Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Kuo garsenybės panašios į tigrus

 
2010 02 13 0:00
E.Jurgaitytė gyvūnus mėgsta ir apie juos žino daugiau negu suaugusieji.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
E.Jurgaitytė gyvūnus mėgsta ir apie juos žino daugiau negu suaugusieji.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Rytoj pagal kinų horoskopą prasideda Baltojo metalinio tigro metai. Pateikiame jums linksmą provokaciją: kelių garsių Lietuvos žmonių, gimusių Tigro metais, pasiteiravome, ką jie žino apie šį egzotišką plėšrų gyvūną. Kai kurių atsakymai tikrai nustebino.

Apie tigrus kamantinėjome "Vaikų Eurovizijos" trečiosios vietos laimėtoją, TV3 projekto "Chorų karai" jauniausią chorvedę Eglę Jurgaitytę, menininką ir populiarių muzikos grupių prodiuserį Egmontą Bžeską, geriausią Lietuvos tenisininkę Liną Stančiūtę, televizijos laidų vedėją, filmų garsintoją, vertėją ir filosofą Marijų Žiedą.

Ėda elnius ir ožkas.

Eglė Jurgaitytė prisipažįsta labai mylinti ne tik muziką, bet ir gyvūnus, gamtą. "Man šios temos įdomios, todėl daug skaitau, žiūriu specialias televizijos laidas, - tvirtina mergaitė. - Labai patinka šunys." O tigrai? Mažoji atlikėja entuziastingai patikina: "Tigrai - taip pat. Jie labai gražūs. Šie žvėrys gyvena Azijoje, daugiausia Indijoje, dar Kinijoje. Yra grobuonys, nes minta mėsa. O ėda dažniausiai elnius ir ožkas. Šiaip tigrai žmonių nepuola, išskyrus tuos atvejus, kai būna sužeisti. Taigi nors yra plėšrūnai, jie gali būti ir taikūs." Kokio dydžio yra tigras ir kiek sveria, Eglė sako nežinanti. "Manau, jis tikrai didesnis ir sunkesnis už žmogų. O šiaip juk tigrų būna skirtingų rūšių, vadinasi, jų ūgis ir svoris gali skirtis", - samprotauja dvylikametė.

Pasak mergaitės, minėti žvėrys medžioja po vieną, nes yra vienišiai. "Tikrai žinau, kad tigrai - nykstantys gyvūnai. Juos reikia labai saugoti. Dėl to jau kuris laikas ribojamas miškų, kuriuose gyvena tigrų, kirtimas, šiuos plėšrūnus draudžiama medžioti, prekiauti jų kailiais", - priduria Eglė.

Patinai agresyvesni

"Tigrai - šiltų kraštų gyvūnai. Galite parašyti, kad tuo tikrai esu į juos panašus. Geriausiai jaučiuosi ten, kur šviečia saulė, kur žydra jūra, baltas smėlis, palmės. Šaltis, žvarbūs vėjai ir sniegas mane veikia neigiamai, išsiurbia visą energiją", - tvirtina Egmontas Bžeskas. Vyras priduria, jog prieš kelias savaites žiūrėjo televizijos laidą "Chorų karai" ir jo akį patraukė siužetas iš Kauno zoologijos sodo. "Vienas chorų nusprendė, kad jeigu jam pavyktų tapti nugalėtoju, laimėtus pinigus skirtų būtent zoologijos sodui paremti. Manau, tai puiki idėja, - sako E.Bžeskas. - Reportažas buvo susuktas apie skirtingus gyvūnus. Kai pamačiau sniegu tipenantį tigrą, žiauriai jo pagailo."

Ką Egmontas dar žino apie šiuos dryžuotus žvėris? "Na, patinai yra agresyvesni negu patelės ir didesni individualistai, dažniau medžioja po vieną. Nors, logiškai mąstant, tigrams, kaip ir visiems kitiems gyvūnams, neturėtų būti svetimas ir bandos jausmas. Patinai stengiasi apvaisinti kuo daugiau patelių. Sakai, mes, vyrai, tuo į juos panašūs? Dauguma, ko gero, tikrai taip." Kai primenu, kad aplink jį patį sukiojasi dešimtys viena už kitą gražesnių merginų, o žiniasklaida vis su kuria nors suporuoja, E.Bžeskas juokdamasis patikina, jog seniai išaugo iš amžiaus, kai šioje srityje norisi pasiekti kuo daugiau pergalių. "Jau esu senas tigras, - nusikvatoja jis. - Beje, juk skambini ne dėl to, kad pasikalbėtume apie moteris, o kad patikrintum mano zoologijos žinias. Taigi toliau vardiju, ką prisimenu. Tigras yra plėšrūnas, minta mėsa. Ar puola žmones? Gal... Nežinau. Jei yra sotus, nesužeistas, greičiausiai nepuola. Panašiai kaip ir žmogus - jeigu nesi alkanas, būni ramesnis, labiau patenkintas gyvenimu ir aplinkiniais. Juk taip, ar ne? Kiek tigras sveria? Tikrai nepasakysiu. Spėju, kad per 100 kilogramų, o gal ir daugiau. Ar esu teisus?"

Gyvena Afrikoje?

