Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Kaip nutrūkti nuo elektroninio pavadėlio

 
2011 06 18 0:00
Corbis/Scanpix nuotrauka
Corbis/Scanpix nuotrauka

Priklausomybė nuo šiuolaikinių informacinių technologijų (IT) - visuotinė epidemija, kuriai neatsispiria niekas? Ką darytų garsenybės, jei staiga netektų visko - mobiliųjų telefonų, kompiuterių, prieigos prie interneto?

Šiomis dienomis dažnas tautietis raunasi plaukus - kartkartėmis sustreikuoja tarp internautų populiari "Skype" programa, nepasiekiamas socialinis tinklas "Facebook", dėl gamtos stichijų stringa televizijos transliacijos ar mobilusis ryšys. Mokslininkai

perspėja, kad dėl ypač didelio saulės aktyvumo ir šioje žvaigždėje vykstančių siautulingų magnetinių audrų gali trikti IT darbas. Nors saulė ir seniau pasižymėjo audringais proveržiais, iki šiol jie tokio poveikio žemės gyventojams nedarė. Tiesa, anksčiau nebuvo modernių ryšių, bet žmonija gana sėkmingai gyveno ir be jų.

LŽ nutarė pasidomėti, kokią priklausomybę nuo modernių komunikacijos priemonių - mobiliųjų telefonų, kompiuterių, interneto - jaučia žymūs šalies asmenys. Paaiškėjo, kad visi kalbinti žmonės tvirtai prisirišę prie elektroninio pavadėlio, nes jo netekę jaustųsi lyg be rankų.

Astronominės sąskaitos

Operos dainininką bosą Liudą Mikalauską LŽ užklupo "nusikaltimo vietoje" - rašantį elektroninį laišką. Neatsitraukdamas nuo jam įprastos internetinės veiklos, atlikėjas mobiliuoju telefonu paplepėjo ir su žurnaliste. Paklaustas, kokią vietą jo gyvenime užima komunikacijos technologijos, L.Mikalauskas juokdamasis tikino, kad pametęs ar sulaužęs telefoną užsidaro namie ir verkia, nes be šio aparato jaučiasi kaip beorėje erdvėje. Paskui surimtėjęs prisipažino, jog yra visiškai priklausomas nuo mobiliojo ryšio. "Tiek kalbu telefonu, kad kartą nuėjęs į ryšio tiekėjo saloną išsiaiškinti, gal man būtų galima pasirinkti kokį pigesnį planą, nes kas mėnesį išleidžiu daugybę pinigų apmokėdamas sąskaitas, sulaukiau atsakymo, jog tokiam plepiui jie net nežino ką pasiūlyti", - pasišaipė iš savęs Liudas.

Anot dainininko, važiuodamas automobiliu jis nuolat su kuo nors bendrauja mobiliuoju. Aišku, naudojasi laisvų rankų įranga, kad vairuoti būtų saugu. "Būdamas namie taip pat daug kalbu - visus reikalus tvarkau būtent telefonu. Nė neįsivaizduoju, kaip reikėtų be jo gyventi", - patikino pašnekovas. Internetu dainininkas taip pat aktyviai naudojasi, rašo daugybę elektroninių laiškų, tačiau pagrindinė jo bendravimo priemonė neabejotinai yra mobilusis telefonas. "Man reikia išgirsti patvirtinimą balsu, kad tikrai susitarta. Net ir suderinęs reikalus elektroniniu paštu, visada paskambinu įsitikinti, ar viskas suprasta teisingai", - pasakojo Liudas.

Vienintelis laikas, kai vyriškis nusimeta "komunikacinį pavadėlį", yra atostogos. "Išvažiuodamas ilsėtis neimu kompiuterio, "nutildau" mobiliojo telefono garsą, tačiau iš tinklo neišjungiu. Tiesiog įkišu kur nors giliai į stalčių. Paprastai prieš išvykdamas visus informuoju, kad ilsėsiuosi ir būsiu beveik nepasiekiamas, bet vis tiek per dieną randu po 20-40 praleistų skambučių. Telefono visai neišjungiu todėl, kad artimieji kokios nors nelaimės ar netikėto atsitikimo atveju galėtų susisiekti su manimi", - paaiškino L.Mikalauskas.

Tempas sulėtėtų

Liudas teigė, jog atostogaudamas gali šiaip taip apsieiti be šiuolaikinių komunikacijos priemonių, tačiau kasdieniame darbe be jų jaustųsi kaip be rankų. "Net sunku įsivaizduoti, kaip neturint mobiliojo telefono būtų įmanoma suderinti darbo reikalus. Kaip viską tiksliai susidėlioti? Esu toks žmogus, kuriam viskas turi būti aišku. Nenumanau, kaip tai reikėtų padaryti be kompiuterio ir telefono", - atsiduso dainininkas. Jis net ir nevairuodamas dažniausiai naudojasi laisvų rankų įranga, kad apsisaugotų nuo kenksmingo moderniųjų IT poveikio, tarkime, norėdamas išvengti žalingų telefono skleidžiamų bangų.

