Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Ko prikrečia garsių tėvų vaikai?

 
2010 05 15 0:00
"Esu labai liberalus tėvas", - sakė režisierius R.Banionis.<br>LŽ archyvo nuotrauka
"Esu labai liberalus tėvas", - sakė režisierius R.Banionis.
LŽ archyvo nuotrauka

Tėvai vaikams linki kuo geriausios kloties. Tačiau kartais jauni patrakėliai elgiasi ir gyvena kaip nori, patenka į sudėtingas situacijas. Šiandien, kai minima Tarptautinė šeimos diena, kalbiname garsius tėvus, kurių vaikai kėlė rūpesčių, pasakojame ir primename istorijas, kurios nutiko žinomas pavardes turinčioms atžaloms.

Verslininko ir politiko Vidmanto Martikonio dukra Vidmantė pastojo būdama nepilnametė, pagimdė nebaigusi laikyti abitūros egzaminų. Nepriklausomybės Akto signatarės ir aktorės Nijolės Oželytės vyresnioji dukra Ieva irgi tapo mama neturėdama 18 metų, vidurinioji Saulė mokykloje buvo palikta antriems metams, nes nelankė pamokų. Seimo nario konservatoriaus Jurgio Razmos dukra Agnė turėjo bėdų dėl narkotikų. Dar viena istorija: režisieriaus Raimundo Banionio dukra Ona Barbora, legendinio aktoriaus Donato Banonio anūkė, buvo įsivėlusi į muštynes, dalyvavo skustagalvių eitynėse.

"Mes daug diskutuojame"

Pasakojimą pradėsiu nuo pastarosios istorijos. Kino ir teatro režisierius Raimundas Banionis su žmona Violeta užaugino tris vaikus: 31 metų dukrą Ingą, 21-erių sūnų Vytautą Donatą ir 20-metę dukrą Oną Barborą. Su visais paauglystėje nebuvo paprasta susikalbėti, bet turbūt daugiausia rūpesčių kėlė pagrandukė. Klausiamas, koks yra tėvas - griežtas ar liberalus, R.Banionis LŽ sakė: "Esu labai liberalus, net per daug. Manau, vaikams reikia padėti, tačiau gyvenimo už juos nenugyvensi. Maniškiai gyvena gana laisvai. Na, bet nieko - dirba, mokosi... Žinoma, norėjau, kad vaikai būtų savarankiški. Esu matęs, kai tėvai labai prižiūri atžalas, tačiau šie vis vien nueina šunims šėko pjauti. Niekas nesimoko iš svetimų klaidų, tik iš savų. Trumpas pavadėlis vaikams nepadės. Jei lemta padaryti klaidų, jos ir padaromos. Su saviškiais daug diskutuojame, atvirai kalbamės. Apie juos žinau gal ne viską, bet tikrai daug. Tai yra gerai. Būtų blogiau, jei vaikai apsimetinėtų, vaizduotų gerus, o už akių velniai žino, ką krėstų." Režisierius mano, kad poveikis, sudrausminus vaikus, būtų trumpalaikis, tuo metu pokalbiai ir aiškinimai padeda jiems tinkamai susiorientuoti.

R.Banioniui teko pereiti trijų atžalų paauglystės "ugnį, vandenį ir vario triūbas". "Visi ką nors krėsdavo. Vyriausioji Inga kadaise irgi turėjo problemų. Dabar viskas labai gerai, augina dukrelę Liepą. Jaunesniems Vytautui Donatui ir Onai Barborai patiko roko muzikantas Marilynas Mansonas, pagal tą madą jie apsikarstė grandinėmis. Nors aiškinome, kad viskas tėra blefas - sceninis įvaizdis, vaikai tai bandė paversti gyvenimo būdu. Tas "bardakas" truko apie metus, - juokėsi režisierius. - Galiausiai jie susivokė." R.Banionis teigė, jog vaikai pasikalba tarpusavyje, vyresnėlė pataria ir padeda jaunėliams.

