Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Karščio bangos užlieti

 
2010 07 24 0:00
Atlikėjai K.Krysko patinka kaitra.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Atlikėjai K.Krysko patinka kaitra.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Garsenybės irgi alpsta? Kai kurios galbūt iš meilės, kitos, tikėtina, dėl pervargimo, kokių nors kitokių negalavimų. Tačiau mums buvo įdomu sužinoti, ar alpimo priežastis gali būti pastarąsias kelias savaites Lietuvą kamuojantys karščiai.

Viso pasaulio mokslininkai skambina pavojaus varpais - tokių karščių, kokie užklupo šiemet, žmonija dar nepatyrė per visą meteorologinių stebėjimų istoriją. Jau antrą savaitę kepame, svylame, dūstame, geibstame, leipstame nuo alinančios kaitros, o termometrų stulpelis nesiliauja stebinęs - 35 ir vietomis net daugiau laipsnių karščio. Vyraujant tokiems orams, kiaurą dieną norisi tūnoti pavėsyje ar mirkti vandens telkinyje. Tačiau juk būna, kad kartais nelabai pavyksta tai padaryti, kai šaukia darbai ir pareigos. Kaip karščius ištveria žinomi Lietuvos žmonės, kuriems tenka plušėti tiek lyjant lietui, tiek siaučiant pūgai, tiek kepinant kaitriausiai vidurvasario saulei? Pakalbinome atlikėją Kariną Krysko, žurnalistą ir televizijos laidų vedėją Giedrių Leškevičių, sprinterę Liną Grinčikaitę bei dainininką Stano.

Šlaputėlės.

Populiarios merginų grupės "69 danguje" narė Karina Krysko tikina esanti iš tų žmonių, kuriems patinka karšti orai. "Daug geriau jaučiuosi per kaitrą, nei tada, kai šalta, - šypsosi. - Žinoma, per pastarąsias savaites pasitaikė kelios dienos, kai organizmui buvo iš tiesų nelengva. O dar lyg tyčia turėjome tris koncertus iš eilės. Kaip reikiant pavargome." Pasak atlikėjos, scenoje dėl daugybės lempų temperatūra dar aukštesnė, tad po pasirodymų ji su merginomis į užkulisius grįždavo šlaput šlaputėlė nuo prakaito. "Kaip gaivindavomės? Gerdavome labai daug vandens, tai padėdavo grąžinti skysčių balansą, - pasakoja. - Praėjusį savaitgalį koncertavome Palangoje, kur vyko ištvermės lenktynės. Namo grįžome jau gerokai po pusiaunakčio. Nuovargis buvo nerealus. Darėsi silpna, jaučiausi neišsimiegojusi."

Karina prasitaria, kad iš grupės narių ji atspariausia karščiui. "Nijolei ir Ingridai kur kas sunkiau ištverti kaitrą, - šypsodamasi tvirtina. - Aš apskritai pakeliu didelį fizinį krūvį. Man reikia labai daug ir intensyviai dirbti, kad suprakaituočiau."

Ar pašnekovei yra kada nors tekę patirti saulės ar šilumos smūgį, gal net apalpti? "Taip, - palinksi galvą. - Tačiau tai buvo prieš daug metų, žalioje žalioje jaunystėje. Prie jūros tada nuvažiuodavau kur kas rečiau nei dabar, tad stengdavausi išnaudoti kiekvieną minutę, ištisai degindavausi. Pamenu, kaip kartą dėl per ilgo buvimo saulėje man buvo pakilusi temperatūra, pykino."

Karina įsitikinusi, kad mokėtų suteikti pirmąją pagalbą dėl karščių sunegalavusiam žmogui. "Nuvesčiau į pavėsį, paguldyčiau, būtinai duočiau atsigerti vandens. Galų gale aplinkinių žmonių paklausčiau patarimo, ką ir kaip daryti", - teigia.

Kaitrą pramiega

Žinomam televizijos žurnalistui ir pernykščių "Žvaigždžių duetų" nugalėtojui Giedriui Leškevičiui ne kartą yra tekę ragauti renginių vedėjo duonos. Anot jauno vyro, ypač daug įvairiausių koncertų ir renginių vyksta vasarą. "Kaip ginuosi nuo Lietuvą jau antrą savaitę varginančių karščių? Tai kad nesiginu, aš jais mėgaujuosi, - juokiasi pašnekovas. - O jei rimtai, renginiai dažniausiai prasideda vakare ir baigiasi naktį. Po tokių naktinėjimų kitą dieną labai ilgai miegu. Vadinasi, didžiausią kaitrą pramiegu." Giedriaus teigimu, dar vienas labai geras būdas atsivėsinti - palįsti po šaltu dušu.

Ar žurnalistui yra tekę pasijusti blogai dėl per ilgo buvimo saulėje, tvankioje patalpoje? "Nepamenu, kad dėl karščio būtų apsvaigusi galva, būčiau jutęs silpnumą ar apalpęs. Stengiuosi tiek neperkaisti - tikina. - O kolegoms, žinoma, visko yra nutikę. Teko savo akimis matyti ne vieną alpstantį tiek lauke, tiek patalpose. Tačiau visi šitie atvejai baigėsi laimingai. Kad ir kaip būtų, mes, scenos žmonės, žinome, kad per karščius dirbti nėra nei labai smagu, nei saugu. Iš anksto apsirūpiname vandeniu, jei yra galimybė - ventiliatoriais, stengiamės kiekvieną laisvą minutę pasėdėti kur nors atokiau, vėsiau. Kai kurie net amoniako su savimi vežiojasi."

Į klausimą, ar žinotų, kaip padėti dėl kaitros sunegalavusiam kolegai, Giedrius atsako štai taip: "Pirmas ir pats geriausias vaistas yra vanduo. Manau, nesutrikčiau, tikrai sugebėčiau suteikti minimalią pirmąją pagalbą, kol atvyks specialistai."

