Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Kiekviena patirtis - savotiškai naudinga

 
2009 01 03 0:00
Rašytoja ir žurnalistė D.Jazukevičiūtė nebijo jokių gyvenimo vėjų. <br>Asmeninio albumo nuotrauka
Rašytoja ir žurnalistė D.Jazukevičiūtė nebijo jokių gyvenimo vėjų.
Asmeninio albumo nuotrauka

Šiandien prisimename tuos 2008-ųjų pašnekovus, kurių istorijos įsiminė: patiko, nustebino, sukrėtė, o galbūt šokiravo. Taip pat pasiteiravome mūsų herojų, su kokiomis mintimis ir norais jie pradeda šiuos metus.

Sudėtingi gyvenimo vingiai.

Kompozitorius ir pianistas Gintautas Abarius aštuonerius metus gyvena Amerikoje. Kai lankėsi Lietuvoje kovo mėnesį, duodamas interviu "Lietuvos žinioms" G.Abarius buvo nuoširdus - atvirai išklojo apie sudėtingus gyvenimo vingius. Daug šilto ir šalto patyręs muzikas pasakojo: "Kadaise nemokėjau elgtis su sėkme, šlove. Vos neiširo šeima. Kadangi neribotai vartojau alkoholį, turėjau labai rimtų skrandžio negalavimų. Tas etapas vos nesibaigė mano mirtimi. Pačiam stabdžių įjungti nepavyko, nes aš jų nė neturėjau. Kitas laikotarpis truko aštuonerius metus. Kūrybiškai jis buvo gal ir nelabai intensyvus, nors rašiau daug šiuolaikinės sakralinės muzikos, bet tuo metu pradėjau studijuoti Šventąjį Raštą ir buvau Tikėjimo žodžio bendruomenės narys. Visuomenė tai gali vertinti įvairiai, tačiau man buvo labai svarbu atsiriboti nuo to, kas visai neseniai mane žudė. 1998 metais pasitraukiau iš Tikėjimo žodžio bendruomenės. Dabar jai nebepriklausau, bet tebesu krikščionis. Tada prasidėjo dar vienas laikotarpis - Amerikoje."

Ir ten kelias nebuvo rožėmis klotas. G.Abariui pavyko išsipainioti iš klastingos ligos - gerklės vėžio - pinklių. Prieš dvejus metus sužinojęs bauginančią diagnozę, G.Abarius nepuolė į neviltį, o ėmė planuoti pasirodymus JAV ir Lietuvoje. Viską, ką norėjo, G.Abarius įgyvendino. Birželį Lietuvos sostinėje kompozitorius ir atlikėjas pristatė kompaktinę plokštelę "Džiaugsmo vartai".

Kūrybinių iššūkių metas

Kokie prisiminimai apie viešnages Lietuvoje ir kaip dabar sekasi už Atlanto gyvenančiam G.Abariui? Iš Amerikos atskriejo atsakymas. "Praėjusieji metai buvo užmirštų, nutrūkusių ar laiko vingiuose pasimetusių ryšių netikėto atsinaujinimo ir naujų pažinčių metas. Prasmingų kūrybinių iššūkių sezonas", - teigė lietuvių muzikas. Pastarasis pusmetis Amerikoje jam prabėgo kaip šešios minutės. Vienas smagiausių dalykų: per Padėkos dieną paskambino dukra su žentu ir pranešė, kad G.Abarius su žmona gegužės mėnesį taps seneliais. Taigi dabar šeima gyvena linksmo laukimo nuotaikomis.

Lapkričio mėnesį JAV įvyko G.Abariaus naujos autorinės koncertinės programos "Jazz Rocks" premjera, viliasi ją pristatyti ir Lietuvoje.

Dar jis surengė keletą koncertų Amerikos lietuvių bendruomenėms Orlande, Filadelfijoje ir Niu Džersyje. Šiuo metu baigia įrašyti "Vėlyvojo lietaus Psalmes".

Į Lietuvą G.Abarius sugrįš pavasarį. Kovo pabaigoje numatyti koncertai, per kuriuos su maestro Povilu Stravinsku ir Lietuvos kameriniu orkestru atliks Mozarto koncertą dviem fortepijonams Es-dur Nr. 27. Dar G.Abarius ketina surengti keletą džiazo koncertų ir praleisti Lietuvoje bei Europoje kiek daugiau laiko nei 2008 metais.