Liudas prisipažino ne kartą mąstęs, kaip žmonija gyveno iki technologinių išradimų eros. "Ir su draugais esame apie tai diskutavę: kaip patys anksčiau be viso to apsieidavome? Priėjome prie išvados, kad tuomet viskas vyko lėčiau, net para, regis, buvo ilgesnė", - nusijuokė L.Mikalauskas. Jo nuomone, dėl taip išplitusių šiuolaikinių technologijų visi pradėjome labai skubėti, dirbti tiek, kiek anksčiau neįsivaizdavome galintys padaryti per vieną dieną. "Kompiuterinėmis technologijomis susisiekti su užsienio partneriais, darbdaviais, draugais ar šiaip pažįstamais pasidarė itin lengva. Gyvenimo tempas paspartėjo neįtikimai", - samprotavo atlikėjas.

Liudas įsitikinęs, kad jei staiga žemėje dėl vienokių ar kitokių priežasčių nebeliktų galimybės naudotis visais šiais išradimais, atsirastų kur kas daugiau laisvo laiko. "Pavyzdžiui, susitikę kavinėje prie puodelio arbatos susitartume, ką veiksime šią savaitę, ir pamažu visa tai darytume. Man regis, gyvenimas būtų toks, kokį gyveno mūsų seneliai, o jie tikrai turi ką prisiminti ir papasakoti, nes daug daugiau bendraudavo su sau brangiais žmonėmis negu mes, šiuolaikiniai. Taigi tai tikrai nebūtų pasaulio pabaiga. Tiesiog sulėtėtų gyvenimo tempas", - mano L.Mikalauskas.

Dainininkas prisipažino, kad nesinaudoja socialiniais tinklais "Facebook" ar "Twitter", jo kompiuteryje neinstaliuota "Skype" programa. Visus šiuos modernius išradimus Liudui atstoja elektroninis paštas, interneto ir mobilusis ryšys. Paklaustas, kada pastarąjį kartą kam nors rašė laišką ant popieriaus, jis susimąstė. "Neprisimenu. Per tą lėkimą, bėgimą, skubėjimą net nepasakyčiau, kada rašiau normalų, o ne dalykinį elektroninį laišką draugams ar artimiesiems. Vis nerandu tam laiko", - atsiduso pašnekovas.

Netikra pasaulio pabaiga

Seksualioji Jurgita Tvarijonaitė prisipažino, kad porą kartų, kai namie buvo palikusi mobilųjį telefoną ir turėjo kurį laiką verstis be jo, jautėsi taip, lyg griūtų visas pasaulis. "Tačiau grįžusi namo ir pripuolusi prie jo pamačiau, kad niekas man neskambino, jokių žinučių nerašė. Taigi pasaulio pabaiga buvo netikra", - kvatojo žavi šviesiaplaukė.

Jurgitos teigimu, jai prisirišimas prie šiuolaikinių komunikacijos priemonių yra daugiau psichologinio pobūdžio, o ne rimta problema. "Šiuo metu esu prie jūros, čia neturiu kompiuterio, bet jaučiuosi kuo puikiausiai. Aišku, mobilusis telefonas visada šalia, tačiau tik dėl viso pikto, o ne iš didelės būtinybės. Jis, žinoma, labai reikalingas atostogaujant su vaiku", - aiškino jauna mama.

Kai kasdien tenka planuoti darbus, Jurgita intensyviai naudojasi kompiuteriu, elektroniniu paštu. Neišsiverstų ir be mobiliojo telefono. Tačiau kompiuteriniais žaidimais ji nepiktnaudžiauja. "Esu užsiregistravusi "Facebook", bet nepasakyčiau, jog būčiau apsėsta. Įdomu, kad tapusi šio socialinio tinklalapio nare sužinojau, jog ten yra dar keturios Jurgitos Tvarijonaitės. Parašiau joms elektroninius laiškus, tačiau paaiškėjo, kad visos - netikros", - nusijuokė seksualioji blondinė.

Ji sakė sunkiai šiandien įsivaizduojanti, kaip anksčiau žmonės galėjo gyventi be interneto, kompiuterių ar mobiliųjų telefonų. "Dar pati prisimenu laikus, kai nebuvo "mobiliukų". Viena pirmųjų Lietuvoje iš kažkokio grožio konkurso rengėjų gavau dovanų vadinamąją plytą ir ją nešiojausi. Tačiau tada tas prietaisas man buvo reikalingas daugiau dėl grožio ir pasipuikavimo negu tikrai būtinas daiktas", - juokėsi prisiminusi savo pirmąjį mobilųjį telefoną J.Tvarijonaitė.

Moteris apgailestavo, kad jai gėda prisipažinti, bet pastarąjį kartą laišką ant popieriaus yra rašiusi dar mokyklos laikais. "Tikrai nesididžiuoju tuo, kad nerašau artimiems žmonėms, o juk ir pačiai būtų beprotiškai malonu gauti ranka rašytą laišką ar bent sveikinimą", - atsiduso Jurgita.

