Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Ko bijo V.Mazuronis?

 
2009 09 28 0:00
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Opozicijos lyderis 'tvarkietis' Valentinas Mazuronis neskuba pritarti valdančiosios Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) inicijuojamam nepasitikėjimui Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovu Povilu Malakausku.

Jis nuogąstauja, neva konservatoriai nori kontroliuoti ne tik Antrąjį operatyvinių tarnybų departamentą prie Krašto apsaugos ministerijos, kuriai vadovauja konservatorė Rasa Juknevičienė, bet ir perimti VSD kontrolę. Kaip teigia LŽ šaltiniai, toks opozicijos lyderio vinguriavimas gali būti susijęs ir su baime dėl saugumiečių sukauptos kompromituojamos medžiagos.

- Kokios, Jūsų vertinimu, yra didžiausios valdžios klaidos ir ką Jūs darytumėte kitaip, jei būtumėte premjeras?

- Didžiausia klaida - vienpusiai veiksmai. Sėkmės formulė turėtų būti "V" raidės pavidalo: išlaidos - brūkšnys žemyn, naujų biudžeto pajamų paieška, verslo gaivinimas - brūkšnys aukštyn. Dabar yra taupoma ir karpoma. Priimami drąsūs, bet ne itin išmintingi sprendimai.

Naikintos mokesčių lengvatos buvo ne tiek lengvatos, kiek realios padėties įvertinimo padarinys. Premjeras Andrius Kubilius, sukandęs dantis, pasiūlė mažinti dyzelino akcizą, kad "įsitikintume, jog nieko iš to nebus". O rezultatas - veik normaliai surenkamas akcizo mokestis. Bet apskritai antra - į viršų kylanti "V" raidės dalis, tai, kaip dabar gaivinama ekonomika, neatlaiko kritikos.

"Sodros" deficitas siekia apie porą milijardų litų. Planuojamas pensijų apkarpymas neduos apčiuopiamos naudos: tai bus tik laikinas dalykas, jei ir toliau tokiais tempais kaip dabar augs nedarbas. Buhalterinis išlaidų karpymas - taip pat reikalingas dalykas. Bet kur ta antra "V" raidės dalis? Jos nėra.

- O kaip gaivinti ekonomiką? Ko A.Kubiliaus Vyriausybė konkrečiai nedaro?

- Paklauskite bet kurio verslininko ar ministro: kuriuo atžvilgiu verslui šiandien palengvėjo? Ar priimti su teritoriniu planavimu ir mokesčiais susiję įstatymai, palengvinantys verslo sąlygas? Kas padaryta, kad verslui būtų sukurta palankesnė aplinka?

- "Investor's Forum" direktorė Rūta Skyrienė teigia, kad premjero A.Kubiliaus požiūris į tiesiogines investicijas gerina investicinį klimatą.

- Nežinau, kas pagerinta, jeigu nėra investicijų. Kai pasiklausai ūkio ministro Dainiaus Kreivio, ima atrodyti, kad milijardai laukia ir nesulaukia, kada verslas juos paims. Kažin koks "blogas" verslas. O įmonės nežinia kodėl ir toliau bankrutuoja, verslininkai neima pinigų. Gal vis dėlto reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad vadinamieji lengvatiniai kreditai teikiami su 11 proc. palūkanų? Aiškinimas, kad kas nors yra "pagerinta", neatitinka realybės.

- Ką siūlytumėte daryti, kad verslas nesitrauktų į šešėlį?

- Manau, susiklosčius sudėtingoms aplinkybėms buvome priversti skolintis. Tačiau tuos skolintus pinigus mes dabar pravalgome, kamšome jais "Sodros" skyles. Taip, reikėjo skolintis, bet kartu derėjo mokesčius ne didinti, o mažinti. Ir pinigus ne pravalgyti, o skirti ekonomikai gaivinti.

- Sakote, reikėjo mažinti mokesčius. Kuriuos konkrečiai?