Paauglystės raibuliavimai

Pastaraisiais metais žiniasklaidoje skambėdavo Onos Barboros vardas. Buvo pabrėžiama, kad ji yra garsaus aktoriaus D.Banionio anūkė ir žinomo kino bei teatro režisieriaus R.Banionio dukra. Tėvas neslėpė, jog Ona Barbora kėlė rūpesčių, kai buvo nepilnametė. "Ji dalyvavo Kovo 11-ąją vykusiose eitynėse su visokiais kvailais lozungais. Turėjo draugą ir su juo ten nuėjo. Draugas "išsivyniojo", o dukra įkliuvo - kaip visada būna tokiais atvejais", - prisiminė R.Banionis. Tai atsitiko prieš dvejus metus. Tąkart Kovo 11-ąją skustagalviai surengė eitynes sostinės centre ir skandavo nacistinius bei rasistinius šūkius. Prieš tai buvo istorija, kai Ona Barbora ir Violeta Iljinych prie vieno Vilniaus baro sumušė merginą. R.Banionio atžala nuo pat pradžių pripažino kaltę, susitaikė su nukentėjusiąja ir baudžiamosios bylos išvengė.

"Mes su dukra kalbamės, - tvirtino R.Banionis. - Aiškiname, kad ji nėra vien ji, kad turi būti atsakinga už visą giminę, o pavardė įpareigoja. Dukra suprato." Pašnekovas patikino, kad po tų įvykių daugiau problemų dėl Onos Barboros nebeturėjo, esą tai buvę paauglystės raibuliavimai. Iš tiesų merginos elgesys pasikeitė. Praėjusį šeštadienį vieno jaunimo portalo žurnalistai matė Oną Barborą šalia tos vietos, kur vyko gėjų eitynes, o kitapus užtvarų "ardėsi" protestuotojai. Mergina stovėjo atokiai nuo visų ir tiesiog stebėjo, kas vyksta.

R.Banionis sakė, kad šiuo metu dukra studijuoja kulinariją. Jai labai patinka gaminti įvairius patiekalus. "Šiandien valgiau dukros puikiai pagamintą vištieną. Labai skanu..." - džiaugėsi Onos Barboros tėvas. Ketvirtadienį, kai kalbėjomės su R.Banioniu, buvo jo gimtadienis. Režisierius, visą dieną praleidęs su televizijos serialo "Gedimino 11" filmavimo grupe, skubėjo namo, nes ten jau laukė sveikinti pasiruošę vaikai ir kiti artimieji.

Jokių šiltnamio sąlygų

Kalbėdamas su LŽ verslininkas ir politikas Vidmantas Martikonis šmaikštavo, kad yra apsuptas moterų. Su žmona Nijole liberalas turi tris dukras: 25 metų Birutę, 23-ejų Vidmantę ir trylikametę Gintarę. Dvi vyriausios dukros su tėvais jau nebegyvena, namie likusi tik jaunėlė. Ši - labai savarankiška mergaitė. "Tai kartais mums, tėvams, sukelia nepasitenkinimo. Bandome ją "įstatyti" atgal į rėmus, - sakė vyras ir paaiškino: - Tarkime, dukra pasako: "Einu", o juk pirmiausia ji turėtų paprašyti leidimo kur nors išeiti. Tada reikia suderinti laiką, kada sugrįžti namo." V.Martikonis neslėpė, jog yra reiklus: reikalauja, kad mergaitė grįžtų namo tada, kada žadėjo. Jei Gintarė pareina vėliau, sulaukia tėvų priekaištų. Anot pašnekovo, yra būdų, kaip sudrausminti paauglę, o jei ši neklauso, galima neleisti naudotis kompiuteriu ar mobiliuoju telefonu. Tačiau už gerą elgesį ar pastangas mokytis V.Martikonis jokiomis dovanomis ar pinigais dukters neskatina. "Į tokius dalykus žiūriu skeptiškai, - paaiškino jis. - Tada užaugtų vartotojiškas žmogus. Būtų kaip koks šuniukas: padarė ką nors gera - ir laukia skanėsto. Šito bijau ir nenoriu." Verslininko nuomone, žmogus turi jausti poreikį elgtis normaliai, daryti gera.

