Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

Jungtinės Valstijos po prezidento George'o W.Busho

 
2007 06 18 0:00
Žurnalo "New American" vyriausiojo redaktoriaus Williamo F.Jasperio nuomone, Baltųjų rūmų šeimininko politinė priklausomybė iš esmės nelemia JAV vidaus ar užsienio politikos kurso.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Žurnalo "New American" vyriausiojo redaktoriaus Williamo F.Jasperio nuomone, Baltųjų rūmų šeimininko politinė priklausomybė iš esmės nelemia JAV vidaus ar užsienio politikos kurso.
LŽ archyvo nuotrauka

Williamas F.Jasperis, žinomas žurnalistas ir tyrinėtojas, žurnalo 'New American' redaktorius, neseniai keliaudamas po Europą aplankė ir Vilnių. Dėl savo straipsnių, kuriuose nagrinėjamos vidaus ir užsienio politikos, nacionalinio saugumo, edukacijos, imigracijos, kultūrų skirtumų problemos, jis tapo dažnu radijo ir televizijos laidų svečiu.

51 metų mokslininkas yra išleidęs dvi knygas: 1992-aisiais "Global Tyranny-Step by Step: The United Nations and the Emerging New World Order", 2001 metais "The United Nations Exposed". W.F.Jasperis gimė Medisone, išaugo Ramiojo vandenyno pakrantės šiaurės vakaruose. Studijavo Aidaho universitete. Turi žmoną Carmen ir du sūnus. Su W.F.Jasperiu LŽ kalbėjosi žurnalo "New American" autoriaus Viliaus Bražėno namuose Vilniuje.

- Vienas Jūsų tyrinėjimų objektų yra JAV vidaus ir užsienio politika. Kaip pasikeis JAV vidaus ir užsienio politika pasibaigus George'o W.Busho prezidentavimo laikotarpiui?

- Deja, bet manau, jog esminių pokyčių JAV vidaus ir užsienio politikoje nebus.

- Neatsižvelgiant į tai, ar rinkimus laimės respublikonų, ar demokratų kandidatas?

- Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad laimėjus demokratams iš tiesų laukia didelės permainos, tačiau tai bus tik paviršutiniški pokyčiai, esminių pasikeitimų neverta tikėtis. Amerikos senatorius Barry Goldwateris - kandidatas į JAV prezidentus ir žinomas politinis veikėjas Johno F.Kennedy laikais - savo knygoje maždaug prieš 20 metų retoriškai klausė: "Iki Antrojo pasaulinio karo valdžioje turėjome demokratus ir respublikonus, respublikonus ir demokratus, bet kas dėl to pasikeitė?"

Nesvarbu, ar prezidento pareigas eina respublikonas, ar demokratas, įtakos jam turi komandos nariai, kuriuos galima pavadinti internacionalistais. Iš esmės jie laikosi to paties kurso ir įgyvendina tuos pačius planus. Tai galėjome pamatyti, kai buvo palaikomos demokratinės permainos Rusijoje. Tai galima pamatyti ir analizuojant JAV santykius su valstybėmis, kurios pažeidžia žmogaus teises, pavyzdžiui, Kinija. Amerikos valdžia, ar tai būtų demokratai, ar respublikonai, vis tiek palaiko draugiškus santykius su tokiais režimais. Todėl mažai tikėtina, kad po rinkimų kas nors keisis JAV politikoje.

- Galbūt bus daugiau pokyčių vidaus politikoje?

- Nemanau. Kaip pavyzdį galėčiau pateikti imigracijos problemą. JAV gyvena milijonai nelegalių migrantų, daugiausia - iš Meksikos, bet nemažai yra ir iš Artimųjų Rytų, Kinijos, Rusijos, Rytų Europos. Kiekvienais metais į Ameriką legaliai atvyksta milijonas imigrantų, tačiau dar keli milijonai - nelegaliai. Tai didžiulė problema, bet ir demokratas prezidentas Billas Clintonas ir respublikonas prezidentas George'as W.Bushas vienodai siūlo spręsti šią problemą: padėti imigrantams legalizuotis. Nors faktiškai tai nieko neišsprendžia.

- Siekdama pažaboti nelegalią migraciją JAV valdžia Meksikos pasienyje pradėjo statyti sieną. Kaip paaiškintumėte administracijos pareigūnų žodžius, deklaruojančius pagalbą migrantams, ir, atrodo, visai priešingus veiksmus?

- Visų pirma ši siena "neuždengia" viso ruožo. Bet, kaip ir pastebėjote, ji statoma siekiant pažaboti nelegalią migraciją. Daugiausia problemų kyla Meksikos pasienyje, tačiau nemažai bėdų esama ir dėl silpnai kontroliuojamos JAV ir Kanados sienos. Kai kurie teroristai atvyko į JAV būtent per Kanadą.

Gyvenu Kalifornijoje. Šioje valstijoje yra milijonai nelegalių migrantų. Tie žmonės nemoka kalbos ir net nenori integruotis į visuomenę. To jiems tiesiog nereikia - dauguma Kalifornijos gyventojų šneka ispaniškai, o užrašai dažniausiai būna dviem kalboms. Taigi manau, jog valdžia per mažai kreipia dėmesio į migrantų integraciją.

