Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ŽMONĖS

JAV televizijos laidos vedėja - žavi lietuvė I.Viskontas

 
2011 01 29 0:00
Stebuklas ar ne - į šitą klausimą kaskart turi atsakyti "detektyvai", laidos vedėjai I.Viskontas ir R.Sullivanas.<br>OWN nuotrauka
Stebuklas ar ne - į šitą klausimą kaskart turi atsakyti "detektyvai", laidos vedėjai I.Viskontas ir R.Sullivanas.
OWN nuotrauka

Ko reikia pramogų pasaulio verslui? Pasirodo, kai žmogaus veikla rimta, jis įdomus ir kitiems. Turbūt todėl vieno JAV televizijos kanalo laidos vedėja tapo dainuojanti mokslininkė Indrė Viskontas. Sausio mėnesį debiutavo laida 'Miracle Detectives', kurios viena vedėjų yra ši Kanadoje gimusi, San Franciske gyvenanti lietuvė.

Jauna lietuvė Indrė sėkmingai laviravo, siekdama dviejų karjerų - klasikinio repertuaro dainininkės ir mokslininkės neurologės, kai į ją nukrypo stambių Los Andželo prodiuserių akys. Netrukus ji tapo naujojo Oprah Winfrey televizijos kanalo OWN veidu ir kartu su rašytoju, žurnalistu Randallu Sullivanu veda laidą "Miracle Detectives" ("Stebuklų tyrėjai").

Pabaiga ir pradžia

Sausio 29 dieną 57-ąjį gimtadienį švęsiančios televizijos laidų vedėjos, aktorės, prodiuserės, filantropės Oprah vardas žinomas visame pasaulyje. Jos veiklos tinklas yra išsiplėtęs į kiną, spaudinius, satelito radiją, įvairias labdaros organizacijas ir projektus. Ji - turtingiausia XX amžiaus juodaodė amerikietė, įtakingiausia moteris, didžiausia juodaodė filantropė Amerikos istorijoje. Tų "-iausių" galima vardyti be galo. Paskelbusi, kad populiarios pokalbių laidos "The Oprah Winfrey Show" šis, 25-asis, sezonas bus paskutinis, garsenybė stengiasi jį baigti tikrai efektingai, kviesdama į studiją žymiausius iš žymiausių: aktorių Johną Travoltą, dainininko Michaelo Jacksono šeimą, filmo "Muzikos garsai" kolektyvą, prezidentą George'ą Bushą. Tikimasi ir prezidento Baracko Obamos viešnagės Oprah studijoje. O kur dar brangių dovanų lietus prieš Kalėdas (kartą per metus Oprah tradiciškai apdovanoja auditoriją savo mėgstamiausiais daiktais) ar ekstravagantiška didžiulės grupės kelionė į Australiją. Tačiau pensininke Oprah tapti nežada - šių metų sausio 1 dieną pradėjo veikti ištisas naujas televizijos kanalas OWN: "Oprah Winfrey Network". "Inicialai man gerai tarnauja!" - džiaugėsi garsioji amerikietė, pristatydama visuomenei naują projektą. Sausio 5 dieną per šį kanalą debiutavo laida "Miracle Detectives", kurios viena vedėjų yra Kanadoje gimusi, San Franciske gyvenanti lietuvė I.Viskontas.

Stebuklų paieškos - po visą Ameriką

Pirmojo sezono "Miracle Detectives" laidos jau nufilmuotos, mat buvo kuriamos praėjusią vasarą, kūrybinei grupei važinėjant po įvairias Amerikos valstijas, kuriose buvo užfiksuota kokių nors nepaprastų atsitikimų. Būta Ohajuje ir Indianoje, Virdžinijoje ir Pensilvanijoje, Floridoje ir Luizianoje, apžiūrėta stebuklo vieta, kalbėta su dalyviais ir liudytojais, klausinėta ir aiškintasi įvykio priežastis. Nufilmuota medžiaga buvo redaguojama ir montuojama Los Andžele, kur įsikūrusi "Piligrim Films & Television Inc." - viena didžiausių JAV prodiuserių kompanijų, dokumentinę seriją "Miracle Detectives" kūrusių OWN užsakymu. Pirmą sezoną žiūrovams bus parodyta dvylika epizodų - po du kiekvienoje valandos trukmės laidoje.