Skandalo neprisiminė

Žurnalistė ir rašytoja Dalia Jazukevičiūtė neslapukaudama mūsų dienraščiui davė interviu po birželį skandalu pasibaigusio naujojo romano "Dviejų mėnulių baras" pristatymo banketo Lietuvos rašytojų sąjungos (LRS) kavinėje. D.Jazukevičiūtė šaipėsi, kad per vieną naktį tapo žvaigžde. Po renginio literatė nuėjo pasėdėti į LRS kavinę "Suokalbis". Vėliau patraukė į gatvę, kur neblaivią triukšmaujančią autorę tramdė policininkai, o medikai nugabeno į ligoninę. Audringai pasibaigęs vakaras nuskambėjo žiniasklaidoje. Mūsų dienraščiui D.Jazukevičiūtė prisipažino, kad neatsimena, kas vyko po pasėdėjimo kavinėje: "Kiek išgėriau, ir labiausiai norėdama nepasakysiu, nes mano smegenyse galiausiai suveikė sprogstamasis kokteilis: antidepresantai, raminamieji ir alkoholis. Atsidūriau tarsi karo lauke. Aplinkui priešai. Represinės struktūros. Reikia bėgti, gelbėtis. Ir aš bėgau. Save atradau greitosios pagalbos ligoninėje. Buvo ketvirta valanda ryto. Aušo."

"Kiekvienam savas kryžius"

Dabar D.Jazukevičiūtė nesigaili, kad buvo tokia atvira: "Esu tos žmonių padermės, kurie gavę kuolu į galvą nesusmenga, neslepia galvos smėlyje, o įniršta ir agresyviai trokšta žūtbūt išgyventi, išlikti ir dar stipriau, dar aršiau įrodinėti pasauliui savo gyvenimo prasmingumą. Esu nepataisomai atviras žmogus, nors, artimųjų teigimu, man tai labai nenaudinga, net baisiausiai kenksminga. Taigi galiu pasakyti, kad tas įvykis mano gyvenime pats savaime nebuvo niekuo nei išskirtinis, nei ypatingas. Mano jautrumas alkoholiui yra patologinis, toks jis buvo visada. Alkoholis pirmą kartą gyvenime man yra "nurovęs stogą" devyniolikos metų ir lygiai taip pat - penkiasdešimties. Tas įvykis "ypatingas" tik tuo, kad buvau persekiojama fotografo ir žurnalistės ir kad buvo šitaip dramatiškai "apipavidalintas" spaudos puslapiuose. O daugiau, kas čia naujo? Nieko. Panašūs nutikimai, kad ir kaip stengčiausi sąmoningai jų išvengti, mane persekioja visą gyvenimą, ir pagaliau išmokau į tai žiūrėti ramiai. Perkenčiu, dantis sukandusi, ir tiek. Kiekvienam savas kryžius."

Klausiama, ar po to lankėsi LRS kavinėje, literatė sakė: "Taip, žinoma. Tik jau be kokių nors įsimintinų ekscesų. Juk esu Rašytojų sąjungos narė, neišvengiamai kartais tenka ten apsilankyti, kaip tada neužsukti į "Suokalbį"?"

Rašyti ir mylėti

Paprašyta apibendrinti, kokie buvo 2008-ieji ir ką planuoja šįmet, D.Jazukevičiūtė teigė: "Praėję metai buvo visai geri, tai yra pakankamai intensyvūs. Labiausiai bijau kūrybinės negalios, išglebimo ir bejėgystės. Parašiau ir išleidau vieną romaną. Du kartus susitikau su savo kūrybos gerbėjais - Anykščiuose ir Šiauliuose. Abu šie autoriniai vakarai mane labai sutvirtino ir paguodė dvasiškai - grįžusi namo dar ilgai jaučiausi skaitoma, mylima ir gerbiama. Kas gali būti džiugiau?

Man svarbiausia, kad sugebėčiau rašyti ir turėčiau ką mylėti. Be šių dviejų dalykų nelabai įsivaizduočiau savo gyvenimo prasmę.

Rašau ketvirtą romaną. Taigi - jeigu gyva būsiu - 2009 metais tikiuosi išleisti dvi knygas. Poezijos rinktinę "100 eilėraščių apie nemeilę", gausiai iliustruotą dailininkės Jūratės Stauskaitės, ir romaną "Stiklinis paukštis". Eilėraščių rinktinė turėtų pasirodyti iki pavasario, o romanas dar kuriamas.