V.Martikonis tvirtino, kad dukros neišlepintos, visos jų užgaidos nebūna tenkinamos. "Mano nuostata kieta: negalima auginti atžalų šiltnamio sąlygomis. Tarkime, jei namie laikysi stirnaitę ar vilkiuką, paleisti į gamtą jie neišgyvens. Taip yra ir žmonėms. Jei visą laiką vedžiosime vaikus už rankytės, prižiūrėsime, leisime daryti viską, ką nori, bus tragedija, kai nebeliks galimybių taip jais rūpintis", - mano V.Martikonis. Todėl jų šeimoje viskas griežtai reglamentuota ir normuota. Pašnekovas neslėpė, kad vis dar padeda vyresnėms, atskirai gyvenančioms dukroms, mat abi yra studentės, o Vidmantė - dar ir jauna mama. "Nustatyta tam tikra suma, į kurią jos turi "tilpti". Ir šito tvirtai laikomės, - kalbėjo pinigais nesimėtantis tėvas. - Duok Dieve, kiekvienam Lietuvos žmogui gyventi taip, kaip mano dukros gyvena. Jos pavalgiusios, ne prasčiausiai apsirengusios, vyresniosios nuomojasi butus. Tačiau visa tai daro skaičiuodamos pinigus." V.Martikonis tikino visada padėsiantis dukroms, jei tam bus rimta priežastis ar kokia bėda. Kartą vienai jų prekybos centre pavogė pinigus - mergina dėl to labai išgyveno, tad tėvas kompensavo praradimą.

"Revoliucionierė"

Dukras Birutę ir Vidmantę paauglystės metais V.Martikonis vieną po kitos buvo išsiuntęs mokytis į Vokietiją, Vasario 16-osios gimnaziją. Dabar jis svarsto, kad galbūt nederėjo to daryti. Tačiau anuomet tėvas norėjo, jog mergaitės pajustų savarankiško gyvenimo skonį. Birutė toli nuo namų mokėsi apie penkerius metus, Vidmantė į Lietuvą grįžo po metų. "Ši buvo labiau išdykusi, todėl iš Vasario 16-osios gimnazijos buvo "iškrapštyta", - šypsojosi padūkėlės tėvas. - Kadangi pažeidė vidaus tvarkos taisykles, kitais metais gimnazija nebepriėmė jos mokytis. Ne dėl mokslų, o dėl elgesio. Vidmantė ten "kėlė revoliuciją" - agitavo protestuoti prieš kažkokius draudimus." V.Martikonis užsiminė, kad ši dukra savo charakteriu panaši į jį, yra energinga mergina.

Tema apie tai, jog Vidmantė pastojo būdama nepilnametė, - jautri. Tačiau V.Martikonis nuoširdžiai papasakojo šią istoriją. "Įdomu tai, kad anūkas Mantvydas gimė šeštų (2006-ųjų - aut.) metų šešto mėnesio šeštą dieną, - sakė jis. - Dukrai tuo metu buvo aštuoniolika su puse." Vidmantė pastojo būdama abiturientė, dėl šios aplinkybės vidurinę mokyklą baigė po metų. Ar V.Martikoniui žinia apie dukters nėštumą buvo didelis netikėtumas? "Namiškiai nuo manęs bandė slėpti, kad ji laukiasi", - prisiminė pašnekovas. Vidmantės draugas, nuo kurio ji laukėsi, buvo prigąsdintas, kad V.Martikonis nenorės, jog dukra gimdytų. "Net minčių tokių neturėjau, - tikino pašnekovas. - Palaikiau ją."

Tėvas nesijaudino dėl to, kad dukra pagimdė būdama netekėjusi. "Dabar tai įprasta. Prieš kokius 10 metų man buvo labai keista, kai vieno draugo dukrai taip nutiko. Šiuo metu į tai žiūriu normaliai, - kalbėjo V.Martikonis. - Dukra gyvena su draugu, vaiko tėvu, viskas yra gerai. Ji studijuoja teisę aukštojoje mokykloje."