- Manau, nereikėjo bent jau kelti tų mokesčių, kurie buvo padidinti. Jei mokesčiai nebūtų buvę padidinti, manau, mums būtų reikėję mažiau skolintis. Anksčiau šešėlinės ekonomikos buvo apie 20-25 proc., o šiandien jau yra apie 40 procentų. Nes buvo keliami akcizai, naikinamos PVM lengvatos ir vyko pinigų "perpumpavimas" į Lenkiją.

- Bet mokesčius juk šiemet kelia ir lenkai, ir kitos valstybės kaimynės. Lietuva šiuo požiūriu nėra išimtis.

- To, kas buvo padaryta Lietuvoje, rezultatas akivaizdžiai neigiamas. Nes buvo vadovaujamasi teorijomis ir nekreipiamas dėmesys į aplinką, į zloto kurso kritimą ir panašiai. Atidavėme rinkas ir pinigus - turiu omenyje degalus, maisto produktus - lenkams ir iš dalies latviams.

- Ar būtų buvę kitaip, jei premjeru būtų likęs Gediminas Kirkilas? Ar vis dėlto geriau - A.Kubilius?

- Manau, reikėjo tik padidinti vartojimo mokestį ir nesujaukti visos sistemos. Ir nedaryti to, kas dabar padaryta, kai visi įvaryti į kampą. Reikėjo išmintingo premjero, o ne buhalterio, kuris dirbtų kartu su Algirdu Šemeta.

- Jei vis dėlto tektų rinktis tik iš G.Kirkilo ir A.Kubiliaus, kurį paremtumėte?

- Tai tas pat, kas klausti: "Kas geriau - būti sušaudytam ar pakartam?" Geriausia - išvis nemirti. Abu premjerus vertinu neigiamai. A.Kubilius gana ryžtingai priima nepopuliarius sprendimus; G.Kirkilas savo ruožtu apskritai bijojo ką nors spręsti. Šiuo atžvilgiu A.Kubiliaus bruožai - teigiamesni. Tačiau A.Kubilius ir jo komanda nusistato pernelyg teorinę schemą, žiūri tik pirmyn, aplinkui nieko nemato ir bet kurį argumentą iš šalies suvokia kaip priešišką. Rezultatas - prastas.

- Socialdemokratai kritikuoja šią Vyriausybę už tai, kad ji ketina karpyti pensijas ir kitas socialines išmokas. O kaip Jūs elgtumėtės? Nekarpytumėte?

- Kai karpoma visiems po lygiai, nors ir išlaikant kažkokį tariamą progresyvumą...

- Kodėl - tariamą? Juk ir pensijoms, ir motinystės pašalpoms ketinama nustatyti ribą, žemiau kurios nebebus karpoma (650-670 litų).

- Už 650 litų pragyventi iš esmės neįmanoma. Pensijų dydis anksčiau priklausė nuo dirbto laiko ir gauto atlyginimo. O dabar šiuo atžvilgiu grąžinama lygiava. Manau, "Sodros" sistema turėtų būti peržiūrima iš esmės. Kai minimalus uždarbis yra mažesnis nei bedarbio išmoka (pastaroji siekia per tūkstantį litų, o minimalus atlyginimas - 800 litų), žmogui nebeapsimoka dirbti.

- Tai gal siūlote mažinti bedarbių išmokas?

- Aš kalbu apie visą sistemą. Ji turi skatinti žmones ieškoti išeičių ir padėti jiems išgyventi, užuot sudariusi geresnes sąlygas bedarbiams nei dirbantiems asmenims. Maža to, šiandien juk yra žmonių, gaunančių po dvi tris pensijas. Manau, karpyti yra lengviausia; tačiau reikėtų peržiūrėti visą "Sodros" sistemą.

- Jei būtumėte premjeras, vis tiek mažintumėte pensijas ir motinystės išmokas, ar paliktumėte jas tokias, kokios yra dabar?

- Pirmiausia parengčiau "Sodros" reformą.

