Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Laisvas ir išdidus V.Kikabidzė

 
2008 10 04 0:00
Gruzinų aktorius V.Kikabidzė - puikus pasakotojas. <br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Gruzinų aktorius V.Kikabidzė - puikus pasakotojas.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Jeigu norėtumėte garsiam gruzinų artistui Vachtangui Kikabidzei parašyti laišką, jis pasiektų adresatą, nors ant voko tik užrašytumėte: 'Tbilisis. Mimino.' Į artistą gal net galėtumėte kreiptis kaip artimas bičiulis ir vadinti jį Buba, nes V.Kikabidzė lietuviams neabejingas.

Ketvirtadienį Vilniuje koncertavo populiarus gruzinų aktorius V.Kikabidzė. Lietuvoje jis viešės iki rytdienos. Su 70 metų artistu pavyko pasišnekėti apsilankius viešbutyje, kuriame jis apsistojo. Per visą pokalbį V.Kikabidzė rūkė vieną cigaretę po kitos. Tačiau apie tai - vėliau.

Kalba prasidėjo nuo sudėtingesnių temų. "Gruzinai niekada nepamiršta gero. Kai tavęs niekas nepalaiko, gyventi sunku. Neduok Dieve, jei Lietuvoje kiltų kokie nemalonumai. Tačiau tada stočiau greta jūsų", - tikino svečias. Jis sakė, kad visada, kai atvažiuoja į Lietuvą, jaučia, jog atsidūrė Europoje.

Klausiamas, kodėl gruzinai ir lietuviai vieni kitiems neabejingi, V.Kikabidzė tvirtino: "Todėl, kad abi tautos myli laisvę ir yra išdidžios."

Aktorius užsiminė, kad jo giminaičiai yra nukentėję nuo sovietų valdžios: vienus sušaudė, kitus išsiuntė į lagerius, dar kiti viską prarado - namus ir turtą.

Kurie draugai tikri

Sunkiausiomis Gruzijai dienomis, kai kilo karinis konfliktas su Rusija, atsiskleidė, kas yra kas: kurie žmonės - ištikimi V.Kikabidzės draugai, kurie - ne. Ar iš Rusijoje gyvenančių bičiulių jis sulaukė moralinės paramos? "Man skambino daug kas, bet ne iš aktorių pasaulio. Manau, tiems buvo gėda. Atsitiko nuostabus dalykas. Paskambino vienas verslininkas, kurio buvau nematęs gal aštuonerius metus, ir pasakė, kad perduos man raktus nuo savo didelio buto Londone. Pasiūlė ten apsigyventi. Jis manė, jog Gruzijoje visai prasti reikalai. Skambino bičiulis iš Kijevo, sakė: "Pasiimk šeimą ir atvažiuok." Tai malonu, - pasakojo populiarusis gruzinas. - Tačiau tylėjo tie, kurių skambučių tikėjausi ir laukiau. Nenoriu sakyti pavardžių."

Užtvertas kelias

Per vieną interviu gruzinų artistas tvirtino, kad apie tankus ir pabūklus nedainuoja. "Yra kam tai daryti. O aš visada dainavau apie paprastus žmones. Rusijos žmonės mane mėgsta turbūt todėl, kad niekada nedainavau apie Konstituciją, vėliavą, vieną partiją ir kitų nesąmonių", - ironizavo V.Kikabidzė.

Kai kilo Rusijos ir Gruzijos karinis konfliktas, garsusis gruzinas atsisakė Rusijos draugystės ordino, koncertų Rusijoje. Anot artisto, jis pats užtvėrė sau darbo kelią šioje šalyje: gastrolių nebebus, Rusijoje kuriamuose filmuose nebevaidins.

V.Kikabidzė buvo pakviestas filmuotis kino juostoje su garsia rusų aktore Marina Nejolova. "Turėjo būti labai įdomi melodrama. Kino pasakojimas apie pagyvenusius žmones, manančius, kad gyvenimas jau baigėsi, nes mirė jos vyras ir žuvo jo žmona. Šie herojai susipažįsta kapinėse ir tarp jų užsimezga romanas, - pasakojo V.Kikabidzė. - Galima buvo sukurti gerą melodramą. Filmo kūrėjai atvažiuodavo pas mane. Jau dirbome prie scenarijaus. Kino juosta gal ir bus susukta, bet... be manęs."

