Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Kasdienybę skaidrina rankdarbiai

 
2012 09 29 7:08
Jaunimo teatro aktorė D.Storyk šaltuoju metų laikų dėvi savo pačios megztus megztukus. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
Jaunimo teatro aktorė D.Storyk šaltuoju metų laikų dėvi savo pačios megztus megztukus. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Ar įsivaizduojate žvaigždės statusą pelniusią moterį, palinkusią prie siuvinio, mezginio ar papuošalų vėrimo? Sėkmės paukštę sugavusios Lietuvos ponios toli gražu nėra baltarankės išpuikėlės, pasirodo, jos mielai laisvalaikiu miklina pirštelius ir kuria mielus širdžiai dalykėlius.

Nors šiais laikais parduotuvėse galima įsigyti visko, savo rankomis padarytų niekučių manija neblėsta. Rankdarbiai visais laikais buvo madingi, ir šiuo metu nedingo jų žavesys.

Dažna garsenybė, be visuomenei matomų talentų, turi ir mažiau viešinamų gabumų kurti dalykėlius, kurie ne tik skaidrina kasdienybę, bet ir turi praktinę bei estetinę paskirtį. Garsiausia šalies dviratininkė Simona Krupeckaitė net į sporto stovyklas vežasi siuvinėjimo kryželiu reikmenis - ji aistringai siuvinėja paveikslus.

Aktorė, nuosavos fotostudijos mūza ir darbuotoja Redita Dominaitytė iš įvairiausių atraižų kuria spalvingus ir žaismingus galvos papuošalus, jais dabina dukrą Upę, jos drauges ir fotostudijos klientes.

Laidų vedėja ir užkietėjusi taksų mylėtoja Skaiva Jasevičiūtė yra unikalių auskarų vėrėja. Aistra kurti papuošalus užvaldžiusi gražuolę TV laidų vedėją Laurą Imbrasienę, o žymi Jaunimo teatro aktorė Dalia Storyk net scenai skirtą suknelę yra nusimezgusi.

Suknelė scenai

Jaunimo teatro aktorė Dalia Storyk sakė net neprisimenanti, kada išmoko megzti. "Mūsų laikais, man regis, mezgė visos moterys. Buvo net savotiška būtinybė mokėti megzti ar siūti, nes kitaip pasipuošti nebuvo kaip - parduotuvėje nieko gražaus tuomet nusipirkti negalėdavai", - teigė aktorė.

Moteris prisipažino mokanti megzti viską: kojines, pirštines, megztukus, paltus bei sukneles. Aktorės mezgimas taip ištobulintas, kad prieš tris dešimtmečius ji sau nusimezgė suknelę vaidmeniui.

Kultiniame Jaunimo teatro spektaklyje "Ugnies medžioklė su varovais" D.Storyk Monikos vaidmenį atliko vilkėdama savo rankomis sukurtą drabužį.

"Man patinka megzti, tai ramina, teikia malonumą. Jaunystėje buvo toks laikas, kai megzdavau net pagal užsakymus. Taip prisidurdavau prie algos. Bet dažniausiai mezgu sau", - sakė aktorė. Ją džiugina, kad kurį laiką buvęs nustumtas į mados pasaulio užkulisius mezgimas rankomis vėl grįžta. Dažniausiai mezginių modelius D.Storyk pati sugalvoja, bet idėjų pasiieško įvairiuose mezgimo žurnaluose.

Aktorė labiausiai žavisi raštuotais mezginiais. Sakė, jaunystėje drabužius išgražindavo įvairiais išmegztais gyvūnais, vardais, pynėmis. Su amžiumi spalvotų mezginių poreikis priblėso, dabar ji dažniau mezga vienspalvius. "Man visada buvo labai smagu žaisti su spalvotais siūlais - išgauti įvairių kombinacijų, raštų. Dabar gal tokie spalvoti mezginiai nemadingi", - svarstė D.Storyk.

Numegzti megztinį aktorei daug laiko nereikia - užtrunka tik porą dienų. "Žinoma, priklauso nuo siūlų storumo, o ir apdaila - įstatyti rankoves, kišenes, prisiūti apykaklę - atima nemažai laiko", - pasakojo ji. Pastaruoju metu aktorė dažniausiai mezga megztinius, didelių darbų nebesiima. Savo nusimegztais jaukiais ir šiltais drabužiais mielai rengiasi, kai lauke žvarbu.