Indrės partneris laidoje - amerikiečių žurnalistas ir rašytojas R.Sullivanas. Jis rašo į populiarius žurnalus "Rolling Stone", "Men's Journal", išleido keletą knygų, vieną jų - apie stebuklus "The Miracle Detective", o netrukus pasirodys jo knyga apie keistą M.Jacksono gyvenimą ir mirtį. Šis vyras tiki stebuklais. Bosnijoje dirbdamas kaip karo korespondentas, R.Sullivanas matė viziją, stipriai pakeitusią jo gyvenimą. Indrė laidoje - skeptiškas balsas, ji pirmiausia į viską stengiasi pažvelgti iš mokslo pozicijų.

Įvertino įvairiapusius sugebėjimus

Šis televizijos projektas į I.Viskontas gyvenimą įsiveržė netikėtai. Iki šiol derinusios dvi profesijas - mokslininkės neurologės ir klasikinės solistės - merginos širdis vis labiau linko prie dainavimo. Pastaruosius ketverius metus būtent jam daugiausia skyrė laiko ir dėmesio. Praėjusį pavasarį Indrė sulaukė elektroninio laiško iš Los Andželo. Buvo pranešama, kad kuriama nauja laida ir ieškoma mokslininko, kuris laisvai elgtųsi prieš televizijos kameras. "Rašė: ir dainuoji, ir esi neurologė, gal tau įdomu?" - pasakojo Indrė. Mergina prisipažino iš pradžių į tai rimtai nežiūrėjusi. Tačiau jos agentė, paaiškinusi, kad "Piligrim Films & Television" - rimta kompanija, patarė, kad vertėtų su jais pakalbėti. "Paskambinau, - prisiminė I.Viskontas. - Jie paprašė atsiųsti penkių minučių vaizdajuostę. Mudvi su agente tai padarėme. Jiems patiko. Kitą vaizdajuostę su manimi įrašė patys - ši taip pat patiko. Tada mane nusiuntė į Los Andželą dviejų valandų trukmės interviu ir atsidūriau tarp keturių finalininkų. Išrinko mane! Pasvarsčiau, kad tokia galimybė gali pasitaikyti vieną kartą per gyvenimą, todėl nutariau pabandyti. Man uždavinėjo tokius klausimus, apie kuriuos niekada nesu galvojusi. Teiravosi: ką manau apie stebuklus, ar tikiu, kad jų gali būti? Man buvo labai įdomu."

Stebuklai įmanomi, bet...

Indrė neišdavė, kokį "verdiktą" jiedu su Randallu paskelbia kiekvieno epizodo pabaigoje, tik užsiminė, kad "jie ne taip pat galvoja". Paklausta, ar yra atvira stebuklo galimybei, Indrė sutiko, kad gali būti daug dalykų, kurių mes nesuprantame. Ji pritarė, jog įtaką gali daryti ir aukštesnės jėgos. "Mane visada domino mistiški dalykai ir įvykiai, - sakė ji. - Tačiau kad galėčiau tuo patikėti, turiu gauti progą visa kita atmesti. Negaliu tikėti tik todėl, kad kažkas man pasakė, jog yra taip. Būtų labai įdomu ir gražu, jei tikrai patirčiau, kas ta aukštesnė jėga ar dvasia. Daug kartų, kai žmonės ko nors nesupranta, jie mano: na, čia yra aukštesnė dvasia. Žinau, kad mes daug ko nesuprantame, bet nereiškia, kad tai būtinai turi būti Dievas."

Indrė teigė, jog laidoje nėra svarbiausia, kad žmonės palaikytų vieną arba kitą nuomonę. Siekiama, kad žiūrovai išgirstų abiejų šalių argumentus, galbūt sužinotų ką nors nauja iš mokslo pasaulio, tada pagalvotų ir spręstų patys. "Nesijausiu nelaiminga, jei dauguma sutiks su mano oponentu, - sakė ji. - Tik noriu, kad žmonės turėtų progą truputį mąstyti ir į mokslą pažvelgti kaip į priemonę ko nors išmokti." Indrė pripažino, kad būta labai sudėtingų situacijų, kai jautė, kad tikrai ne viską supranta. "Daug kartų buvo sunku suvokti, kaip tą įvykį nagrinėti, daug laiko praleidau galvodama, kaip turime interpretuoti, kokius ekspertus samdyti ir t. t. Buvo komplikuota, bet man visuomet labai įdomu. Užtat taip patiko", - pasakojo mergina.

