Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Kai prakiūra kišenės

 
2011 12 04 9:00

Lietuvos mados guru Juozas Statkevičius virkauja, įmerkęs pinigus į 'Snoro' banką. Tačiau jo 40 tūkst. litų tėra katino ašara, palyginti, kokių finansinių netekčių yra patyrę kiti garsūs pramogų pasaulio žmonės.

Ne vienas garsus krašto žmogus, šiomis dienomis stebintis karštligiškas bankrutuojančio banko "Snoras" klientų pastangas gelbėti iš rankų slystančias investicijas, į šią situaciją jau žvelgia filosofiškai. Patys anksčiau praradę didžiules pinigų sumas, mūsų pramogų pasaulio liūtai išmoko gyvenimo pamoką: kiekvienas praradimas kartu yra ir kažko naujo atradimas. Finansinės krizės, nenusisekusios investicijos, draugų išdavystė ar dėl meilės atsiradęs  atsainesnis požiūris į pinigus - priežastys, dėl kurių Lietuvos garsenybės yra patyrę skaudžių finansinių nuostolių. Priežastys skirtingos, bet visų kalbintų pašnekovų išvada gana vieninga: prarasti pinigus nėra pats baisiausias dalykas, galintis nutikti gyvenime.

Keliasdešimt milijonų litų dėl įmonės bankroto praradęs architektas, legendinės grupės "Antis" lyderis Algirdas Kaušpėdas vėl optimistiškai žvelgia į ateitį, o nenusisekusio statybų verslo skolas ir teismų maratoną išgyvenančio jūžintiškio dainininko Andriaus Rimiškio stiprybę palaiko nuoširdūs santykiai šeimoje ir auganti dukrelė Lėja. Nuoskaudas dėl ilgus dešimtmečius draugu vadinto Žilvino Žvagulio finansinių machinacijų išsigydė ir šiemet trigubą jubiliejų švenčiantis Gytis Paškevičius. Pats Ž.Žvagulis taip pat "nurašė" į nuostolius daugiau nei pusę milijono kainavusią verslo idėją Margaritos saloje - su bendraminčiu Arūnu Valinsku įkurti lietuvišką barą "Labas". Tik ekscentriškasis dainorėlis Mindaugas Mackevičius-Mino vis dar raunasi plaukus ir grasina savižudybe dėl į tuometės mylimosios Kristinos Navickaitės-Tinos statomą namą "įmerktų" kone pusės milijono litų - investicijos, kurios įrodyti dokumentais jis negali.

Sunku uždirbti, skaudu prarasti

"Optimistiškai žvelgiant į situaciją galima teigti, jog kiekviena kančia drauge yra ir nauja galimybė", - LŽ sakė milijoninius nuostolius dėl vieno įmonės padalinio bankroto patyręs architektas ir dainininkas Algirdas Kaušpėdas. Pasak jo, požiūris į pinigų praradimą priklauso nuo paties žmogaus - vienam tai bus neatitaisoma gyvenimo katastrofa, kitas susimąstys, ką padarė negerai, kad toks akibrokštas jį ištiko. "Dabar manau, kad mano perdėtas optimizmas ir nepamatuotai didelė įmonės plėtra atvedė prie to, kad teko patirti itin nemalonią bankroto procedūrą, - tikino sėkmingai iš finansinės duobės išsikapstęs buvęs "Anties" lyderis. - Matyt, nepakankamai mąstyta apie saugiklius, kurie būtų galėję apsaugoti nuo šios bėdos, tačiau mano bankrotas buvo mano problema."

Pasak architekto, šiomis dienomis susidūrusieji su finansinėmis problemomis dėl "Snoro" griūties yra kitokioje padėtyje, nei patirti jam. "Situacija užgriuvo visiškai nekaltus žmones arba verslą, kurie to nesitikėjo. Dėl to, manau, tikrai gali atsirasti nepasitikėjimas žmonėmis, valdžia, bankinėmis institucijomis. Tai labai nemalonu. Pinigus prarasti yra labai skausminga, nes juos tikrai sunku uždirbti", - kalbėjo A.Kaušpėdas.

Sveikata brangiau už pinigus

Legendinės grupės lyderis tiki, kad gyvenimo smūgius lengviau išgyventi tam, kuris nelinkęs sureikšminti nei savo laimėjimų, nei praradimų. "Pagrindinė žmogaus vertybė yra jis pats. Ne pinigai, kuriuos galima vėl uždirbti juos praradus. Baisiausias praradimas yra tada, kai netenkama sveikatos. O pinigai - atkuriamas dalykas. Štai sveikatos už pinigus nenusipirksi, tačiau būdamas sveikas gali jų vėl užsidirbti", - filosofiškai dėstė A.Kaušpėdas.

