Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Krepšininkų gyvenimo užkulisiai

 
2011 09 03 0:00
Pasak Tomo, fotografuojant, kad vyrų veidai būtų nuotaikingi, dažnai tenka tapti savotišku pajacu.<br>Tomo Tumalovičiaus nuotrauka
Pasak Tomo, fotografuojant, kad vyrų veidai būtų nuotaikingi, dažnai tenka tapti savotišku pajacu.
Tomo Tumalovičiaus nuotrauka

Tomas Tumalovičius yra išskirtinis fotoaparatą ir filmavimo kamerą rankose laikantis žmogus, nes gali matyti kas vyksta ne tik krepšinio aikštelėje, bet ir rūbinėje, viešbučių kambariuose, autobuse, lėktuve... Lietuvos krepšinio rinktinės fotografas kai ką įdomaus atskleidė ir dienraščiui 'Lietuvos žinios'.

Šiuo metu T.Tumalovičiaus gyvenimas skrieja kaip kamuolys. Didesnę dalį dienos jis vairuoja automobilį ir keliauja per krašto miestus, kur vyksta Europos vyrų krepšinio čempionato renginiai, treniruotės ir varžybos, fotografuoja arba filmuoja. Tada rašo įspūdžius interneto dienoraštyje "Krepšinio širdis" ir iliustruoja vaizdais bei dalijasi jais su žiniasklaida. Ar randa laiko ramiam poilsiui ir miegui? "Išsimiegosiu, kai baigsis čempionatas", - duodamas LŽ interviu šypsojosi fotografas.

Ar jis - paparacas?

Tądien, kai kalbėjomės, Tomas tvirtino: "Galima sakyti, kad gyvenu automobilyje. Vakar buvau Kaune, po to - Panevėžyje, naktį grįžau į Vilnių. Šiandien vėl keliauju tuo pačiu maršrutu. Aš ne tik fotografuoju, bet ir filmuoju. Vyrai atvyksta į viešbutį, po to būna treniruotė, važiuoju kartu su jais, įamžinu įvairias akimirkas. Fotografuoju bei filmuoju ir autobuse, rūbinėje..." Vis dėlto fotografas prisipažino, kad stengiasi neblaškyti mūsų krepšinio rinktinės vyrų.

Tomas mano, kad įdomiausia ir yra tas gyvenimas, kuris srūva už krepšinio aikštelės ribų, kurio negali pamatyti rungtynes arenose ir per televizorius stebintys tautiečiai. Kadangi savo kadrus jis pateikia ir žiniasklaidai, tokiu būdu nuo krepšininkų atitraukia smalsių fotografuojančių ir filmuojančių kolegų dėmesį. "Visi nori įlįsti į viešbučius, autobusus ir panašiai, - teigė pašnekovas. - Krepšininkams tikriausiai patogiau, kai tą darbą atlieka savas žmogus."

Vadinasi, rinktinės vyrai į Tomą nežiūri kaip į nuo jų nesitraukiantį paparacą? "Būna, kad jie pajuokauja: va, ko pripaparacinai, dabar viską parodysi, - šypsojosi fotografas. - Taip, būna tokių kadrų, kuriuose, tarkime, kas nors krapšto nosį, arba vaizdo įrašų, kur galima išgirsti vieną kitą rimtesnį keiksmažodį. Tačiau su rinktine esu senokai, tad krepšininkai žino - tokie vaizdai niekur nepasirodys." Dažniausiai jis pats sprendžia, ką parodyti viešai, ką palikti tik saviems, o ką apskritai ištrinti. Kartais pasitaria su vyrais, kurie tuose vaizduose užfiksuoti. Pasak fotografo, krepšininkams patiems įdomu pamatyti save tarsi iš šalies. Tačiau jis prisipažino vaikštantis tarsi ant ašmenų - vienam sportininkui gali nepatikti paviešinti vaizdai, kitas pažiūrės paprasčiau ar tiesiog su humoru. "Dar reikia atkreipti dėmesį, kokios būna krepšininkų nuotaikos, - aiškino T.Tumalovičius. - Esame ne robotai, visiems būna geresnių ir prastesnių dienų."