- Tai gali užtrukti. O kol ji rengiama, ar mažintumėte socialines išmokas?

- Šiandien neturiu tikslių skaičių. Reikėtų suskaičiuoti, kiek pinigų mes sutaupysime. Socialinės apsaugos ir darbo ministras aiškina, kad karpant išmokas pavyks sutaupyti nuo 1,5 iki 2 mlrd. litų. Mano skaičiavimais, tas apkarpymas ir "Sodros" mokesčio padidinimas 2 proc. leis sutaupyti tik 600-800 mln. litų. Gyvenimas parodys. Be to, dar neįskaičiuojamas didėjantis nedarbas ir atitinkamas mažėjimas asmenų, mokančių "Sodros" mokestį.

- Ar esate pasirengę formuoti naują valdančiąją daugumą? Ar jau apsisprendėte, kas taptų jūsų partijos partneriais?

- Rengiame antikrizinę programą, kaip ir socialdemokratai. Opozicinės frakcijos jau yra sutarusios parengti alternatyvią veiksmų programą. Prie jos kviesime prisidėti ne tik opozicijoje, bet ir šiandien valdžioje esančias politines jėgas.

- Kodėl alternatyvi programa iki šiol nebuvo parengta?

- Programą, savo matymą turime ir mes, ir socdemai. Tiesiog tie matymai šiandien dar nėra sudėti į bendrą programą: kai kuriais klausimais mūsų požiūriai sutampa, kai kuriais - išsiskiria. Jei susitelksime ties bendra programa ir prie jos prisidės ne tik opozicinės frakcijos, bet ir Laimonto Diniaus vadovaujama frakcija bei valdančiojoje koalicijoje esantis, tačiau vis paburbantis Liberalų sąjūdis, - valdančioji dauguma automatiškai keisis.

- A.Kubiliaus Vyriausybė dirba jau beveik metus, bet iki šiol nematėme nei bendros alternatyvios programos, nei aktyvios opozicijos, nei šešėlinės vyriausybės.

- Opozicija pakeitė Seimo pirmininką: tai liudija, kad ji yra pakankamai susitelkusi. Nesutinku, kad nebuvo programos ar bent jau požiūrio įvairiais klausimais. Buvo aiškiai siūlomi ir mokestiniai, ir kiti alternatyvūs sprendimai. Kita vertus, opozicija išties nebuvo susitelkusi rengti bendrą programą. Socialdemokratai, kaip žinote, neprisidėjo prie "opozicinės daugumos" sudarytos koalicinės sutarties, todėl opozicijos veikla buvo per menkai koordinuojama.

Tuo metu skelbti šešėlinio ministrų kabineto sudėtį - vargu ar prasminga. Ministro pareigas gali eiti tik kompetentingas žmogus. Tas žmogus šiandien kur nors dirba. Neatmetu galimybės, kad tai - valstybės tarnyba. Jūs žinote, kas įvyktų, jei toks žmogus būtų iškeltas ant politinio sušaudymo pakylos.

- Rizikuotų prarasti darbą?

- Neabejoju. Maža to, kol nėra bendro su socialdemokratais programos pagrindo, sudėtinga dalytis šešėlinių ministrų portfelius. Tai atrodytų keistai.

- Su kuriomis politinėmis jėgomis esate pasirengę lipdyti naują valdančiąją koaliciją?

- Dabartinėmis aplinkybėmis koaliciją reikėtų lipdyti ne remiantis politinėmis simpatijomis ar antipatijomis, o bendros programos ir Lietuvai reikalingų veiksmų pagrindu.

- Su kuria iš dviejų didžiausių Seimo frakcijų jums būtų lengviau įgyvendinti esamą "Tvarkos ir teisingumo" programą - su socdemais ar konservatoriais?