Mylėti taip pat turiu ką, kad tik jėgų tai meilei užtektų. Kad tik sugebėčiau atiduoti tiek ir taip, kaip to trokšta manoji dvasia."

"Asmenybė X"

Pavasarį pirmagimio susilaukęs grupės "G&G Sindikatas" narys Andrius Glušakovas-Pushaz sakė, kad tai - reikšmingiausias praėjusių metų įvykis. Tuo metu vyras buvo tik pradėjęs mėgautis tėvo pareigomis, naktimis verkiančio kūdikio balsas jam primindavo katės kniaukimą ir buvo labai juokingas. Praėjus daugiau nei pusmečiui nuo naujo šeimos nario atsiradimo, Pushaz teigė, jog rūpintis kūdikiu vis dar malonu.

Pavasarį namie daugiau laiko su naujagimiu praleisdavo mama Sandra Chlevickaitė, nes jos draugas lėkdavo į ledo ritulio treniruotes, kurios yra sena jo aistra, vėliau - į įrašų studiją. "Negalime abu būti prie vaiko, nors mielu noru darytume tai visą parą. Ir pats Sandrą stengiuosi dažniau išleisti į miestą prasiblaškyti", - yra sakęs Pushaz. Didysis poros pagalbininkas yra vyresnėlis Augustas - buvusio garsaus krepšininko Šarūno Marčiulionio ir Sandros sūnus. Jis visuomet padeda prižiūrėti mažąjį broliuką. "Pratiname, kad bus šokinėjama nebe aplink Augustą, kaip buvo įpratęs, bet jis turės pasirūpinti broliuku ir mama - namie ką nors patvarkyti ar mažajam čiulptuką atnešti. Ugdome jo atsakomybę", - pasakojo "G&G Sindikato" narys.

Gimus berniukui tėveliai svarstė, kokiu vardu pavadinti naujagimį, kad jis netaptų, kaip juokėsi Pushaz, "asmenybe X". Tuo metu žurnalistai prie sienos spaudė jaunuosius tėvelius, kad šie išduotų, kaip sekasi rinkti mažylio vardą. Tačiau šie tylėjo, kaip vandens į burnas prisisėmę: "Nenorėjome vardyti. Patys buvome sutrikę, nes turėjome patikusį variantą, tačiau padarėme klaidą - pasakėme artimiesiems. Tada prasidėjo: vieniems patinka, kitiems - ne. Dabar galiu patarti - pirma vardą išrinkti, tik tada jį pranešti artimiesiems."

Šiuo metu turbūt visi žino, kad mažylio vardas - Emilis. Pavasarį duodamas interviu Pushaz prisipažino, jog naujagimiui dar nebuvo keitęs sauskelnių, tad buvo paprašytas prižadėti, jog grįžęs namo puls tai daryti. Dabar tėvelį galima pasveikinti - pažadą ištesėjo.

Dainuoti nesiliovė

Paėjusiais metais rašėme apie per LNK projektą "Žvaigždžių duetai" sužibėjusį kinologą Džeraldą Striaupį. Taip sutapo, kad straipsnis pasirodė tuo metu, kai D.Striaupis su partnere Judita Leitaite pakilo į pirmąją vietą.

Praėjusieji metai kinologui buvo sėkmingi visur: darbe, asmeniniame gyvenime, naujai atrastoje veikloje. "Kas buvo sugalvota - padaryta, gal net trupučiuką daugiau", - džiaugėsi vyras.

Nors "Žvaigždžių duetuose" D.Striaupis su partnere J.Leitaite prizinės vietos nelaimėjo, scenoje užsimezgusi pažintis tęsiasi: "Kartkartėmis kur nors padainuojame. Neišsiskyrėme, bendraujame, planuojame, ką toliau veiksime", - prisipažino kinologas. Prisiminkime, kaip vyras iš Lietuvos policijos kinologijos centro pateko į televiziją: "Viename policijos sąskrydyje per konkursą buvau dainavęs už savo komandą. Matyt, prisiminęs šį įvykį, man paskambino žmogus iš Policijos departamento ir pasakė, kad J.Leitaitė norėtų dainuoti duetu su uniformuotu pareigūnu. Paklausė, ar nenorėčiau atstovauti policijai. Pamaniau, jog tai - neblogas būdas paįvairinti kasdienybę, todėl ir sutikau. Be to, J.Leitaitė - žinoma dainininkė, tad tai buvo dar viena priežastis sutikti."