Anot Tomo, įamžinti galima daug ką, esmė tai - ką paviešini. Fotografo tikslas yra per nuotraukas ir vaizdo įrašus parodyti rinktinės vyrų nuoširdumą, betarpiškumą, paprastumą. "Kartais jie būna vaikiški, kartais solidūs ir rimti", - krepšininkų būdą atskleidė "paparacas".

Vyriški pokštai

Krepšininkai mėgsta papokštauti, pasišaipyti. Kartais jų taikiniu tampa ir Tomas. "Būna, kad paslepia fotoaparatą, objektyvą ar pasą, - linksmai pasakojo rinktinės vaizdų metraštininkas. - Maskvoje Jonas Valančiūnas buvo paėmęs fotoaparatą. Kai man reikėjo eiti pro muitinę, laksčiau ir jo ieškojau. Tas pats buvo su pasu, kai Rimantas Kaukėnas jį priglaudė "pasaugoti". Kitą kartą, kai skridome į Madridą, mobilusis telefonas nukrito ant žemės ir iš jo iškirto baterija. To nepastebėjęs nesėkmingai bandžiau įjungti telefoną. Galiausiai pamačiau, kad trūksta šios detalės. Prieš man lipant į lėktuvą Marijonas Petravičius paklausė, ar nepasigedau baterijos... Pietaudamas Madride šalia savęs ant kėdės padėjau fotoaparatą, jis dingo. Ieškojau, jaudinausi, kad nebūtų pavogtas, mat dideliame Ispanijos viešbutyje aplink zuja labai daug darbuotojų. Laksčiau ir jo ieškojau. Pavalgę krepšininkai sulipo į autobusą. Sėdėjo ramiais, šaltais veidais. Net kaltino mane, kad užlaikau autobusą. Apie fotoaparatą nieko nesakė, nors kažkas jį buvo nunešęs ir autobuse padėjęs ant mano sėdynės. Kai jį radau, sportininkai ir treneriai iš manęs pasijuokė." Tomas teigė prie tokių pokštų pripratęs. Supranta, kad jei ko nors neranda, nereikia jaudintis. Gal tai tiesiog kieno nors išdaiga.

Kai atmosfera sudėtinga

Ar tarp krepšininkų ir rinktinės fotografo yra buvę pykčių, nesusipratimų, nesusikalbėjimo? "Iš pradžių įvairiai nutikdavo. Tuo metu pats nelabai išmaniau, nejausdavau krepšininkų nuotaikų, fotografuodavau netinkamu metu, tarkime, po pralošimo. Tada persmelkdavo mane piktais žvilgsniais, pažvairuodavo, "mandagiai" pasakydavo nefotografuoti, - atvirai pasakojo Tomas. - Apskritai, kai atmosfera sudėtingesnė, tenka būti savotišku sugertuku. Viso rinktinės personalo tikslas yra daryti taip, kad krepšininkams būtų kuo geriau, ir sugerti visą aplinkinę neigiamą energiją. Tačiau krepšininkai ir patys puikiai tvarkosi su įtampa - rinktinėje tiek daug sveiko proto pokštų tinkamu laiku nutinka, kad įtampa neužsilaiko. Įtampa žiniasklaidoje gyvena, ne rinktinėje."

Kaip rinktinės vyrai reaguoja į nesėkmes, pralaimėjimus - būna susikaupę, užsisklendę, nusiminę, o gal emocingi ir pikti? "Priklauso nuo situacijos. Kartais vyrai pyksta ant savęs - jie puikiai supranta, ką darė ne taip. Mūsų krepšininkai dažniausiai būna savikritiški, - pasakojo Tomas. - Treneris Kęstutis Kemzūra visada tvirtina: "Net pačiomis sunkiausiomis sąlygomis turime siekti pergalės. Ne sąlygas bandykime pakeisti, bet atiduokime dar daugiau jėgų, siekdami rezultato."

