Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Lietuvis apie Gruziją: smagi beprotybė

 
Tapytojas A.Miežis tvirtino, kad viešnagė Gruzijoje buvo viena įdomiausių.
Tapytojas A.Miežis tvirtino, kad viešnagė Gruzijoje buvo viena įdomiausių. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Menininkas Andrius Miežis, kurį muzikos gerbėjai prisimena kaip Falko, dvi savaites praleido Gruzijoje, tarptautiniame dailės plenere. Ten būdamas nutapė keletą paveikslų, namo parsivežė ryškių įspūdžių. Juos sudės ne tik į naujus dailės darbus, bet ir į muziką, kurią pradėjo kurti kompiuteriu.

Kretingoje gyvenantis dailininkas A.Miežis yra dažnas plenerų dalyvis Lietuvoje ir už jos ribų. Tačiau Gruzijoje lankėsi pirmą kartą. Tolima šalis ir vietos žmonės lietuviui paliko neišdildomų prisiminimų, praversiančių kūrybai.

Keturių tautų atstovai

Tarptautinis pleneras "Palette of Friendship" ("Draugystės paletė") Gruzijoje truko porą savaičių rugpjūčio mėnesį. Dalyvavo du Lietuvos dailininkai, po vieną estų ir olandų menininką ir septyni gruzinų dailės kūrėjai, iš viso - 11 žmonių. Plenerui vadovavo Georgas Gugušvilis iš Tbilisio.

Nesenkanti gruzinų tradicija: vakarą vedantis tamada su ragu rankoje sako tostą. / Asmeninio albumo nuotraukos
Nesenkanti gruzinų tradicija: vakarą vedantis tamada su ragu rankoje sako tostą. / Asmeninio albumo nuotraukos

Iš Lietuvos per Kijevą į tolimą kraštą išskrido A.Miežis ir Meda Norbutaitė. "Nusileidome Batumyje. Šiame mieste ir vyko pleneras, - pasakojo kretingiškis. - Tačiau laiką leidome ne tik Batumyje, daug keliavome." Be abejo, pakankamai laiko menininkai skyrė tapybai. Plenero dalyviai buvo paprašyti per plenerą kuriamus darbus susieti su Batumiu. Vieni vaizdavo miestą, kiti - aplinkui stūksančius kalnus, kai kurie temą tiesiog savaip interpretavo.

Kalnai ir figos

Batumyje plenero dalyviai apsistojo erdviame name miesto pakraštyje. Pro langus buvo matyti įspūdingas gamtovaizdis. "Namas prabangus, keturių aukštų, - pasakojo A.Miežis. - Plenerui jį išnuomojo viena našlė. Moters vyras mirė prieš keletą metų, namo ji nebegali išlaikyti, todėl nuomoja. Šeimininkė - gruzinė, musulmonė, nemokanti rusiškai. Tame regione nemažai musulmonų. Už 20 kilometrų nuo Batumio - Turkijos siena." Kiekvienas dailininkas turėjo atskirą kambarį. Maitinami buvo vietoje. Ten plenero dalyviai galėjo ir kurti. Lietuvis sakė, kad pro savo kambario langą galėdavo gėrėtis kalnais. Jie atsirado ir viename dailininko paveiksle. "Kalnus pavaizdavau Gruzijos vėliavos spalvomis - balta ir raudona, - sakė A.Miežis. - Vėliavą susiejau su kalnais." Kitas tapytojo darbas atsirado po vieno susitikimo. A.Miežis ėjo pasivaikščioti gatve, kurioje buvo apsistojęs su kitais plenero dalyviais. Lietuvį užkalbino gruzinas, domėjosi, iš kur atvykęs. "Pasakiau. Tada jis pradėjo pasakoti apie savo gyvenimą. Pavaišino man nežinomais vaisiais. Paklausiau, kaip jie vadinasi. Gruzinas pasakė: "Inžyr." Kaip vėliau išsiaiškinau, pasirodo, tai buvo figos. Jos fantastiško skonio, visai kitokio, negu parduodamos mūsų prekybos centruose, - istoriją atskleidė menininkas. - Nutapiau tą gruziną su figomis. Kadangi tuo metu, kai kūriau paveikslą, nežinojau, kad tai - figos, pavadinau jas keistais vaisiais."