Siuvinėja žirgus

Dviračių sporto pasaulio rekordininkė Simona Krupeckaitė tobulumo siekia ne tik sporte. Dviratininkė kruopščiai kryželiu siuvinėja spalvingus paveikslėlius. Šiuo pomėgiu Simoną užkrėtė kolegė, taip pat sportininkė. "Siuvinėti pradėjau bene 2005 metais. Su manimi sportavusi mergina parodė, kaip taisyklingai daryti kryželį, nes ji labai gražiai siuvinėjo, tad tuo užsikrėčiau ir aš", - pasakojo šiuo metu treniruočių stovykloje Rusijoje esanti Simona.

Dviratininkė sakė, kad kryželiu siuvinėtus paveikslėlius kuria kryptingai - pradeda rankdarbį tik konkrečiai žinodama, kur jį dės. "Nemėgstu daryti darbo tiesiog šiaip sau - kad "užmuščiau" laiką. Esu keletą savo darbų dovanojusi, visi kiti kabo mano namuose", - tikino S.Krupeckaitė. Daug kruopštumo reikalaujančių siuvinėtų paveikslų sportininkė nėra sukūrusi daug, bet kiekvienas darytas su didele meile.

Pradėjusi naują darbą ji net į treniruočių stovyklas jį ima, kad poilsio valandėlę galėtų tęsti ką pradėjusi.

Simonos kuriamų kryželiu siuvinėtų paveikslų motyvai ne tik klasikiniai. Dviratininkė sakė sukūrusi keletą avangardinio stiliaus darbų, išsiuvinėjusi žirgų atvaizdų, panterą. Darbą su žirgais dovanojo mieliems bičiuliams. Pasak sportininkės, dažniausiai ji perka specializuotojoje parduotuvėje būsimo paveikslo rinkinį, į kurį įeina parinkti siūlai, drobė ir paveikslo schema. "Labai mėgstu rankdarbius, bet nežinau, ar kada nors ryžčiausi juos siūlyti parduoti. Kiekvienas mano darbelis daromas su meile, o jeigu tai taptų konvejeriniu amatu, būtų nebeįdomu, nebeliktų jausmo", - sakė S.Krupeckaitė.

Kiekvienas darbas jai yra mielas, nes jį kurdama labai stengiasi viską daryti kuo tobuliau. "Šiuo metu esu atidėjusi į šoną vieną labai sunkų ir didelį paveikslą su sakuros šaka. Jo matmenys - 150x70 centimetrų. Net nežinau, kaip pavyks jį baigti. Labai sudėtingas darbas", - prasitarė S.Krupeckaitė.

Dviratininkės S.Krupeckaitės aistra - kryželiu siuvinėti paveikslai. /LŽ archyvo nuotrauka 
Dviratininkės S.Krupeckaitės aistra - kryželiu siuvinėti paveikslai. /LŽ archyvo nuotrauka 

Veria "konstrukcijas"

Skaivą Jasevičiūtę dažnai viešumoje galima matyti pasipuošusią įvairiais efektingais, masyviais auskarais. Visi šie papuošalai - jos rankų darbo. "Viskas prasidėjo labai spontaniškai. Kažkada rengdamasi į vakarėlį užsimaniau įsisegti kokius nors ypatingus auskarus. Kadangi parduotuvėse jokių patinkamų neradau, pasidariau pati", - pasakojo Skaiva. Taksų mylėtoja prasitarė, kad krapštytis darant įvairius niekučius ji visada mėgo, jos namuose nestinga įvairių rankdarbiams reikalingų medžiagų.

Anot Skaivos, auskarų kūrimui ji pernelyg neteikia reikšmės, daro juos tik tada, kai ateina įkvėpimas ar prispiria reikalas pasipuošti. Tuomet skubiai susimeistrauja turimai suknelei pritinkantį aksesuarą - ilgus kabančius auskarus. "Nemėgstu jokių kitokių papuošalų, tik auskarus. Man patinka, kai jie dideli, masyvūs, kabantys. Parduotuvėse paprastai nerandu nusipirkti tokių, kokių norėčiau, todėl sukuosi iš padėties ir darau pati. Jeigu mėgčiau apyrankes, susiverčiau ir jas", - nusijuokė S.Jasevičiūtė.

Anot jos, pasidaryti šį papuošalą didelio vargo nėra. Iš įvairių odos skiaučių, plunksnų, karoliukų, žiedelių ir grandinėlių ji mikliai suveria "konstrukciją", kurią užkabina ant specialaus, į ausį veriamo kabliuko ar "klipso". Kabliukų auskarams laidų vedėja nusiperka specializuotosiose parduotuvėse, o ir dažnai apsieina nepirkusi naujų. "Kai vieni auskarai nusibosta, išardau juos ir kabliuką panaudoju darydama kitus. Mano gamyba - be atliekų", - nusikvatojo taksų garbintoja.

