Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

L. Baškiui įvaizdis pagal scenarijų nepriimtinas

 
Su broliu Roku Laurynas (dešinėje) turi progą koncertuoti kartu toje pačioje grupėje.
Su broliu Roku Laurynas (dešinėje) turi progą koncertuoti kartu toje pačioje grupėje. Deivido Gailevičiaus nuotrauka

Laurynas Baškys - grupės „Thundertale“ („Perkūno sakmės“) vokalistas ir gitaristas. Kaskart kalbėdamas jis stengiasi populiarinti ne savo grupę, o roko ir metalo stilius, meilę savo šaliai, pagarbą istoriniam tautos palikimui. Sunkioji muzika ir geradarystė Lietuvai suderintos – atlikėjas šiuo metu įrašinėja penktą albumą ir prisipažįsta nesąs tik scenos žmogus.

- Esi kilęs iš Kuršėnų. Tu – paprastas, doras mažo miestelio vaikinas?- LŽ klausė Lauryno Baškio.

- Kuo mažesnis miestelis, tuo žmonės paprastesni. Tai norėčiau taikyti ir sau. Esu paprastas, nemėgstu madingų pozų, dirbtinių savęs pateikimo priemonių, apsimesti tuo, kuo nesu.

- Esi sakęs, kad televizija – tai vaidyba. Mažame mūsų pramogų versliuke tau nusibostų vaidinti?

- Kiekvienas renkasi, kas jam geriau, tačiau variantų nėra labai daug: arba vaidindamas vietinę žvaigždę įgysi dvejopas trejopas vertybes ir atsisakysi savo identiteto, arba šou versliuke nedalyvausi. Kartais tenka matyti – vieną dieną žmogus raugia agurkus, kitą – trumpam tampa žvaigžde, jo asmenybė neva radikaliai pasikeičia. Man įvaizdis pagal scenarijų nepriimtinas.

Kita vertus, kiekviena karta kuria savo šou verslo taisykles – dabar galima pastebėti pereinamąjį laikotarpį, kai komercinėje televizijoje, vadinamojoje geltonojoje spaudoje daug kas keičiasi.

- Nemėgsti saldžių dalykų?

- Pateikimo forma kartais supaprastina ir suniekina dalykus, kurie yra taurūs, gražūs, jie tampa saldūs ir bjaurūs. Labai vertinu meilę, dorą, tiesą. Kokiu nors būdu populiariojoje žiniasklaidoje šios sąvokos transformuojamos ir jautiesi kvailai žiūrėdamas, kaip jomis spekuliuojama, kaip į žmonių santykius ir jausmus žvelgiama pro didinamąjį stiklą. Tai kelia pasidygėjimą.

- Kas tau suteikia tokio azarto, kokį jautei pirmą kartą lipdamas į sceną arba filmuodamasis laidai?

- Mėgstu situacijas, kurios priverčia tobulėti. Naujos srities išbandymas, su tuo susijusios patirtys bei pažintys yra geras būdas neapsnūsti. Dažnai žmonės mano, kad atlikėjai patiria azartą siekdami populiarumo, varžydamiesi TV projektuose. Mano nuomone, žinomumas, pripažinimas, honorarai yra ankstesnės veiklos, kurią darei su azartu, rezultatas. Jei lipi į sceną vertindamas ne procesą, o prizą, tikėdamasis, kad tave atpažins gatvėje, – tai nėra tikra.

- Žmonės su tavimi sveikinasi gatvėje pamanę, kad kažkur matė. Visuomet atsakai „labas“ ar praeini pro šalį?

- Be abejonės, atsakau, nevengiu pasišnekėti. Kartais iš to atsiranda labai įdomių pažinčių! Atlikėjas nėra tik scenos žmogus – jei bendrauji su publika per koncertą, kodėl to neturėtum daryti ir kasdieniame gyvenime?

Su saviškiais

- Girdėjau gandą, jog TV „Žvaigždžių duetuose“ dalyvavote todėl, kad visi grupės nariai norėjo nusipirkti po naują gerą gitarą. Netgi prašėte savo gerbėjų už jus nebalsuoti!