Jis su ironija prisiminė, kaip viena moteris, sužinojusi, kad jo įmonės padalinys bankrutuoja, nusišypsojo palaiminga šypsena. Šiandien "Anties" lyderis į tokią anekdotiškai lietuvišką reakciją, kai džiaugiamasi, kad nustipo kaimyno karvė, žvelgia su gyvenimo smūgių užgrūdinto žmogaus šypsena: "Malonu, kad neišsiskiri iš kitų. Ir gauni per galvą. Gal per daug turėjau, pernelyg gerai gyvenau? Svajojau apie nerealius dalykus. O dabar vėl viskas gerai - taip, kaip prieš 10 metų."

Ištikus finansinei krizei A.Kaušpėdas labiausiai krimtosi ne dėl savo šeimos biudžeto suvaržymo, o dėl to, kad teko atleisti iš darbo daugybę žmonių, gerų specialistų. Juokėsi prisiminęs, kad kamuojamas piniginių nepriteklių tiesiog pradėjo pirkti pigesnį vyną, parduotuvėse kreipti dėmesį į akcijas, atsisakė planuotos naujametės kelionės su žmona Vilija į Maltą.

Architektas prisipažino, kad krizinėse situacijose ir sunkiausiais gyvenimo etapais jis pradeda... dainuoti. Gyvenimiškų sunkumų prislėgtu metu jo jaunystėje gimė grupė "Antis", o jos grįžimas į sceną po 25 metų pertraukos taip pat sutapo su A.Kaušpėdo bankrotu.

Nepuolė į alkoholizmo liūną

Į statybų verslą pramogų pasaulyje uždirbtus pinigus nutaręs investuoti Andrius Rimiškis taip pat iki šiol srebia košę, kuri užvirė dėl didelių finansinių nuostolių. Jaunas vyras prarado krūvą pinigų, jam teko ne kartą lankytis teismuose. "Dabar tikiu, kad kiekvienas praradimas atneša ne tik proto, patirties, bet ir stiprybės. Tik susidūręs su sunkumais žmogus sustipėja ir tampa atsargesnis. Ima elgtis taip, kad tų praradimų gyvenime būtų kaip galima mažiau", - sakė Andrius.

Jis dėl nesėkmingo verslo prarado per 300 tūkst. litų. "Tik asmeniškai susidūręs su dideliais piniginiais nuostoliais supratau, kad lengvi pinigai labai lengvai dingsta", - šyptelėjo jaunas vyras, scenoje uždirbtus pinigus paleidęs vėjais. Jis džiaugiasi, kad su netektimi susitaikė gana lengvai, jį labai palaikė artimieji. "Tikrai nepuoliau į alkoholizmo liūną skandinti sielvarto dėl prarastų pinigų", - juokėsi A.Rimiškis.

Jūžintiškis įsitikinęs, kad prarasti pinigus toli gražu nėra pats baisiausias dalykas gyvenime. "Prarasti artimą žmogų yra baisu, o pinigai - kad ir kaip sunkiai, bet vis tiek uždirbami. Tiesiog nereikia jų sudievinti. Tie, kurie juos laiko didžiausia gyvenimo vertybe - klysta. Man didžiausia vertybė yra šeima, todėl jokios katastrofos praradęs pinigus nejaučiu. Svarbu, kad šeimoje viskas gerai sekasi", - nuoširdžiai dėstė Andrius.

Dainininkas sakė, kad per sunkmetį išmoko protingai leisti pinigus. "Dabar riboju savo išlaidas. Nebeleidžiu sau tiek, kiek leisdavau anksčiau. Tačiau nesu dėl to nelaimingesnis. Gailėtis savęs neverta. Geriau sukaupti visas jėgas ir kovoti už savo ir artimųjų laimę. Finansinės krizės užeina ir praeina", - optimistiškai į ateitį žvelgia A.Rimiškis.

Jis juokėsi, kad anksčiau buvęs neprietaringas, po patirtų finansinių sukrėtimų ėmė tikėti likimu. "Kartais pagalvoju, gal būtų neblogai išlošti milijoną. Todėl kiekvieną savaitę perku loterijos bilietus. Juk likimas galėtų kaip nors atlyginti už tuos smūgius, kuriuos man lėmė. Gal ir pavyks laimėti, kas žino?" - kikeno jūžintiškis.

Per pinigus prarado draugą

Jubiliejinių koncertų maratoną šiemet ištikimiems klausytojams surengęs 50-metį švenčiantis dainininkas Gytis Paškevičius apgailestauja tik dėl vieno dalyko - kad dėl pinigų prarado ilgametį draugą. Finansinės nesantaikos kibirkštis tarp buvusių kolegų G.Paškevičiaus ir Ž.Žvagulio įsižiebė prieš porą metų, kai Gytis suvokė, jog yra akivaizdžiai apiplėšinėjamas nesumokant jam priklausančios gerą pelną nešančių jo kompaktinių plokštelių leidybos dalies.