Mano ir tavo namai

"Gruzijos teritorija nedidelė, kiek čia gali gastroliuoti? Nuolat važiuodavau į Rusiją, - aiškino artistas. - Daugelis manęs klausė: ką dabar darysiu? Jokio kito darbo dirbti nemoku. Na, dar kartais scenarijus rašau. Tačiau būčiau nustojęs save gerbti, jei nebūčiau taip pasielgęs. Nors galėjau patylėti - aukštai sėdintiems asmenims tai būtų patikę."

V.Kikabidzė įsitikinęs, jog kada nors viskas susitvarkys. Jis turi galvoje ne save, o Rusiją ir Gruziją. Artistas mano, kad kelias neužtvertas visam laikui. "Nepažįstu gruzino, kuris būtų kokio nors ruso priešas. Gruzija - daugiatautė šalis, joje gyvena daug rusakalbių žmonių. Tačiau mano namai nėra tavo namai - turiu omenyje Rusijos politiką", - apie kaimynės piktus kėslus kalbėjo artistas.

Per daug erdvės

V.Kikabidzės šeima daug metų gyveno įprastame trijų kambarių bute. Galiausiai pasistatė namą. Tačiau Vachtangas ten ilgai negalėdavo pasilikti - jam buvo per daug erdvės. Tai truko apie tris mėnesius.

Gruzinų aktorius pasakojo, kad augo neturtingoje šeimoje, skurdo. Jų gyvenimo sąlygos buvo labai sunkios. Šeima glaudėsi aštuonių kvadratinių metrų patalpoje, buvusiame koridoriuje. V.Kikabidzė dažnai svajodavo apie nuosavą namą, kieme augantį medį, žydinčias gėlės, kurias jis laistytų. "Tačiau kai pasistatėme namą, supratau, kad negaliu jame užmigti. Galėčiau gyventi ant kėdės ir valgyti keptas bulves. Todėl iš ryto ateidavau į namą, o vakare grįždavau į butą, - pasakojo prie mažų erdvių pripratęs V.Kikabidzė ir nusijuokė: - Bet vieną kartą mane gerai prigirdė ir aš užmigau. Po tos name praleistos nakties ir pasilikau ten gyventi. Pradėjau adaptuotis."

Dabar nedideliame kieme prie aktoriaus namo auga žaliosios ir juodosios vynuogės, dvi kriaušės, didelė palmė. Pats V.Kikabidzė vyno nedaro, tuo užsiima jo vaikai. "Per metus iš vynuogių išeina 60 litrų vyno", - šypsojosi svečias iš Gruzijos.

Tostai: už priešą ir už taiką

V.Kikabidzė prisiminė, iš kur kilo jo pravardė: "Pirmas žodis, kurį ištariau, buvo "buba". Yra toks kalnas Buba. Neseniai sužinojau, kad atkasė šventyklą, kuri taip pat vadinosi Buba. Daugelis mano draugų savo vaikus vadina Bubomis - nuo manęs prasidėjo."

Kai kas nors V.Kikabidzei skambina telefonu, namiškiai žino: jei prašo pakviesti Bubą - savas žmogus, visi kiti ieško Vachtango.

Bubos senelis pirmą tostą keldavo už priešus. Būdamas mažas jis to nesuprato. Galiausiai paklausė senelio, kodėl taip daro. "Jei turi priešų - šį tą reiški, esi vyras, - paaiškino jis anūkui. - Negali būti, kad visi tave mylėtų. Arba visi nekęstų."

Klausiamas, kokį tostą pats labiausiai mėgsta, V.Kikabidzė sakė: "Pastaruosius gal 15 metų - už taikų ir ramų gyvenimą. Dabar tai yra svarbiausias dalykas."

Susirenka ne gerti

Aktorius prisiminė, jog kadaise pas senelį į svečius ateidavo daug įdomių žmonių - dailininkų, rašytojų, politinių veikėjų. Užsisėdėdavo iki ryto. "Tačiau niekada nesu matęs, kad kuris nors išeitų girtas. Jie sėdėdavo prie stalo ir šnekėdavosi, o mes, vaikai, klausydavome. Po truputį ėmiau suprasti, kam būdavo reikalinga užstalė. Dabar žmonės užbėga į užeigą, išgeria degtinės ir išbėga. Anuomet tokių dalykų nebūdavo. Susirinkdavo, susėsdavo ir kalbėdavo apie politiką, gyvenimą... Apie naujas knygas, teatro premjeras ir panašius dalykus. Ir tostus sakydavo. Vis galvodavau, kaip tai paaiškinti rusams. Ir parašiau dainą "Gerk iki dugno" - kol ją atlieku, klausytojai supranta, kas yra tamada (taip Gruzijoje vadinami pobūvio ar užstalės vadovai - aut.). Mūsų krašte mus susėdusieji prie stalo išsirenka patį įdomiausią žmogų. Tokį, kuriuo pasitikima,

kurio patinka klausytis. Nuo jo priklauso, kur link pasisuks pokalbis. Vienas mano tėvo draugas apskritai negerdavo, tačiau buvo nuostabus pasakotojas. Didžiausią malonumą jis jausdavo, kai turėdavo auditoriją. Visi norėdavo pakviesti šį žmogų į svečius ir niekas nekreipdavo dėmesio į tai, kad jis pats negeria", - pasakojo V.Kikabidzė.