Tarptautinio plenero dalyvių darbai vėliau buvo eksponuojami vienoje Batumio aikštėje. Parodą nufilmavo Gruzijos televizija, ji parodė reportažą. Plenero rezultatai - paveikslai - dar bus eksponuojami Tbilisyje.

Važiavimas be taisyklių

Batumio vaizdas nuo kalno.
Batumio vaizdas nuo kalno.

A.Miežis turėjo progos pakeliauti ir pamatyti įdomių svečios šalies vaizdų. Kartą patyrė ekstremalų nuotykį. Plenero dalyviai lietuviai A.Miežis ir M.Norbutaitė paprašė, kad vienas kolega gruzinas nuvežtų juos į kalnus automobiliu. "Susiruošėme vakarop. Norėjome pažiūrėti saulėlydį ir kaip nuo kalnų atrodo Batumis, kai leidžiasi saulė, - prisiminė dailininkas. - O pačioje kalno viršūnėje sprogo automobilio radiatorius. Į apačią teko leistis nepaleidus variklio, mašinai savaime riedant. Ačiū Dievui, veikė stabdžiai." A.Miežis su kitais plenero dalyviais į kalnus kilo keturis kartus. Ekstremalus buvo tik tas vienas atvejis.

Lietuvis atkreipė dėmesį, kad gruzinų automobiliai senesni negu Lietuvoje. Vietiniai važinėja kaip nori, taisyklių nesistengia laikytis. Plenero dalyvis estas stebėjosi, kam Gruzijoje reikalinga policija, jei ji į tai nekreipia dėmesio. "Vietiniai važiuoja labai greitai, prie perėjų nestoja. Sugeba net per vidurį juostos važiuoti. Taip ten atsiranda tarsi trečia juosta. Vieni kitiems signalizuoja, susirodo ženklais. Kažkoks telepatinis ryšys. Vairavimo būdas pietietiškas - ekstremalus, - su nuostaba pasakojo A.Miežis. - Man buvo baisu tai matyti."

Vaišingumas ir dosnumas

Lietuvis sakė, kad su vietos gruzinais bendraudavo rusiškai. Angliškai jie nelabai moka. Anot A.Miežio, į Gruziją atskridęs anglakalbis užsienietis nepatirtų dalies malonumo, nes negalėtų kalbėtis, nesuprastų, ką su įdomiu gruzinišku akcentu šneka vietos žmonės, kokį subtilų humoro jausmą jie turi. Krašto žmonių bendravimas jam priminė situacijas iš kadaise mėgtų gruzinų kino komedijų.

Pabendravęs su gruzinu, lietuvis nutapė jo portretą su figomis, pavadinęs jas keistais vaisiais.
Pabendravęs su gruzinu, lietuvis nutapė jo portretą su figomis, pavadinęs jas keistais vaisiais.

Lietuvis jautė ir malonumą bendrauti, ir smagumą tostų klausytis - susipažinti su sena gruzinų tradicija. "Lankėmės viename restorane kalnuose tarp krioklių. Buvo geriama iš rago ir sakomi tostai. Vakarą vedė tamada", - linksmai prisiminė menininkas. A.Miežis teigė, kad gruzinai alkoholį vartoja saikingai, o teiginys, jog šiame krašte vynas liejasi upėmis, tėra mitas. Paprastai taurės keliamos tada, kai pasakomas tostas. Jei kas elgtųsi kitaip, gertų nesustodamas, sulauktų pasmerkimo. Tiesa, lietuviui iš pradžių patiko klausytis tostų, bet vėliau pabodo. "Tačiau apskritai vadinamoji gruzinų užstalė - įspūdinga, - patikino A.Miežis. - O šios šalies žmonės - vaišingi."