Treniruoja atmintį

Finansų analitikas Gitanas Nausėda nusijuokė paklaustas, ką darytų, jei staiga nuo darbo stalo dingtų kompiuteris, ir atsakė, kad greičiausiai ramia sąžine atsistotų ir eitų pasivaikščioti, nes nežinotų, ką veikti. "Žinia, savo darbe be kompiuterio šiais laikais neišsiverstume. Visa komunikacija vyksta būtent kompiuteriu, juk informacinės technologijos užkariavusios viską", - pridūrė G.Nausėda.

Tačiau ekonomistas atskleidė įdomų faktą: jis, saugodamasis sparčiai didėjančios visuotinės priklausomybės nuo IT, sąmoningai treniruoja atmintį. "Kai nutinka taip, kad dėl kokių nors priežasčių - gedimo, vagystės ar tiesiog užmaršumo - lieku be mobiliojo telefono, didelės nelaimės nepajuntu. Mintinai žinau bent dvidešimt telefono numerių, todėl galiu paskambinti reikiamam pašnekovui iš bet kurio kito aparato", - patikino G.Nausėda. Reikalingiausius telefono numerius jis dar turi užsirašęs užrašų knygelėje, todėl likęs be mobiliojo ryšio "katastrofos" išvengia.

Su verslo partneriais, net giminėmis ir artimaisiais finansų analitikas prisipažino bendraujantis elektroniniu paštu. "Šiuolaikinis žmogus, ypač dirbantis bankininkystės srityje, be kompiuterio tikrai pražūtų. Visa verslo informacija dabar skleidžiama būtent juo. Internetas tapo ne tik informacijos šaltiniu, bet ir neatsiejamu laisvalaikio atributu", - sakė G.Nausėda. Jis patikino esąs tikras šio amžiaus produktas, tad be šiuolaikinės komunikacijos tikrai neišsiverstų.

Tačiau finansų analitikas, kaip viešas asmuo, vengia naudotis

socialinių tinklų teikiamomis paslaugomis. "Nesinaudoju nei "Facebook", nei kokiu kitu socialiniu tinklalapiu. Darbo reikalais tenka nuolat būti virtualioje erdvėje, todėl po darbų stengiuosi jos vengti", - kalbėjo ekonomistas. Važiuodamas atostogauti jis taip pat stengiasi pailsėti nuo IT ir kompiuterio neima. "Išvykdamas negaliu namie palikti mobiliojo telefono. Maža kas gali nutikti, todėl turiu būti pasiekiamas. Tačiau stengiuosi juo naudotis kuo mažiau", - šyptelėjo G.Nausėda. Paprašytas prisiminti, kada pastarąjį kartą ranka rašė laišką ant popieriaus, finansų analitikas susimąstė. "Kartais verslo partneriams tenka siųsti korespondenciją, tad ją iš pagarbos rašome ranka. Bet tikrai neatsimenu, kada rašiau "normalų" laišką, kuriame dėstyčiau savo mintis draugui ar giminaičiui. Ko gero, pastarąjį kartą pačiam teko rašyti Kalėdų Senelio atsakymą į dukterų laišką jam", - nusijuokė G.Nausėda.

Trys būtinybės

Aktyvi elito vakarėlių dalyvė Inga Paksaitė-Stumbrienė patikino, kad niekada iš namų neišeina be trijų dalykų - raktų, piniginės ir mobiliojo telefono. "Jeigu atsitinka taip, kad telefonas sugenda, skubiai vežu jį taisyti arba įsigyju naują. Iš tiesų šis daiktas man labai reikalingas. Namie neturime stacionaraus telefono, todėl netekusi mobiliojo nebegaliu bendrauti su niekuo, net mamai paskambinti. Ir ištikus kokiai nelaimei niekam neprisiskambintum, nebent bėgtum pas kaimynus", - nusijuokė Inga.

I.Paksaitė-Stumbrienė sakė, kad važiuodama atostogauti kompiuterio neima, bet mobilųjį telefoną būtinai įsimeta. "Tačiau į skambučius neatsiliepiu, nebent skambina tėvai. Visi reikalai tvarkomi grįžus. Atostogos - šventas dalykas", - pabrėžė Inga.

Su draugais ji stengiasi bendrauti "gyvai", bet susitikimų derinimas, žinoma, vyksta mobiliuoju telefonu. Internetu moteris naudojasi ieškodama rūpimos informacijos, kompiuteryje saugoma ir daugybė šeimos nuotraukų. "Jeigu atsitiktų taip, kad visa tai dingtų, labiausiai būtų gaila būtent nuotraukų. Jų yra tiek daug, kad visas paversti popierinėmis būtų sunku. Todėl fotografijos saugomos kompiuterinėse laikmenose", - kalbėjo dvi atžalas auginanti Inga.

Paklausta, kada pastarąjį kartą rašė laišką ant popieriaus, o ne elektroninę žinutę, moteris susimąstė. "O, labai geras klausimas... Tikrai tai buvo taip seniai, kad nebeprisimenu", - šyptelėjo I.Paksaitė-Stumbrienė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"