Augo lietuviškoje aplinkoje

I.Viskontas yra lietuvių emigrantų dukra. Vieni seneliai yra iš Kauno, kiti - iš Telšių, o tėvai susitiko Toronte. Indrės mama Dalia Viskontienė - žinoma pedagogė, chorvedė, vadovauja "Volungės" chorui, o pernai buvo Toronte vykusios Šiaurės Amerikos lietuvių dainų šventės meno vadovė.

Indrė gimė ir augo Toronte, daug laiko praleido su seneliais, tad gavo visą privalomą lietuvišką auklėjimą: skautų stovyklas, šokius "Gintare" ir t. t. Nuo 9 iki 16 metų mokėsi Kanados konservatorijoje (Royal Conservatory of Music in Canada). Tačiau baigusi mokyklą stojo į "University of Trinity College", garsėjantį mokslinėmis disciplinomis. "Mano šeima sakė, kad dainuoti yra labai gerai, bet reikia ir rimtesnio mokslo", - prisiminė Indrė. Mergina norėjo pasirinkti mediciną, nes tokie dalykai jai lengvai sekėsi, bet vėliau labiau susidomėjo psichologija. Dainavimo, tiesa, visiškai nepaliko - iki pat išvažiavimo į Londoną lavinosi dainavimo studijoje "Marjorie Sparks".

Tarp meno ir mokslo

Pagyventi Europoje Indrė norėjo seniai ("atrodė labai romantiška gyventi Europoje ir studijuoti dainavimą"), bet nejautė galinti palikti Torontą. Kai ji baigė studijas universitete, mirė senelis. Buvo 2000-ieji. Tada mergina susiruošė į Europą. Nuvykusi į Londoną ji įsidarbino teatre "Covent Garden" - prieš spektaklį lydėdavo žiūrovus į jų vietas ir kas vakarą galėdavo klausytis vis kitos operos! Dar dirbo "The Daily Telegraph" kultūros ir meno skyriuje - Indrės pareiga buvo laikraščio straipsnius perkelti į jų tinklalapį. Rasdavo laiko lavinti balsą ir dainuoti. "Po metų atsirado proga apginti doktoratą Kalifornijoje, - pasakojo mergina. - Pasiūlė gerą stipendiją. Pagalvojau, kad tam reikėtų paskirti keletą metų, taip pat toliau lavinti balsą. Baigusi doktorantūrą galėsiu pasirinkti vieną arba kitą karjeros galimybę."

Indrę visuomet domino, kaip veikia žmonių atmintis: galvodavo apie tai klausydamasi mamos ir senelių prisiminimų apie Lietuvą. Kaip smegenų ląstelės koduoja atmintį, kaip inspiruoja kūrybinį mąstymą - šie klausimai nedavė ramybės. Močiutei susirgus Alzheimerio liga, Indrė gilinosi, kokie procesai vyksta degeneruojančiose smegenyse. 2006 metais Kalifornijos universitete (University of California) Los Andžele mergina apgynė neurologijos doktoratą. Gyvendama Kalifornijoje sutiko būsimą vyrą - amerikietį iš Niujorko, taip pat studijavusį atmintį. Jų gyvenamąją vietą - San Franciską - lėmė tai, kad Indrės vyras gavo ten darbą, o ji susirado labai gerą balso mokytoją. 2008 metais I.Viskontas baigė muzikos magistrantūrą "San Francisco Conservatory of Music". Tuo pat metu ji dirbo (ir tebedirba, nors muzika, atrodo, ima viršų) UCSF - "University of California" San Franciske, kuriame yra vienas geriausių senėjimo tyrimo centrų pasaulyje - "Memory & Aging Center".