Optimistas

Pasitikdamas 2009-uosius D.Striaupis jautėsi puikiai. Jis neskaito horoskopų, kurių per tokias šventes pabyra kaip iš gausybės rago. "Netikiu tuo ir žinau, kad po penkių minučių juos pamiršiu", - sakė jis. Vyro negąsdina nesiliaujančios kalbos apie krizę. Kiekvienoje situacijoje D.Striaupis stengiasi atrasti teigiamų dalykų: "Esame per daug sumaterialėję, krizė leis pasižiūrėti vieniems į kitus atidžiau, tapti artimesniems, nekreipti dėmesio, kiek turime pinigų".

Tarsi knygą skaityti

2008 metų sausio 3 dienos tikriausiai nepamirš visa televizijos vedėjos Aušros Kilkuvienės šeima. Tądien į ją įsiliejo šešiametis Kajus. "Apsispręsti priimti į namus naują gyventoją - sudėtinga. Tuo labiau kad jis - nebe kūdikis, o šeimoje jau auga vienturtė dukrelė, pripratusi prie tik jai skirto mamos ir tėčio dėmesio", - beveik prieš metus LŽ sakė moteris. Ji neslėpė, jog buvo neramu. "Supranti, kad tavo gyvenimas keisis, bet nežinai, į kurią pusę. Nesi tikras, ar išties nori keisti tą senąją savo gyvenimo tvarką, kai jautiesi jaukiai ir patogiai", - atvirai dvejojo A.Kilkuvienė.

Dabar globėja mano, jog berniukas neblogai integravosi į naująjį gyvenimą. "Po truputį vis labiau suartėjame. Viskas vyksta žingsnis po žingsnio, o žingsniukai - labai maži. Kartais jo nesuprantu, nejaučiu. Pažinti Kajų - tarsi knygą pradėti skaityti nuo vidurio. Ją reikia perskaityti, kad suprastum, kas buvo parašyta pradžioje. Tą atseki pagal įvykių seką. Tad galbūt mums reikės daugybės metų", - atvirai kalbėjo moteris.

Stebuklus kuriame patys

Vaikystėje Aušra tikėjo, kad po švenčių viskas bus stebuklinga ir nepaprasta. Dabar ji mano: "Kokią pasidarysi šventę, tokia ji ir bus." Iš kavos tirščių moteris neburia ir horoskopų neskaito - tokiais dalykais netiki, stengiasi užsibrėžti tikslų ir jų siekti. "Neturiu jokių svajonių. Gal kalbu pesimistiškai, bet nemanau, kad, prasidėjus kitiems kalendoriniams metams, kažkas staiga pasikeistų", - teigė A.Kilkuvienė. Ji įsitikinusi, kad gyvenimas teka sena vaga - problemos gali gilėti arba išsispręsti, bet niekada nebūna taip, kad nueini miegoti, o ryte viskas būna pasikeitę.

"Galiu jaustis žmogumi"

LNK "Muzikos akademijos" nugalėtojui Ruslanui Kirilkinui 2008-ieji buvo kupini išbandymų. Vaikinas į tėvynę grįžo iš Suomijos, kur sukūrė šeimą su teatro režisieriumi. Rugsėjį Ruslanas apie gyvenimo pokyčius papasakojo "Lietuvos žinioms".

Praėjusieji metai išbandymas buvo ne tik jam, bet visiems Lietuvos žmonėms, kurie parodė, ar sugeba vertinti talentingą, tačiau netradicinės orientacijos žmogų.

"Tai buvo netikėtumų metai. Jie praėjo labai greitai, net nespėjau visko "sukramtyti". Be abejo, svarbiausias įvykis, kad tapau LNK "Muzikos akademijos" dalyviu. Iš pradžių norėjau atsisakyti kvietimo, bet galiausiai nusprendžiau pabandyti. Bijojau nusivilti savimi ir žmonėmis. Kadaise, kai pasirodė mano skandalingos nuotraukos, lietuviai buvo netolerantiški. Labai nustebau, kad sugrįžęs iš užsienio, buvau sutiktas itin palankiai. Džiaugiuosi, jog šalyje, kurioje gimiau ir augau, galiu jaustis žmogumi, ir man nereikia nieko bijoti.

Tikiuosi, kad 2009-aisiais pavyks įsitvirtinti pramogų pasaulyje, susikoncentruoti ir kurti muziką. "Muzikos akademijoje" reikėjo nuolat keistis, daug improvizuoti. Labai blaškėmės. Šiais metais viliuosi rasti savo nišą. Daug dėmesio skirsiu karjerai.