Verslininkas tvirtino, kad jam patinka būti seneliu. Su anūku matosi dažnai. "Jis - mano draugas, - sakė V.Martikonis. - Berniukui greitai sueis ketveri. Man labai smagu: daigas buvo pasodintas ir vaisiai jau užaugę."

Klausiamas, ar Vidmantė vis dar tebėra "revoliucionierė", ar tapusi mama aprimo, V.Martikonis teigė, jog dukra tokia pati, kokia buvo. "Gal ir nieko - atkaklumas ir užsispyrimas gyvenime praverčia", - mano vyras.

"Lepinau beprotiškai"

Nepriklausomybės Akto signatarė ir aktorė Nijolė Oželytė šypsodamasi vadino dukras patrakėlėmis. "Žinai, kuo save raminu? Perskaičiau reinkarnacija tikinčių induistų žodžius: "Žmonės, kuriems praėjusiame gyvenime padarėte daug skriaudų ir kuriuos pavertėte priešais, atgimsta kaip jūsų vaikai." Todėl myli tuos vaikus, o jie tave kankina. Bet turi žinoti - tu to nusipelnei. Tada viskas sugula į savo vietas, nes ant vaikų nepyksti, o priežasčių, kodėl nutinka vienaip arba kitaip, ieškai savyje", - dėstė pašnekovė.

N.Oželytė yra 33 metų Ievos, 27-erių Saulės, 18-metės Elenos mama ir 16 metų Jorės bei 8-erių Emilijos močiutė. Moteris teigė, jog tada, kai dukros augo ir brendo, buvo visko. Prisipažino, kad mergaites beprotiškai lepino. Pati būdama vienturtė prisiminė, jog būtent taip elgėsi ir jos mama - pasiaukojanti. "Ji nereiškė jokių pretenzijų į mano pažiūras ir laisvę, - pasakojo N.Oželytė. - Mama viena mane augino. Kai buvo sunku, alpo iš bado, bet Nijolytė turėjo batus, kokių norėjo. Dabar mane dėl to graužia sąžinė. Kartais, kai labai supykdavau ant dukterų, prisimindavau, kokia pati buvau ankstesniais laikais, ir nutardavau, kad joms iki manęs ir mano bjaurumo labai toli."

N.Oželytė sakė kadaise viename romane perskaičiusi žodžius: "Užaugę vaikai gali atiduoti tiek meilės, kiek patys gavo." Ji įsitikinusi, jog ši mintis teisinga.

Susipešė dėl mamos

Kad ir kiek būtų meilės, vaikams tapus paaugliais neretai prasideda rūpesčiai. Kokių turėjo N.Oželytė? "Dabar dukros man pasako: "Mama, tu nežinai, kaip mokykloje iš mūsų tyčiodavosi." Mat tais laikais, kai buvo važiuojama spekuliuoti į Lenkiją, mergaitės per fizinio lavinimo pamokas avėdavo lietuviškus sportbačius, o kiti vaikai - firminius", - pasakojo pašnekovė. Anuomet mergaitės nesiskųsdavo ir nieko nesakydavo. N.Oželytė tvirtino, jog duodavo dukroms, ką galėdavo, bet šios tuo nesinaudodavo ir mamos prašymais neužpildavo.

Būdavo ir kitokių problemų. Abi vyresnės N.Oželytės dukros kentėdavo dėl mamos pavardės, nes ši - žinoma aktorė ir politikė. Viena bendraklasė praeidama pro šalį Saulei vis mestelėdavo nešvankų žodelį apie mamą. Viskas baigėsi tuo, kad N.Oželytės dukra, nebeištvėrusi patyčių, kartu su drauge tą mergaitę primušė. Kodėl užpuolė bendraklasę, mamai nesakė, prisipažino po gerų ketverių metų.

Kai 8 klases baigusi Saulė laikė egzaminus, viena mokytoja prisėdo šalia ir pasakė: "Pažiūrėsime, ar dukra tokia pat kvaila kaip motina." Mergaitė neišlaikė ir verkdama išėjo, taip ir nelaikiusi egzamino.

