Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Kodėl mokyklose vaikams trūksta laimės

 
2016 07 23 6:00
Nerijus Buivydas - pirmosios Lietuvoje demokratinės mokyklos įkūrėjas. 
Nerijus Buivydas - pirmosios Lietuvoje demokratinės mokyklos įkūrėjas.  Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Norėdamas atkreipti dėmesį į tai, kaip mokyklose jaučiasi vaikai, spraudžiami į įsisenėjusius švietimo sistemos standartus, socialinės akcijos „Už laimingesnius vaikus!“ sumanytojas Nerijus Buivydas neseniai nubėgo 862 kilometrų maratoną, per 20 dienų aplankydamas 20 mokyklų.

Nerijus neįsivaizduoja mokyklos, kurioje nėra vaikų keliamo triukšmo, padaužiškų išdaigų, todėl prabilo apie būtinas švietimo reformas, draugišką aplinką vaikams ir demokratiškesnį požiūrį į juos.

Jam norėjosi ir kitas ugdymo įstaigas paskatinti, kad imtųsi pokyčių. Žinoma, įsisenėjusio požiūrio į šalies švietimo sistemą žaibiškai nepakeisi, bet pašnekovui gali įpūsti bent pasitikėjimo dvasios. „Nereikia bijoti permainų“, – pabrėžė Nerijus. Ir pridūrė, kad bėgant metams vaikai netenka drąsos, kūrybiškumo. Nerijus pajuto kalbintų dešimtokų susivaržymą, kuklumą, saviraiškos baimę.

Demokratiški tėveliai su sūneliu Bernardu. /Asmeninio albumo nuotrauka
Demokratiški tėveliai su sūneliu Bernardu. /Asmeninio albumo nuotrauka

Baimės aplinka

Prieš devynerius metus pradėjęs kurti neformaliojo ugdymo organizaciją „Sėkmės mokykla“, rengdamas popamokinę veiklą N. Buivydas įsitikino, kad tie kursai ir mokymai neatneš ilgalaikio pokyčio. „Tik kasdienė mokyklinė veikla ugdo vaikus. Pasaulyje yra daug inovatyvių ir radikalių alternatyvų standartinei mokyklai pakeisti. Demokratinis ugdymas – teisingiausias ir šiuolaikiškiausias požiūris į vaiką“, – sakė N. Buivydas, pernai Vilniuje įkūręs formalaus ugdymo Demokratinę mokyklą, kurioje rengiamos pamokos vadinamiesiems nulinukams ir 1–3 klasių mokiniams.

Entuziastas įsitikinęs, jog neteisinga, kad vaikai turi augti baimės aplinkoje, nes asmenybei susiformuoti ir atsiskleisti reikia draugiškos aplinkos „Mokiniai bijo mokytojo, mokytojai – direktoriaus, o direktorius – švietimo skyriaus. Tokioje aplinkoje augdami auklėtiniai jaučia visas tvyrančias įtampas, – tikino pašnekovas. – Moksleiviams trūksta mokytojų dėmesio ir supratimo. Vaikai skundžiasi prislėgta būsena, per dideliais krūviais. Jie inervinasi dėl to, kad nespėja mokytis. Bijo nesuprasti dėstomų dalykų, yra gąsdinami, kad niekur neįstos studijuoti. Psichologinis spaudimas – mokytojų ginklas.“

Demokratinėje mokykloje nėra direktoriaus mums įprasta prasme, nėra mokytojų kambario, kurio duris įprastoje mokykloje moksleiviams dažnai baugu praverti. Taip bandoma stiprinti ryšį tarp mokytojų ir mokinių, kurti draugišką atmosferą.

