyje, kur dailiosios lyties atstovės neretai deginasi be viršutinės bikinio dalies? Ar pavyktų mūsų krašto garsenybę užtikti nudistams skirtoje vietoje?

Galima sakyti, kad bikinio prototipas buvo figos lapas. Tikriausiai mažai kas stebisi, kai šiais laikais daili moteris prisidengia kūną maudymosi kostiumėliu, panašiu į tris lapus, arba saulėje deginasi tik su vienu jų. Vakarų kurortuose dažniau galima pamatyti moterų, mūvinčių tik bikinio kelnaites. Paparacai akylai stebi ir fotografuoja, jei apsinuogina kokia nors garsenybė. Regis, lietuvės yra drovesnės - mūsų paplūdimiuose degintis be viršutinės bikinio dalies išdrįsta tik viena kita. Nuvykusios į užsienio kurortus jos elgiasi drąsiau, nes ten įprasta apnuoginti apvalumus. LŽ smalsu, kaip saulės voniomis mėgaujasi žinomos Lietuvos moterys, kada, kur ir kiek leidžia sau apsinuoginti. Apie tai pasakojo valdininkė Nijolė Statkutė, Nepriklausomybės Akto signatarė aktorė Nijolė Oželytė, dainininkė Natalija Zvonkė, "Olialia pupytė" Oksana Pikul ir atlikėja Violeta Tarasovienė.

Toliau nuo žmonių

Nijolė Statkutė tvirtino, kad nesilanko tose pajūrio vietose, kur moterys gali būti nuogos. Ji apskritai retai deginasi Lietuvos paplūdimiuose. "Na, nebent važiuoju į Preilos pliažą, kuriame galima išsirengti, - sakė moteris. - Ten būna mažai žmonių. Jie vieni kitiems netrukdo, nes guli gal per kokių 50 metrų atstumą." Nuėjusi į tokią vietą, kur nieko nėra, N.Statkutė ramiai deginasi be viršutinės bikinio dalies. Žinomą moterį daugelis atpažįsta, o ji nori gerai jaustis ir niekam nekelti jokių problemų, todėl eina kuo toliau nuo žmonių. N.Statkutei nepatinka mėgautis saulės voniomis pasislėpus po maudymosi kostiumėliu, nes tada kūnas "pasipuošia" keliomis spalvomis - baltais lopais ir juostelėmis bei rudu įdegiu tarp jų. "Tai pats blogiausias dalykas, koks tik gali būti. Tada be drabužių jautiesi taip, tarsi būtum apsirengęs, - juokavo pašnekovė. - Idealu, kai gali įdegti visą kūną. Jei nėra tokios galimybės, norisi, kad bent viršutinė dalis lygiai paruduotų."

"Nesu nudistė"

Tačiau soliariumuose, kuriuose galima lygiai įdegti, N.Statkutė nesilanko. Apskritai nė karto nėra buvusi. "Net nežinau, kas tai yra, - tikino ji. - Ir tikriausiai nebesužinosiu. Manau, jog soliariumai- nesąmonė. Juolab kad juose lankytis nesveika. Dukart per metus važiuoju ilsėtis, ir to įdegio man užtenka."

Nudistų paplūdimių moteris nemėgsta. "Ten susirenka būrys pažįstamų žmonių, - aiškino N.Statkutė. - Nenoriu būti tarp jų visiškai nuoga, man tai nepriimtina. Nesu nudistė." Tačiau ji yra liberalių pažiūrų, tad mano: jei kam nors patinka išsirengti prieš kitus, tai - asmeninis kiekvieno reikalas. Todėl moteris pasisako už nudistų paplūdimius. "Jei žmogus jaučiasi komfortiškiau, viskas gerai, - teigė pašnekovė. - Kiekvienas gali daryti taip, kaip jam patogu ir malonu."

N.Statkutė gali išsirengti nuogai būdama su artimu draugu. Tačiau leisdama laiką su bičiulių kompanija, nesvarbu, kur tai būtų - pirtyje ar prie vandens telkinio, - ji drabužių nenusimeta. Pasak moters, nuogumas yra privatus dalykas.

