Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Jungtuvių sukaktis - prie Brandenburgo vartų

 
2007 08 11 0:00

Režisierė Dalia Ibelhauptaitė gyvenimo dovana vadina ją suprantantį, mylintį, gerbiantį ir niekada jos pakeisti nemėginantį vyrą britų aktorių Dexterį Fletcherį, Lietuvos žiūrovams gerai pažįstamą bent iš Guy'aus Ritchie filmo 'Lok, stauk arba šauk'. Vienas kitą papildančių žmonių pora kartu jau dešimt metų.

Londone gyvenanti režisierė Dalia Ibelhauptaitė neseniai lankėsi Lietuvoje. Po itin sėkmingo Giacomo Puccini "Bohemos" spektaklio Vilniaus kongresų rūmuose menininkė rengia naują projektą - šiemet gruodžio mėnesį bus parodyta Wolfgango Amadeuso Mozarto operos "Užburtoji fleita" premjera.

Dar viena D.Ibelhauptaitės kelionės į Lietuvą priežastis buvo susijusi su labdara. Režisierė kartu su Lietuvos ambasadoriumi Didžiojoje Britanijoje Vygaudu Ušacku lankėsi Tauragės apskrityje. Būtent šios apskrities daugiavaikių šeimų ir socialiai remtiniems vaikams skirtos lėšos, surinktos Londone per labdaros vakarienę, kurioje dalyvavo "Bohemos" solistai, o aukcioną vedė aktorius D.Fletcheris.

Būti kartu

Londonas D.Ibelhauptaitės namais tapo prieš 17 metų. Pirmiausia dėl to, kad ten gyvena mylimas žmogus. Dabar namai Londone reiškia ir jų butą, baldus, buities rekvizitus, ir visą aplinką, kurioje menininkė jaučiasi puikiai. "Man labiausiai patinka minimalizmas, nerėkiančios, gal net pilkšvos spalvos. Galiu atsikvėpti nuo žmonių, spalvų, vizualumo, - kalbėjo režisierė. - Kita vertus, žmogus pirmiausia savyje turi jaustis namie, o butas gali būti vienas, kitas, trečias... Tam neteikiu per daug reikšmės, nes kartais iš viso norisi skirtingais metais būti skirtingose erdvėse. Atrodo, taip stengiausi idealiai įrengti šituos namus, o dabar tik apsižiūriu aplinkui ir svarstau: gal reikėtų jau kitur kraustytis, kitokio buto ieškoti?! Matyt, toks charakterio bruožas, kad reikia nuolat judėti, nuolat keisti aplinką. Neprisirišu prie buities. Prisirišu prie žmonių. Namai esu aš ir mylimas žmogus."

D.Ibelhauptaitei svetimas toks šeimyninis gyvenimas, kai žmonės kartu praleidžia marias laiko, tačiau neturi apie ką kalbėtis, nors, atrodytų, darniai gyvena jau kelias dešimtis metų. Režisierės ir aktoriaus buvimas kartu yra, ko gero, perpus trumpesnis nei kitų šeimų, tačiau gerokai intensyvesnis, ir jiedu retai turi laiko drauge žiūrėti televizorių. Kiekvienas turi savo gyvenimą, savo darbą, ir visada įdomu, ką daro kitas, koks jo pasaulis, kas jame vyksta.

Kino ir televizijos aktorius D.Fletcheris filmuojasi įvairiausiose šalyse. Kartais vienu metu yra įsitraukęs į kelis projektus. Pavyzdžiui, neseniai filmavosi Budapešte ir Londone. Dar važiavo į Rumuniją, tačiau tuo metu Londone nebuvo ir D.Ibelhauptaitės.

"Susitikome Pietų Prancūzijoje. Važinėjome po kaimelius, džiaugėmės tyla ir gamta, tačiau tai nebuvo atostogos, nes abu dirbome. Aš gilinausi į "Užburtąją fleitą", Dexteris - į savo scenarijų, - pasakojo pašnekovė. - Visada yra laikas, kai mes žinome, jog būsime kartu. Niekada nebūname atskirai daugiau negu tris savaites - skrendame vienas pas kitą."

Grįžusi iš Lietuvos D.Ibelhauptaitė su vyru neprasilenkė, susitiko namie. Dabar D.Fletcheris penkis mėnesius filmuojasi aštuonių serijų BBC dramoje "Hotel Babylon", ir menininkų pora bus Londone visą rugpjūtį ir rugsėjį.

"Kitais metais bus dar sunkiau, nes Dexteris ruošiasi režisuoti kino filmą "Bank Robber Diaries". Pats parašė ir jo scenarijų. Projektas labai didelis, rengė jį kelerius metus. Na ir kas galėjo pamanyti, kad režisūra yra kaip užkrečiama, nepagydoma liga ir mano vyras taip pat bus režisierius?!"- juokavo menininkė.