Išgirdusi, apie ką kalbėsimės, Lina Stančiūtė minutę svarsto. "Kad nelabai daug ką žinau apie tigrus, - sako ji. - Kur šie gyvūnai gyvena? Greičiausiai Afrikoje. Yra plėšrūnai, mėsėdžiai. Jei neklystu, tigrai skirstomi į kelias rūšis: paprastuosius, baltuosius, bengališkuosius." Anot sportininkės, šis žvėris yra daug stambesnis už žmogų. "Jei atsistoja ant dviejų letenų, būna gerokai didesnis. Turėtų sverti kelis šimtus kilogramų, spėju, kokius tris šimtus", -

tvirtina tenisininkė. Į klausimą, kaip tigrai medžioja - pavieniui ar bandomis, Lina atsako neužtikrintai. "Man atrodo, kad bandomis. Vienas būna lyderis, kiti jam padeda, - atsargiai į telefono ragelį taria sportininkė. - Oi ne, šalia esantis draugas sufleruoja, kad tigrai medžioja po vieną. Tiesa, prisiminiau dar vieną faktą: pastaruoju metu laisvėje gyvenančių tigrų vis mažėja, juos saugo specialios organizacijos. Sakote, nemažai žinau? Vadinasi, sekmadienio rytais žiūrimos laidos apie gamtą duoda šiokios tokios naudos (nusijuokia - aut)."

Ką Lina galėtų pasakyti apie Tigro metais gimusius žmones, kokie jie? "Astrologija nelabai domiuosi, horoskopų neskaitau, tad tikrai nežinau, - prisipažįsta ji. - Manyčiau, tokie žmonės, kaip ir minėti gyvūnai, turėtų būti atkaklūs, stiprūs, ryžtingi, nebijoti iššūkių. Kadangi esu profesionali sportininkė, šios savybės man tikrai nesvetimos. Šiaip jau esu gana rami. O tigrai, jei nemedžioja ir nėra sužeisti, taip pat būna ramūs. Taigi šiek tiek panašumų su jais, pasirodo, turiu."

Didesnis už liūtą

Marijus Žiedas apie tigrą žino štai ką - tai didžiausias ir stipriausias katinų šeimos atstovas. "Kur tigras gyvena? Zoologijos sode, - nusijuokia vyras. - O jei rimtai, tigrų, kiek pamenu, daugiausia yra Azijoje, regis, Kinijoje." Anot pašnekovo, šis plėšrūnas minta tuo, ką pagauna medžiodamas. "Ėda mėsą. Dėl žuvų abejoju, - tvirtina jis. - Ar tigras stambus? Na, greičiausiai didesnis už liūtą. Kiek sveria, prisipažinsiu, nežinau. Spėju, kad yra keliskart sunkesnis už vidutinį žmogų. Taigi jei šiam ant kupros uždėtų savo leteną, jis tikrai tai pajustų."

Tigras, Marijaus teigimu, yra vienišius, gyvenantis ir medžiojantis atskirai nuo kitų. "Kažin kodėl vis noriu palyginti šį žvėrį su liūtu, - šypteli vyras. - Pavyzdžiui, šalia liūto visada yra kelios liūtės, vadinasi, jis renkasi bandą. O tigras - kaip tas animacinio filmuko katinas, kuris mėgsta vaikščioti vienas. Beje, kalbant apie animacinius filmukus, man iš "Mauglio" atmintyje yra įstrigę tai, kad netoli tigro visada sukinėjasi nemažai hienų."

Paklaustas, kokiomis charakterio savybėmis pasižymi Tigro metais gimę žmonės, Marijus sudvejoja. "Tiesą pasakius, niekada tuo nesidomėjau, - teigia laidų vedėjas. - Koks esu pats? Į tigrą, manau, esu panašus bent jau tuo, kad man, kaip ir jam, nereikia minios. Patinka vienatvė, nedidelės kompanijos."

O apie astrologų pranašystes, jog šiemet jam ir kitiems "tigrams" turėtų ypač sektis, M.Žiedas atsiliepia taip: "Na, metai tik pradeda įsibėgėti. Matysime, kokie jie bus. Kol kas lyg ir neblogi. Kadangi į ateitį visada stengiuosi žiūrėti su viltimi, norėtųsi, kad 2010-ieji nebūtų blogesni nei praėjusieji."

Žinios apie tigrą

* Tigras yra didžiausias ir stipriausias katinų šeimos atstovas.

* Šis plėšrūnas yra Azijos miškų ir džiunglių gyventojas. Daugiau kaip pusė visų tigrų gyvena Indijoje.

* Šiuo metu yra 6 porūšių tigrų: bengališkųjų, Indokinijos, Sumatros, sibirinių, Pietų Kinijos, Balio, dar 3 jau išnykę. Baltasis tigras - bengališkojo tigro atmaina.

* Suaugusio tigro patino ilgis - 2,7-3,8 metro, aukštis ties ketera - apie metrą, svoris - nuo 150 iki 350 kilogramų (skirtingų rūšių gyvūnų ūgis ir svoris skiriasi).

* Tigras - vienišas plėšrūnas, medžiojantis tiek dieną, tiek naktį. Medžiodamas sėlina grobio link arba puola jį iš pasalų. Gali pargriauti už save stambesnį žinduolį. Įprastas tigro maistas - elniai ir ožkos.

* Nors esama daug istorijų apie tigrus žmogėdras, jie retai puola žmones. Išskyrus tuos atvejus, kai būna seni ar sužeisti.

* XX amžiaus pradžioje tigrų pasaulyje gyveno apie 100 tūkst., dabar - 10 kartų mažiau. Dėl kertamų miškų ir brakonieriavimo jie laikomi nykstančiais gyvūnais. 1970 metais Indijoje buvo visiškai uždrausta tigrų medžioklė. Kadangi šių žvėrių naikinimas nesumažėjo, 1972-aisiais pradėtas įgyvendinti Tigro projektas, t. y. išleistas įstatymas, kuriuo tigro kailio pirkimas ir pardavimas paskelbtas kriminaliniu nusikaltimu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"