- (Juokiasi.) Kad prašėme už mus nebalsuoti, tiesos yra. Po kelių laidų supratome, kur patekome. Prieš dalyvaudami nebuvome matę nė vienos laidos. O dėl instrumentų įsigijimo mums išties pasisekė – jau daug metų padeda britų kompanija „Laney“, neseniai pasirašėme rėmimo sutartis su JAV gitarų gamintojais „Jackson“.

- „Thundertale“ susikūrė iš grupės „Vors“ 2004-aisiais. Apie jus rašantys leidiniai nenustoja kartoti, kad tik neseniai išlipote iš pogrindžio. Suprask – tada, kai atsiradote LNK. Tau tai neatrodo juokinga – juk ne vien sunkiosios muzikos žinovams esate gerai pažįstami daugelį metų?

- Lietuvoje sąvokos „pogrindis“ ar „didžioji scena“ yra labai sąlyginės, jas skiria plona linija. Šalyje, kurioje gyvena vos per du milijonus gyventojų, juokinga skirstyti atlikėjus į „išlipusius iš pogrindžio“ ir nežinomus. Dažnai atlikėjai sąmoningai pasirenka groti mažesnei auditorijai, tokiu būdu nepaversdami muzikavimo amatu ir netapdami patys savo kūrybos įkaitais.

"Thundertale" „išlipimu iš pogrindžio“ laikau jau patį pirmąjį koncertą – prieš dešimt metų, didžiausiame studentiškame festivalyje RAFES.

- Dar groji liutnia renesansinę muziką kolektyve „Hasanova“. Solinė veikla, atrodo, skirta ne tau?

- „Hasanovos“ veikla dabar nėra labai aktyvi – visi muzikantai turi savo grupes. 2012 ir 2013 metais aktyviai koncertavau kaip vokalistas – dainavau miuzikluose „Velnio nuotaka“, „Pranašas: kartokite Myliu!“. Vėliau supratau, kad man mieliau stovėti scenoje su savo „chebra“, atlikti savus kūrinius. Su grupe kartu leidžiame labai daug laiko. Dešimt metų – daugiau nei pakankamas laikas vieniems kitus pažinti kaip muzikantus, kaip žmones, o tai labai praverčia per pasirodymus. Koncertuojant kaip solistui, pojūtis visai kitas – esi tu ir scenos partneriai, bet ne grupė.

Nevykėliai ar galingi kariai

- Tavo jaunesnis brolis Rokas – taip pat dainininkas, atlieka sunkųjį roką, rašo dainas.

- Džiaugiuosi, kad brolis pasirinko būtent šį žanrą. Juolab kad šiuo metu jis pavaduoja mūsų bosistą Andrių Murauską, taigi turime galimybę pagroti kartu. Giminėje esame dviese tokie įklimpę į muziką, todėl mūsų tėvams labiau nepasisekti negalėjo (juokiasi). Mes, lietuviai, visi esame dainingi. Kiek tik save menu, susirinkę su giminėmis visada dainuodavome. Dar vaikystėje senelis mokydavo dainų, dainuodavau užsilipęs ant taburetės... Laukdavau tų susibūrimų!

- Dirbi muzikos prekių parduotuvėje inžinieriumi-vadybininku. Tenka patarti jaunam moksleiviui, kokią pirmąją gitarą įsigyti?

- Tenka, bet dažniausiai sakau: „Jei gali negroti, tai negrok.“ Yra kitų profesijų, kurios kelia mažiau problemų (šypsosi). Galbūt kartais jiems pasakoju per daug scenos realijų. Jei tik manęs klausia, jeigu yra kas klauso, mielai kalbu.

- Esi sakęs, kad rokas – karingas muzikos žanras. Karingas ar maištingas?

- Maištingumas man visuomet siejasi su destrukcija. Karingumas – savita žmogaus orumo išraiška, savybė, leidžianti nepasiduoti, puoselėti vertybes, išlikti savimi. „Thundertale“ kūryboje tam daugiausia dėmesio ir skiriame. Gyvename sudėtingais laikais, kai nėra vieno „drakono“, prieš kurį reikėtų kovoti ir kurį įveikus staiga gyvenimas pagerėtų. Todėl turime būti karingi – sugebėti šiandien puoselėti savo kultūrą, moralę.

- Paradoksalu, bet dažniausiai maištaujantys žmonės būna jautrūs, kūrybingi...