Berlyno siena

Šiemet balandžio 19 dieną suėjo dešimt metų, kai jiedu vedę. Savaitgalį, praleistą Berlyne, D.Ibelhauptaitė prisiminė kaip labai jausmingą nuotykį. Nors važiavo iš esmės dėl muziejų ir parodų. Be to, iki tol kartu nebuvo lankęsi Berlyne.

"Vaikštome prie Brandenburgo vartų ir aš sakau Dexteriui, kad pirmą kartą atvykau į Berlyną ir stovėjau prie tų vartų, kai dar buvo Sovietų Sąjunga. Tada ilgai žiūrėjau į tuos vartus: ten Vakarų Berlynas ir Vakarų pasaulis, o mes - čia, už tos sienos, saugomos kareivių, - pasakojo pašnekovė. - Ir Dexteris pradėjo juoktis, kad iš tikrųjų mūsų kelionė į Berlyną vestuvių jubiliejaus proga yra labai simbolinė. Juk jei Berlyno siena nebūtų griuvusi, mudu niekada nebūtume susitikę!"

D.Fletcheris jau daugelį metų, nors ir nedažnai, mielai atvažiuoja į Lietuvą. Čia turi savo draugų, du krikšto vaikus, mėgstamų vietų. Žmonės aktoriaus neatpažįsta ir jis gali būti savimi, ramiai džiaugtis gyvenimu.

Apie draugystę ir bohemą

Pastaruoju metu D.Ibelhauptaitė daugiau darbo projektų turi ne Londone, o Niujorke, Tel Avive, Vilniuje. Ir draugų turi visame pasaulyje nuo JAV iki Lietuvos. Gimtojoje šalyje yra artimiausi širdžiai draugai, nes ta draugystė gyvuoja daugiau kaip du dešimtmečius.

"Anksčiau buvau labai prasta draugė, nes baisiai daug dirbdama niekada neturėjau laiko pabūti su artimais žmonėmis, - kalbėjo menininkė. - Metams bėgant išmokau mylėti draugus, džiaugtis jais čia ir dabar, nes kai kurių jau nebėra su manimi."

Menininkų poros draugai nebūtinai yra iš meno pasaulio. Tarp šeimos draugų Londone pašnekovė minėjo ir pasaulyje gerai žinomą britų kulinarą Jamie Oliverį, jau pažįstamą ir mūsų televizijos žiūrovams.

"Bohema, žinoma, visada buvo ir yra. Tik anksčiau menininkų susibūrimai būdavo vienokie, dabar - kitokie. Monmartre Paryžiaus žmonės labai skurdžiai ir palėpėse gyveno, o dabar Londone jaunų britų menininkų galerijose lygiai taip pat "tūsuojasi", tik geria galbūt ne rūgštų, o geresnį vyną. Menininkai visada turės savo pasaulį, savo bendravimą, kuris yra truputį kitoks negu bet kokios normos. Bohema yra, tik klausimas, ar tu joje dalyvauji! - juokėsi režisierė. - Mano darbas yra bohema! Kai turiu nors kiek privataus laiko, noriu truputį ramiau pabūti. Vis nespėju įsitraukti į jokias bohemas, nes galbūt ilgai nebūnu vienoje vietoje."

24 valandos per parą

Pašnekovė pabrėžė, kad visada viskas gražu ir lengva tik iš išorės atrodo, o iš tikrųjų sėkmė kainuoja labai daug pastangų. Ir daug ko gyvenime turi atsisakyti, kad įgyvendintum savo svajones. Vieni žmonės sutinka mokėti tokią kainą, kiti imasi ko nors kito. Ir režisūra nėra šventa Dievo dovana, o sunkus ir intensyvus darbas. Vieniems jis yra nuo devynių valandų ryto iki penkių vakaro, jai - 24 valandas per parą.

"Žinoma, kai statome spektaklius, darbas yra kolektyvinis. Visa kūrybinė grupė keičiamės idėjomis. Vis dėlto teatras nėra individualus menas, - kalbėjo D.Ibelhauptaitė. - Mano dėstytojas Rusijoje prieš daugelį metų sakydavo, kad genialus režisierius yra ne tas, kuris pats vienas "padebesių genijus", o tas, kuris turi genialų scenografą, genialų kostiumų dailininką, genialius aktorius, genialų kompozitorių, sėdi per vidurį ir visais džiaugiasi! Man labai patiko toks mūsų profesijos apibūdinimas. Ir "Bohema" yra viso kolektyvo sėkmė, nes be tų žmonių niekada nebūtų teatro."