Praeityje padariau klaidų, daug praradau. Dabar verčiu naują gyvenimo lapą ir elgsiuos kitaip. Kaip ir kalbėjau, liksiu Lietuvoje. Jau gyvenu nuomojamame bute, o ne viešbutyje. Tėvynėje praleisti keturi mėnesiai privertė susimąstyti - suvokiau, kad niekur nėra geriau nei namie. Kai važiavau į Suomiją, aukojausi dėl santykių su mylimu žmogumi. Žinojau, kur važiuoju, numaniau - bus nelengva. Tačiau gal buvau per silpnas, kad adaptuočiausi ir įtikinčiau save, jog ten man smagu. Kai sugrįžau, mane paveikė sentimentai. Dabar ir mano antroji pusė galvoja apie gyvenimą Lietuvoje, nes atstumas santykiams tikrai ne į gera. Laikas parodys, kaip viskas bus", - mintimis dalijosi Ruslanas.

Trys dukros ir dvi anūkės

Birželio mėnesį išspausdintas straipsnis apie Eglės ir Vytauto Juozapaičių gyvenimą buvo iš tiesų išsamus, ne veltui tapo viena skaitomiausių savaitės publikacijų. Tuo metu šeima gyveno laukimu - netrukus gimdyti turėjo dukra Vaida. Visi buvo įsitikinę, kad šeimoje atsiras dar viena mergaitė. Ir neklydo - Juozapaičių "mafijos" gretas papildė mažoji panelė. "Tokia Dievo rykštė mus lydi visą gyvenimą. Turime tris dukras ir dvi anūkes. Ko gero, tai reiškia, kad mūsų giminės vyrai yra per daug stiprūs, mums reikia nuolatinės šilumos, kad taptume švelnesni. Jei būtume vien vyrai, ir dar tokie kaip aš, - būtų liūdnas reikalas. O dabar kaip tik yra balansas", - pasakojo Vytautas.

Antrasis senelio titulas ir pareigos populiaraus dainininko nepasendino. Kaip jis sako, yra daugybė dvidešimtmečių senelių ir aštuoniasdešimtmečių, kurie jaučiasi jaunuoliais ir nesiruošia tapti seniais. "Senelis ir senis - skirtingi dalykai. Kaip tik senelio statusas įpareigoja būti jaunatviškam, kad sulauktum anūkių pilnametystės, galėtum su jomis pasidalyti patirtimi", - šyptelėjo dainininkas.

Apie šviesą tunelio gale

Praėjusiais metais vyras džiaugėsi kiekviena išaušusia diena ir dėkojo Dievui, kad gali sėkmingai tęsti veiklą. "Gali daug ką planuoti, bet yra toks pasakymas - nori prajuokinti Dievą, papasakok planus. Ypač šiuo metu, kai visi trimituoja bei gąsdina krize ir žmonės gyvena baimėje, planai netenka prasmės. Pasaulis priėjo ribą, kai nori nenori turi pradėti vertinti amžinąsias vertybes. Dabar sklando pokštas, kad Dievas dėl krizės išjungė šviesą tunelio gale."

V.Juozapaitis materialine padėtimi nesiskundžia ir dėl artimųjų yra ramus. Jam rūpi, kas vyksta Lietuvoje, būdai, kuriais bandoma išbristi iš krizės. "Išrinktos valdžios cinizmas ir pašaipus tonas kelia nerimą ir veda į neviltį. Krizės akivaizdoje tikiuosi bent vieno pozityvaus dalyko, kad mums visiems teks stabtelti ir pažiūrėti vieni kitiems į akis, ne tik į nugaras", - nuomonę dėstė atlikėjas.

2009 metai V.Juozapaičiui asocijuojasi su mokesčių ir kainų didėjimu, bet jis tikisi, kad žmonės nepraras vilties. Galų gale juk svarbiausia sveikata, kurios nenupirksi. Vytautas visada siekia tobulėti ir keistis. "Supranti, kad nieko negali pakeisti į gera, jei pats nesikeisi. Kiekvienas, galvodamas apie save, pirmiausia turi galvoti apie kitą žmogų, elgtis taip, kaip norėtų, kad su juo pačiu elgtųsi. Tai - siekiamybė", - sakė dainininkas.

Parengė Rasa PAKALKIENĖ, Evelina GARNELYTĖ ir Diana MIELIAUSKAITĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"