- Jautrumas mūsų visuomenėje įgavo silpnumo atspalvį. Mene viskas priklauso nuo charakterio, menininkas nebūtinai bus emocionalus verksnys arba tik atsidavęs logikas. Gal šiuo klausimu esu stačiokas? Nemėgstu verkšlenimų, graudenimų, filosofavimų, pilstymų iš tuščio į kiaurą ir neva iš širdies sakomų sapalionių.

- Domiesi istorija. Bet ji yra romantizuota ir perrašyta. Dažnai tikime netiesa.

- Sutinku. Šiandieną nutiko įvykis Lietuvoje, trys dienraščiai jį aprašė skirtingai. Po šimto metų žmogus perskaitys vieną versiją ir ja tikės. Į istoriją žvelgiu romantizuotai ir man patinka taip žiūrėti. Negalime žinoti, galime tik interpretuoti, esame laisvi pasirinkti, kuo tikėti. Ar lietuviai buvo nevykėliai, gavę į kaulus, ir nėra verti išlikti, ar didinga tauta ir galingi kariai, iš kurių galime semtis stiprybės?

Pagarba sau

- Turiu vieną draugą metalistą, kuris visiškai nesukalbamas. Jo neigiamų įsitikinimų dėl kitų subkultūrų pakeisti neįmanoma, nebent jis atostogauja prie jūros – tuomet nusivelka savo odinę striukę ir bendrauja su visais, neskirstydamas žmonių į grupes. Tu laikaisi kvailų įsitikinimų?

- Socialinių grupių tarpusavio santykiai dažnai apibrėžti nepagrįstu įsitikinimu, kas yra gerai, kas – blogai. Yra skirtumas tarp tvirtos nuomonės ir tvirtos nuomonės, kuri neturi pagrindo. Pamanę „negražu taip elgtis“ arba „tai yra kvaila“ užduokite sau klausimą: kodėl taip mąstau? Nepatikėsite, bet į daugelį šių klausimų atsakymų nebus. Normos, stereotipai, madingi požiūriai mums tiesiog įkalti į galvą. Gerbiu tuos, kurie turi savo nuomonę ir žino kodėl.

„Thundertale“ tradicija - groti ant piliakalnių. / Asmeninio archyvo nuotrauka
„Thundertale“ tradicija - groti ant piliakalnių. / Asmeninio archyvo nuotrauka

- Su grupe puoselėjate tradiciją rengti pasirodymus ant Lietuvos piliakalnių. Žinai daug gražių vietų Lietuvoje?

- Daug keliaujame, tad pamatyti įsimintinų vietų tikrai tenka. Štai neseniai teko lankytis Lopaičių šventvietėje – dvasinga vieta. Tokiose vietose gali pajusti istoriją po savo kojomis. Kiekvienas lietuvis turi žinoti savo apylinkes ir sugebėti apie jas papasakoti. Gal daugiau žinodami pradėsime labiau save gerbti.

- Negali visąlaik būti toks teisingas patriotas, juk esi ir ką nors blogo Lietuvai padaręs, pavyzdžiui, numetęs šiukšlę ant mūsų brangios žemės?

- Kodėl turėčiau kenkti pats sau? Mano supratimu, būti patriotu reiškia būti šeimininku savo šalyje. Juk nieko nestebina, jei išsišluojame savo kiemą arba išnešame šiukšles, tai kodėl reiktų stebėtis, jei į savo šalį žvelgiame kaip į savo kiemą?

Kalbant apie šiukšlę ant mūsų brangios žemės – išties puiki metafora. Kiekvienas galime savęs paklausti ir pamėginti atsakyti, kiek tų šiukšlių primėtėme nedalyvaudami šalies valdyme, ignoruodami greta vykstančius neskaidrius politinius, ūkinius procesus, nenorėdami matyti, kaip esame bukinami ir demoralizuojami vadinamojo greitojo maisto medijos.

- Metalisto apranga – sunki. Nepavargsti nešti tokią naštą ant pečių?

- Ne. Našta gyvenime žmogui gali būti tik tai, ko jis nemėgsta. O metalo muzika yra vienas mėgstamiausių dalykų gyvenime, tad aprangos svoris problemų nekelia. Kas kita yra įranga, kurią reikia tąsytis į koncertus – kiekvienas roko/metalo muzikantas žino, ką reiškia vežiotis po 50 kilogramų sveriančias kolonėles. Bet užtat kaip skamba!

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"