Bėgimas – naujai atgimusi Nerijaus aistra. /Asmeninio albumo nuotrauka
Bėgimas – naujai atgimusi Nerijaus aistra. /Asmeninio albumo nuotrauka

Problemos – į paviršių

Jokia naujiena, kad vaikai linkę prieštarauti, todėl per prievartą verčiami mokytis jie gerų rezultatų nepasieks. Nerijus tikras, kad tai, ko išmokstama per prievartą, vėliau lengvai pamirštama. Jo teigimu, susikaupusios problemos iškyla į paviršių visokiomis blogybėmis – mokiniai pradeda vartoti alkoholį, rūkyti... Kadangi vaikai iš prigimties yra smalsūs, norintys tobulėti, pasak N. Buivydo, suaugusieji turi jų nesugadinti: reikėtų suteikti daugiau laisvės, kad patys rinktųsi ir mokytųsi tuos dalykus, kurių jie iš tikrųjų nori. Tik apgobtas meile, rūpesčiu, šiluma vaikas švytės gerumu.

N. Buivydas mano, kad visus atsakymus galime rasti patys. „Nereikia lygiuotis į suomius ar estus. Kopijuodami nieko nepasieksime. Švietimo įstatyme parašyta: mokykla turi ugdyti aktyvią, atsakingą, kūrybišką bei pilietišką asmenybę. Tai ir pasvarstykime, kaip tokių tikslų pasiekti. Ką laimėsime su keliomis pilietiškumo pamokėlėmis? Ar dabartinė vertinimo sistema pati efektyviausia? Kaip išugdyti asmenybę, kuri būtų pasiruošusi visiems naujojo tūkstantmečio iššūkiams?“ – retoriškai kalbėjo pašnekovas.

Jis mano, kad vaikams reikia leisti aktyviai dalyvauti mokyklos gyvenime: kalbėtis, pasiskirstyti atsakomybę, stebėti sprendimų valdymo procesą. Be to, reikia padėti įgyti patirties per praktiką, įtraukiant tėvus, mokytojus, bendruomenę. Nereikia pamiršti – vaikai yra silpnoji švietimo sistemos grandis ir į jų poreikius turi būti atsižvelgta. „Mokytojų streikai dėl dešimties papildomų eurų kišenėje neišspręs vaikų problemų. Deja, egoistiškai rūpinamasi vien savo interesais. Ugdymo įstaiga neturėtų būti tik kieno nors šalta institucija. Ne mokytojų ar direktoriaus patogi darbo vieta. Mokykla – vaikų antrieji namai. Kiekvienas mokinys turi žinoti: mano nuomonė gerbiama, visada būsiu išgirstas“, – aiškino Nerijus.

Nerijus Buivydas dėl laimingesnių vaikų mokyklose įveikė 862 kilometrų maratoną. Bėgikas bei švietimo entuziastas sėkmingai įveikė daug jėgų ir ištvermės pareikalavusią distanciją. /Asmeninio albumo nuotrauka
Nerijus Buivydas dėl laimingesnių vaikų mokyklose įveikė 862 kilometrų maratoną. Bėgikas bei švietimo entuziastas sėkmingai įveikė daug jėgų ir ištvermės pareikalavusią distanciją. /Asmeninio albumo nuotrauka

Vaikai yra vaikai

Neformalaus ugdymo propaguotojas neįsivaizduoja mokyklos be vaikų keliamo triukšmo, juk jiems reikia žaidimų, dūkimo, ypač pradinukams. Po darželio į pirmą klasę atėję mažieji turi priprasti prie kitokio ritmo, prie drausmės. Tenka pamiršti dviratukus, paspirtukus ir smėlio dėžes, nes reikia gilintis į dailyraštį ar aritmetikos pratybas. „Sunku greitai persiorientuoti, – užuojautos neslėpė pašnekovas. – Negerai, kad vaikus bandoma suvienodinti, įsprausti į rėmus. Reikia leisti jiems būti savimi.“

Kalbėdamas apie vaikų būdo savitumą ir individualybę Nerijus prisiminė, kad jiedu su broliu, nors ir vieno kraujo, yra visai skirtingi. „Turiu jaunesnį brolį, net mokyklą lankėme tą pačią, tačiau mūsų keliai išsiskyrė. Mantas netęsė studijų, nuėjo mokytis į profesinę mokyklą. Aš baigiau Kauno technologijos universitetą, įgijau medienos gaminių technologo specialybę, esu vadybos mokslų magistras. Mus sieja ir suartina tik itin artimas ryšys“, – prisipažino pašnekovas.