Mėgstamiausia jos rankdarbių medžiaga - oda. Kombinuodama odos skiautes ir prie jos derančius kitus komponentus, Skaiva pasidaro kiekvienam išeiginiam drabužiui pritinkančius auskarus. Merginos darbais žavisi ne tik draugai ir pažįstami. Skaiva sakė, kad yra sulaukusi siūlymų prekiauti savo kurtais auskarais. "Jeigu, neduok Dieve, kada nors ateitų juoda diena ir nebeturėčiau iš ko pragyventi, manau, sugebėčiau šiek tiek užsidirbti verdama auskarus, - linksmai svarstė S.Jasevičiūtė. - Bet prisipažinsiu, jog esu baisi tinginė, todėl situacija turėtų būti tikrai beviltiška, kad to imčiausi."

Anot merginos, papuošalus ji daro tik sau, nors keletą porų yra padovanojusi artimiausioms draugėms. Tarp savo draugų Skaiva vienintelė auksarankė, sakė, daugiau rankdarbiais užsiimančių žmonių nepažįstanti.

S.Jasevičiūtė eidama į vakarėlį prie suknelės prisiderina pačios gamintus auskarus. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka  
S.Jasevičiūtė eidama į vakarėlį prie suknelės prisiderina pačios gamintus auskarus. /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka  

Gėlės gėlytės

Aktorės Reditos Dominaitytės rankos niekada nebūna dykos. Į fotografijos verslą pasinėrusi dviejų vaikų mama nuolat ką nors kuria: vienu metu buvo susižavėjusi dekupažu - buityje naudojamų daiktų meniniu dekoravimu, dabar aistringai gamina galvos papuošalus. Meniškos prigimties Reditai rankdarbiai - nuolatinė gyvenimo druska. "Kai ruošėmės savo fotografijos parodai, reikėjo pridaryti įvairių puošmenų fotografuojamų modelių plaukams. Apskritai fotografija yra menas, kuriam reikia labai daug aksesuarų. Prie drabužio reikia priderinti kitas įvaizdžio detales - lankelius, skrybėlaites, šalikėlius. Paskutinė mano aistra - gėlėmis dekoruoti lankeliai", - pasakojo R.Dominaitytė.

Moteris iki užsimiršimo kuria galvos papuošalus, kuriuos mielai nešioja ir pati, bet didžiausia mamos pagamintų spalvingų ir efektingų plaukų lankelių gerbėja yra mažoji Upė. "Gėlės visada buvo mano didžioji gyvenimo meilė. Todėl su didžiausiu malonumu iš visokių medžiagų atraižų, siūlų ar virvelių meistrauju įvairias gėles, kurias pritvirtinu prie paprasčiausio parduotuvėje pirkto plaukų lankelio. Dukra kiekvieną dieną į mokyklą eina pasipuošusi vis kitokiu lankeliu", - pasakojo Redita.

Skoningai padarytus lankelius moteris mielai dovanoja klientėms, dukros draugėms. Juokėsi, kad kviečiama į gimtadienius dėl dovanos ilgai galvos nesuka: sukuria elegantišką gėlytę, kurią patupdo ant parduotuvinio plaukų lankelio, ir visada sulaukia dėkingo apdovanotos moters ar mergaitės įvertinimo.

Medžiagas savo kūrinėliams aktorė naudoja kuo įvairiausias. Dažniausiai tai būna fotostudijoje nebenaudojamos drapiruotės, skarelės, kiti atlikę nuo fotografavimo daiktai. "Žinoma, galima būtų pirkti parduotuvėse specialių medžiagų, bet juk sunkmetis vis nepraeina, o jos brangios. Todėl reikalas suktis iš padėties taip "įjungia" fantaziją, kad akimirksniu gimsta ekstravagantiškiausi dalykėliai", - nusijuokė Redita.