Atkirtis davatkoms

Ką N.Statkutė mano apie tai, kad reta tautietė drįsta paplūdimyje kaitintis be viršutinės maudymosi kostiumėlio dalies? Ar tai - lietuviškas drovumas? "Mano nuomone, Lietuvoje nesusiformavusi atitinkama kultūra, o moterys vis dar kompleksuotos", - sakė ji. Mūsų krašte davatkiško pasipiktinimo galima sulaukti ir tada, kai maudymosi kostiumėlis - tik keli audinio lopinėliai, vos pridengiantys dailų kūną. "Manęs tokie dalykai nestebina ir nepiktina. Gal davatkos yra tos, kurios nebeturi ko rodyti arba į jas niekas nebežiūri?" - svarstė N.Statkutė. Jai keista, kaip šiais laikais "bobutės" reaguoja į vyrus, brendančius jūros pakraščiu palei moterų paplūdimį. Tos piktuolės grasina apmėtyti akmenimis, nors jie nė nežiūri į tą pusę, kur kaitinasi nuogalės. "Gal "bobutės" nori į save atkreipti dėmesį? - stebėjosi pašnekovė. - Tas įprotis - užsiimti teritoriją, į kurią niekas neturi teisės įeiti, - likęs nuo sovietmečio. Labai juokinga. Geriau "bobutės" džiaugtųsi, kad kas nors bent žvilgsnį į jas užmeta."

N.Statkutei apskritai nepatinka moterų paplūdimių aplinka. "Kodėl? Ten neestetiškas vaizdas, - paaiškino ji. - Man labiausiai patinka laukinės vietos, kur beveik nėra žmonių. Svarbu, kad būtų kuo daugiau gamtos - jūros ir saulės - bei vienumos."

Saulėje - nuoga

Kokios saulės vonios - bendrame paplūdimyje vilkint maudymosi kostiumėlį ar apsinuoginus moterims skirtoje pajūrio zonoje - patinka Nijolei Oželytei? "Mėgstu būti be nieko - ne dėl įdegio, o dėl savijautos, - atvirai kalbėjo ji. - Ir čia, kur dabar esu, Pervalkoje, net neturiu maudymosi reikmenų. Einu į moterų pliažą ir ten labai gerai jaučiuosi." Ar saulės vonioms pasirinko tokią vietą todėl, kad nori lygiai įdegti visą kūną? "Leiskite pajuokauti: nelabai turiu kam rodyti savo kūną. Ir į veidrodį retai žiūriu, - šaipėsi pašnekovė. - Todėl kalbu ne apie tai. Tiesiog man gera degintis nuogai. Jaučiu didelį malonumą. Smagu maudytis, kai niekas neveržia, šokinėti per bangas, kai niekas nenusmunka."

Moterų paplūdimyje apsinuogina įvairaus amžiaus ir sudėjimo dailiosios lyties atstovės. Dažniausiai tai yra vieta, kurioje pamirštami bet kokie kompleksai. "Kai buvau jauna, vis galvodavau: kodėl senos, išplerusios, baisios moteriškės atsigula arčiausiai prie bendro pliažo ribos ir šiurpina aplinkinius. Dabar jas suprantu. Pagyvenusios moterys nedalyvauja sekso mugėje ir joms vis vien, kieno ir kaip bus įvertintos. Apskritai gėda turi būti ne tam, kuris save rodo, o tam, kuris žiūri. Jei tau nemalonu - nusisuk", - dėstė savo požiūrį N.Oželytė.

"Esame kaimiečiai"

Tačiau N.Oželytei nepatinka, kai bendruose paplūdimiuose moterys deginasi be viršutinės bikinio dalies. "Dėl šito esu visiška davatka, - ironizavo ji. - Krūtinė yra intymi vieta. Tada gal ir kelnaites reikėtų nusimauti? Juk užpakaliukas - gražiausia kūno dalis." Anot N.Oželytės, reikia laikytis tradicijų ir jokių intymių vietų viešai nedemonstruoti. "Vakarietės nesivaržo būdamos be liemenėlės. O mūsiškės, kiek teko matyti, nesijaučia laisvos, supranta, kad yra nuogos. Ir stebi, kas, kaip į jas žiūri. Man tai kelia pasišlykštėjimą, - tvirtino moteris. - Prie Viduržemio jūros galima labiau apsinuoginti. Tačiau mes esame kaimiečiai, norintys vaidinti europiečius."