- Sunkiausia būtų - su konservatoriais. Nes jie - dogmatiški, nenusiteikę keisti savo pasirinkto kurso. O pagrindinis nesutarimas su socialdemokratais kyla dėl buvusios Vyriausybės veiklos vertinimo. Bet jei žvelgsime į ateitį, o ne į praeitį, manau, socialdemokratų siūlymai, kaip įveikti krizę, yra geresni nei konservatorių.

- Bet juk anksčiau Jūsų partijos atstovai kritikavo ne tik G.Kirkilo Vyriausybę, bet ir visą supuvusią valstybės valdymo sistemą, kurios neatskiriama dalimi buvo tapę socialdemokratai. Kodėl dabar apie tai nebekalbate?

- Ką teigėme anksčiau, tą sakome ir dabar. Kalbėjome ne apie tai, kad visa valstybės valdymo sistema yra supuvusi, o apie tai, kad valstybė yra užvaldyta grupuočių, kurios kartais vadinamos "valstybininkų" vardu. Mūsų pozicija tais klausimais nesikeičia. Tačiau reikia objektyviai pripažinti, kad šiuo atžvilgiu dabar vyksta tam tikrų pokyčių.

- Nes valdžioje yra konservatoriai, dalis jų aktyviai kovojo su "valstybininkais". Tuo metu "valstybininkus" gynė ir jiems atstovavo būtent G.Kirkilo socdemai. O Jums, pasirodo, dabar labiau pakeliui su jais nei su konservatoriais. Pereinate į "valstybininkų" stovyklą?

- Galėtume padiskutuoti, kas yra "valstybininkai". Manau, jie turi savo žmonių visose politinėse partijose, taip pat ir tarp konservatorių. Prisiminkime, kaip buvo formuojama "Leo LT". Dalyvavo ir socialdemokratai, ir konservatoriai.

- Užtat jų požiūriai į VSD veiklą visada radikaliai skyrėsi. Konservatoriai Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK) dabar norėtų keisti VSD generalinį direktorių Povilą Malakauską, o G.Kirkilas jį gina. Kodėl Jūsų partija šiuo klausimu staiga atsitraukė ir suabejojo, ar verta keisti VSD vadovaujantį "valstybininką"?

- Manau, tai nėra nei atsitraukimas, nei abejonė. Pasakysiu tiesiai šviesiai: mąstome, ar bėgdami nuo vilko neužšoksime ant meškos.

- O kas yra ta meška?

- Meška - tai konservatorių noras kontroliuoti ne tik Antrąjį operatyvinių tarnybų departamentą prie Krašto apsaugos ministerijos, bet ir VSD. Prisimenate kai kurių VSD darbuotojų skambučius konservatoriui Jurgiui Razmai tiesiai į Seimo posėdžių salę?

- Ar manote, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė leis konservatoriams išsirinkti savo "kišeninį" VSD vadovą?

- Nuo prezidentės D.Grybauskaitės priklausys, ką ji siūlys į VSD vadovus. O tai, kuri kandidatūra bus patvirtinta, priklausys nuo Seimo daugumos. Mes visais pasitikime, bet ką daryti, kai sprendimas dėl nepasitikėjimo VSD vadovu kyla staiga per parlamentinio komiteto posėdį? Sutikite: nepasitikėjimas VSD vadovu - politinis klausimas. Tai nėra tik komiteto reikalas.

Todėl logiška, kad kyla klausimų dėl kito vadovo ir dėl prezidentės nuomonės. Galbūt kasamas karo kirvis norint įstumti į kampą prezidentę? Kai aš NSGK pirmininko paklausiau apie prezidentės nuomonę, jis atsakė, kad su D.Grybauskaite neva buvo tariamasi, bet prezidentė minėtam sprendimui lyg ir nepritarė. Nesupratau, ką tai turėtų reikšti.

- O kodėl negalite pasiteirauti prezidentūros, kaip yra iš tikrųjų?

- Tai ir darysime, bet reikia laiko. Apsitarsime ir iki ateinančio trečiadienio išsiaiškinsime mums rūpimus klausimus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"