Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Knyga apie V. Putino laikotarpį – lyg išardyta bomba

 
2016 03 09 11:00
Rusijos žurnalistas ir rašytojas Michailas Zygaris Vilniuje pristatė "Visą Kremliaus kariauną".
Rusijos žurnalistas ir rašytojas Michailas Zygaris Vilniuje pristatė "Visą Kremliaus kariauną". Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Vokietijos kanclerė Angela Merkel klausia: kodėl Ukrainos Donbase yra Rusijos karių? Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atsako, kad jie ten vyksta per atostogas. „Atostogauti važiuoja karine technika?“ – stebisi A. Merkel. „Mūsų šalyje tokia didelė korupcija, kad karinę techniką turbūt pavogė“, – paaiškina V. Putinas.

Žinomas Rusijos žurnalistas Michailas Zygaris teigė, kad tai – ne anekdotas. Jis tikino, jog toks pokalbis tikrai buvo. Žurnalistui tai patvirtino patikimi šaltiniai. Apie tai jis pasakojo per savo knygos „Visa Kremliaus kariauna. Trumpa modernios Rusijos istorija“ pristatymą Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute.

Sakydavo mantrą

Kaip sakė M. Zygaris, per V. Putino valdymo laikotarpį atsirado daugiau klausimų, negu supratimo apie daugelį svarbių įvykių ir jų priežastis. Knygoje jis analizuoja pastaruosius 15 metų. Būtent tiek aukščiausioje šalies valdžioje yra V. Putinas. Žurnalistui kilo mintis, kad jis turėtų užpildyti baltas dabartinės Rusijos istorijos dėmes. „Įtikinėdamas savo pašnekovus sakydavau jiems mantrą, kad mano tikslas nėra ką nors demaskuoti, užsipulti ar garbinti – aš siekiu atkurti įvykių grandinę, išsiaiškinti tikrus motyvus žmonių, priimančių svarbius sprendimus, – pasakojo M. Zygaris. – Kiekvienam kartojau mantrą, kad esą rašau knygą skaitytojams, kurie ją ims į rankas po 100 metų.“ Vieni sutiko bendrauti su autoriumi atvirai, kiti – konfidencialiai, dar kiti – visai atsisakė.

Galiausiai buvo parengta knyga, kurioje Rusijos valdžios metamorfozės iliustruojamos remiantis dokumentais ir išsamiais interviu tiek iš artimiausios V. Putino aplinkos, tiek jo oponentų – nuo Vladislavo Surkovo iki Dimitrijaus Medvedevo, nuo Michailo Chodorkovskio iki Aleksejaus Navalno. V. Putino valdymo metų, politinių įvykių liudininkų nuomonės ir versijos knygoje lyginamos su atvirai prieinamais duomenimis, taip išryškinant tikrąją Kremliaus sprendimų ir įvykių logiką.

Šią knygą tikimasi išversti ir į lietuvių kalbą. / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
Šią knygą tikimasi išversti ir į lietuvių kalbą. / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

„Vienas verslininkas pasidalijo įspūdžiu apie knygą. Pasakė, kad ji panaši į išardytą bombą, kuri išardyta į tiek detalių, kad ją lengva pranešti pro metalo ieškiklį. Skaitytojui niekas neskamba, niekas neerzina, tad jis perskaito iki pabaigos, – teigė žurnalistas. – Tada jis gali „bombą“ surinkti iš dalių savo mintyse. Arba ne. Ką sudėlios iš knygoje pateikiamų faktų, priklauso nuo kiekvieno ją perskaičiusio žmogaus.“

„Kolektyvinis Putinas“

Neretai svarstoma, ar autokratas V. Putinas visada pats priima sprendimus. O gal egzistuoja „kolektyvinis Putinas“, tai yra tam tikra sistema, nuo kurios priklauso sprendimai? M. Zygaris sakė: „Knyga todėl ir vadinasi „Visa Kremliaus kariauna“, nes, mano nuomone, pagrindinis veikėjas yra „kolektyvinis Putinas“. Tai nėra vienas žmogus.“

Žurnalistas papasakojo pavyzdį. 2013 metų rudenį V. Putinas susirgo ir nesirodė viešumoje apie tris mėnesius. Tačiau to beveik niekas nepastebėjo. Nuo Rusijos visuomenės ši žinia buvo slepiama. O visa sistema funkcionavo taip, tarsi nieko neatsitiko. M. Zygario teigimu, „kolektyvinis Putinas“ dirbo labai gerai. „Kiek toje sistemoje gali būti žmonių? Gal tūkstantis, – sakė knygos autorius. – Jie užima įvairius postus.“

Abipusės sąmokslo teorijos

Dažnai svarstomos ir įvairios sąmokslo teorijos apie slaptus Kremliaus tikslus, planus ir jų įgyvendinimą. M. Zygario teigimu, knygoje to nėra. Jis mano, kad sąmokslas neegzistuoja. Pasak M. Zygario, pastaruoju metu Rusijos valdžia įsitikinusi, kad šalį atakuoja JAV, o 2013 metų rudenį ir 2014-ųjų žiemą vykęs Ukrainos Maidanas buvo tarsi tikras Perl Harboras. Kremlius mano, kad neva reikia gintis nuo tokios agresijos ir esą visa tai esąs amerikiečių sąmokslas.

„Tuo metu už Rusijos sienų egzistuoja tikėjimas Kremliaus sąmokslo teorija“, – teigė žurnalistas. Tarkime, manoma, kad V. Putinas iš anksto gudriai planavo veiksmus Ukrainoje. M. Zygario nuomone, tai – niekuo nepagrįstas požiūris. „Nebuvo konkretaus plano, priešingai – visą laiką buvo blaškomasi nuo vieno dalyko prie kito“, – mano žurnalistas.