Gruzinai garsėja ne tik tostais, bet ir dėmesiu bei dosnumu svečiams. Lietuvį tai neįprastai stebino. Jis pasakojo: "Pasijunti, tarsi būtum "barakuda"." A.Miežis plenero dalyvio gruzino paprašė parodyti, kur yra dailės reikmenų parduotuvė, kad galėtų nusipirkti teptukų. Tas palydėjo, parodė... Ir pats nupirko teptukų, neleisdamas atsiskaityti. Pasak A.Miežio, vietos žmonės yra paslaugūs ir mandagūs. Nepyksta, jei jiems prieštarauji, reikšdamas savo nuomonę. "Aukštas bendravimo lygis", - tvirtino pašnekovas.

Kontrastai ir karvės

Dailininkui Gruzija pasirodė kontrastingas kraštas. Tarkime, Batumyje yra daug šviečiančių meninių skulptūrų ir kitų įdomybių, efektingos architektūros dangoraižių, o greta šių - skurdūs ir nugyventi pastatai, aplinka nesutvarkyta, daug šiukšlių. "Tai kitas gyvenimas, gal ne socialinis dugnas, bet netoli to - prie skurdo ribos. Taip gyvena nemaža gruzinų dalis. Vaizdai panašūs į Indijos. Gatvės sausakimšos nuo automobilių, o tarp jų vaikšto ne tik žmonės, bet ir karvės. Šių naminių gyvulių yra visur - ir provincijoje, ir mieste šalia daugiaaukščių", - įspūdžiais dalijosi lietuvis.

Plenero dalyviai buvo nuvažiavę į įspūdingą maždaug vieno kilometro ilgio paplūdimį. Kaip teigė A.Miežis, ten pakrantė vietoj įprasto smėlio užklota magneto kruopelėmis. "Jos yra smulkesnės už miltus. Stovėti basomis neįmanoma, nes paviršius labai karštas. Dega pėdos. Daug žmonių, turinčių problemų su sąnariais, važiuoja ten ir užsikasa smėlyje, - apie patirtas keistenybes pasakojo lietuvis. - Toje vietoje išsimagnetina prietaisai, tokie kaip telefonai, laikmenos, todėl viską reikia suvynioti į kokią nors medžiagą."

Spalvingos gruzinų "komunalkės".
Spalvingos gruzinų "komunalkės".

Plenero dalyviai keliavo nemažai. Svečiuose kraštuose neretai būnantis A.Miežis sakė, kad kelionė į Gruziją buvo viena įspūdingiausių. "Šioje šalyje stebina viskas: ir prabanga, ir skurdas, ir senovė, ir modernumas", - tvirtino jis.

Ne tik dailė, bet ir muzika

Gruzinai dažnai klausdavo, iš kur atvykęs menininkas. Lietuvą jie žino, bet kad mūsų šalis keltų didesnių emocijų, sentimentų, A.Miežis nepastebėjo. "Gruzinams, sužinojusiems, kad esu lietuvis, akys ant kaktos neiššokdavo", - šmaikštavo pašnekovas. Jis sakė, kad vietiniai su didele pagarba žiūri į žmones iš Europos Sąjungos (ES). Jiems įstojimas į šią ekonominę ir politinę bendriją yra tarsi laimėjimas, pačių siekiamybė. Prie Gruzijos-Turkijos pasienyje esančios muitinės plevėsuoja ES vėliava. A.Miežio paklausti, kodėl ji čia pakabinta, juk Gruzija nėra ES narė, gruzinai paaiškino: "O mes ten labai norime."

A.Miežis į Lietuvą grįžo prisisėmęs įdomių tolimo krašto įspūdžių. Klausiamas, ar jų atsiras kūryboje, menininkas sakė: "Bandau kažką modeliuoti. Ši kelionė man - kaip muzika. Todėl įspūdžius bandau išreikšti, kurdamas ją kompiuteriu. Esu užmetęs muzikinį eskizą, inspiruotą Gruzijos. Tame krašte yra smagios beprotybės." A.Miežis atskleidė, kad anksčiau dažnai rašydavo muziką, tik pastaruoju metu - kiek rečiau. Kūrinius yra transliavęs radijas, vienas jų pateko į stoties "Opus 3" topus. Priminsime, kad A.Miežis turi muzikinės patirties. Kadaise, turėdamas slapyvardį Falko, jis dalyvavo legendinės grupės "Antis" veikloje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"