Finansinis buvusių kolegų konfliktas pasiekė teismus. Pinigai, dėl kurių buvo bylinėjamasi, išties nemaži - pirminis G.Paškevičiaus ieškinys Ž.Žvaguliui buvo dėl 50 tūkst. litų, vėliau ieškinio suma buvo padidinta iki 128 tūkst. litų. Populiarus dainininkas sakė ne kartą bandęs su kolega Žilvinu susitarti gražiuoju ir išvengti nemalonios teismo procedūros, tačiau to padaryti nepavyko.

"Išgyvensiu aš ir be tų pinigų, bet nemaloniausia, kad taip pasielgė žmogus, kurį laikiau draugu", - apmaudo neslėpė G.Paškevičius. Jis prisipažino, kad sunkiau prarasti draugą nei pinigus, bet savo principų atsisakyti jis taip pat negalintis. Beje, byla taip ir liko neišspręsta, Ž.Žvagulis pasiskelbė bankrutuojantis, o savo pinigų G.Paškevičius iki šiol taip ir neatgavo.

Bėda viena nevaikšto

Finansiniai nemalonumai su Gyčiu Ž.Žvaguliui toli gražu ne vienintelė finansinė katastrofa, ištikusi gyvenime. Pinigingais 2006 metais jis su tuomečiu pramogų pasaulio šulu, o dabar Seimo nariu A.Valinsku egzotiškoje Margaritos saloje už bene pusę milijono dolerių įsigijo barą, kurį pavadino gražiu lietuvišku žodžiu "Labas".

Verslo idėja atrodė puiki: baras įsikūręs vienos gražiausių Karibų salų balto smėlio paplūdimyje, žydros jūros pakrantėje po palmėmis, tereikia supirkti įrangą, pasamdyti personalą ir, atrodė, galima rieškučiomis semti pelną. Ž.Žvagulis aiškina, kad mintis investuoti didžiulius pinigus į barą kilo dėl vaikų - jo sūnūs Rytis ir Ąžuolas jame dirbo barmenais. Laivais iš Lietuvos į salą buvo suplukdyta viskas - baro įranga, muzikos aparatūra, baldai. Tačiau sėkmės paukštės už uodegos Ž.Žvagulis taip ir nepagavo - 2009-aisiais įmonę ištiko bankrotas.

Dainininkas neslepia, kad atgauti "įkištų" pinigų nebesitiki, tenka susitaikyti su didžiuliais nuostoliais. Margaritos salą apėmęs sąstingis, bankrutuoja ne tik lietuvių įkurtas baras, bet ir viešbučiai, poilsinės, anksčiau savininkams duodavę nemenką pelną.

Verkšlena dėl prarastų tūkstančių

Paprastai praradę pinigus tautiečiai užgniaužia savyje nuoskaudą ir iš naujo bando stotis ant kojų, užuot verkę dėl netektų litų. Kiek kitaip elgiasi mūsų pramogų pasaulio ekscentrikas dainininkas Mindaugas Mackevičius-Mino, kuris kaltina savo buvusią gyvenimo draugę šokėją Kristiną Navickaitę-Tiną, kad ši pasisavino kone penkis šimtus tūkstančių litų, Mino investuotų į tuomet jų bendrai statytą namą.

Dainininkas tikina, jog yra apimtas depresijos, net mąsto apie savižudybę. Pasak Mino, namo statyboms jis atidavęs visus savo uždirbtus pinigus. "Bėda tai, kad neturiu parašų, įrodančių, jog namas priklauso ir man. Juk į statybas sudėjau visas savo santaupas. Pats kasiau griovius, dažiau sienas ir maišiau skiedinį. Vėliau pirkau baldus, įrenginėjau šildymo sistemą ir stačiau tvoras", - vardijo nelaimėlis. Konfliktas su buvusia Mino gyvenimo drauge dėl negrąžintų daugiatūkstantinių investicijų į statomą namą persikėlė net į policijos nuovadą.

Keisčiausia šioje finansinėje istorijoje tai, jog Tina neneigia, kad į statomą namą Mino investavo pinigus, ir siūlo jam grąžinti apie 400 tūkst. litų. Tačiau dramą kurstantis M.Mackevičius su tokia suma nesutinka ir reikalauja daugiau. Dėl tariamų finansinių nuostolių Mino nepasikuklino skųstis prieš televizijos kameras. Gerai vyruką pažįstantys žmonės šnibžtelėjo, esą tokiu būdu Mino bando susigrąžinti ne tik pinigus, bet ir gerokai priblėsusį populiarumą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"