Nerijus ir Donata Buivydai vaikų auklėjimo temomis sutaria net nesiderinę. /Asmeninio albumo nuotrauka
Nerijus ir Donata Buivydai vaikų auklėjimo temomis sutaria net nesiderinę. /Asmeninio albumo nuotrauka

Apie šeimą

Nerijui vaikystėje teko maištauti, neklausyti mokytojų. Visiems atrodė, kad jis yra blogas, nes elgdavosi kitaip nei visi. Manė, kad netinka sistemai, tačiau atėjus laikui suprato, jog ji yra nelanksti, įspraudžianti į standartus ir ugdanti visuotinį paklusnumą. Tad prisiminimai iš mokyklos laikų ne patys šviesiausi. „Tėvai nuolat ragindavo ir spausdavo gerai mokytis. Nebuvau uolus mokinys. Plaukiau pasroviui, neblizgėjau pažymiais. Vidinis nepasitenkinimas mokykla išliko iki šių dienų. Tačiau šeimos tvirtybė sukūrė saugumo ir nevaržomo bendravimo aplinką. Visada turėjau į ką atsiremti. Tėvai mus su broliu besąlygiškai mylėjo“, – teigė demokratinės mokyklos vadovas.

Dabar Nerijus su žmona Donata Buivyde vaikų auklėjimo temomis sutaria net nesiderinę. Vienas kitą palaiko. Jiems smagu stebėti, kaip vaikas žaismingai tyrinėja aplinką: įšoka į balą, išsiteplioja rūbelius. Nestabdo žaidimo, leidžia mokytis, patirti. Jauno tėčio įsitikinimu, draudimai „negalima, neimk“ yra patys apmaudžiausi. „Liūdnas toks vaiko gyvenimas, kai per dieną tenka išgirsti kokį penkiasdešimt „ne“. Žinoma, tėvams grįžus po įtempto darbo trūksta kantrybė, tačiau auklėjant vaikus privalai jos pasisemti daugiau“, – pridūrė N. Buivydas. Ir atskleidė paslaptį, kad žmona laukiasi antro vaikelio.

„Gyvendami laukimu su sūneliu Bernardu, kuriam dar nėra nė ketverių, dviračiais miname iki oro uosto ir žiūrime, kaip leidžiasi ir kyla lėktuvai. Kartu prasimanome įvairiausios veiklos“, – dėstė Nerijus.

Kupini atradimų Buivydų laisvadieniai patinka sūneliui Bernardui. /Asmeninio albumo nuotrauka
Kupini atradimų Buivydų laisvadieniai patinka sūneliui Bernardui. /Asmeninio albumo nuotrauka
Bėgdamas maratoną Nerijus siekė atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad vaikai gerai jaustųsi mokykloje. /Asmeninio albumo nuotrauka
Bėgdamas maratoną Nerijus siekė atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad vaikai gerai jaustųsi mokykloje. /Asmeninio albumo nuotrauka
Maratoną vyras nubėgo per 20 dienų ir aplankė 20 mokyklų. /Asmeninio albumo nuotrauka
Maratoną vyras nubėgo per 20 dienų ir aplankė 20 mokyklų. /Asmeninio albumo nuotrauka
Nerijaus žmona Donata Buivydė su sūneliu.
Nerijaus žmona Donata Buivydė su sūneliu.
Pasiplaukiojimas.
Pasiplaukiojimas.

.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"