Iš svajonių sąrašo

"Užburtosios fleitos", kaip ir ankstesnio "Bohemos" projekto, prodiuserė yra pati režisierė. Naujasis spektaklis taip pat daugiausia bus remiamas privačiomis lėšomis ir jį kurs lygiai ta pati kaip ir "Bohemos" komanda.

"Ko gero, didžiausia dovana man, kaip prodiuserei, kad nepabėgo nė vienas rėmėjas - kaip tik prisideda dar naujų žmonių. O didžiausia dovana man, kaip režisierei, kad visa kūrybinė komanda, atlikėjai ir kiti darbuotojai vėl noriai grįžta dalyvauti "Užburtojoje fleitoje", - džiaugėsi pašnekovė.

Tie patys solistai ir dirigentas Gintaras Rinkevičius, tas pats apšvietimo meistras britas Peteris Mumfordas. Juozas Statkevičius kurs kostiumus, Jūratė Sodytė - choreografiją. Kartu su D.Ibelhauptaite į Vilnių iš Londono atskridęs scenografas Dickas Birdas atsivežė ir pirmąjį dekoracijų maketą.

Režisierė juokavo, kad galima paimti "Bohemos" solistų ir kūrybinės grupės sąrašą ir pakeisti tik kūrinio bei vaidmenų pavadinimus, o visa kita lieka tas pat.

"Dar prieš metus nebūčiau pasakiusi, kad "Bohemos" struktūros projektas vėl vyks, bet kai matau žmonių entuziazmą ir puikius rezultatus, kaipgi nedirbti toliau?! Vėl kartu kuriame "Užburtąją fleitą" ir istorija tęsiasi, - kalbėjo D.Ibelhauptaitė. - Man labai pasisekė, kad daugiausia spektaklių statau iš savo svajonių sąrašo, nes kūriniai turi būti pačiai įdomūs ir artimi. Po svajonių "Bohemos" lengviausias ėjimas būtų buvęs statyti "Karmen", tačiau man nepatinka kartoti savęs. Norėjau išbandyti visai kitokią medžiagą, galbūt mažiau žinomą Lietuvoje. Kita vertus, be visų meninių dalykų, vizualinių galimybių, "Užburtoji fleita" yra vos ne vienintelė opera, kurioje lygiai svarbios yra muzika ir aktorių vaidyba. Dramatinės scenos dažniausiai iškerpamos, tačiau mūsų jaunieji dainininkai yra puikūs aktoriai, tai būtų buvę kvaila atsisakyti!"

Skurdžiausiai apskričiai

Per savaitę, praleistą Lietuvoje, režisierė D.Ibelhauptaitė su ambasadoriumi Didžiojoje Britanijoje V.Ušacku Tauragės apskrityje aplankė ir remiamus vaikus, jų vasaros stovyklas, savivaldybes.

Pasak pašnekovės, Tauragės apskritis pasirinkta kaip skurdžiausia Lietuvoje. Joje yra ir daugiausia socialiai remtinų vaikų. Kita vertus, Tauragė toli nuo Vilniaus ir Kauno, todėl šalies centruose organizuojama labdara paprastai nepasiekia jos.

Iš lietuvių ir britų suaukotų 125 tūkst. litų suorganizuotas ir apmokėtas 520 vaikų iš keturių rajonų poilsis įvairiose vasaros stovyklose. Iš likusių pinigų taip pat Tauragės apskrities vaikams per rudens ir žiemos atostogas bus suorganizuoti dar devyni ar dešimt smulkesnių projektų.

"Skaitant idėjas, kurios ateina iš rajonų, kilo mintis, kad mokytojai retai į projektus įtraukia kelionę į teatrą. Manau, kad tokio amžiaus vaikams, paaugliams ir jaunesniems, nebuvusiems tikrame teatre, kelionė į Vilnių ar Kauną pasižiūrėti spektaklio būtų kažkas labai šviesaus ir išliktų labai ilgam. Mums, teatralams, tenka tiesiog žmogiška atsakomybė prie savo žiūrovų pritraukti būtent tokius vaikus."

Šiam sumanymui, be "Bohemos" kūrybinės grupės, jau pritarė Kauno akademinio dramos teatro režisierius Gintaras Varnas ir Oskaro Koršunovo Vilniaus miesto teatras. Tikimasi dar šį rudenį į spektaklius atvežti apie 150 vaikų. "Bohemos" rėmėjai žadėjo padengti kelionės autobusu išlaidas.

Vienkartiniu projektu prasidėjusi labdaringa veikla paskatino mintis Londone įkurti vaikų fondą, kurio lėšas būtų galima skirti daugiavaikėms ir socialiai remtinoms šeimoms. Planuojama surengti labdaros vakarienę ir kitąmet, o už surinktas lėšas įgyvendinti naujus labdaros projektus.