Vienais metais Saulė labai prastai lankė pamokas, tad ją teko palikti antriems metams. N.Oželytė nuėjo į mokyklą ir pati paprašė leisti dukrai kartoti kursą, tuo nustebinusi direktorių ir klasės auklėtoją. Garsi moteris nenorėjo, kad atžalai būtų sudaromos išskirtinės sąlygos.

Kaip atsirado anūkė Jorė

Dėl vyresnėlės Ievos N.Oželytė irgi turėjo rūpesčių. Ji buvo sukrėsta, kai sužinojo, kad vidurinėje mokykloje besimokanti nepilnametė dukra yra nėščia. "Kokias dvi dienas gulėjau. Nesupratau, ką daryti", - prisiminė pašnekovė. Tuo metu N.Oželytė rūpinosi sergančia ir iš lovos nepakylančia mama. Namie - trys dukros, o su vyru Sauliumi Vaitiekūnu kartu nebegyveno. Moteris turėjo ir materialinių sunkumų. Tuo metu N.Oželytė svarstė, ar nepilnametė dukra turėtų gimdyti. Tačiau suprato, kad ir viena klaida sukuria problemų, jei padarysi dar vieną - pasekmės gali būti liūdnos. Todėl geriau nieko nedaryti. "Kai tai suvokiau, man lyg akmuo nukrito, - kalbėjo ji. - Tada išmokau fantastiškos gyvenimo taisyklės - negalvoti, kaip kas bus. Yra šiandien ir dabar."

Kai dukters pilvukas pradėjo apvalėti, ji tą laikotarpį pamokų nelankė. Mokykloje buvo manoma, kad Ieva yra sanatorijoje ar kur kitur. Galiausiai ji ne tik pagimdė žavią dukrytę Jorę, bet ir grįžo į vidurinę bei sugebėjo baigti mokslus. Dabar Ieva - diplomuota teisininkė, turinti šeimą ir auginanti dvi dukras.

N.Oželytei anūkė Jorė yra labai artima, pagal horoskopą abi gimusios po Avino ženklu. "Ji - fantastiškas žmogus. Labai atsakinga, savarankiška, žinanti, ko nori, - tvirtino pašnekovė. - Esu labai laiminga."

Pasak N.Oželytės, vaikai yra geriausi tėvų mokytojai. Mat turi jais rūpintis, spręsti jų problemas. Taip mokaisi pats. Šiuo metu moterį liūdina vienas dalykas. Vidurinioji N.Oželytės dukra Saulė pastaruosius kelerius metus gyvena Portugalijoje. Jaunėlė Elena įstojo ir netrukus išvažiuos į Didžiosios Britanijos sostinę Londoną studijuoti mados dizaino. Vyriausioji Ieva su šeima gyvena atskirai. "Man 56 metai. Per tą laiką niekada negyvenau viena, - kalbėjo

moteris. - O dabar bus didžiausia mano gyvenimo pamoka - namie lieku viena. Vis dėlto labai džiaugiuosi, kad Elena išvažiuoja studijuoti."

Savikritiškas tėvas

Prieš 10 metų politikas Jurgis Razma turėjo rimtų rūpesčių dėl tuo metu paauglės dukters Agnės. Būdama 17-os ji su kompanija pajūryje svaiginosi narkotikais ir vienam jaunuolių tai baigėsi tragiškai - vaikinas mirė nuo perdozavimo. Tąkart J.Razmai pakako drąsos viešai prabilti apie skaudžią istoriją, susijusią su dukra. "Politiko pareiga tokiu atveju pasakyti viską, kas rūpi visuomenei", - anuomet kalbėjo konservatorius. Nors ši tema skaudi, o J.Razma apskritai nemėgsta šnekėti apie asmeninį ar šeimos gyvenimą, jis vis dėlto atsakė į LŽ klausimus. "Ar tuo metu buvo skaudu kaip tėvui ir sunku kaip politikui? Taip, išgyvenau stiprų sukrėtimą. Juolab kad tuomet toks reiškinys buvo mažiau žinomas ir asmeniškai man, ir visuomenei, - apie jaunimo, klimpstančio į narkotikus, bėdas pasakojo jis. - Dabar, visapusiškai suvokę tas problemas, galime žiūrėti ramiau ir racionaliau. Ar man buvo neramu, kad dukra nenueitų klystkeliais? Taip, tokiu atveju kiekvienas tėvas rūpinasi, kaip sugrąžinti vaiką į normalų gyvenimą." J.Razma su dukra Agne apie tai daug kalbėjosi.