Užsieniečių akibrokštas

Atostogaudama Pervalkoje N.Oželytė pajūryje matė įdomų vaizdą. Į

moterų paplūdimį atėjo vokiečių kompanija. Kadangi ženklas, kad vieta skirta dailiosios lyties atstovėms, abstraktus, vokietės pasikvietė savo vyrus ir visi išsirengė. Tačiau ten saulėje gulinėjusios nuogos lietuvės užsieniečiams pretenzijų nereiškė ir triukšmo nekėlė. "Taigi nuogi vokiečiai vyrai ramiai vaikštinėjo su savo "frau". O lietuvės tik tyliai burbėjo, bet nieko nedarė. Turbūt vokiečiai manė, kad tai - nuogalių pliažas, - svarstė pašnekovė. - Vakaruose tikriausiai nėra moterų ir vyrų paplūdimių, o tik bendri ir nudistų."

Ką N.Oželytė mano apie pajūrio vietas, kuriose visi gali išsirengti? Ji tikino, kad niekada neitų į nudistų paplūdimį. "Kad matyčiau nuogus vyrus? Nors esu vieniša, bet dar - ne mirusi, todėl tokių kaip aš į nudistų pliažą leisti negalima", - juokėsi moteris.

Išsirengia savo kieme

Dainininkė Natalija Zvonkė tvirtino, kad jai labiausiai patinka degintis savame kieme. "Mėgstu išsitiesusi ant patiesalo degintis nuoga", - prisipažino atlikėja. Daug koncertuojanti Natalija nenori, kad nuo maudymosi kostiumėlio ant kūno liktų šviesios odos juostelių, nes vilkint atviresnę suknelę jos būtų matyti. "Užsienio kurortuose deginuosi be liemenėlės, - neslėpė N.Zvonkė. - Ten manęs niekas nepažįsta. O čia pradėtų fotografuoti, ir tos nuotraukos patektų į spaudą." Pernai šiek tiek laiko ji praleido lietuviškame paplūdimyje, bet šiais metais dar nė karto nebuvo.

Ar N.Zvonkė sutinka, kad lietuvės drovesnės negu Vakarų kraštų moterys, todėl nedrįsta apsinuoginti bendruose paplūdimiuose? "Galbūt jos kuklesnės. Tačiau jei būčiau niekam nežinoma ir neįdomi, tikrai degindamasi nusimesčiau liemenėlę, - tikino populiari dainininkė. - Apskritai esu linkusi rinktis moterų paplūdimį arba kokį nors atokesnį, laukinį, kur nėra žmonių, kad galėčiau labiau apsinuoginti." Jos nuomone, ir netobulos figūros moterys turėtų elgtis drąsiai, o norėdamos degintis saulėje nebijoti apsinuoginti.

Ar N.Zvonkė yra kada nors buvusi nudistų paplūdimyje? "Tokiuose lankytis neteko, bet nesu prieš juos nusiteikusi, - teigė dainininkė. - Nematau jokios tragedijos, kai žmonės visiškai išsirengia, nes visi turi tokius pačius "daikčiukus". O jei nudistų paplūdimiai kam nors nepatinka, tai - jų problemos. Viskas priklauso nuo žmogaus požiūrio."

Be liemenėlės būtų geriau

"Olialia pupytė" Oksana Pikul drąsiai pozuoja per erotines fotosesijas, paparacai dažnai įamžina ją, vilkinčią bikinį. O kaip žinoma mergina elgiasi, kai nueina prie jūros? Ar mėgsta apsinuoginti vien moterims skirtoje teritorijoje? "Kiek šią vasarą teko keliauti ir būti prie jūros, rinkdavausi bendrus paplūdimius. Degindavausi vilkėdama bikinį, - tvirtino O.Pikul. - Tačiau man būtų maloniau, jei neliktų baltų dryžių nuo maudymosi kostiumėlio. Mes, moterys, nešiojame sukneles, o kai kurie drabužiai apskritai yra gana atviri, todėl geriau būtų degintis be viršutinės bikinio dalies." Vis dėlto šį sezoną ji dar nepatyrė malonumo apsinuoginti prieš saulę. Neturėjo tiek laiko, kad galėtų gulinėti moterų paplūdimyje.