"Labai daug žmonių prisidėjo prie "Bohemos" sėkmės - darbu, širdies gerumu, talentu, pinigais. Manau, kad tai tęstinas dalykas. Mums davė ir mes turime duoti kaip galime", - kalbėjo D.Ibelhauptaitė.

Režisierės vyras D.Fletcheris, tikras londonietis per daugelį kartų, pasistengs į labdaros vakarą pritraukti kuo daugiau savo draugų britų, scenos kolegų ir kitokios publikos.

Iš Afrikos

Menininkų pora ir anksčiau dalyvavo labdaringoje veikloje, tačiau labdara buvo susijusi labiau su Afrika. Aukojo pinigų skurstantiems Afrikos vaikams.

"Gyvenime nieko nebūna atsitiktinai ir visi dalykai vienas prie kito veda. Kai V.Ušackas atėjo kalbėtis dėl labdaros vakarienės, savaime aišku, reikėjo atsakyti sau, kodėl remiame vaikus Afrikoje ir nieko negalime padaryti dėl vaikų Lietuvoje. Manau, ypač po vakarykščio važinėjimo Tauragės apskrityje, kad jiems ne ką mažiau reikia padėti. Ir ne batus ar kokį sumuštinį nupirkti, o padėti taip, kad užaugę nebegyventų tokiomis sąlygomis, kokiomis gyvena dabar."

Pernai kovo mėnesį D.Ibelhauptaitė su vyru D.Fletcheriu buvo nuvykę į Ugandą ir prisidėjo prie kalninių gorilų fondo. Pasaulyje iš viso likę tik 700 kalninių gorilų.

Pašnekovė prisipažino daug skaičiusi apie primatus ir svajojusi kada nors sutikti lietuvių kilmės mokslininkę Birutę Galdikas, kuri jau keliasdešimt metų rūpinasi orangutanais Borneo. Likimo ironija - svajonių moterį sutiko Vilniuje! Sėdėjo šalia per "Lietuvos garbės" apdovanojimų šventę. B.Galdikas buvo apdovanota už mokslinę veiklą, o D.Ibelhauptaitė buvo atvykusi kalbėti apie savo artimą draugę rašytoją Jurgą Ivanauskaitę, ilgai buvusią "Lietuvos garbės" apdovanojimų komisijos nare.

Dabar režisierė svajoja aplankyti B.Galdikas ir jos globojamus orangutangus Borneo. Ji tikisi prisidėti ir prie Lietuvoje kuriamo B.Galdikas gamtosaugos fondo veiklos.

Kur nėra bevielio interneto

"Užburtosios fleitos" premjera Vilniuje numatyta gruodžio 2 dieną, o jau gruodžio 5 dieną D.Ibelhauptaitės laukia "Likimo galios" repeticija Tel Avive. Režisierė tikisi prieš įtemptą rudens darbą nors trumpam sustoti ir pailsėti. Tada ir vyras aktorius D.Fletcheris turės savaitę atostogų.

"Ko gero, skrisime į Maldyvų salas, nes mums būtinai reikia išvažiuoti ten, kur neveiks mano kompiuteris, nėra bevielio interneto, o telefoną galima išjungti! - šmaikštavo pašnekovė. - Savaitei pabėgti bus mūsų dovana sau."

Tokių atostogų, per kurias nerašytų elektroninių laiškų, neskambintų telefonu, neitų į susitikimus ir nuolat negalvotų apie darbą, D.Ibelhauptaitė sakė neprisimenanti nuo kelionės į Taitį prieš dvejus metus. Dažnai jos atostogos būna, kai išvažiuoja kur nors pakeliauti, tačiau tokios kelionės paprastai tikslingos ir per jas numatyti darbo susitikimai. Šį pavasarį D.Ibelhauptaitė su vyru ir šeimos draugais buvo išvažiavusi atostogauti į Šveicarijos kalnus, bet po trijų dienų turėjo palikti slidinėtojus ir išvažiuoti darbo reikalais.

"Kelionės - vienintelis būdas išmušti iš mano galvos tą nuolatinę įtampą, nuolatinį jaudinimąsi dėl darbo, kai joje sukasi jei ne vienas, tai kitas projektas, jei ne vienas, tai kitas "failas" išlenda. Negaliu imti ir išjungti atėjus sekmadieniui! - juokavo pašnekovė. - Reikia kitų ryškių įspūdžių. Kai matau, sužinau naujus dalykus, į juos įsigilinu ir galvoje viskas prasišvarina. Man labai svarbu gamta, dar nepažinti žmonės, šalys. Kitas geriausias vaistas būti tyloje, kai nedaug žmonių. Puikiausia, ko gero, būti su Dexteriu. Išmokau džiaugtis ir branginti tą laiką, nes jo - tokio, kai galima imti ir visai "išsijungti" - vis mažiau ir mažiau. Didėja projektai, didėja uždaviniai."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"