Planuose - ir kelionė į Lietuvą

Indrė neslėpė, kad dainavimas tampa jos didžiąja aistra. Ji norėtų efektyviai išnaudoti laiką, kol nėra filmavimo. "Dabar jie nori pažiūrėti, kaip žmonės reaguos į tą programą, - apie "Miracle Detectives" prodiuserius sakė mergina. - Jeigu viskas bus gerai, jeigu žmonėms patiks, tada pavasarį bus galvojama apie antrą sezoną. Kol kas filmavome tik JAV, pasirengimas šiam sezonui buvo trumpas, mūsų negalėjo siųsti į Europą. Manau, jei ten vyktume, bandyčiau ir į Lietuvą nuvažiuoti, nes girdėjau, kad ten yra stebuklų mačiusių žmonių. Galbūt mes galėtume tuos atvejus panagrinėti laidoje." Lietuvoje Indrė dar būdama labai jauna lankėsi du kartus - 1989 ir 1994 metais. Dabar ji sakė norinti vėl sugrįžti, parodyti Lietuvą savo vyrui. Jei neišeis anksčiau, gal prisidės prie mamos, kuri 2012 metais su Toronto "Volungės" choru koncertuos Klaipėdoje.

Kol kas Indrė ruošiasi įrašyti kompaktinį albumą - jis yra merginos žiemos projektas. Bus įrašinėjami kompozitoriaus Danielio Felsenfeldo kūriniai, o kovo pabaigoje Niujorke surengtas ir jo muzikos koncertas. Praėjusiais metais Indrei teko dainuoti Doros partiją D.Felsenfeldo operoje "The Bloody Chamber" - "Live Oak Theater" Berklyje, Kalifornijoje, ir "Galapagos Art Center" Brukline, Niujorke. Jaunam sopranui gerai sekasi tiek klasikinės, tiek šiuolaikinės operos. Ji yra sukūrusi vaidmenų "Lyric Theater of San Jose", "San Francisco Cabaret Opera", "San Francisco Conservatory of Music", dalyvauja operinės ir kamerinės muzikos festivaliuose. I.Viskontas buvo patenkinta, kad ir filmuojant dokumentinę seriją "Miracle Detectives" jai buvo leista kasdien lavinti balsą: "Galėdavau kur nors užsidaryti ir valandą dainuoti."

Sesuo - taip pat stebuklas

"Mes turime naują laidą, kurioje tiriami stebuklai, bet tai, kas atsitiko mano pačios gyvenime, yra stebuklų stebuklas", - kalbėjo Oprah Winfrey sausio 24 dieną daugiamilijoninei televizijos žiūrovų auditorijai pristatydama savo seserį, apie kurios buvimą sužinojo vos prieš keletą mėnesių. 1963 metais gimusi Patricia gyvena Milvokyje. Tik gimusi ji buvo palikta ligoninėje ir didesnę vaikystės dalį praleido vaikų namuose. Būdama 20 metų mergina bandė susisiekti su savo biologine motina, tačiau iš įvaikinimo įstaigos, kuri turėjo jos dokumentus, gavo atsakymą, kad motina pasimatyti nenori. Prieš keletą metų, raginama jau suaugusių savo vaikų, ji dar kartą pabandė susisiekti - vėl atėjo neigiamas atsakymas. Tą pačią dieną per televiziją buvo rodomas siužetas - O.Winfrey kalbasi su savo motina Vernita Lee. Patricia nustėro - gyvenimo faktai, vardai, datos buvo tie patys, kaip ir jos kilmės dokumentuose. Širdyje ji žinojo, kad Oprah ir ją (bei dar du vaikus, kurie tuomet, 2007 metais, jau buvo mirę) pagimdė ta pati moteris. Trejus metus užtruko prieiti prie garsenybės, ir štai praėjusį rudenį per Padėkos šventę jos susitiko. DNR tyrimai kraujo ryšį patvirtino. Kai Patricia gimė, Oprah buvo 8-eri, ji gyveno su tėvu ir apie motinos nėštumą nieko nežinojo. Beje, V.Lee jau turėjo dukterį Patricią (netikra Oprah sesuo mirė nuo narkotikų 2004 metais). Kodėl jauniausiajai buvo duotas toks pats vardas? Motina aiškino, kad taip mergaitę pakrikštijo ne ji, o Oprah ir kiti šeimos nariai negalėjo atsistebėti dviejų Patricių panašumu, tik ši, jauniausioji - be blogų įpročių, šviesus ir teigiamas anos įsikūnijimas. "Argi tai ne stebuklas?" - negalėjo atsistebėti televizijos garsenybė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ŽMONĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"