Laikosi tradicijų

Ką Oksana mano apie tai, jog Vakaruose moterys bendruose paplūdimiuose deginasi be viršutinės bikinio dalies, o Lietuvoje reta kuri taip išsirengia? "Jei užsienyje būčiau tokioje vietoje, kur įprasta labiau apsinuoginti, daryčiau tą patį. Tačiau lankiausi šalyse, kuriose moterys be liemenėlės nesidegina, - aiškino Oksana. - Kai buvome muzikos festivalyje, ten daugybė jo dalyvių ir svečių gyveno tame pačiame viešbutyje, todėl kaitinomės vilkėdamos bikinius, neleidome sau taip elgtis - apsinuoginti."

Nuogumas - ne liga

Oksana įsitikinusi, kad Lietuvos moterys yra kuklios, drovios. Todėl tradicija būti paplūdimyje be liemenėlės čia sunkiai prigyja. "Žiūrėkite, bet kuris drąsesnis žvaigždės apsinuoginimas paprastai Lietuvoje lydimas skandalų, - kalbėjo "Olialia pupytė". - Ko gero, kuklumas yra mūsų kraujyje. Ką manau apie davatkišką požiūrį? Apie mūsų mergaites esu girdėjusi įvairių paskalų. Šnekama, neva tik patrauk už virvelės, ir neliks drabužių. Apie mane komentuojama: kaip ji taip drįsta, gal galėtų išvis nesivilkti maudymosi kostiumėlio? Man toks požiūris juokingas. Tai - kiekvieno žmogaus asmeninis reikalas. Po drabužiais visi esame tokie patys. Manau, jog nuogumas nėra liga ar kas nors dar baisesnio. Vienas žmogus leidžia sau daugiau, kitas - mažiau. Tačiau niekas neturi teisės smerkti kitų."

Galbūt piktai replikuoja pavyduolės? Oksana sakė skaičiusi komentarą, kuriame buvo rašoma, kad apkalbinėja tos moterys, kurios savimi nepasitiki: "Todėl galbūt reikėtų į drąsesnes žiūrėti kaip į pavyzdį ir stengtis keistis, daugiau sau leisti. Tačiau įtaką daro auklėjimas, tradicijos. Taigi ne visada pavydas lemia, kad moterys nesupranta tų, kurios nesislepia po drabužiais."

"Olialia pupytės" nuomone, moterų paplūdimiuose gali apsinuoginti bet kuri - visai nesvarbu, kokios figūros ar amžiaus. Oksanos niekas netrikdo ir nestebina. "Man nesvarbu, kaip atrodo apsinuoginusios moterys. Tiesa, tokių vaizdų mačiau senokai, tad sunku vertinti", - šyptelėjo pašnekovė. Kaip Oksana vertina nudistų paplūdimius? "Mačiau ir tokių. Tai - nieko blogo, - tvirtino ji. - Tačiau pati renkuosi bendrus pliažus."

"Esu šeimos žmogus"

Žinoma dainininkė Violeta Tarasovienė daug laiko praleidžia Klaipėdoje, tad pajūrio tradicijos jai turėtų būti gerai žinomos. O kaip pati elgiasi, kai nueina į paplūdimį? "Kol nebuvau ištekėjusi, rinkdavausi moterų pliažą. Dabar su vyru ir vaikais einame į bendrą, - sakė V.Tarasovienė. - Taip jau yra, kad dėl šios priežasties negaliu lygiai įdegti viso kūno."

Lietuvos pajūryje, kitaip nei Vakarų kurortuose, retai galima pamatyti moterų be liemenėlių. Ką apie jas mano atlikėja? "Mūsų krašte tai nepriimtina, nes čia - Marijos žemė, - šypsodamasi atsakė Violeta. - Mes, lietuviai, esame labai konservatyvūs." V.Tarasovienė svarstė, jog tai - ne kompleksai, o greičiau stereotipai. "Tarkime, manoma, kad daugiau kaip 30 metų turinti moteris negali segėti trumpo sijono. Neva tai nepadoru. Tikriausiai panašus požiūris ir į deginamasi be viršutinės bikinio dalies. Matyt, reikia, kad užaugtų kita karta", - kalbėjo ji.