Aktorė prisipažino, kad jos Zodiako ženklas yra Jautis, o šio ženklo atstovai viską mėgsta daryti ekonomiškai ir praktiškai. Todėl visi R.Dominaitytės rankdarbiai turi tikslingą paskirtį. "Negalėčiau kurti "maštabinio meno", man svarbus daikto panaudojimas. Nors moku siūti, tuo neužsiimu, man neįdomu, kelnes vaikui galiu nupirkti parduotuvėje. O darant gėlytę didelio kruopštumo nereikia - kas susidėliojo tuo momentu, tokį ir turi rezultatą", - tikino Redita. Ji juokėsi, kad prispaudus reikalui galėtų pragyventi iš savo rankų darbo, bet tiksi, jog tokia diena niekada neateis.

Aktorės R.Dominaitytės padarytus mielus plaukų lankelius pirmoji pasimatuoja dukra Upė. /Romo Jurgaičio nuotrauka  
Aktorės R.Dominaitytės padarytus mielus plaukų lankelius pirmoji pasimatuoja dukra Upė. /Romo Jurgaičio nuotrauka  

Kuria pagal nuotaiką

Televizijos laidų vedėją Laurą Imbrasienę aistra kurti papuošalus užkrėtė sesuo Marija. "Ji buvo tas žmogus, kuris nuolat parsinešdavo namo įvairių karoliukų ir vis bandydavo ką nors gražaus iš jų sukurti. Pamažu įtraukė ir mane. Kai tų akmenukų ir karoliukų susikaupė per daug asmeniniams poreikiams, į pagalbą pasikvietėme drauges ir draugių drauges", - linksmai pasakojo Laura.

Ji sakė, kad daryti papuošalus specialiai niekur nesimokė. Anot moters, dalykai, kurie patinka, lengvai perprantami ir be specialių kursų. Pradėjusi nuo paprastų papuošaliukų vėrimo, L.Imbrasienė taip įsitraukė į šią veiklą, kad ėmė rimtai mokytis juvelyrikos subtilybių. Savo rankdarbius ji kuria pagal nuotaiką: kartais norisi daryti tik apyrankes, kartais aplanko idėjos, kaip dailiai padaryti žiedus. "Būna dienų, kai vienas po kito "dėliojasi" auskarai", - sakė ji.

Televizijos laidų vedėjos L.Imbrasienės kurtus papuošalus mielai nešioja ir jos dukterėčia. /Asmeninio archyvo nuotrauka  
Televizijos laidų vedėjos L.Imbrasienės kurtus papuošalus mielai nešioja ir jos dukterėčia. /Asmeninio archyvo nuotrauka  

Moteris juokėsi, kad savo kurtų papuošalų ji turi mažiausiai, beveik visi darbeliai išdovanojami. Keletą Lauros kurtų papuošalų turi jos sesuo Marija, negrįžtamai užkrėtusi ją šia manija. Medžiagų savo dirbiniams L.Imbrasienė ieško visur. Net per keliones į užsienį būtinai apsilanko specializuotose parduotuvėse ir perka pasitaikančių įdomesnių dalykėlių, tinkamų papuošalams gaminti. Juokdamasi prisipažino, kad iš tokios sėkmingos užsienio medžioklės skuba kuo greičiau grįžti namo ir pulti gaminti pamėgtų rankdarbių.

Lauros daryti papuošalai neužsiguli jos namuose ir dėl geros moters širdies. Padariusi kokį širdžiai mielą niekutį ji niekada neatsisako padovanoti į svečius užbėgusiai draugei, kurios akys sublizga pamačius naują papuošalą. "Ar gali atakyti moteriai, kuri mirk gyvenk nori to papuošalo, kurį dariau, regis, tik sau?" - su šypsena klausė L.Imbrasienė.

Kuriant šias gyvenimą praskaidrinančias malonias ir gražias smulkmenas pasitaiko linksmų kuriozų. Papuošalų gamybos aistra užsikrėtusi laidų vedėja juokėsi prisiminusi, kad kartą klijuodama kuriamo niekučio detales ji suklijavo ir savo pirštus. Kitą kartą darydama žiedą išpjovė ne tą vietą, kurią buvo numačiusi. "Galiu išduoti paslaptį, kad visokie "liapsusai" nutinka tuomet, kai ne tik dirbi, bet ir plepi su kuo nors", - kikeno pašnekovė.

Ji prasitarė, kad nenorėtų savo pomėgio paversti nuolatiniu darbu ir pragyvenimo šaltiniu. Tačiau neabejoja, kad prispyrus bėdai susidorotų su gyvenimo iššūkiu. "Tikrai žinau, kad pavyktų. Tik reikėtų susikurti aiškų veiklos planą ir dirbti kokius keturis kartus daugiau nei dabar. Tas darbas man būtų malonus", - tikino L.Imbrasienė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"