- Sugrįžkime prie užsienio politikos. Net ir tada, kai Rusijos vadovas Vladimiras Putinas pareiškė, kad jau prasidėjo naujas ginklavimosi varžybų etapas, prezidentas G.W.Bushas tvirtino, jog Rusija - draugiška Jungtinėms Valstijoms šalis. Kaip pakomentuotumėte šiuos žodžius?

- Amerikos politikai, ypač tokie kaip prezidentas G.W.Bushas ar prezidentas B.Clintonas, nesvarbu, kokia būtų jų partinė priklausomybė, yra internacionalistai. Jie suinteresuoti santykiais su Rusija.

Pavyzdžiui, V.Putino siūlymas bendrai naudotis nuomojama baze Azerbaidžane. Jis buvo pateiktas tarsi naujovė, alternatyva JAV planams dislokuoti priešraketinio gynybos skydo elementus Vidurio Europoje. Iš tiesų tai nėra naujas pasiūlymas. Rusijos ir Amerikos bendrų priešraketinio gynybos skydo programų projektai buvo nagrinėjami dar Michailo Gorbačiovo laikais.

Tačiau esminis klausimas: nuo kieno raketų statomas tas skydas? Atsakymas akivaizdus. Tais laikais tai buvo sovietų raketos, o dabar - Rusijos. V.Putino režimas iš esmės yra tas pats sovietinis režimas. V.Putinas net sugrąžino sovietinę simboliką. Jis - KGB auklėtinis. Esama ir istorinės bendradarbiavimo su Rusija patirties. Galima prisiminti Vladimiro Lenino naująją ekonomikos politiką. Tada Vakarų kompanijos taip pat veržėsi į Rusiją ir norėjo plėtoti čia savo verslą.

Nelabai protinga neatsižvelgti į šiuos faktorius mėginant bendradarbiauti su Rusija. Ji tebeturi centralizuotą valdymo sistemą. Šioje šalyje neveikia valdžios padalijimo, atsvaros sistema. Tai iš esmės tas pats sovietinis valdžios modelis. Tačiau santykiai su ja vis tiek bus palaikomi.

- Taigi manote, kad visai nesvarbu, kas valdys Rusiją, vis tiek ir toliau bus laikomasi šio sovietinio modelio?

- Visada yra vilties. Aš irgi tikiuosi. Tokia viltis ypač sužibo, kai griuvo SSRS.

Tačiau galimas dalykas, jog tai buvo tiesiog strateginis planas. Sovietai suvokė, kad anksčiau ar vėliau reikės griebtis tam tikrų permainų - ekonominių, technologinių. O įgyvendinti jas buvo įmanoma tik esant tam tikrai demokratinei laisvei. Tuo pat metu tai padėjo šiek tiek pakeisti šalies įvaizdį ir davė galimybę įgyti daugiau įtakos Vakarams.

- Kitaip tariant, SSRS subyrėjimas tebuvo KGB planas, padėjęs organizacijai išlaikyti savo kontrolę ir valdžią?

- Mūsų žurnalas ne kartą apie tai rašė. Tokios nuomonės laikosi ir į JAV pabėgęs buvęs Rusijos žvalgas Anatolijus Golicynas. Jis parašė dvi knygas, kuriose išdėstė tokią galimybę. Mažai kas įsiklausė į autoriaus perspėjimus, bet gyvenimo faktai rodo, kad jis, ko gero, buvo teisus. A.Golicynas nuspėjo Berlyno sienos griūtį, "perestroiką" ir t. t. Stebiu jo prognozes jau 25 metus ir manau, jog niekas nebuvo numatęs ir pateikęs tikslesnės įvykių raidos.

- Ką galėtumėte pasakyti apie JAV ir Rusijos bendradarbiavimą kovos su terorizmu srityje.

- Pradėsiu nuo to, kad Maskva rėmė teroristų grupuotes anksčiau, daro tai ir dabar: per Kubą, Iraką, Siriją. Tai buvo žinoma ankstesnėms JAV administracijoms, jos atvirai vadino SSRS - blogio imperija.

Tai žinoma ir dabartinei valdžiai. Kongrese nuolat dirbama - savo ataskaitas pateikia CŽV (Centrinė žvalgybos valdyba). Žinoma, kad JAV teritorijoje taip pat veikia nemažai teroristų grupuočių ir kai kurių jų veiklą remia Maskva. Tačiau su Rusija vis tiek bendradarbiaujama.

Čia vėl sugrįžtame prie jau minėto internacionalistų elito, kuris nenori bloginti santykių su Rusija, todėl apie tokią Kremliaus veiklą stengiasi nekalbėti. Tačiau, mano manymu, efektyvaus bendradarbiavimo negali būti.

- Ar Amerika turi kokių nors realių instrumentų, kurie galėtų priversti Rusiją pasikeisti?

- Dabar tai sunku. Mes galėjome ką nors padaryti, kai Rusija buvo atviresnė - dešimtąjį dešimtmetį. Tačiau finansinė parama rezultatų nedavė - reformos liko neįgyvendintos. Jei dabar teiktume paramą, tai būtų tiesioginis režimo finansavimas. Aišku, jeigu pavyktų išugdyti laisvą vidurinę klasę, tai būtų iš tiesų ta grupė žmonių, kurie galėtų pradėti permainas Rusijoje.

Tačiau realiausias dalykas, ką galėtų padaryti amerikiečiai - priversti JAV administraciją liautis remti V.Putino režimą. Reikėtų ugdyti tikrai demokratinę visuomenę, įgyvendinti tikrąsias laisvosios rinkos reformas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"