Pati V.Tarasovienė niekada nesidegina be viršutinės maudymosi kostiumėlio dalies. Ji yra buvusi ir prie kitų jūrų, mačiusi įvairių saulės vonių tradicijų. "Tačiau niekur neišsirengdavau. Esu šeimos žmogus", - tikino populiari atlikėja. Be to, V.Tarasovienė nenori, kad į ją spoksotų aplinkiniai vyrai. Pasak moters, apsinuoginti galima tik sutuoktinio akivaizdoje.

Taigi V.Tarasovienės požiūris, galima sakyti, taip pat tradicinis lietuviškas. O kaip ji žiūri į nudistų paplūdimius? "Kiekvieno žmogaus asmeninis reikalas ir pasirinkimas, kur ir kaip degintis, - pabrėžė atlikėja. - Nežadu kategoriškai teigti, jog negalima to daryti - visiškai išsirengti. O Lietuvoje nudistų paplūdimiai nėra labai populiarūs, kaip ir sakiau, dėl mūsų konservatyvumo."

Dainininkė nėra nusiteikusi prieš soliariumus, bet juose lankosi tik retkarčiais. Mat esama ir kitokių būdų, kaip atrodyti įdegusiai: kremai ar panašūs dalykai. Moterų paplūdimio vaizdai V.Tarasovienės neerzina, net jei jie nėra patrauklūs. Tik kartais atlikėją glumina moterų išmonė, kokiais būdais degintis saulėje, paprastai tariant, pozos.

Įdomu

Bikinis - tai dviejų dalių moteriškas maudymosi kostiumėlis, vilkimas ir deginantis saulėje. Prieš kiekvieną sezoną pristatomos naujausios mados kolekcijos. Šie lengvi drabužiai, skirti kaitintis saulėje, būna uždaresni arba atviresni. Į bikinį panašų apdarą moterys vilkėjo jau senovės Graikijoje, maždaug 1400 metų prieš Kristų. Kaip rašoma internetinėje enciklopedijoje "Wikipedia", pirmasis šiuolaikinis bikinis viešai parodytas 1946 metų liepos 5 dieną Paryžiuje. Jį sukūrė Louisas Reardas ir pavadino Ramiojo vandenyno atolo, kuriame buvo atliekami branduoliniai bandymai, vardu. Jis manė, kad šis drabužis sukels tokį patį "atominį" bumą, kaip ir bombos sukūrimas. Bikinį pristatė modelis Micheline Bernardini.

Apie gražų įdegį svajojančioms dailiosios lyties atstovėms Lietuvos paplūdimiuose derėtų būti atsargesnėms. Klaipėdos miesto savivaldybės Viešosios tvarkos poskyrio vedėjo Mariaus Poimanskio teigimu, už nepadorų elgesį viešoje vietoje numatyta atsakomybė - įspėjimas arba bauda iki 100 litų. Tačiau kur ta "nepadoraus elgesio" riba, kurią peržengus poilsiautojui grėstų nemalonumai, LŽ kalbinti Klaipėdos ir Palangos miestų policijos komisariatų pareigūnai atsakyti negalėjo.

"Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimu nuogiems asmenims bendruose paplūdimiuose lankytis draudžiama. Galima tik diskutuoti: ar iki pusės nusirengęs asmuo yra nuogas? Policijos pareigūnai greičiausiai imtųsi veiksmų tik tuo atveju, jei pažeidėjo elgesys sukeltų greta esančių poilsiautojų pasipiktinimą", - svarstė Palangos miesto policijos komisariato atstovė spaudai Jurgita Rinkevičienė. Palangoje tokio atvejo, kad pernelyg apsinuoginęs asmuo būtų nubaustas administracine tvarka, J.Rinkevičienė teigė neprisimenanti.

Klaipėdos miesto 1-ojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Kęstas Kubilius LŽ tikino, kad su įstatymus pažeidinėjančiais nuogaliais susidurti iki šiol taip pat neteko. Pašnekovo nuomone, iki pusės apsirengęs asmuo neturėtų būti traktuojamas kaip nuogas. "Sudėtinga vertinti, kaip tokioje situacijoje turėtų elgtis pareigūnai. Jie galėtų įsikišti, jei apsinuoginęs asmuo drumstų viešąją tvarką. Galiu tik pasakyti, kad daugiausia pažeidimų paplūdimiuose susiję su raudonas vėliavas ignoruojančiais poilsiautojais, kurie nepaiso draudimų ir vis tiek lenda į pavojingai banguojančią jūrą", - sakė K.Kubilius.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"