Kaip į nesėkmes aikštelėje reaguoja pats Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės fotografas - labai jaudinasi ar lieka santūrus ir tiesiog dirba savo darbą? "Būti ramiam nelabai pavyksta, - šypsojosi Tomas. - Tarkime, pernai Turkijoje per pasaulio čempionato rungtynes su Serbija dėl bronzos apsaugininkai man net pasiūlė atiduoti akreditaciją ir eiti į sirgalių tribūną, nes būdamas prie aikštelės rėkavau per daug emocingai. Taigi būna, kad aistros tiesiog verda. Kartais norisi ir trinktelėti teisėjui - mačiau, kaip kartą Graikijoje emocingas fotografas patiesė teisėją po vienos keistos techninės pražangos jo mylimai komandai. Blogas pavyzdys greitai užkrečia."

Rimtas požiūris

Rinktinės fotografas teigė, kad krepšininkai sirgaliams yra dėmesingi. Jie dalyvauja renginiuose, bendrauja su gerbėjais, nors tą laiką galėtų skirti ramiam poilsiui. "Po sunkios treniruotės gal norėtųsi tiesiog pažiūrėti televizorių, bet jie supranta, kad minios gerbėjų nori juos pamatyti, todėl eina į susitikimus ir renginius, būna ramūs bei kantrūs, - pasakojo Tomas. - Šarūnas Jasikevičius sakė: "Reikia atiduoti duoklę, čempionatai Lietuvoje vyksta ne kasdien."

Ką krepšininkai veikia tomis retomis akimirkomis, kai lieka laiko pailsėti? Daugelis rinktinės vyrų mėgsta per ausinukus klausytis muzikos, kai kuriems patinka skaityti knygas, nemažai jų domisi futbolu, lėktuvuose dažniausiai žiūri filmus arba žaidžia įvairiausius telefoninius žaidimus, pasakoja per sezoną nutikusius ar senesnių laikų "bajerius".

Suprantama, svarbiausia, kaip vyrai nusiteikę, ar susikaupę ir kovingi žengia į aikštelę, kur laukia sportiniai susirėmimai su varžovais. Todėl pasidomėjau, kokios mūsų krepšininkų nuotaikos šiuo metu, kai Lietuvoje - Europos čempionatas. "Rinktinė yra tarsi mikroorganizmas - gana uždaras. Krepšininkai turi savo gyvenimo ritmą, o prie aplinkinių dėmesio jie pripratę. Vyrai jaučia savo atsakomybę. Visi yra kovotojai ir nori pasiekti maksimaliai daug, kiek tik gali. Aišku, sirgaliai yra papildoma motyvacija, bet pirmiausia krepšininkai turi asmeninių ir sportinių ambicijų bei tikslų. Rinktinės vyrams labai svarbi Lietuva, jie yra patriotai", - tvirtino pašnekovas. Tomas atskleidė, kad krepšininkams labai patinka tautinė atributika, jie su malonumu puošiasi trispalviais simboliais.

Priekaištų nesulaukia

Mūsų krepšinio rinktinę T.Tumalovičius lydi jau penkerius metus. Pradėjęs šį darbą, jis sportininkams paaiškino, kad nori "fanams" daugiau atskleisti rinktinės gyvenimo. "Pagrindinis tikslas buvo rodyti krepšininkų kasdienybę, nelendant į privatų gyvenimą, - tvirtino fotografas. - Visą fotografuotą ir filmuotą medžiagą pateikiu per geranorišką prizmę, su teigiamomis emocijomis."

Pačiam Tomui taip pat patinka pavarinėti ir į krepšį pamėtyti kamuolį. Paauglystėje mėgo žaisti lauko krepšinį. Fotografuoti pradėjo vėliau, negu susidomėjo šia sporto šaka.

Tomui su komanda tenka daug keliauti. Vadinasi, tam tikrais laikotarpiais namie būna mažai. Tačiau artimieji dėl to nesiskundžia. Fotografo gyvenimo draugė taip pat yra labai veiklus ir aktyvus žmogus, mėgsta keliauti, todėl gerai jį supranta. Kai abu turi laisvo laiko, pakeliauja kartu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"