Pašnekovas užsiminė, jog dabartiniuose jo namuose dažnai būna svečių. "O kaip be draugų gyventi?" - retoriškai klausė svečias. Spaudoje buvo rašoma, kad kompanijoje ir prie stalo aktorius niekada nedainuoja. Jis tai patvirtino. "Tokie jau tie gruzinai: jei bent du sėda prie stalo, pradeda dainuoti. Visi muzikalūs. Man dėl to būna nepatogu, todėl ir nedainuoju", - šypsodamasis paaiškino daug koncertuojantis V.Kikabidzė.

Apie impotenciją

Internete buvo skelbiama, kad viena švedų farmacijos kompanija pasiūlė V.Kikabidzei labai didelius pinigus už vaisto nuo impotencijos reklamą. Tačiau jis griežtai pasakė "ne". Klausiamas, ar tai tiesa, aktorius juokėsi: "Jie man siūlė 100 tūkst. dolerių, bet aš nesutikau." Gruzinas nenorėjo, kad jo persona keltų kokias nors asociacijas su impotencija.

Aktorius teigė, jog per parą surūko po du pakelius cigarečių. Net naktį prabunda, nes nori parūkyti. Prieš kelis mėnesius V.Kikabidzė Maskvoje tikrinosi sveikatą. Ir labai nervinosi: bijojo, kad nustatys kokią nors baisią diagnozę. Tačiau viskas buvo gerai. Gydytojas garsaus artisto paklausė, ar seniai rūko. "Daugiau kaip 50 metų, nuo devynerių", - atsakė gruzinas. "Tada jums jokiu būdu negalima mesti rūkyti", - patikino medikas. V.Kikabidzė patenkintas atsisveikino su gydytoju ir išėjęs užtraukė iškart dvi cigaretes.

Populiarumas ir politika

* Apie politiką. Kai pasakiau, kad Lietuvoje meno ir pramogų žmonės kandidatuoja į Seimą, gruzinų aktorius patikino: "Jei eičiau į politiką, mane tikrai išrinktų. Tačiau kiekvienas žmogus, manau, turi dirbti tą darbą, kurį geriausiai moka. Suskaičiuoti gerus viso pasaulio politikus užtektų rankų pirštų."

* Apie opoziciją. "Kai yra blogai, visi susiima už rankų. Ilgai galvojau, kodėl gruzinai gerai dainuoja choru. Todėl, kad traukia visi kartu", - sakė V.Kikabidzė. Anot jo, dabar visi Gruzijoje supranta, jog reikia būti drauge, nesvarbu, kokios būtų žmogaus politinės pažiūros. Pavojaus akivaizdoje pozicija ir opozicija susivienijo. * Apie populiarumą. Rusijos žmonės gruzinų artistui rašo laiškus. Gailisi, kad jis neatvažiuos gastrolių. Ant kai kurių vokų vietoj adreso būna parašyta: "Tbilisis. Vachtangui Kikabidzei." Arba dar geriau: "Tbilisis. Mimino." Tačiau laiškanešiai žino, kur gyvena V.Kikabidzė, ir tuos laiškus jam atneša.

* Apie reakciją. Yra ir tokių, kurie piktinasi gruzinų aktoriumi, atsisakiusiu važiuoti į Rusiją dėl šios šalies įvykdytos karinės intervencijos į Gruziją. Daug bjaurių komentarų galima aptikti internete - rusiškuose tinklalapiuose.

* Apie vaidmenis ir dainas. V.Kikabidzė vaidino kultiniame režisieriaus Georgijaus Danelijos filme "Mimino". Kino klasika tapo ir kitos juostos, kuriose filmavosi gruzinų aktorius: "Neliūdėk!", "Veri kvartalo melodijos", "Vyrai ir visi kiti", "Fortūna" ir t. t. V.Kikabidzė daug koncertuoja. Jis atlieka savo ir bičiulių - Vladimiro Vysockio, Bulato Okudžavos, Aleksandro Rozenbaumo ir kitų - dainas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"