M. Zygario teigimu, Kremliaus valdžia gali ką nors planuoti nuo dviejų mėnesių iki dvejų metų, bet dažniausiai tai būna koreguojama, pagal situaciją perrašinėjami scenarijai. Ilgalaikės strategijos nėra.

Pastaruoju metu platinama didžios Rusijos idėja. Tai daro ir V. Putinas, ir jo aplinka, ir valstybinė žiniasklaida.

Knyga "Visa Kremliaus kariauna. Trumpa modernios Rusijos istorija" buvo pristatyta Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute. / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka
Knyga "Visa Kremliaus kariauna. Trumpa modernios Rusijos istorija" buvo pristatyta Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute. / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Imperinės nuotaikos

Kaip pasakojo M. Zygaris, dabar didelė dalis Rusijos gyventojų yra užkrėsti valstybės didybės nuotaikomis. Liberaliai mąstančių – mažuma. Daug rusų svajoja apie galingą šalį, gerokai mažiau – apie demokratiją, laisvę, apie paprastą galimybę atostogauti Antalijoje.

Valstybinė Rusijos žiniasklaida, pasak M. Zygario, efektingai naudoja propagandą ir skatina didžiavalstybines, patriotines nuotaikas. Tai veikia labai sėkmingai. Tokiomis nuotaikomis užsikrečia net tie žmonės, kurie anksčiau Kremliui buvo kritiški.

Vis dėlto imperinėms nuotaikoms nei politinė, nei ekonominė Rusijos situacija pastaraisiais metais nėra palanki. Ši šalis skendi krizėje, daugeliu rodiklių atsilieka nuo išsivysčiusių šalių. Klausiamas, ar tokių nuotaikų skleidimas yra elito kvailystė, ar nusikaltimas, siekiant praturtėti, M. Zygaris sakė, kad tai – ir viena, ir kita. Jis aiškino, jog yra daug nekompetencijos, kartu – nenoro pripažinti savo neišmanymą. Tokia nuomonė argumentuojama ir leidinyje „Visa Kremliaus kariauna. Trumpa modernios Rusijos istorija“.

Reakcija Rusijoje

„Lietuvos žinių“ klausiamas apie reakcija į knygą M. Zygaris sakė, kad tokios jis nesitikėjo: manė, kad ji bus siaubinga. Mat Rusijoje tvyro neapykantos atmosfera. „Tačiau žurnalistai manęs į gabalus nesudraskė. Dauguma reagavo pakankamai tolerantiškai, – pasakojo M. Zygaris. – Leidėjas nuogąstavo, kad knyga bus uždrausta, bet ji pardavinėjama. Daugelyje bent jau Maskvos knygynų yra padėta lentynose tarp populiariausių leidinių.“ Autorius iš socialinių tinklų komentarų ir pažįstamų žmonių skambučių žino, kad „Visa Kremliaus kariauna. Trumpa modernios Rusijos istorija“ labai skaitoma.

Pasak M. Zygario, „kolektyvinio Putino“ reakcija į knygą buvo santūri. Tos aplinkos atstovai pažymėjo, kad leidinys nėra tendencingas. Tačiau, kiek žino autorius, dėl vienos frazės – „Karalaitis Melodmitrijus“ („Carevič Lžedmitrij“) – įžeistas pasijuto dabartinis Rusijos premjeras D. Medvedevas.

M. Zygaris teigė, kad būdamas tokio leidinio autorius pavojaus nejaučiąs, nors nežino, ar tam nėra pagrindo, ar yra. Kadangi Michailas nebedirba televizijos kanale „Dožd“, jis nebegali pakenkti kolegoms. Prisiminė, kad praėjusiais metais, kai dar ėjo kanalo vyriausiojo redaktoriaus pareigas, darbovietę „užgriuvo“ prokuratūra, darbo inspekcija, gaisrininkų atstovai... Tada M. Zygaris jaudinosi. Dabar viskas nurimo.

„Manoma, kad pavojų gali kelti tik tie tekstai, kurie dar nepublikuoti“, – sakė žurnalistas.

Knyga „Visa Kremliaus kariauna. Trumpa modernios Rusijos istorija“ išleista praėjusių metų rudenį. Ji iškart buvo gerai perkama, todėl jau yra perleista bene aštuonis kartus. Be to, knyga išversta į vokiečių, bulgarų, čekų, suomių kalbas, verčiama į vengrų, slovėnų, prancūzų, kinų ir anglų. Autorius tikisi, kad kiek vėliau leidinys pasirodys ir lietuvių kalba.

Apie autorių

M. Zygaris baigė valstybinį Maskvos universitetą, vėliau – šios aukštosios mokyklos Žurnalistikos fakultetą. Jis buvo „Komersanto“ korespondentas, rengdavo medžiagas iš karo zonų, po to – „Russian Newsweek“ redaktorius. Vėliau kartu su kolegomis kūrė nepriklausomą televizijos kanalą „Dožd“ ir dirbo vyriausiuoju redaktoriumi. Iš šių pareigų pasitraukė praėjusių metų pabaigoje.

35 metų žurnalistas yra ir knygų „Karas ir mitas“ bei „Gazprom. Naujas rusų ginklas“ autorius. 2014 metais jis buvo apdovanotas „Press Freedom Award“ Niujorke ir „Zeit-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius“ Hamburge.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"