Paprašiau, kad pašnekovas apibūdintų save kaip tėvą. "Kai esi aktyvus politikas, laiko šeimai, namams lieka mažai. Kartais ir savaitgaliai užpildomi politiniais įvykiais - susirinkimais, išvykomis į periferiją susitikti su rinkėjais ir panašiais dalykais, - aiškino Seimo narys. - Koks esu tėvas? Blogas. Savikritiškai tai pripažįstu. Ką darysi, kad likimas taip lėmė - teko persiorientuoti į politiko profesiją."

"Jautresni ir emocingesni"

J.Razma kadaise studijavo fiziką, bet galiausiai pasuko politiko keliu ir atidavė tam daug savo gyvenimo metų. O dukros, kurias jis užaugino su žmona Romualda, pasirinko meno profesijas. Vyresnėlė Agnė Vilniaus dailės akademijoje baigė tapybos bakalauro, o jaunėlė Gerda - grafinio dizaino bakalauro studijas.

Meninių gabumų turintys vaikai dažnai būna ryškesni, savitesni negu jų bendraamžiai. Ar J.Razma su tuo sutinka? "Nemanau, kad tokie vaikai labai išsiskirtų iš kitų. Tiesiog jie yra jautresni, emocingesni", - sakė pašnekovas. J.Razma prisiminė, kad vidurinėje mokykloje dukros lankė ir įvairius būrelius, kursus. Buvo matyti, kad domisi menu. "Tačiau man sunku tai suprasti, nes esu toli nuo meno. Aš - racionalus žmogus. Pripažįstu, kad menas gali būti pomėgis, bet kaip į profesiją žiūriu atsargiai. Svarstau, kiek idėjų turi generuoti žmogus, koks jis turi būti kūrybiškas, kad galėtų iš to gyventi. Tai nelengva įsivaizduoti", - neslėpė konservatorius.

Kai kalbėdama su politiku pavadinau Agnę ir Gerdą menininkėmis, J.Razma pataisė: "Taip jų nevadinkime. Tiesiog dukros pasirinko su menu susijusias specialybes. Grafinis dizainas, kurį studijavo Gerda, tai - sudėtingos technologijos."

Pernai tėvas sveikino jaunėlę, gavusią aukštojo mokslo diplomą. Absolventės bakalauro darbas "Kino festivalio vizualinis identitetas" įvertintas devynetu. "Gerda domisi kinu, norėjo rašyti praktišką darbą, todėl ir pasirinko tokią temą. Pats buvau diplomų teikimo ceremonijoje. Po jos nuėjome į kavinę išgerti arbatos", - LŽ pasakojo politikas.

Kaip dabar gyvena ir ką veikia J.Razmos dukros? 24-erių Gerda šiuo metu dirba ir gyvena Londone. Pasak merginos tėvo, ji pati norėjo baigusi bakalauro studijas vienus metus padirbėti. "Dabar iš Londono gavome žinią, kad ten dukra priimta į magistrantūros studijas universitete. Regis, mokysis iliustracijos meno", - sakė pašnekovas. O Agnė, kuriai dabar 27-eri, gyvena atskirai nuo tėvų. Ji tapo mamyte ir augina pusantrų metukų dukrelę Kamilę. "Dukrai - motinystės atostogos", - paaiškino politikas. Taigi J.Razma yra ne tik tėvas, bet jau ir senelis. "Agnei dabar viskas gerai. Su abiem dukromis bendraujame pakankamai artimai", - patikino jis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"