Daug vandens, kepurė ir kremai

Sprinterė Lina Grinčikaitė - viena iš 25 Lietuvos sportininkų, dalyvausiančių Europos lengvosios atletikos čempionate, kuris prasideda jau poryt, liepos 26-ąją, ir truks iki rugpjūčio 1 dienos. Lengvaatletė neslepia, kad pastaruoju metu treniruotis teko ypač intensyviai. Ar jos nenualino karštis? "Stengiausi visais įmanomais būdais jo vengti. Puikiai suprantu, kad sportuodama per tokią kaitrą sau tik pakenkčiau, sutrikdyčiau įvairių organų veiklą, - tvirtina. - Ką būtent dariau? Pirmiausia, treniruotėms - jų per dieną paprastai būna kelios, vienos treniruotės trukmė - 2-3 valandos - stengdavausi pasirinkti tokį laiką, kai saulė ne tokia intensyvi, kitaip tariant, sportuodavau ankstų rytą arba vėlų vakarą. Antra, gerdavau labai daug vandens. Jo apskritai geriu gana nemažai, bet šias kelias karštąsias savaites organizmas skysčių reikalavo dar daugiau. Natūralu." Pašnekovė priduria, kad būdama stadione ji taip pat nepamiršdavo dėvėti kepurės nuo saulės, tepdavosi nuo ultravioletinių spindulių apsaugančiais kremais. "Apsauga buvo kompleksinė, - šypteli mergina. - Ir galvos, ir odos, ir bendros savijautos."

Paklausta, ar kada nors yra tekę patirti saulės ar šilumos smūgį, galbūt net nuo karščio apalpti, Lina papurto galvą. "Ačiū Dievui, iki tokio lygio dar nebuvau perkaitusi, - teigia. - Tačiau iš kolegų ir draugų žinau, kad kai kuriems savijauta dėl šios priežasties buvo labai pablogėjusi: juos pykino, buvo pakilusi temperatūra, vargino bendras silpnumas." Ar sportininkė žinotų, kaip pagelbėti nukentėjusiajam nuo karščio? "Na, nesu medikė, bet minimalią pagalbą, kol atvyktų gydytojai, manau, sugebėčiau suteikti. Iš tiesioginės saulės spindulių sunegalavusįjį nuvesčiau į pavėsį, pagirdyčiau vandeniu, dėčiau šaltus kompresus", - porina.

Kalbai pasisukus apie Europos lengvosios atletikos čempionatą, Lina patikina žinanti, kad Ispanijoje šiuo metu taip pat tvyro nežmoniški karščiai. Ar mergina nesibaimina, kad kaitri pietų saulė gali turėti įtakos rezultatams? "Sąlygos visiems bus vienodos, kažkaip privalėsime prisitaikyti, - teigia. - Varžybų grafikas išdėliotas ryte arba vakare, tad per patį vidurdienį, vadinamąją siestą, bus galima atsipūsti." Lengvaatletė šypteli, kad pastarosios karštosios savaitės jai vienu aspektu net buvo naudingos - įvyko šiokia tokia adaptacija ir organizmas iš lietuviškos vėsos patekęs į ispanišką kaitrą nepatirs šoko.

Viską lemia nusiteikimas

Dainininkas Stano, išgirdęs, apie ką kalbėsimės, buvo kategoriškas. Anot jo, alinantis karštis, stingdantis šaltis ir apskritai visi kiti neva dėl oro kylantys nepatogumai bei negandos priklauso ne nuo gamtos, bet nuo žmogaus. "Ką turiu omenyje? Ogi tai, kad viskas priklauso nuo nusiteikimo, savęs įtikinimo. Gali būti šalta, kai termometro stulpelis rodo plius 20 ar daugiau laipsnių Celsijaus ir, priešingai, gali nejausti jokio šalčio, patekęs net į minusinę temperatūrą, - tvirtina. - Praėjusį savaitgalį buvau Palangoje, tradicinėse 1000 kilometrų lenktynėse, koncertavau. Taip, tomis dienomis buvo labai karšta. Tačiau kai iš renginio organizatorių išgirdau, kad pilotų kabinose tvyro 62 laipsniai karščio ir jie tokiomis sąlygomis turi vairuoti tris valandas, supratau, jog mums, žiūrovams, dar nė velnio nekaršta."

Pašnekovas priduria, kad netikėtai Lietuvą užklupusią kaitrą jis ištveria kur kas lengviau nei kiti. Kodėl? Mat gimė ir iki paauglystės gyveno Sočyje, kur panaši temperatūra vyrauja ne dvi ar tris savaites, o pusę metų. "Esu pripratęs, - šypteli vyras. - Esant tokiems orams jaučiuosi išties puikiai."

Ar Stano yra kada nors tekę dėl kaitros sunegaluoti? "Taip, bet ne Lietuvoje, o keliaujant po Afriką. Va ten karštis europiečiams iš tiesų nepakeliamas, - pasakoja. - Pats geriausias vaistas ištikus saulės ar šilumos smūgiui - vanduo. Būtina gerti kuo daugiau vandens, beje, labai efektyviai veikia ir šilta arbata."

Į klausimą, ar žinotų, kaip pagelbėti dėl kaitros alpstantiems draugams ar kolegoms, dainininkas atsako nedaugžodžiaudamas: "Pirmiausia nuvesčiau į pavėsį, duočiau atsigerti vandens. Jei taip nutiktų prieš pat pasirodymą, būtinai pasirūpinčiau, kad į sceną kolega tą dieną daugiau tikrai neliptų. Kam vaidinti didvyrius, žaisti su savo sveikata?"

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"